Amstrad PCW 8512 boot disks

Με 8 μηνες καθυστερηση παραθετω λιγες φωτο και επαναλαμβανω την παρακληση αν εχει καποιος να μου δανεισει μια 3αρα που να περιεχει το boot προγραμμα για να τον δοκιμασω.

Βασικα οταν τον ανοιγω η οθονη ειναι πρασινη και τα 2 drives δουλευουν ψαχνοντας δισκετα.

Ιδου μερικες φωτο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανεμορφο ,το πρωτο σου πραγματικο computer ,πως αισθανεσαι;;;;;

Ενα εργο τεχνης,ενα αριστουργημα σε σχεδον τελεια κατασταση,αυτο το διαφημιστικο στην οθονη το χαλαει λιγο,αντε να το δουμε και με λειτουργικο.

Welcome to the big league ,τωρα μπορεις να παιζεις με τα μεγαλα παιδακια. :)

Χμμμμμ xbox αυτοκολητο,γκριζα διαφημιση ή fanboyισμος;;;;; :xm:


 
Χάρμα οφθαλμών Wally! Να το χαιρεσαι. Μία χαζή πρόταση: Αν του δώσεις τη δισκέτα του 6128 με το CP/M δεν ξεκινάει;
 
Πραγματικα δεν γνωριζω.

Αισιοδοξω να βρω τροπο πως να παιξω το Head Over Heals διοτι ο PCW ειναι η μονη πλατφορμα που δεν το εχω παιξει και εχω κολλημα...
 
Αμα δεν το έχεις παίξει σε PCW, πώς έχεις κόλλημα; :p

Παίχτο στον joyce. Αφου δισκέτες δε θα βρεις. Εδώ δεν ασχολούμαστε με σαβούρες τέτοιου βεληνεκούς :p
 
Εχω κολλημα με το HoH.

Ρε ειπαμε τα εμουλατορια ειναι αναγκαιο κακο...
 
Το CP/M είναι γραμμένο στον boot sector στις δισκέτες του 6128/664. Βέβαια εκεί, για να το εκκινήσεις δίνεις εντολή μέσω της BASIC, γιατί δεν υποστηρίζεται boot από δισκέτα. Άρα (λογικά σκεπτόμενοι) αν του δώσεις αυτή τη δισκέτα θα διαβάσει το boot sector και θα φορτώσει. Tη δισκέτα την έχω. Αλλά αν θες ερεύνησε πρώτα αυτή την πιθανότητα και αν θες στην στέλνω. (Παρακαλώ να διορθωθώ για τυχόν ανακρίβειες!! :cool: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To bootares η το σουταρες ,τελικα;

Amstrad_8512_Locoprograms_s1.jpg
 
Το χω, το χω ;)
 
Παιδια εχει κανεις να μου δανεισει boot δισκετα? Θα επιστραφει εντος 2 ημερων.
 
Το thread μου είχε διαφύγει...

Απίστευτη η κατάστασή του!!! :thumbup:

Επίσης εντύπωση μου κάνει που λέει Personal Computer Word Processor... Δηλαδή χρησιμοποιούνταν αποκλειστικά για επεξεργασία κειμένου; :xm:

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω, αλλά δεν έχω ουδεμία σχέση με "τριάρες" δισκέτες...
 
Πολύ σωστά Dino. :) (αυτό σημαίνει το PCW).

Πάντως, αν και προοριζόταν για επεξεργασία κειμένου, δεν ήταν απλά μία glorified γραφομηχανή, αλλά υπολογιστής με "ψυχή" :D (όπως όλα τα μηχανήματα της Amstrad).

Με την πρώτη ευκαιρία πιάσε το thread απο την αρχή για να δείς και photos απο παιχνίδια. (επίσης δες τα τεύχη 17, 23, 39 του Pixel για tests των PCW, ή το Super Pixel όπου θα τα βρείς όλα μαζεμένα :) )

Επίσης να πούμε για όσους ασχολούνται με emulation ότι απο τον καιρό που ξεκίνησε το thread κύλησε αρκετό νερό στο αυλάκι, οπότε όσοι ακόμα δυσκολεύονται να σετάρουν την παλιά καλή Joyce, μπορούν εναλλακτικά να στραφούν στον CP/M Box. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πράγματι μου είχαν διαφύγει οι φωτογραφίες με τα παιχνίδια (ακολούθησα το link με τις φωτογραφίες του μηχανήματος), όπως μου είχε διαφύγει και το "κατά παραγγελία στριπάκι" που μου είχες ζητήσει, τότε!!!

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Γέλασα με την καρδιά μου! :D

Ευτυχώς πάντως που είχε και παιχνίδια και δεν ήταν απλά μια φανταιζύ γραφομηχανή όπως είπες...
 
Εχεις την δυνατοτητα να περασεις το image της δισκετας σε 3'' floppy;

Αν εχεις εναν 6128 με λειτουργικο 3'' floppy μπορεις να γραψεις το image σε δισκετα 3.5'' να συνδεσεις ενα floppy 3.5'' στο amstrad και να αντιγραψεις την 3.5αρα δισκετα σε 3''.

Εναλλακτικα μπορεις να συνδεσεις ενα 3'' σε pc ή να βαλεις ενα 3.5'' floppy στον PCW.

Τελος μπορεις να ρωτησεις στο forum του cpcwiki. Πολλα καλα παιδια εκει, καποιος θα σε φτιαξει.
 
Ακομα δεν εχω βρει boot disks αλλα μολις επεσα τυχαια στο ISSUU πανω σε ενα εξωφυλλο που μου εκανε εντυπωση

Ιδου:

Screenshot_2014-07-13-13-27-26.jpg
 
Πανο τσιμπα απο εδω τα boot disks για pcw8256 που πιστευω οτι θα ειναι ΟΚ στο 512
 
Διορθωνα το Gallery και δεν θυμαμαι αν μοιραστηκα με την κοινοτητα την μοιρα του υπολογιστη αυτου...

Τον πεταξε η μανα μου (τον ειχα παρκαρει στο πατρικο) πριν κανα 2 χρονια.

Δυστυχως πηγε ακλαφτος στη χωματερη και χωρις του βρω μια φιλη (boot disk)  :)
 
Αν δεν εχεις χωρο, στειλε τιποτα πατρασο! :wave: :happyjump: :please: :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου εχει μεινει το πληκτρολογιο και οπως το κοιταγα επεσα πανω σε ενα συμπαθητικο video του Retro Recipes που εχει λιγο απ ολα:

  • μια ιστορικη αναδρομη στη χρηση του PCW οταν ηταν πιτσιρικας
  • την αρκετα δυνατη βοηθο του (LadyFractic ) που τις εδωσε ενα κατσαβιδι για να μας δειξει τα internals και να μαζεψει κανα εξτρα κλικ :)
  • την εγκατασταση GOTEK και λοιπων μερακλιδικων
  • το μπουταρισμα παιχνιδιων
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα