Amstrad 464 "Τουμπανο"!

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Μερικα ατομα εχουν βαλθει να σπρωξουν τον CPC τους στα ορια, τουλαχιστον σε υπερπληροτητα (σαν να μην ηταν απο φυση τους οι Amstrad πληρη μηχανηματα!) σε hardware.

cpc_extended.jpg


- Drive 3" θελετε? Εχει.

- 3.5" μηπως? Εχει.

- Τι? Θελετε και 5 1/4"? Και απο αυτο εχει!

- Παρτε και δυο διαφορετικες Basic σε Rom 1.0 και 1.1.

- Δεν ακουτε καλα απο το μεγαφωνακι του Amstrad? Παρτε στερεοφωνικο ενσωματωμενο!

- Αυτοματο CP/M? Και απο αυτο θα παρετε.

- Μαζι παρτε και ενα σωρο αλλα roms οπως Rodos, Protext και αλλα.

Kαι ειναι πολλα αυτα που αφησα απο εξω..

Υπερπληρες? Ισως οχι και παλι.. Απλα απιστευτη δουλεια και το παλικαρι που το εφτιαξε εχει το maximum respect μου.

http://www.freetimeweb.nl/home/computer/cpc/cpc_464_extended_uk.html
 
Φτιαγμενο με πολυ αγαπη και μερακι ειναι πραγματικα ενα φανταστικο κομματι!
 
Φοβερό κομμάτι. Μπράβο στο παιδί ειλικρινά.

Να υποθέσω, το στερεοφωνικό είναι κι αυτό Amstrad ε; :p
 
Σούπερ !! :thumbup:

O "μικρός" της σειράς CPC, τώρα κάθε άλλο παρά μικρός δείχνει !! :D
 
Θυμίζει περισσότερο κονσόλα ήχου παρά Amstrad! Πολύ καλο.
 
βλέποντας το παραπάνω θυμήθηκα που λόγω έλλειψης χρημάτων αλλά αστείρευτης διάθεσης και φαντασίας, είχα μόνιμα συνδεδεμένο στον 6128 μου, ένα μικρό φθηνό εκουαλάιζερ αυτοκινήτου το οποίο είχα βιδώσει στο σύνθετο-γραφείο που είχα τον υπολογιστή μου μαζί με 2 παλιά ηχεία από το παλαιότερο αυτοκίνητο του πατέρα μου. Επειδή δεν είχα κουτιά τα είχα βάλει σε φελιζολ κουτιά τα οποία είχα προσαρμόσει κατάλληλα για να έχω το αντηχείο που χρειαζόμουν. Σε καμία περίπτωση δεν είχα ποιοτικό ήχο με τα στάνταρντ που αργότερα απέκτησα όμως είχα καλύτερο μακράν ήχο από το ενσωματωμένο μεγαφωνάκι που είχαν οι υπόλοιποι και μάλιστα στερεοφωνικό. Έτσι πουλούσα μούρη στους άλλους και κυρίως σ' εκείνους που είχαν έγχρωμο μόνιτορ ctm 644. Εικόνα εκείνοι; Ήχο εγώ!!! :)
 
Πίσω
Μπλουζα