Amstrad CPC & Commodore Monitor 1084S

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
432
Αντιδράσεις
88
Λοιπών θα ήθελα να σας ρωτήσω τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να συνδέσω τους Amstrad CPC μου με το monitor της Commodore. Εκτός από τις εισόδους για Audio Video που έχει (Δοκίμασα ήδη το playstation και λειτουργεί), Έχει και δύο υποδοχές που η μία είναι όμοια με αυτή του Amstrad! Εφόσον έχω μόνο το πράσινο monitor θα ήθελα να συνδέσω και το έγχρωμο επιτέλους! Εφόσον μπορεί να λειτουργήσει, πείτε μου πως ονομάζεται η συγκεκριμένη θύρα ώστε αν μπορώ να βρω κάποιο καλώδιο στο εμπόριο, (αν και πολύ αμφιβάλλω) για να ξέρω πώς θα το ζητήσω.


Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν είσαι τυχερός και έχεις ένα από εκείνα τα μονιτορ με ξεχωριστά vsync - hsync, τότε μπορείς απλά να τα αναστρέψεις στο καλώδιο του CPC και να το συνδέσεις με το 1084.
 
Στο amigahellas το εχει κανει ενα παληκαρι, ο Mr Zammler, αλλα αυτό απαίτησε την εγκατάσταση μιας καρτούλας στο εσωτερικό του 6128 και μερικές κολλήσεις. Ειναι προτιμότερο να τον συνδέσεις σε τηλεόραση με τη χρήση SCART. Επίσης πρέπει να λάβεις υπόψη σου το πώς θα δώσεις ρεύμα στον 6128, αφου αυτός τροφοδοτείται από το μόνιτόρ του (πράσινο ή έγχρωμο) το οποίο πλέον καταργείται. Δες εδώ και εδώ. Στο 2ο λινκ θα διαβάσεις και το θεμα της τροφοδοσίας. Εγώ προσωπικά εχω τέτοιo SCART(δεν το έφτιαξα εγώ όμως) και χρησιμοποιώ και ενα ATX τροφοδοτικό για τροφοδοσία. Δεν ειναι κάτι απλό υπόψην...
 
Λοιπών καλύτερα να το γράψω αναλυτικά.

Το monitor είναι όπως είπα το Commodore 1084S.

Πίσω έχει τις εξής εισόδους:

TTL RGB

lin. RGB

CVBS/L & C

L & R Audio

Και συνολικά τρία κουμπιά:

CVBS/LCA

VCR

CVBS/RGB
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανένα πρόβλημα. Ρεύμα πώς θα δίνεις στον 6128;
 
Ειναι λύση, αλλά είναι και πρόβλημα να το φτιάξεις :D . Οταν παω σπίτι θα ποστάρω το λινκ απο το amigahellas για να καταλάβεις πώς το εχει φτιάξει ο τύπος.
 
Εντάξει ευχαριστώ! :D

 




Αλλά το βασικό πρόβλημα είναι το καλώδιο για να δώσει σήμα ο Amstrad στο Monitor.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο amigahellas κουβέντα περί του θέματος έγινε εδώ και εδώ. Δε βρήκα κατι παραπέρα. Επιμένω στο SCART καλώδιο και στο εξωτερικό ΑΤΧ τροφοδοτικό.
 
Υπαρχουν και 1084 που εχουν ολες τις εισοδους:

-rgb amiga

-rca composite

-scart

-8 pin (Sega mega drive/ SegaCD/AtariSTfm κτλ)

-6 pin (amstrad/spectrum/commodore64)

Με αυτο κανεις τα παντα αλλα δεν ειναι στερεο.
 
mike είπε:
Υπαρχουν και 1084 που εχουν ολες τις εισοδους: -rgb amiga

-rca composite

-scart

-8 pin (Sega mega drive/ SegaCD/AtariSTfm κτλ)

-6 pin (amstrad/spectrum/commodore64)

Με αυτο κανεις τα παντα αλλα δεν ειναι στερεο.
Το TTL RGB που γράφω πιο πάνω είναι το 8 pin, ενώ το lin. RGB το 6pin. Άρα αυτό που ψάχνω είναι ένα καλώδιο 6pin από αρσενικό σε αρσενικό και τροφοδοσία από τροφοδοτικό υπολογιστή!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα χρειαστείς 2 6πινα DIN. Θα πάρεις καλώδιο λεπτό διότι οι κολλήσεις στο 6pin DIN είναι δύσκολες. Πρώτα θα περάσεις τα pins με καλαι, μετά τις άκρες των καλωδίων σου. Καλώδιο έτοιμο δεν υπάρχει. Βύσματα 6pin DIN θα βρεις στον Σιδέρη. Τροφοδοσία μπορείς να βγάλεις από το τροφοδοτικό του commodore (είναι γραμμένα στην πλακέτα τα σημεία +5V και +12V).

Από την μεριά του amstrad:

Amstrad%20SCART%20connector.jpg


Το παραπάνω είναι για το scart. Εσύ θα κάνεις τις κολήσεις στο πίσω μέρος του 6pin Din από την μεριά του amstrad (όπως στο παραπάνω σχήμα). Εκεί έχουμε:

1. Red

2. Green

3. Blue

4. Sync

5. Ground

6. Composite/Luminance

Στο commodore monitor θα καταλήξουν ως εξής:

3

2 4

6

1 5

(To 6 είναι το κεντρικό pin , δεν βρήκα φωτό.)

1. Green

2. Hsync (Composite LUM)

3. Ground

4. Red

5. Blue

6. Vsync

Θα πάρεις ένα κολητηράκι και αφού ζεσταθεί θα απλώσεις λίγο καλάι και αμέσως θα το καθαρίσεις με μια χαρτοπετσέτα. Αυτόματα θα δεις ότι κάνει μια κρούστα από το απλωμένο καλάι μέχρι κάποιο σημείο της μύτης. Αυτό είναι αρκετό για να κρατήσει το καλάι που θα προσθέτεις για τις κολήσεις σου. Μην φυσάς όταν κολάς τα pinouts.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφου η οθονη σου εχει εισοδο 6 πιν γιατι δεν χρεισιμοποεις ενα απλο καλωδιο 6πιν σε 6πιν ?

Ειναι πολυ ευκολο να βρεις.
 
Γιατί τα pinouts του amstrad σε σχέση με του commodore monitor είναι διαφορετικά φίλε mike. Γι'αυτό.
 
Πίσω
Μπλουζα