Analogue Mega SG

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.283
Μετα απο τα καραγκιοζέικα megadrive clones, επισημα και μη...η Analogue κανει τη σοβαρη κινηση να μας δωσει το αναλογο του Super NT για το MegaDrive.

FPGA υλοποιηση, μηδενικο lag, HDMI, πληρη hardware εξομοιωση του AY, υποδοχη για MegaCD κτλ κτλ γυρω στα 200 δολλαρια. Δεν θα υπαρξει υποστηριξη για το 32X, τουλαχιστον στην αρχη...

Απο χτες γινεται ενας μικρο χαμουλης με διαφορα δημοσιευματα.

Θα κυκλοφορησει στις 28 Φλεβαρη 2019.

 

Η εταιρεια λοιπον, επισημοποιησε καποιες λειτουργιες οπου περιμεναμε.

47167930_2026696274057651_5681190264484397056_n.jpg

Ολες αυτες οι επιλογες για scnalines ειναι δωρο εξ ουρανου για τον 1@Wally[/USER]. Εντυπωσιακη αυτονομια στο χειριστηριο επισης, το οποιο ειναι πανεμορφο και επισης χρειαζομαι!

45085733_1989145231146089_2306010676146995200_n.jpg

 



Μολις ανακοινωσε η εταιρεια πως τα μηχανηματα θα εχουν εγκατεστημενα στη μνημη το ακυκλοφορητο παιχνιδι Hardcore, που ο κωδικας του ειχε χαθει απο το 1994!
 
Σημερα παρελαβα το χειριστηριο Μ30 ΒΤ απο την 8bitdo. Ειναι οτι πιο ****** εχω πιασει τα τελευταια χρονια στα χερια μου! Η ποιοτητα του θυμιζει γνησιο απο Sega και δεν συγκρινεται με κανενα αλλο χειριστηριο. Η αισθηση του σταυρου και των κουμπιων ειναι ακριβως η ιδια με του Saturn μην πω και καλυτερο.Το εχω δοκιμασει αυτη την στιγμη μονο με τον OpenEmu , αλλα αργοτερα θα το δοκιμασω και στο raspberry. Περιμενω να ερθει και το ΒΤ reciever για δοκιμη και στο Mega Drive.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εμεις περιμενουμε μια πληρη παρουσιαση με φωτογραφιες! ?
 
Ο αξιοσεβαστος Sega Lord X παρουσιασε το χειριστηριο και εμεινε καταενθουσιασμενος.

 
Λοιπον εδω ειναι οι φωτογραφιες του χειριστηριου για να παρετε μια γευση οσον αφορα την λεπτομερεια (οσο μπορει να φανει).

5D78FD10-95C0-4A7D-8726-96CECADC4881.jpeg

CB5DDBB4-0DB8-4196-AE5C-DEA0BC0C7BEA.jpeg

4B98165A-BF42-4CBB-AF2B-A848EC1626AE.jpeg

6D75BCA9-2195-4DF2-828F-4F9BBF342CEC.jpeg

719C00E4-3914-4DDC-8203-2FA0A1386830.jpeg

9DD00887-2D7E-4C01-BB42-B8C5B1E36B28.jpeg

D5B3884B-3463-41E4-B514-7DD40BCD071F.jpeg
 
w7ugr8c15bn21.jpg
 
Το επιασαν στα χερια τους οι My life in gaming, και ο Modern vintage gamer και το ξεκοκαλισαν.

Ολοι φαινονται πολυ ικανοποιημενοι και εντυπωσιασμενοι.

 
Βαρεθηκα να δω ολο το βιντεο αλλα απο αυτο που ειδα πρεπει να ειναι πολυ καλο για οσους παιζουν σε καινουργιες hd τηλεορασεις.
Εχει αρκετα φιλτρα για την εικονα..CRT φιλτρα,φιλτρα για καθαρα πιξελ κλπ
 
 
Εγω που παιζω τα παντα σε συγχρονη τηλεοραση και στην οθονη του pc και δεν εχω μια,δυο,τρεις crt να με πιανουν χωρο και να παιζω εκει παιχνιδια απο παλαιοτερες κονσολες ,δεν με νοιαζουν ουτε φιλτρα ουτε τρελες αναλυσεις,ουτε εξτρα επιλογες στον ηχο ουτε τιποτα τετοιο το μονο που με νοιαζει ειναι απλα και μονο το παιχνιδι και τιποτα αλλο μπορει να με πει καποιος αν αξιζει να σκασω 190 δολαρια και δεν ξερω αν εχει και μεταφορικα για να παρω αυτη την κονσολα;υπαρχει δηλαδη κατι περα απο ολα τα παραπανω που ανεφερα και δεν με ενδιαφερουν που να αξιζει να δωσω αυτα τα χρηματα και να παρω την κονσολα αυτη;
 
Απο ολα τα νεα FPGA κονσολικα, η συγκεκριμενη μου αρεσει πολυ.

