Amstrad 464 (The Grey One)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Tα πρωτα πρωτοτυπα 464 που βγηκαν απο το εργοστασιο δεν ειχαν το συνηθες μαυρο χρωμα που τα γνωρισαμε αργοτερα αλλα το παρακατω.


Ενδιαφερουσα αποψη και ακρα συλλεκτικο αν εβγαινε ετσι στην αγορα θα κολλαγε περισσοτερο με τα Plus που ειδαμε αργοτερα.



Εν τελει θελω ενα.





Προβολή συνημμένου 145164

Προβολή συνημμένου 145165

Προβολή συνημμένου 145166

Φωτο link,link
 
Yeap το αρθρακι που εχω βαλει στα λινκ κατω ειναι πολυ ενδιαφερον.


Καπου ειχα δει και εναν μαυρο 464 χωρις τις καραμελες κουμπια για να τσιμπανε οι πιτσιρικαδες,πολυ πιο κυριλε εμφανιση.
 
δεν ειχα δει το λινκ και εκτέθηκα αγαπητέ.... #)
 
[h=3]No biggie!![/h]
 
Στο wiki έχει τις διάφορες εκδόσεις που είχαν βγεί. Από όσο είδα 464 με μαύρα πλήκτρα είχαν δυο version του 464 (Γερμανίας και Ισπανίας). Ρίχτε μια ματιά αξίζει.

http://www.cpcwiki.eu/index.php/Keyboard_Versions

Aard έχεις δίκιο, με μαύρα πλήκτρα ο 464 είναι μακράν πιο μουράτος.
 
Τα σναιντερ ήταν έτσι αν και σε 464 δεν είχαν ερθει στην Ελλάδα! Αντίθετα 6128 γερμανικά είχαν έρθει στην Ελλάδα και ειχαν διαφορετικές expansion ports όχι χύμα πλακέτα όπως στα κανονικά cpc
 
Eμενα παντως μου αρεσει ο "χρωματιστος" 464:p
 
spyros_s είπε:
Τα σναιντερ ήταν έτσι αν και σε 464 δεν είχαν ερθει στην Ελλάδα! Αντίθετα 6128 γερμανικά είχαν έρθει στην Ελλάδα και ειχαν διαφορετικές expansion ports όχι χύμα πλακέτα όπως στα κανονικά cpc
Ειχαν ερθει τα 464! Ο αδερφος μου ειχε αγοράσει ένα από τοπικό μαγαζί και τωρα φυσικα το εχω εγω :)

FB_IMG_1446735451306.jpg
 
προφανώς κάποιο μαγαζάκι θα έκανε παράλληλη εισαγωγή...όπως και να εχει δεν το ήξερα αυτό!
 
spyros_s είπε:
προφανώς κάποιο μαγαζάκι θα έκανε παράλληλη εισαγωγή...όπως και να εχει δεν το ήξερα αυτό!
Είναι πολύ πιθανό. Θυμάμαι ότι ο αδερφός μου το πήρε αρκετά αργά, τότε που όλοι πλέον αγόραζαν το 6128. Απ'όσο θυμάμαι είχε το γερμανικό manual μέσα.
 
telonio είπε:
Στο wiki έχει τις διάφορες εκδόσεις που είχαν βγεί. Από όσο είδα 464 με μαύρα πλήκτρα είχαν δυο version του 464 (Γερμανίας και Ισπανίας). Ρίχτε μια ματιά αξίζει.
http://www.cpcwiki.eu/index.php/Keyboard_Versions

Aard έχεις δίκιο, με μαύρα πλήκτρα ο 464 είναι μακράν πιο μουράτος.
Tι λες τωρα πανεμορφος ηταν.


Μολις εληξε η συμφωνια με την Schneider τον κυκλοφορησε με δικο της Logo η Amstrad.

Capture.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα