Amstrad PCW 8512 boot disks

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Απο σποντα κονομησα ενα σχεδον mint PCW 

large.image_14597.jpg.38ff492c25d2a3cc57fd0eb5530e1ed2.jpg


Το κακο ειναι οτι δεν εχει τις boot disks και αρα ουσιαστικα ειναι τοσο χρησιμο οσο ενα τουβλο μοναχο του.

Ερωτησεις

H Start-of-day disc ειναι copyrighted?

-Αν οχι,στη περιπτωση που βρω το image πως μπορω να το περασω σε 3' PCW?

-Aν ναι, υπαρχει καποιος να μου την δανεισει?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanx man αλλα μαλλον εχει αφαιρεσει τη συγκεκριμενη μαλλον λογω copyright.

Το PCW boot-αρει με το να βαλω ενα commercial game ή εφαρμογη?

Κανω πειραματα στον emulator (Joyce) και προσπαθω να του φορτωσω SymbOS αλλα δεν τα εχω καταφερει. Ειναι σε dsk μορφη και το βαζω στους φακελους Boot και Disk του συγκεκριμενου emulator αλλα τζιφος.

Το SymbOS υποκαθιστα πληρως την boot disk ή πρεπει να "εγκατασταθει" μεσω CP/M?
 
Δεν έχω δει ποτέ μου τέτοιο σύστημα. Οταν ξεκινάει, σε βγάζει σε κάποιο λειτουργικό; Για να τρέξει το Symbos, πρέπει να σε βγάζει στο Amsdos. Εάν σε βγάζει σε CPM, δε μπορείς. Διάβασα κάπου ότι υποστηρίζει CPM 3, ή AMSDOS σε δικέτα. Αρα εάν ξεκινήσεις μ'αυτήν, μπορείς να τρέξεις και Symbos. To οποίο δεν ξέρω εάν υποστηρίζει το σύστημα αυτό. Ισως ο Gryzor μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση.
 
Τρεχει και CP/M3 και υπαρχει port του SymbOS.

Αν δεν διαβασει δισκετα με λειτουργικο μενει σε μια μαυρη οθονη.

Αλλα δεν εχω δισκετα CP/M και ηλπιζα οτι θα ξεκιναγε με SymbOS.
 
Το Symbos θέλει Amsdos :D .

Και προφανώς η έκδοση του Amsdos για PCW είναι διαφορετική από του 6128.
 
(Μηπως θυμαστε οτι ειμαστε στο retromaniax ?...και εχουμε σκαναρει σχεδον ολα τα Pixels :cool: ...)
 
Που το 'κονόμησες το μηχάνημα βρε θηρίο; :D

Καιρός ήταν πάντως να γίνεις και εσύ amstrad user !! (και μάλιστα PCW user - ποιός να τό 'λεγε... :diablotin: ).

Kαλωσήρθες λοιπόν στον κόσμο της Mallard και του Locoscript. :D

Για το θέμα του copyright oρισμένων δισκεττών δεν ξέρω αν όντως υφίσταται, αλλά τα σχετικά images υπάρχουν εδώ και καιρό στο γνωστό μας ftp.nvg.ntnu.no

Πάντως ακόμα και τα images να καταφέρεις να περάσεις σε δισκέττες, κατά πάσα πιθανότητα θα τα έχεi "φτύσει" ο ιμάντας του drive και θα θέλει άλλαγμα...

Οσο για τον Joyce, έχω να ασχοληθώ εδώ και τρία χρόνια, οπότε με αφορμή το post αυτό είπα να "ευκαιρία να ξαναασχοληθώ λιγάκι". :D

(πάντως SymbOS σε PCW ομολογώ ότι ΔΕΝ είχα ξανατρέξει στο παρελθόν. Καλή φάση !!)

Οι εικόνες που ακολουθούν δεν είναι απο εκπαιδευτικά προγράμματα, ούτε απο Locoscript, κλπ.

Αντίθετα, (πνεύμα αντίδρασης όπως πάντα) φόρτωσα παιχνίδια - έστω και αν δεν αποτελούν το "φόρτε" των PCW.

Πετάξτε με το πασίγνωστο "Αir Combat Emulator" - κατά κόσμον "ACE":





ΓΔΥΣΤΕ τις Σαμπρίνα & Σαμάνθα στο γνωστό μας Strip Poker. (...ήμαρτον Κύριε...)





...και μία δόση SymbOS, για πολύ "προχώ" καταστάσεις:





...μετά απο όλα αυτά, θα ήθελα να παρακαλέσω τον Dino, το επόμενο στριπάκι κόμικ που θα φτιάξει να απεικονίζει τα παρακάτω:

Μπαίνω σε ένα δωμάτιο και πιάνω στα πράσσα τον Wally να ασχολείται με τον PCW:

WALLY:

"...ΕΣΥ ΕΔΩ;"

ΒILLY (Mε ένα σατανικό χαμόγελο στα χείλη) :

"...δε με περίμενες, ε;" :diablotin:

WALLY:

"Οχι... είναι που ντρέπομαι που με βλέπεις να παίζω amstrad... είναι γελοίο το θέαμα..."

:D :D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι μονο γελοίο, αλλά και εντελώς χάλια τα χρώματα (ειδικά τώρα που φέραμε ισοπαλία με τον Ηρακλή :D )!!! Πιο χάλια κι απ'του 6128. Wally εύχομαι όντως να το κονόμησες και να μην τα κονόμησε από σένα αυτός που στο'δωσε. :D :D

Για βιτρίνα καλό είναι. Αλλά φωτό ρε παιδιά!! Μια φωτό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βαλε φωτο βρε,μην το λυπασαι το φιλμ. :xm:
 
Ρε δεν εχω που να το βαλω και το εχω στο πατρικο μου.Το ΣουΚου θα βγαλω φωτο.

Αλλα το μηχανημα δουλευε κανονικα.Το τσιμπησε ο αδερφος μου απο μια φιλη του δικηγορο που το ειχε στο γραφειο της και το χρησιμοποιουσαν! Εκαναν ανακαινιση και τα αλλαξαν ολα και για να το γλυτωσει απο τα σκουπιδια ο bro μου το εφερε.Αλλα εχασε τις δισκετες!

Νικο δεν θα εδινε ποτε φραγκο για Amstrad (εδω δεν εχω καταδεχτει να πατησω πληκτρο σε +3,+3) ;)

Billy κανε εναν οδηγο για τον Joyce.Δεν καταφερα να τρεξω κατι
 
Το χρησιμοποιούσαν ακόμα;;;; :eek:
 
Rygar είπε:
Οχι μονο γελοίο, αλλά και εντελώς χάλια τα χρώματα
Xαχαχα !! :D

Mα αφού είπαμε ότι τα games δεν ήταν το φόρτε του. Ο PCW προοριζόταν για επεξεργασία κειμένου.

Τα χρώματα είναι χάλια, επειδή ακριβώς... δεν είχε χρώματα !! (το πράσινο μόνιτορ την έκανε την δουλειά του πάντως :D ). Φαντάσου έναν υπολογιστή με οπτικές δυνατότητες αντίστοιχες (στο περίπου) ενός pc με Ηercules (την κάρτα, όχι τον Telamonas :D )

Oποιος ήθελε να δεί ωραία πραγματάκια και χρωματάκια στην οθόνη του, αγόραζε άλλο μηχάνημα !! Οποιος ήθελε να κάνει επεξεργασία κειμένου με ένα πολύ δυνατό πρόγραμμα (Locoscript) που ανταγωνιζόταν τα αντίστοιχα των pc της εποχής (όπως το WordStar), αγόραζε έναν PCW.

Rygar είπε:
Πιο χάλια κι απ'του 6128.
EΛΕΟΣΣΣ !! (ήσουν και cpc user)

Είχε "χάλια" χρώματα ο 6128 ?

