Amstrad + DVD mp3 player

vangel

Banned
Joined
26 Ιαν 2009
Μηνύματα
168
Αντιδράσεις
5
Καλησπέρα και από μένα. Την Κυριακή μετά από αναζήτηση 5 χρόνων βρήκα και εγώ έναν AMSTRAD CPC 6128. Tον δικό μου τον είχα χαρίσει

σε ένα πιτσιρίκι μόλις έκλεισα τα 18.

Το κουκλί μαζί και το έγχρωμο monitor ήταν τίγκα στη σκόνη :)

Αλλά μετά από λύσιμο, άλλαγμα ιμάντα στο drive (πήρα από ένα

χαλασμένο deck pioneer και ταίριαξε γάντι), μπανάκι των

πλήκτρων με οινόπνευμα, καθάρισμα της μεμβράνης, άνοιγμα της

οθόνης για να καθαρίσω τη μπίχλα και το ποτενσιόμετρο για τη φωτεινότητα, καθάρισμα του φίλτρου (ναι με φίλτρο τον βρήκα lol),

καθάρισμα της πλακέτας με οινόπνευμα κτλ κτλ κτλ το κουκλί μου

δούλεψε!!! :) (Εχθές έπαιζα wonder boy).

Η τιμή του ξεφτίλα.

Τον 6128 με έγχρωμο monitor, τα manuals (αγγλικό, ελληνικό),

Icpm και άλλες 15 δισκετούλες με games (amsoft, maxell) κατάφερα και τον απέσπασα από τον πλανόδιο πωλητή παζαριού, ο οποίος τον ανέφερε σαν .... πληκτρολόγιο με μια οθόνη, με 15 ευρώ. ΝΑΙ!!! :)

Τώρα λοιπόν θέλω να του συνδέσω ένα yokohama DVD mp3 player που κάθεται και δεν κάνει τίποτα, έτσι ώστε σε ένα dvd να έχω μέσα τα games σε μορφή mp3 και από το menu του mp3 player να επιλέγω το παιχνίδι που θα θέλω να παίξω.

Τα θέματα που με απασχολούν είναι τα εξής:

1). H έξοδος του mp3 player (rca) θα με καλύψει σε θέμα έντασης για την είσοδο tape ή θα χρειαστώ ενισχυτάκι;

2). Η ταχύτητα φόρτωσης από το ηχητικό σήμα θα είναι όπως του CPC464;

Αν έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι αντίστοιχο, θα χρειαστώ τα φώτα του.

Το link που μου έδωσε την ιδέα είναι το παρακάτω:

http://usuarios.lycos.es/putusoft/emucpc/softwaree.htm#cdaudio

Βέβαια αυτό αναφέρεται σε cd αλλά ένα dvd με mp3 θα είναι σαν HD σε

χωρητικότητα για τον amstradάκο. Εξωτερικό 3.5" του έβαλα ήδη. :)
 
Αφου έχεις το 6128, γιατί να μεταφέρεις παιχνίδια από το tape του cpc?

Αφου έχεις βάλει ext. 3.5 fdd. Νομιζω οτι υπάρχουν προγραμματακια στο net που μπορεις να δεις το format του CPC στο PC σου και να μεταφέρεις τα παιχνίδια στο CPC. (δεν το εχω δοκιμάσει)

Επίσης μπορεις να φτιαξεις το καλώδιο PC to CPC που υπάρχει στο link που postαρες. (Κάπου στο ebay θα το βρεις και έτοιμο)

Και η μακράν καλύτερη λυση για CPC..... ;)

symbiface2.jpg


Περισσότερα εδώ



symbiface2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό δεν είναι απλά λύση...είναι μαγεία !!! Σ'ευχαριστώ! Διάβασα το post για περισσότερα και θα το έχω στα must. Αυτό το IDE interface με κούφανε τελείως.

Amstrad με σκληρό δίσκο... Όνειρο :)
 
Καλημέρα φίλε αμστραντόβιε, χαρά μας να σε έχουμε εδώ!

