Amstrad CPC Top 5 Arcade Conversions

vagosgta3

RetroNuts!
Joined
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.887
Αντιδράσεις
25
Σε αυτο το βιντεακι εχει κατα την γνωμη του δημιουργου τα Best 5 arcade conversions που εγιναν στο Amstrad. Αν και συμφωνω μαζι του λειπει το Bomb jack.

http://www.youtube.com/watch?v=iTi68PBcSs8&feature=related
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Robocop το θεωρώ μακράν το καλύτερο conversion του CPC. Τα δικά μου αγαπημένα arcade conversions για Amstrad πάντως ειναι (χωρίς συγκεκριμένη σειρά) τα εξής:

  • Robocop
  • Ikari Warriors
  • Commando
  • Gryzor
  • Bomb Jack
  • Rolling Thunder
  • Silk Worm


Υπάρχουν κι αλλα άξια μνείας, αλλα αυτά που έπαιξα περισσότερο απο κάθε άλλο ήταν τα παραπάνω. ;)
 
Συμφωνώ και επαυξάνω. Το Robocop ήταν όχι μόνο ένα από τα καλύτερα conversion αλλά και ένα από τα καλύτερα παιχνίδια για τον Amstrad.
 
σιγουρα στην 5αδα πρεπει να υπαρχουν τα robocop ,arcanoid και bomb jack!!!

οσο για το τελευταιο ακομα με εκπλησει με τα υπεροχα γραφικα του.... :bow: θυμαμαι οτι ημουν πολυ περηφανος που το ειχα στον Amstrad cpc 6128.

ειχα το εγχρωμο μονιτορ και ηταν εντυπωσιακο τι αλλο να πω....!
 
Το Robocop στην εκδοση του Amstrad ηταν φοβερη,θυμαμαι μετα απο τον Amstrad ειχα δοκιμασει να παιξω την εκδοση της Amiga και δεν μου πολυ αρεσε.
 
...με τόσα υπέροχα conversions, πάλι μου είναι δύσκολο να διαλέξω μόνο 5 !! :D

Προσωπικά μου άρεσαν πολύ τα:

1. Donkey Kong

2. Tempest

3. Αrkanoid

4. Κarnov

5. Star Wars

Είναι όλα τους υπέροχα, και πολύ πιστά στα αυθεντικά arcades, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και δεκάδες άλλα πολύ καλά conversions...
 
Από τη δική μου πλευρά, θα φανώ λίγο "αιρετικός", καθώς...

...θα ξεχωρίσω τα εξής:

  1. Frogger: Πρόσφατη κυκλοφορία, από τον δημιουργό του Winape, δεν μπορεί κάποιος να το ξεχωρίσει από το arcade, με τίποτα... Κατεβάστε το από εδώ... Μόνο για CPC+ μασίνια...
     
     
  2. Donkey Kong: Arcade accurate conversion και από άποψης gameplay, αλλά και από άποψης γραφικών και ήχου...
     
     
  3. Arkanoid: Τα ίδια σχόλια με το παραπάνω, ταιριάζουν και εδώ... Αν και η ρακέτα ήταν λίγο καλύτερα σχεδιασμένη, θα το τοποθετούσα πρώτο...
     
     
  4. Yie Ar Kung Fu: Δείτε το, ακούστε το και παίξτε το, δίπλα δίπλα με το αυθεντικό arcade...
     
     
  5. Renegade: Πάρα πολύ καλό conversion πολύ κοντά στο πρωτότυπο, αν είχε και scrolling...


Είναι και πολλά άλλα, που θα ήθελα να συμπεριλάβω στην δική μου λίστα όπως τα Chase HQ, Nemesis, Mikie, Ping Pong, Tempest, Doodle Bug (Unl Lady Bug), Prohibition, Arkanoid II ( πόσα Arkanoid πια; ), αλλά ας όψεται που το top, είναι μόνο five... :D

Από το youtube video, δεν καταλαβαίνω την επιλογή του Kung-Fu Master... Εντελώς αψυχολόγητη... Σε σχέση με το αυθεντικό, νομίζεις ότι παίζεις άλλο παιχνίδι... Μεγάλη ψυχρολουσία είχα πάθει τότε...