"Χάλια" ο 6128 συγκριτικά με ποιόν υπολογιστή; Κάποιον οκτάμπιτο της ίδιας εποχής, ή απο την Amiga; Σίγουρα όχι πιό χάλια απο τα θαμπά παστέλ χρώματα του Commodore ή την μουσταρδί κωμωδία του Spectrum. Oι cpc και μεγαλύτερη παλέττα είχαν, και ποιοτικότερη.

Παρακαλώ λοιπόν να ανακαλέσετε !! :D

Wally είπε:
Αλλα το μηχανημα δουλευε κανονικα.Το τσιμπησε ο αδερφος μου απο μια φιλη του δικηγορο που το ειχε στο γραφειο της και το χρησιμοποιουσαν!

Aardvark είπε:
Ειπαμε ειναι Αmstrad.
Eεεεετσι !! :headbang:

Ο Γουώλης έκανε (άθελά του ίσως :D ) την καλύτερη διαφήμιση στην amstrad.

AMSTRADRULEZ!! λοιπόν, έτσι για να μην ξεχνιόμαστε. :headbangdude:

Συμφωνείτε κύριε Wally ? ...ασφαλώς και συμφωνείτε !! :diablotin:

Wally είπε:
Billy κανε εναν οδηγο για τον Joyce.Δεν καταφερα να τρεξω κατι
Tα πράγματα είναι straightforward. Κάνεις install τον (την) Joyce. Οταν τον τρέξεις, θα σου ζητήσει να εντοπίσεις τις Start of Day δισκέττες. Αυτές θα τις βάλεις μέσα στο directory "joyce/boot" που έχει δημιουργηθεί στο My Documents. Ας πούμε λοιπόν ότι βάζεις ως boot την πρώτη απο αυτές (που έχει το CP/M) και έπειτα δίνεις και ένα όνομα σε αυτή την boot διαδικασία (π.χ. "CP/M Plus"). Mετά αν θες δημιουργείς και δεύτερο boot option (π.χ. απο την 2η δισκέττα, που έχει το Locoscript), της δίνεις ένα συμβολικό όνομα, κ.ο.κ.

Οταν τελειώσεις με το να ορίζεις boot disks, απο εκεί και πέρα ο Joyce ξεκινώντας θα σου παρουσιάζει τις αντίστοιχες boot επιλογές με τα ονόματα που δημιούργησες, και πατώντας το αντίστοιχο πλήκτρο θα ξεκινάει με την δισκέττα που θέλεις.

Στην συνέχεια, τα πάντα είναι θέμα εξοικείωσης με το (λίγο παλιομοδίτικο) μενού του Joyce. Απλά πατάς F9 και αρχίζεις να "σκαλίζεις"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Ο Πιο χάλια κι απ'του 6128.
Τσκ,τσκ !!! :xm: Κάτι συμβαίνει με αυτό το παιδί τώρα τελευταία......... Μάλλον τον πείραξαν τα βελανίδια......... :p
 
Μα ρε παιδιά! Το πιστεύω ότι και του 6128 και όλων αυτών των συστήματων τα γραφικά είναι εντελώς χάλια. Αυτό όμως δε με αποτρέπει να τα χρησιμοποιώ!! Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.
 
Tιποτα,να το παρεις πισω,ως Amstrad userς μας εθιξες. :(
 
Ηταν μονοχρωμος αλλα χρησιμοποιουσε καποια κολπακια για γρηγορο scrolling.

The PCW video system was not at all suited to games. In order that it be able to display a full 80 column page plus margins, the display's addressable area was 90 columns and the display had 32 lines. The display was, in fact, monochrome and bitmapped, giving a resolution of 720 by 256. Even with one bit per pixel, this occupied 23 kB of RAM, making software scrolling far too slow for fluid text manipulation. In order to improve this, the PCW implemented roller RAM, with a 512-byte area of RAM used to hold the address of each line of display data, effectively allowing very rapid scrolling. The video system also fetched data in a special order designed so that plotting a character eight scan lines high would touch eight contiguous addresses. This meant that very fast Z80 copy instructions like LDIR could be used.
 
Πίσω
Μπλουζα