Amstrad PC 1640 προβλημα με την οθονη

vagosgta3

RetroNuts!
Joined
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.887
Αντιδράσεις
25
Καλησπερα παιδια,απο χθες ειμαι κατοχος ενος Schneider Amstrad PC 1640 με HDD (μου το χαρισε ενας φιλος) το μηχανημα ηταν φυλαγμενο κατι αιωνες,οταν το πηρα και το ανοιξα το μηχανημα μπουταρε κανονικα (check disk drive,HDD) αλλα η οθονη δεν εδειχνε τιποτα,σκεφτηκα οτι οθονη τα επαιξε και δοκιμασα μια αλλη οθονη αλλα παλι δεν εδειχνε τιποτα, :shake: τι μπορει να φταιει? :wait2:
 
Δεν ξερω,οταν ακουμπαω την οθονη δεν κανει το "ηλεκτρισμο" στο χερι οπως κανει στον PC 1512,Βασικα ειναι οπως ο cpc παιρνει ο υπολογιστης ρευμα απο την οθονη,Λες να καηκε καμια ασφαλεια?

Τωρα που κοιταξα την ασφαλεια μου φαινεται μια χαρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα... άμα μπουτάρει κανονικά και δεν δουλεύει και με άλλη οθόνη είναι λίγο προφανές ότι απλά δεν δίνει σήμα βίντεο...?
 
Mιλησα και με καποιον απο ενα site απο nederlands που ασχολειται με ειδικα Amstrad PC και μου ειπε οτι ο λογος που δεν εδειχνε η αλλη οθονη λογο οτι η δευτερη οθονη που εβαλα ηταν μονοχρωμη hercules και ο PC 1640 ειναι EGA και επρεπε να "πειραξω" καποια jumpers πρωτα,και εκεινος μου ειπε οτι στην τροφοδοσια της οθονης κατι φταιει,θα μου στειλει εικονες που να κοιταξω για να τσεκαρω την οθονη.

παντως παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως μπορείς πλέον να πάρεις φτηνό μεταχειρισμένο και Pentium IV αντί να ταλαιπωρείσαι

(τρέχει να κρυφτεί)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο ανθρωπος σημερα μου σκανναρε και μου εστειλε το σχεδιαγραμμα για το ρευμα της οθονης του Amstrad PC (απο καποιο τεχνικο βιβλιο του amstrad πρεπει να ειναι),αν δεν υπαρχει προβλημα απο τους admin να ανεβασω το σχεδιαγραμμα στο post.
 
VAGOSTA3 TO SXEDIAGRAMMA POU LES TO ANEBASES POUTHENA? TO XREIAZOMAI KI EGO. EXO DYO AMSTRAD 1512 TO ENA MONOCHROME KAI TO ALLO COLOR. ECHO PAROMOIO PROVLIMA ME TO COLOR.
 
Προσοχή: Μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Επίσης, μηνύματα που παραβιάζουν τους κανόνες του RetroManiaX Board περι copyrighted υλικού θα έχουν την ίδια τύχη.ααχαχαχαχ αυτο με τα greeklish εχει πλάκα τελικά
 
vagosgta3 είπε:
Ο ανθρωπος σημερα μου σκανναρε και μου εστειλε το σχεδιαγραμμα για το ρευμα της οθονης του Amstrad PC (απο καποιο τεχνικο βιβλιο του amstrad πρεπει να ειναι),αν δεν υπαρχει προβλημα απο τους admin να ανεβασω το σχεδιαγραμμα στο post.

Vagosgta3 ειμαι κι εγω κατοχος δύο Amstrad 1512 ένα Color κι ενα monochrome. Το σχεδιαγραμμα το εχεις ανεβασει πουθενα; Το χρειαζομαι γιατι εχω παρομοιο προβλημα με το color monitor. :help:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cauldron είπε:
Vagosgta3 ειμαι κι εγω κατοχος δύο Amstrad 1512 ένα Color κι ενα monochrome. Το σχεδιαγραμμα το εχεις ανεβασει πουθενα; Το χρειαζομαι γιατι εχω παρομοιο προβλημα με το color monitor. :help:
δεν το εχω ανεβασει,αλλα δεν θα σε βοηθησει γιατι ειναι διαφορετικο τεχνικα το μονιτορ του 1640 με του 1512 (CGA,EGA)δες σε αυτο το site που εχει καποια τεχνικα θεματα του 1512.Αλλα για να βρεις λυση θελει ηλεκτρονικο.

http://z80cpu.eu/otherfiles/seasip.info/AmstradXT/index.html
 
o 1640 πάντως έχει το τροφοδοτικό στην οθόνη αν λέει κάτι αυτό.Στη πίσω πλευρά του κουτιού δεξιά έχει 8 jumpers που απο κεί αλλάζεις το mode.
 
Gabriel7 είπε:
o 1640 πάντως έχει το τροφοδοτικό στην οθόνη αν λέει κάτι αυτό.Στη πίσω πλευρά του κουτιού δεξιά έχει 8 jumpers που απο κεί αλλάζεις το mode.
αλλαζει τα video modes ? παντως thanks θα το τσεκαρω
 
Πίσω
Μπλουζα