Amstrad 6128 "saved by the bell" (στα σκουπίδια!)

trecool

RetroWannaBe
Joined
16 Νοέ 2007
Μηνύματα
88
Αντιδράσεις
1
Το τηλέφωνο που δέχτηκα με ενημέρωνε ότι βρέθηκε ένα πληκρολόγιο στα σκουπίδια και αν θα με ενδιέφερε να το πάρω! Η απάντηση στο φιλαράκι μού ήταν οτι απλά συλλέγω παλιά υπολογιστικά συστήματα (home mictos

και consoles)... δεν είμαι ρακοσυλλέκτης! Στη συνέχεια μου ξέρασε το παραμύθι ότι γράφει πάνω 128Κ και οτι βρέθηκε πάνω σε μια οθόνη, προσεκτικά τοποθετημένο, κανα 2 μέτρα μακριά από τον κάδο! :xm:

Επρόκειτο για έναν Amstrad 6128 με πράσινο monitor, σε περίφημη κατάσταση, ο οποίος στις 11 το βράδι μόλις που πρόλαβε να σωθεί από την "βαρέλα" της σκουπιδιάρας! Η έκπληξη ήταν οτι μετά τη διάσωση το testing έδειξε ότι δούλευε άψωγα!

Λιγο basic για αρχή και μετά τις οδηγίες στο αντίστοιχο thread, τοποθετήθηκε έξωτερικό drive 3,5" από το οποίο φόρτωσα το πρώτο παιχνιδάκι(CPCDiskXP->τέλειο)! Ένα μηχανάκι που πάντα ήθελα και δεν έτυχε να πάρω... το βρήκα στα σκουπίδια!
 
Αυτός είσαι!

Μπράβο για την άμεση ανταπόκριση.

Στα σκουπίδια έχουν πεταχτεί, δυστυχώς, θησαυροί..............

Καλόπαιχτος!!!!!!!!!!!!!!
 
Καλως ήρθες στο club..........των ρακοσυλλεκτών, φιλε Μάκη...... :D :D:D:D:D:D:D
 
Πραγματική διάσωση! Πραγματικός Ρακοσυλλέκτης! Δεν άντεξα... στη σκέψη ότι μέσα στον κάδο θα μπορούσε να υπάρχει και μια δισκετοθήκη γεμάτη δισκέτες 3" και πήγα ξανα στον τόπο του παρα λίγο εγκλήματος. Περασμένα μεσάνυχτα και ο κάδος ήταν φρεσκοαδειασμένος! Καλύτερα σκέφτηκα από μέσα μου γιατί το δίλημμα να ψάξω μέσα θα ήταν μεγάλο :D
 
.....XEXEXEXE!!! :D Και που είσαι ακόμα......!!!! :D :D:D

Εχεις να μπεις σε υπόγεια και αποθήκες............!!! :D :D:D:D
 
Δεν με προβληματίζει αυτό... Ο χώρος με προβληματίζει, και αν αρχίσουν να παίζουν και monitor στη μέση...άσχημα τα πράγματα...Με την πρώτη ευκαιρία πάω για ράφια στην ντουλάπα.

Πάντως ο Amstrad με εντυπωσίασε, όπως όταν τον είχα δει πρώτη φορά. Είναι υπολογιστής που σου κάνει έντονο "κλικ". Έχει να πει...
 
Καλορίζικος !!!!!!!!!!!!!!! Στη Θεσσαλονίκη (Τσιμισκή) είδα το περασμένο ΣΚ πεταμένα στο πεζοδρόμιο 2 μόνιτορ του ιστορικού IBM PC, χωρίς μονάδες δυστυχώς. Δυστυχώς δεν είχα μεταφορικό μέσο εκείνη την ώρα...... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυσαυρό βρήκε και ο συνforumίτης geoanas στα σκουπίδια όπως διάβασα! Έναν FALCON 030! Θα τον προτιμούσα για να είμαι ειλικρινής... :) Την άλλη φορά! Μην είμαστε και άπληστοι...
 
Γεία σάς... Και καταρχάς να απευθύνω ένα μεγάλο χαιρετισμό σε όλους, καθώς αυτό είναι το πρώτο μου post σε αυτό το φόρουμ. :)

Κάτι αντίστοιχο με ότι συνέβη στον φίλο που άνοιξε αυτό το θέμα έγινε και σε μένα! Εργάζομαι σε αλυσίδα ηλεκτρονικών ειδών... Χτές καθώς σχόλαγα απο το μαγαζί και ετοιμαζόμουν να μαζέψω τα πράγματα μου, έπεσε το μάτι μου σε αυτά που φέρνουν οι πελάτες για ανακύκλωση και τα αφήνουμε στη αποθήκη μέχρι να έρθει το φορτηγό να τα πάρει... Και τι να δώ! Μέσα σε μια μεγάλη σακούλα, ένα Amstrad 6128 με πράσινη οθόνη και μαζί καμμία 10αριά δισκέτες!!! Εννοείται το πήρα αμέσως καθώς κανένας άλλος δεν έδειξε να δείχνει ενδιαφέρον... και το έφερα σπίτι. Το μόνο κακό της υπόθεσης είναι πως κάνοντας έλενχο στο μηχάνημα ανακάλυψα οτι δεν δούλευει το drive. Το άνοιξα και πρόσεξα πως μάλλον πρέπει να τα έχει τινάξει το μοτεράκι ( μια βιδούλα φένεται να έχει φύγει και στη θέση της υπάρχει μια μαυρίλα - μάλλον έσκασε... ). Μετά απο 25 χρόνια σχεδών δε μου κάνει μεγάλη εντύπωση κίολας... Τέλος πάντων, αυτό που ψάχνω τώρα είναι κάποιο τρόπο να λειτουργήσει κανονικά το μηχάνημα! ( οθόνη και τα πάντα εκτός του drive λειτουργούν κανονικά ) Μπορώ να συνδέσω με κάποιο τρόπο εξωτερικό drive; Μπορώ να κάνω κάτι για να φτιάξω αυτό ;