Πραγματικά, δεν έχεις λόγο να βάλεις tape mp3s από τη στιγμή που έχεις 3.5άρι! Μπορείς να αντιγράψεις παιχνιδάκια με το CPCDiskXP...

Θεωρητικά, πάντως, από DVD παίζει πολύ ωραία και μάλιστα πιο γρήγορα από κανονική κασέτα (αν και πρέπει να παίξεις εσύ με τις ταχύτητες φορτώματος, κάτι όχι εύκολο ή απλό).

Το Symbiface είναι απλά θεϊκό, εννοείται, αλλά αν ενδιαφέρεσαι πρέπει μάλλον να βιαστείς - πρέπει να μένουν 5 κομμάτια και μετά... καπούτ!

Και πάλι, καλώς ήρθες :)

Θ

ΥΓ ααααα να σε δούμε και από τοCPCWiki, εεεε; :)
 
Gryzor είπε:
Το Symbiface είναι απλά θεϊκό, εννοείται, αλλά αν ενδιαφέρεσαι πρέπει μάλλον να βιαστείς - πρέπει να μένουν 5 κομμάτια και μετά... καπούτ!
Αυτό ήθελα να γράψω αλλα με πρόλαβες. Φιλε vangel, καλωσήρθες. Διάβασε κι αυτό εδώ μέχρι το τέλος εννοείται. Να πω ότι το κόστος με τα μτφ είναι 120? και για να μάθεις από πρώτο χέρι (αν και ο Gryzor είναι εκ των πραγμάτων αξιόπιστος ;) ) εάν υπάρχουν άλλα διαθέσιμα, πρέπει να στείλεις μαιλ στο jmika_at_prodatron.net και ρώτα εάν έχει απόθεμα. Πρέπει να του πεις και τί μοντέλο 6128 έχεις, τον αγγλικό ή τον γερμανικό (με τις θύρες centronics).

Εμένα πάντως, καλού κακού, θα μου στείλει και ενα 2ο καλώδιο για 6128 με edge connectors, γιατί εάν μου τύχει 6128 από Ελλάδα, σίγουρα θα είναι με τέτοιους κονεκτορες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδια, υπαρχει πουθενα το cdt2wav για δημιουργια κασσετων? Η γινεται η δουλεια και με το PlayTZX? Δεν εχω και το amstradohardware εδω να κανω μεταφορες :(

Πρεπει να παρω και κανενα 3.5 drive τωρα που το εφερε η κουβεντα... (pontium μολις ξελασκαρω λιγο απο τις δουλειες θα σου κανω μια κρουση!) :)
 
Phil το έχω εγώ αυτό το πρόγραμμα.

Η πλάκα είναι οτι βάζεις 15k tap και γίνεται 10mb wav.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγκχμ, το ξέρω ότι δεν έχετε κακό σκοπό, αλλά μη λέτε τί θα κάνετε με images και ρομς κλπ κλπ. Στείλτε πμ μεταξύ σας. Πλιζ!
 
Rygar είπε:
Εγκχμ, το ξέρω ότι δεν έχετε κακό σκοπό, αλλά μη λέτε τί θα κάνετε με images και ρομς κλπ κλπ. Στείλτε πμ μεταξύ σας. Πλιζ!
Ban στον Maxouli...τι τους έχουμε τους κανόνες

μουαχαχαχαχα
 
No worries ρε σεις!! Το 2600 τι το εχω, για παιχνιδια δεν το εχω? Αραχνες θα πιασει?! Το ενδιαφερον επικεντρωνεται στην μεταφορα κασσετων Amstrado-περιοδικων που περιεχουν θησαυρους basic προγραμματα και freeware utilities (ποιος εχει χρονο πλεον να γραφει 800 γραμμες κωδικα?!) :)
 
Λοιπόν εδώ είναι ο δικός μου πλέον AMSTRAD τον οποίο θα χαρώ πάρα


μα πάρα πολύ μετά και από την μόντα που έκανα για το 3.5" drive
:)

drives.jpg




drives.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα