Amstrad 6128 drive πρόβλημα

voulgeor

RetroWannaBe
Joined
27 Σεπ 2007
Μηνύματα
51
Αντιδράσεις
1
μετά απο καιρό αποφάσησα

να ξαναβάλω μπρος τον amstrad μου να ξεμουδιασει..

το προβλημα μου είναι πως αν και έχω

μέσα δισκέτα μου βγαζει μηνυμα πως το drive a ειναι

άδειο..

και δεν κάνει καν τον θορυβο οτι προσπαθει

να διαβάσει...

μήπως έχει κανένα ματάκι-φωτοκύταρο που βρώμισε?

να τον ανοιξω?
 
ιμαντας.......λυστο και βαλε λαστιχακι απο ζαμπον,η φετα,ναι γινεται... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχεις δίκιο και εμενα μου περρίσεψε το καρφάκι..

αλλα απο ότι κατάλαβα δεν χρειάζετε για να δουλέψει το drive έτσι?

λαστιχάκι απο φέτα έβαλα και εγώ αλλα δεν νιώθω και πολύ άνετα μια και

απο τις 5 δισκέτες διαβάζει τις 3.

μήπως μπορείς να μου δείξεις απο που πήρες το λαστιχακι να πάρω ένα ίδιο?
 
Λαστιχάκι φίλε μου πολύ απλό..Πηγαίνεις σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων και αγοράζεις αυτό..

83151749kp5.jpg


Αγόρασε δυο τρία μεγέθη και πάρε καμία δεκαριά από αυτό που θα σου δουλέψει τέλεια...

Κόστος 0.50 λεπτά το ένα!!! :D
 
αψογος!!

τι να πω..

ευχαριστώ πολύ..

κανένα που να διανυχτερεύει?:afro:
 
voulgeor είπε:
εχεις δίκιο και εμενα μου περρίσεψε το καρφάκι..αλλα απο ότι κατάλαβα δεν χρειάζετε για να δουλέψει το drive έτσι?

λαστιχάκι απο φέτα έβαλα και εγώ αλλα δεν νιώθω και πολύ άνετα μια και

απο τις 5 δισκέτες διαβάζει τις 3.

μήπως μπορείς να μου δείξεις απο που πήρες το λαστιχακι να πάρω ένα ίδιο?

Λαστιχάκι είτε από εκεί που γράφει ο ακμάκας είτε από το ΕΒΑΥ.

Οσον αφορά το άλλο, ο πύρος (μάλλον ανορθόγραφο, διορθώστε με) αυτός χρειάζεται για να ελεγξει το φλοπυ εάν η δισκέτα που έβαλες προσατεύεται από διαγραφή. Εάν λοιπόν δεν είναι στη θέση του, δε θα καταφέρεις να γράψεις καμία δισκέτα. Εάν τον χάσεις, μπορείς με κόλληση να βραχυκυκλώσεις το διακοπτάκι που βρισκεται στην πλακέτα ακριβώς επάνω από την υποδοχή του πύρου (Δήμα). Για δες εδώ μερικές φωτογραφίες που έχω τραβήξει.
 
τις έχω δεί τις φοτο σου

και αυριο που θα πάρω λαστιχάκια και θα το ξανανοίξω θα βάλω τον πύρο κάτω απο την μπάρα.. :)
 
Rygar είπε:
Λαστιχάκι είτε από εκεί που γράφει ο ακμάκας είτε από το ΕΒΑΥ.
Οσον αφορά το άλλο, ο πύρος (μάλλον ανορθόγραφο, διορθώστε με) αυτός χρειάζεται για να ελεγξει το φλοπυ εάν η δισκέτα που έβαλες προσατεύεται από διαγραφή. Εάν λοιπόν δεν είναι στη θέση του, δε θα καταφέρεις να γράψεις καμία δισκέτα. Εάν τον χάσεις, μπορείς με κόλληση να βραχυκυκλώσεις το διακοπτάκι που βρισκεται στην πλακέτα ακριβώς επάνω από την υποδοχή του πύρου (Δήμα). Για δες εδώ μερικές φωτογραφίες που έχω τραβήξει.
Είμαι ένας από τους χαμένους του πύρου.... :icon_cry:

Θυμάμαι, χαρακτηριστικά τη μέρα που έκλεισα τον AMSTRAD και βλέπω τον πύρο περίσεμα :whothehell: Απο που ήρθε αυτό???????? Πρέπει να έπεσε οταν έβγαλα το φλόππυ. Δεν ήξερα οτι αυτή είναι η αιτία που δε μπορούσα να κάνω SAVE" Θυμάμαι επίσης οτι κάπου το έβαλα, αλλά που???

Απο τότε έχουν γίνει άπειρες μετακομίσεις στην retro αποθήκη μου και σιγά μη το βρω το σκασμένο......