Επίσης την επιλογή του Pac-Land την βρίσκω βιαστική, καθώς το flip screen -σε αντίθεση με την υλοποίηση του Renegade- επηρεάζει σαφώς αρνητικά τον παράγοντα του gameplay, καθώς τρώει κανείς, εχθρούς και εχθρικά αντικείμενα στη μούρη, χωρίς να το περιμένει... Το αποτέλεσμα είναι, να πατάει το jump button ο παίκτης, χωρίς λόγο, πριν την αλλαγή της κάθε οθόνης... Κρίμα γιατί τα γραφικά και ο ήχος, πραγματικά κατόρθωναν να μεταδώσουν, την αίσθηση του arcade...

To Robocop, ΔΕΝ είναι coin op conversion. H ocean άρχισε την ανάπτυξή του, παράλληλα με τους προγραμματιστές της Data East, καθώς και τα δύο software houses, πήραν τα δικαιώματα από την κινηματογραφική παραγωγό εταιρία και ανάπτυξαν το κάθε ένα τον δικό του τίτλο...

Info Wanted

Κάποτε στο MAME, εκδόσεις 0.2κάτι, IIRC, συμπεριλαμβανόταν και ένα παιχνίδι ολόιδιο με το Astro Attack της Amsoft, το οποίο μυστηριωδώς, εξαφανίστηκε από τις μεταγενέστερες εκδόσεις του MAME. Το είχα παίξει επίσης και σε ουφάδικο της εποχής, οπότε σίγουρα δεν το φαντάστηκα... Δεν θυμάμαι αν και το arcade ονομαζόταν Astro Attack, αλλά είχε ολόιδια γραφικά και κάπως πιο γεμάτο μπάσο ήχο...

Το ερώτημά μου είναι το εξής: πιο παιχνίδι ήταν (τίτλος, εταιρία παραγωγής...) και γιατί βγήκε από τη λίστα του δημοφιλούς arcade emulator;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ace είπε:
To Robocop, ΔΕΝ είναι coin op conversion. H ocean άρχισε την ανάπτυξή του, παράλληλα με τους προγραμματιστές της Data East, καθώς και τα δύο software houses, πήραν τα δικαιώματα από την κινηματογραφική παραγωγό εταιρία και ανάπτυξαν το κάθε ένα τον δικό του τίτλο...
Ενδιαφέρον .... Δεν μου πέρασε ποτέ απο το μυαλό καθώς τα παιχνίδια είναι πανομοιότυπα όσον αφορά τον σκελετό τους. Οπότε δεν ανέπτυσε η κάθε εταιρία τον δικό της τίτλο, αλλα ταυτόχρονα ανέπτυσαν έναν κοινό τίτλο. Λίγο search και θα επανέλθω ;)

Ace είπε:
Είναι και πολλά άλλα, που θα ήθελα να συμπεριλάβω στην δική μου λίστα όπως τα Chase HQ, Nemesis, Mikie, Ping Pong, Tempest, Doodle Bug (Unl Lady Bug), Prohibition, Arkanoid II ( πόσα Arkanoid πια; ), αλλά ας όψεται που το top, είναι μόνο five... :D
Το Prohibition δεν θυμάμαι να είναι arcade conversion :wait2:
 
Όσον αφορά τα Robocop και Prohibition...

keeper7k είπε:
Ενδιαφέρον .... Δεν μου πέρασε ποτέ απο το μυαλό καθώς τα παιχνίδια είναι πανομοιότυπα όσον αφορά τον σκελετό τους. Οπότε δεν ανέπτυσε η κάθε εταιρία τον δικό της τίτλο, αλλα ταυτόχρονα ανέπτυσαν έναν κοινό τίτλο. Λίγο search και θα επανέλθω ;)
Αναφέρεται νομίζω και στο PIXEL, που είχε γίνει review τότε, αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, καθώς δεν έχω το τεύχος άμεσα διαθέσιμο...

keeper7k είπε:
Το Prohibition δεν θυμάμαι να είναι arcade conversion :wait2:
Prohibition = Empire City: 1931 (unlicensed)... Για τον λόγο αυτό εξάλλου, το άφησα έξω, από το προσωπικό Top 5 μου...
 
Ace είπε:
Κάποτε στο MAME, εκδόσεις 0.2κάτι, IIRC, συμπεριλαμβανόταν και ένα παιχνίδι ολόιδιο με το Astro Attack της Amsoft, το οποίο μυστηριωδώς, εξαφανίστηκε από τις μεταγενέστερες εκδόσεις του MAME. Το είχα παίξει επίσης και σε ουφάδικο της εποχής, οπότε σίγουρα δεν το φαντάστηκα... Δεν θυμάμαι αν και το arcade ονομαζόταν Astro Attack, αλλά είχε ολόιδια γραφικά και κάπως πιο γεμάτο μπάσο ήχο...

Το ερώτημά μου είναι το εξής: πιο παιχνίδι ήταν (τίτλος, εταιρία παραγωγής...) και γιατί βγήκε από τη λίστα του δημοφιλούς arcade emulator;
To Astro Attack το έχω ακόμα (αντίγραφο :D ) σε κάποια απο τις παλιές μου δισκέττες !!

Το είχα πάρει τότε, διότι μου θύμιζε λίγο το Tank Battalion που έπαιζα στα ηλεκτρονικά !!

Δυστυχώς δεν έτυχε ποτέ να παίξω κάποιο arcade που να είναι 100% ίδιο με το "Astro Attack", οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω... :(
 
Ace είπε:
Prohibition = Empire City: 1931 (unlicensed)... Για τον λόγο αυτό εξάλλου, το άφησα έξω, από το προσωπικό Top 5 μου...
Ωραίος ο Ace. Δεν γνώριζα καν την ύπαρξη του Empire City :thumbup:
 
Σχετικά με το Pacland: καλό conversion μπορεί να είναι, σαν παιχνίδι όμως... Τί να πώ, ποτέ δεν είδα καμμία διασκέσαση σε αυτό το απλοϊκό κατασκέυασμα! Το ότι ήταν flip screen ήταν η χαριστική βολή!

[ΟΤ]Με έκπληξη είδα το εξής σε ένα τεύχος του ACU προχθες: είχε σε συνεχόμενεσ σελίδες review του Skweek και του Pacland. Το Skweek υπέροχο, πολύχρωμο, φανταστικό, με πανέμορφα γραφικά. Το Pacland, παιδικό, σαν Amsoft του '85. Σκορ στα γραφικά: 85%:86%! ΄Τρέχα γύρευε...[/ΟΤ]
 
Το Pac Land ούτε εγώ το συμπάθησα ποτέ ιδιαίτερα! Ούτε και στα ηλεκτρονικά δεν μου άρεσε! Μου φαινόταν σαν ''ασέλγεια'' πάνω στο ιστορικό όνομα του Pac Man. Το Robocop πράγματι δεν ήταν conversion αλλά παράλληλη παραγωγή. Οι διαφορές εξ'άλλου ανάμεσα στις 2 εκδόσεις είναι εμφανείς!
 
Θα αναφέρω εδώ...

...μερικά ακόμα πιστά conversions, που πέρασαν από τις οθόνες των Amstrad:

  • Mario Bros: Γραφικά, ήχος και playability, εφάμιλλα του πρωτότυπου!
     
     
  • Gauntlet & Gauntlet II: Τα ίδια σχόλια με το παραπάνω, ταιριάζουν και εδώ...
     