Τέλος να προσθέσω πως ήμουν και παλία κάτοχος ενός Amstrad 6128.. Το είχαν αγοράσει οι γονείς μου το 1987 ( όταν εγώ ημούν 12 ετων ) - Αρχικά με πράσινη οθόνη αλλά λίγους μήνες μετά πήραμε τη ένχρωμη. Τον πουλήσαμε το 1989 οταν τότε αγοράσαμε μια Amiga 500 ( άλλη μεγάλη αγάπη :cool: ). Οπότε καταλάβένετε και τη έκπληξη μού οταν είδα οτι είδα στη αποθήκη του καταστήματος μάς.... Δεν περίμενα να ξαναδώ Amstrad μετά 20 χρόνια... Ομώς να που είδα! Και Μάλιστα ανακάλυψα οτι θυμάμαι ακόμα λίγα πράγματα στη Basic 1.1 του μηχανήματος :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περίεργο να χάλασε το μοτέρ, μήπως απλά έχει λιώσει ο μαύρος λαστιχένιος ιμάντας? Ο δικός μου είχε γίνει σαν τσίχλα...

Υπάρχουν δύο λύσεις αν όντως έχει χαλάσει το drive (και δεν είναι απλά ο ιμάντας)

1. Αγοράζεις ένα όμοιο drive από ebay

2. Αγοράζεις ένα έτοιμο ή τροποποιείς ένα κλάσικό drive 3.5'' για PC και το βάζεις εσωτερικά στη θέση του παλιού ή εξωτερικά. Ο pontium φτιάχνει τέτοια και πρέπει να έχει κάποιο να σου πουλήσει, έχω πάρει και εγώ και λειτουργεί ΤΕΛΕΙΑ.

Επίσης μπορείς να πάρεις το drive του pontium από το μαγαζί του Vagelis στη Δάφνη

http://www.retromarket.gr/product_info.php?products_id=476
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχει ακομα στοκ ο Βαγγελης; Γιατι, απ'ο,τι ξερω, ο Pontium σταματησε να τα φτιαχνει... :(
 
Για να το έχει στο site μάλλον πρέπει να έχει. Ένα τηλεφωνάκι για σιγουριά...
 
Απ'ο,τι μου ειχε πει ο Pontium πηρα το τελευταιο κομματι που εβγαινε αγορα... ακομα τυλιγμενο το εχω (μια που εχω ενα ακομα). Κριμα...
 
Κρίμα που δεν υπάρχουν άλλα.....

στο δικό μου έκανα και μια εικαστική παρέμβαση και το έκανα πιο στοιβαρό....

Έβαλα ενίσχυση στο πίσω μέρος που είναι λίγο βάρκα γυαλό, έβγαλα τις αυτοκόλλητες ταινίες διπλής όψης που κρατάνε το σασί και έβαλα βίδες, ενώ επίσης πρόσθεσα και λαστιχένια ποδαράκια ώστε να μένει το drive εκεί που το αφήνεις :)

Είχε κάνει πολύ καλή δουλειά ο pontium.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και μία φώτο απο το μηχάνημα εν λειτουργία... :D

photo0026x.jpg
 
Gryzor είπε:
Απ'ο,τι μου ειχε πει ο Pontium πηρα το τελευταιο κομματι που εβγαινε αγορα... ακομα τυλιγμενο το εχω (μια που εχω ενα ακομα). Κριμα...
Αρα καταφερα να παρω το προτελευταιο! :)

Ακομα και με πρασινο monitor εξακολουθει να εχει αυτο τον αλλο αερα εναντι των υπολοιπων 8bit της εποχης. Μου θυμιζει τις πρωιμες εποχες των Videoclub που απο τα τεφτερια που ξεκινησαν να εχουν, σχεδον ολα ειχαν απο εναν 6128 σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα. Nice photo Spartan_X. Mε το καλο και ενα Tomahawk να σου ειναι πληρες!
 
phil_vr είπε:
Αρα καταφερα να παρω το προτελευταιο! :)
Συλλεκτικο! Κρατα το! Τυγχανει να εχεις μηπως το εγχειριδιακι; Μπορεις να το σκαναρεις; =)
 
Το εχω πληρες Gryzor. Το κακο ειναι οτι βρισκεται πισω στα πατρια εδαφη, οποτε με πρωτη επισκεψη θα σκαναριστει και φωτογραφηθει αναλογως!
 
Καλόπαιχτα τα ευρήματα !! Εύγε για την διάσωση !!
 
Πίσω
Μπλουζα