Μάλλον Rygar θα χρειαστώ τη βοήθειά σου.......
 
Αμαν!!!!...Πάει ο πύρος μου!!!!!!!!!!!!!!!!!:eek:

Έμοιαζε με βίδα...δεν την πέταξα αλλά που είναι τώρα?

Μόλις τώρα τον βρήκα επάνω στο κομοδίνο....φιού!!!

Την τελευταία στιγμή...το έβαλα στην θέση του..

teflon..δεν χάθηκε και ο κόσμος...Ψάξε για καμία ιδιαίτερη καρφίτσα κάτι σαν μικρό καρφάκι θα βρεις κάτι παραπλήσιο σίγουρα...Η στην τελική πάρε ένα κομμάτι χοντρό σύρμα και τσάκισε το στην βάση...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τεφλόν, έχω δει κάτι πρόκες πολύ λεπτές αλλά με αρκετά παχύ κεφάλι, για ψάξτο. Πάρε το φλοπακι μαζί σου και πήγαινε σε όλα τα προκομάγαζα και τρέλανέ τους όλους. Επίσης οπως λεει και ο ακμακας μπορείς και με μια σχετικά χοντρή καρφίτσα, την οποία θα την κόψεις βέβαια. Μπορώ να βγάλω τον πΙρο από το spare floppy που έχω και να σου πω ακριβώς το μήκος του.
 
Rygar είπε:
Λαστιχάκι είτε από εκεί που γράφει ο ακμάκας είτε από το ΕΒΑΥ.
Οσον αφορά το άλλο, ο πύρος (μάλλον ανορθόγραφο, διορθώστε με) αυτός χρειάζεται για να ελεγξει το φλοπυ εάν η δισκέτα που έβαλες προσατεύεται από διαγραφή. Εάν λοιπόν δεν είναι στη θέση του, δε θα καταφέρεις να γράψεις καμία δισκέτα. Εάν τον χάσεις, μπορείς με κόλληση να βραχυκυκλώσεις το διακοπτάκι που βρισκεται στην πλακέτα ακριβώς επάνω από την υποδοχή του πύρου (Δήμα). Για δες εδώ μερικές φωτογραφίες που έχω τραβήξει.
Θα τσεκάρω μήπως το βρω, γιατί οτι περισσέματα έβγαζα τα πετούσα σ' ένα κουτάκι, γιατί κανείς δε ξέρει ποτέ, αλλά και εκεί μέσα θα έχει χαθεί!! :confused:

Αν δε βγάλω άκρη θα χτυπήσω pm!
 
Λοιπόν....... Βρήκα αυτό...........

pa121652iw2.jpg


Είναι ο λεγάμενος πΙρος? Νομίζω οτι αυτό έπεσε από το floppy.

Eχει μήκος ~1cm και είναι χοντρό σαν 4-5 καρφίτσες μαζί ! :confused:

Αν δεν είναι και αυτό την πΙροσα !!!! :D
 
Αυτό για αμπούλα μου μοιάζει :D

Για δες εδώ. Εχω μια φωτογραφία για το που μπαίνει ο πίρος. Κανονικά ο πίρος έχε ένα κεφαλάκι όπως οι προκες, ώστε να μη μπαίνει και βγαίνει από την άλλη (εγκχμ...ναι). Αυτό που δείχνεις δεν είναι ο πίρος. Θα ανοίξω το spare floppy μου και θα φωτογραφήσω τον πίρο, αλλά το ΣΚ. Η σήμερα το βράδι αν προλαβω.
 
Όχι..ο λεγόμενος πύρος είναι κάτι σαν πολύ μικρό καρφάκι....
 
:mad::mad:Φτουυυυυύ............

Και αυτό από που βγήκε??? :mad::mad:
 
Μπες εδώ. Πριν λίγο τράβηξα μερικές φωτό του πΙρου αυτού με το κινητό μου όμως, είναι ικανοποιητικές πάντως. Τώρα αυτό που λες από πού βγήκε, δε μπορώ ρε φίλε να πω. Εβγαλα την πλακέτα όσο μπορούσα για να δω καλύτερα, δε βγαίνει τελείως. Ισως και αυτός να είναι κάποιος πΙρος όπου στις άκρες του πατάει κάποιο πλαστικό εξάρτημα, όμως δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Εννοείται δεν το πετάς μέχρι να δούμε πού πάει. Πιθανόν ο προηγούμενος χρήστης να το είχε ως πΙρο. Δε με λες, ταιριάζει στην τρύπα; Εάν ναι, μπορεί να συνέβη αυτό που είπα. Σε πρώτη φάση πάντως βρες τον πΙρο που είδες στις φωτογραφίες, δε νομίζω να είναι δύσκολο. Μπορείς να βρεις μια μικρή ατσαλόπροκα και να κόψεις ότι περισσεύει ώστε να φτάσει στον πόντο. Τρόχισε το κεφάλι της να γίνει πλακέ, και τη μύτη της να είναι λεία. Δοκίμασέ το και μας λες. Η άλλη περίπτωση είναι να βραχυκυκλώσεις το διακοπτάκι που πιέζει αυτός ο πΙρος όταν βάζεις δισκέτα με το write protection off. Με αυτό τον τρόπο το σύστημα θα νομίζει ότι εσύ έχεις δισκέτα μονίμως απροστάτευτη, κι έτσι θα γράφεις σε όλες. Απλά θα έχεις απροστατευτες από διαγραφή δισκέτες. Σιγά τα data που θα έχεις δηλαδή...

