Amstrad 6128 PSU

gtsamour

SinclairMaster
Joined
12 Δεκ 2006
Μηνύματα
2.414
Αντιδράσεις
12
Ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες επειδή έφαγα τον τόπο ψάχνοντας αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Υπάρχει κάποιου είδους τροφοδοτικό για τον 6128 ώστε να μπορέσεις να τον δουλέψεις χωρίς να είναι απαραίτητο να έχεις αυτό το μπατάλικο monitor?

Θα ήθελα να έπαιρνα μόνο το keyboard και αν γινόταν κάτι με ένα εξωτερικό τροφοδοτικό, να τον δούλευα με καλώδιο για TV.

Έψαξα στο google μήπως βρώ καμια φωτό με το βύσμα τροφοδοσίας του αλλά τίποτα, σκεφτόμουν μήπως και έκανε το τροφοδοτικό του +3....
 
:animrolleyes:http://www.cpcwiki.com/index.php/Amstrad_MP1/MP2_modulator
 
Α, εχουμε ΚΑΙ 6128!!!

Γιώργο ο MrZammler από το Amigahellas εχει κάνει μια μοντα (την έχει αγοράσει δηλαδή) ώστε να βγάζει RGB σήμα το οποίο το έχει στείλει σε ενα μονιτορ 1084. Αυτή η μόντα δίνει και ρεύμα στο 6128. Ειναι μια πλακετούλα που μπαίνει με κάποια προσπάθεια, μέσα στον 6128. Στείλε του ενα πμ ρε.
 
Τελικά για να καταλάβω, ο amstrad παίρνει 5V ή 12V? Κάτι διάβασα ότι 12V παίρνει για το εξωτερικό drive αλλά πως γίνεται η επιλογή του voltage?

Ένα κλασσικό τροφοδοτικό 5V/12V πoυ μπορώ να πάρω από κανένα μαγαζί με ηλεκτρονικά θα κάνει?

Mα RGB δεν βγάζει έτσι και αλλιώς ο amstrad? Έχω βρει schematics για καλώδιο amstrad to scart.

Οχι δεν έχω ακόμα amstrad αλλά το ΣΚ καθάριζα ένα spectrum +2 γκρί (που είχα πάρει σαν untested από ebay και δούλευε) και σκέφτομαι μήπως το ανταλλάξω με keyboard amstrad 6128, τo μονιτορ να μένει :D
 
Ο 6128 έχει δύο αρσενικά καλώδια πάνω του...

...το ένα συνδέεται στην τρύπα του monitor που λέει 5V και το άλλο στην άλλη που λέει 12V...

Ελπίζω να κατάλαβα καλά τι ρωτάς και να μην απαντάω άλλα αντ' άλλων... :biglaugh:
 
Δηλαδή χρειάζομαι δύο τροφοδοτικά? Κάπου διάβασα ότι το 12V το θές μόνο αν έχεις εξωτερικό drive. Ισχύει?
 
Δυστυχώς δεν ισχύει...

...για να δουλέψει το εσωτερικό drive, πρέπει να δώσεις οπωσδήποτε 12V στη αντίστοιχη παροχή του 6128.

Χρειάζεσαι λοιπόν ή δύο τροφοδοτικά ή (αν υπάρχει) ένα, με δύο παροχές, μία στα 12V και μία στα 5V.
 
Επειδή πάνε πολλά χρόνια που έχω να δω 6128 από κοντά, έκει το κλασσικό απλό βύσμα τροφοδοσίας που έχουν και τα spectrum?

Αν είναι έτσι καλά είναι, δύο ξεχωριστά τροφοδοτικά αλλά τι να γίνει.
 
Παραθέτω μερικές φωτό:

pb191730bi2.jpg


...εδώ βλέπεις τη θέση 12V , πάνω στο monitorm, που πρέπει να κουμπώσεις το καλώδιο του floppy για να δουλέψει....

pb191731gl8.jpg


.....εδώ το βλέπεις κουμπωμένο.... :tease: :D

pb191732ek3.jpg


....και εδώ είναι το πίσω μέρος του 6128. Βλέπεις το καλώδιο RGB και το καλώδιο 5V για την τροφοδοσία του 6128. :)

Εγώ, πάντως, πιστεύω οτι η μόνη λύση για να συνδέσεις το 6128 σε TV ή TVtunner στον υπολογιστή σου και να αποφύγεις τις modiφιες είναι το AMSTRAD MP2

amstrad_scart_adaptator.jpg
 
Σ'ευχαριστώ πολύ teflon για τον κόπο που έκανες να βάλεις αυτές τις εικόνες, με βοήθησαν να καταλάβω. :)

Tώρα το μόνο που μένει είναι να βρώ έναν Amstrad (χωρίς μονιτορ) :D Μήπως έχει κανείς και θέλει να τον ανταλλάξει με κάτι σε Spectrum ? (χωρίς τροφοδοτικό όμως γιατί έχω ξεμείνει από τέτοια)

Αυτό το MP2 είναι official περιφεριακό της amstrad ή είναι κάτι που φτιάχθηκε πρόσφατα?
 
gtsamour είπε:
Σ'ευχαριστώ πολύ teflon για τον κόπο που έκανες να βάλεις αυτές τις εικόνες, με βοήθησαν να καταλάβω. :) Tώρα το μόνο που μένει είναι να βρώ έναν Amstrad (χωρίς μονιτορ) :D Μήπως έχει κανείς και θέλει να τον ανταλλάξει με κάτι σε Spectrum ? (χωρίς τροφοδοτικό όμως γιατί έχω ξεμείνει από τέτοια)

Αυτό το MP2 είναι official περιφεριακό της amstrad ή είναι κάτι που φτιάχθηκε πρόσφατα?
Εχω ένα Amstrad,αλλά θέλω να τον τσεκάρω πρώτα για να είμαστε και σίγουροι για την κατάστασή του (βασικά το floppy θέλω να τσεκάρω). Οταν λες, ανταλλαγή με "κάτι σε Spectrum"? Εκτός του +2 υπάρχει και άλλο μοντέλο για ανταλλαγή? :)

Το Mp2 είναι official περιφεριακό της AMSTRAD.
 
Υπάρχει Spectrum 48K+ με καινούργια μεμβράνη, καθαρισμένο στην τρίχα και με καινούργιους πυκνωτές, αλλά χωρίς τροφοδοτικό και καλώδια (τροφοδοτικό θέλει ένα απλό των 9V και τα καλώδια που χρειάζεται είναι ένα απλό RF και ένα μονοφωνικό από καρφί σε καρφί για το φόρτωμα).

Εννοείται και χωρίς κουτί και manuals....

To μόνο μου πρόβλημα σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει είναι το ταχυδρομείο, δεν έχω καθόλου ευκαιρία να πάω να στείλω και να πάρω.
 
Κάτσε να δούμε αν είναι όλα οκ με το Amstrad ..... :)

Ελπίζω να μη βιάζεσαι.....
 
Όχι δε βιαζομαι,

απλά θα ήθελα να είναι σε καλή εξωτερική κατάσταση χωρίς γρατσουνιές και σημάδια που δεν βγαίνουν με καθαρισμα, λιωσίματα, σπασίματα κλπ.
 
Θα ανεβάσω μερικές φωτό, μόλις βρω χρόνο.....
 
Πίσω
Μπλουζα