     
  • Ping Pong: Παίζει, ακριβώς το ίδιο με το arcade! Απόλαυση!
     
     
  • Rampage: Ζωηρά χρώματα από τη παλέτα του Amstrad, μουσική και ηχητικά εφέ ταυτόχρονα και με την δυνατότητα να ριχτούν τρεις παίκτες μαζί στη μάχη, συνεργαζόμενοι, (ή και όχι :D ) για την κατεδάφιση των πόλεων, του μισητού ανθρώπινου γένους! Διασκεδαστικό!
     
     
  • Tapper: Καλό conversion. Μόνη μου ένσταση, η επιλογή των χρωμάτων, που ίσως δεν είναι όσο ζωηρά θα έπρεπε...
     
     
  • West Bank: Τίμιο conversion, παγιδεύει την ατμόσφαιρα του πρωτότυπου arcade cabinet, σε μια δισκέτα, κυρίως χάρη στην playability του, αφού παίζει το ίδιο και διαθέτει συμπαθητικά γραφικά και ήχο...



Πάμε και στα πιο "δύσκολα" τώρα; (πιο σύγχρονα γαρ...)

  • Rainbow Islands: Πολύ καλό και πιστό conversion, χάνει μόνο εξ' αιτίας της μικρότερης playing area, γεγονός λογικό και αναμενόμενο.
     
     
  • Combat School: Τα λόγια είναι περιττά... Πανηγύρι γραφικών και ήχου με τρομερό playability! Η έκδοση του Commodore πάντως, ήταν καλύτερη...
     
     
  • Chase HQ: Πολύ διασκεδαστικό conversion, τηρουμένων των αναλογιών. Μην ζητάμε και τα αδύνατα!
     
     
  • P-47 - The Freedom Fighter: Πολύ καλό conversion, πολύ καλά γραφικά τηρουμένων των αναλογιών, όλα τα όπλα δίνουν το παρόν, δυστυχώς το in game tune το έφαγε η μαρμάγκα... Εμ, με το τετραπλό 8) scrolling, της πέμπτης (IIRC) πίστας, τι περιμένατε;




Υ.Γ.

keeper7k είπε:
Ωραίος ο Ace. Δεν γνώριζα καν την ύπαρξη του Empire City :thumbup:
Ευχαριστώ αγαπητέ, keeper7k!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
o Ace έγραψε!!! τρομερά τα παιχνίδια που αναφέρει!
 
Εγώ θα αναφέρω τα OPERATION WOLF, WONDER BOY, WONDER BOY IN MONSTERLAND, KARNOV , COMMANDO
 
εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση που θάβει το shinobi...ήταν φανταστικό στον 6128 και με φοβερό ήχο...

Για μένα ακριβές conversion ήταν το donkey kong-μάλλον λόγω z80a- και φυσικά το arkanoid ii revenge of doh.
 
KLAX

AFTERBURNER

ARKANOID 1 + 2

BOMBJACK

GRYZOR

OPERATION WOLF

SOLOMON'S KEY

NINJA TURTLES COIN OP

GHOSTS 'N GOBLINS

RYGAR

Αυτά μπορώ να θυμηθώ πρόχειρα

Και το χειρότερο: OUTRUN

Μέτρια τα BUBBLE BOBBLE-R TYPE-SHINOBI-WONDERBOY-CABAL-WBOY IN MONSTERLAND-GUERILLA WAR-SILKWORM αλλά τα έπαιξα γιατί μου άρεσαν τα coin op!
 
Πω τι μου θυμήσατε...Ειδικά με το Combat School είχα σπάσει καμια 10αριά Joystick!

1.Combat School

2.Bomb Jack (λιώσιμο!)

3.Ikari Warriors

4.Renegade

5.Shinobi (μου κολλούσε στην τελευταία πίστα!!)
 
Πίσω
Μπλουζα