Αυτά, κάνε αυτό και τα ξαναλέμε επί του θέματος...
 
Πάντως για το λαστιχάκι του CPC6128 drive και αν κάποιος δε θέλει να πειραματιστεί, οι σωστές διαστάσεις είναι 72 mm x 3 mm x 0.5 mm. Πηγαίνετε κάπου όπου πουλάνε εξαρτήματα για κασσετόφωνα και ζητάτε λαστιχάκι σε αυτές ακριβώς τις διαστάσεις. Παλιότερα θυμάμαι είχα γραμμένο κάπου ένα μοντέλο AIWA κασσετοφώνου με αυτό ακριβώς το διαμέτρημα, και ζήταγα λίγα κάθε 5-6 μήνες.
 
Rygar είπε:
Μπες εδώ. Πριν λίγο τράβηξα μερικές φωτό του πΙρου αυτού με το κινητό μου όμως, είναι ικανοποιητικές πάντως. Τώρα αυτό που λες από πού βγήκε, δε μπορώ ρε φίλε να πω. Εβγαλα την πλακέτα όσο μπορούσα για να δω καλύτερα, δε βγαίνει τελείως. Ισως και αυτός να είναι κάποιος πΙρος όπου στις άκρες του πατάει κάποιο πλαστικό εξάρτημα, όμως δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Εννοείται δεν το πετάς μέχρι να δούμε πού πάει. Πιθανόν ο προηγούμενος χρήστης να το είχε ως πΙρο. Δε με λες, ταιριάζει στην τρύπα; Εάν ναι, μπορεί να συνέβη αυτό που είπα. Σε πρώτη φάση πάντως βρες τον πΙρο που είδες στις φωτογραφίες, δε νομίζω να είναι δύσκολο. Μπορείς να βρεις μια μικρή ατσαλόπροκα και να κόψεις ότι περισσεύει ώστε να φτάσει στον πόντο. Τρόχισε το κεφάλι της να γίνει πλακέ, και τη μύτη της να είναι λεία. Δοκίμασέ το και μας λες. Η άλλη περίπτωση είναι να βραχυκυκλώσεις το διακοπτάκι που πιέζει αυτός ο πΙρος όταν βάζεις δισκέτα με το write protection off. Με αυτό τον τρόπο το σύστημα θα νομίζει ότι εσύ έχεις δισκέτα μονίμως απροστάτευτη, κι έτσι θα γράφεις σε όλες. Απλά θα έχεις απροστατευτες από διαγραφή δισκέτες. Σιγά τα data που θα έχεις δηλαδή...
Αυτά, κάνε αυτό και τα ξαναλέμε επί του θέματος...
Σήμερα είπα να ασχοληθώ με τον βρωμοπΙρο, μιας και μ' έβαλε στα μεράκια ο gtsamour. .Δοκίμασα με ένα πολύ λεπτό καρφάκι, αλλά ,τζίφος, δε χωρούσε στην τρύπα. Εφαγα τον τόπο στο σπίτι όλο το βράδυ, για να βρώ κάτι πιό λεπτό και εκει που άρχιζε ο πονοκέφαλος......προσεξα πάνω στο γραφείο έναν συνδετήρα:icon_idea:! Δεν είναι δυνατόν !!! Ολο το βράδυ το είχα μπροστά μου , ο γκασμάς........:animeek::moutza: :mad:

Μέτρησα ένα πόντο, το έκοψα και λύγισα την μία άκρη με ένα μυτοτσίμπιδο και ο πLρος, έτοιμος !!!! :)

Επίσης, δεν έμεινα εκεί.... :) Τσίμπισα μια παλιά καλωδιοταινία από floppy (με 5"1/4 βίσμα) , ένα ΑΤ τροφοδοτικό , ένα 3,5 " floppy (μάρκας Mitsumi, νομίζω) και ότι απέμεινε από τον συνδετήρα και ....... τι έχω εγώ τώρα στον 6128???????? :diablotin: EEEEEE!!!! Τι έχω???
 
Πίσω
Μπλουζα