Αν μου περισευε η 200αρα θα τα εσκαγα.

Οπως εχουν τα πραγματα ομως, θα προτιμησω καποια στιγμη (το λεω κανα δυο χρονια τωρα αλλα φευ) να τσιμπησω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τον OSCC και να παιζω με τις original κονσολες στην LCD TV.

Παντως οπως και να εχει, το Mega SG ειναι εξαιρετικη υλοποιηση και το My Life in Gaming video review εξαιρετικο (την ξετιναξε!)
 
Εγω που παιζω τα παντα σε συγχρονη τηλεοραση και στην οθονη του pc και δεν εχω μια,δυο,τρεις crt να με πιανουν χωρο και να παιζω εκει παιχνιδια απο παλαιοτερες κονσολες ,δεν με νοιαζουν ουτε φιλτρα ουτε τρελες αναλυσεις,ουτε εξτρα επιλογες στον ηχο ουτε τιποτα τετοιο το μονο που με νοιαζει ειναι απλα και μονο το παιχνιδι και τιποτα αλλο μπορει να με πει καποιος αν αξιζει να σκασω 190 δολαρια και δεν ξερω αν εχει και μεταφορικα για να παρω αυτη την κονσολα;υπαρχει δηλαδη κατι περα απο ολα τα παραπανω που ανεφερα και δεν με ενδιαφερουν που να αξιζει να δωσω αυτα τα χρηματα και να παρω την κονσολα αυτη;
Βασικά την δουλεια την κανεις και με ενα PC με ενα χειριστήριο της προκοπής. Απο CRT φίλτρα ενα σωρό σε retroarch. Ίσως ο μόνος λογος ειναι αν εχεις τα cartridge και όχι κονσόλα και περισσεύουν λεφτά. Βασικά ακόμα και στο αρχαίο PSP παιζουν μια χαρά τα παιχνίδια αυτά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλές οι FPGA κονσόλες αλλά Mega Drive και SNES είναι ήδη 100% accurate με software emulators και τρέχουν σε ότι τοστιέρα θες.

Με τα ίδια λεφτά παίρνεις ένα μτχ Core Quad σε μικρό κουτί, βάζεις RetroArch και κάνεις emulate τα πάντα πριν το PS1 (για καλό emulation μιλάμε πάντα).

Nα ταν κανα Jaguar ή κανένα N64 θα είχε πιο πολύ ενδιαφέρον.

Αλλά OK φαντάζομαι ότι αν έχεις πολλές κασέτες θα έχει πιο πολύ αξία.
 
Βασικά την δουλεια την κανεις και με ενα PC με ενα χειριστήριο της προκοπής. Απο CRT φίλτρα ενα σωρό σε retroarch. Ίσως ο μόνος λογος ειναι αν εχεις τα cartridge και όχι κονσόλα και περισσεύουν λεφτά. Βασικά ακόμα και στο αρχαίο PSP παιζουν μια χαρά τα παιχνίδια αυτά
Ετσι ακριβως οποτε για μενα πιο αδιαφορο δεν μπορει να γινει για μενα το συγκεκριμενο κονσολικο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι ομως μια lag free λυση το MegaSG οποτε σιγουρα κατι παραπανω προσφερει. Η ολη φαση ειναι αν αξιζει το 200αρι.
 
Eνοειται πως κατι προσφερει στους μερακληδες κυριως δεν τιθεται αμφισβητησης αυτο αλλα 200 δολαρια για μενα δεν αξιζει με τιποτα.
 
lag οπως λέμε input lag?

Δεν ξέρω για standalone emulators, πάντως την επίδοση στο input lag του RetroArch δεν την φτάνει. Ειδικά στο Mega Drive που μπορείς να κόψεις έστω και ένα frame που υπάρχει στο κανονικό μηχάνημα, χωρίς να χρειάζεται να έχεις υπερ-υπολογιστή.
 
Και quad core πολύ είναι. Εγώ έχω μόνιμα στην  TV ενα παλιό netbook του 2012 με Atom διπυρηνο δηλαδή hardware της πλάκας (επιπέδου pi 1 η 2 και αν). Πεταμενο σε μια άκρη το είχα, βλέπω έχω ενα καλωδιο dvi παίρνω ενα μετατροπέα hdmi-dvi είχα και ενα χειριστήριο Logitech F710 που κενταει σε κάτι τέτοια, ρίχνω μια retroarch και παιζει μια χαρά 1080p και με shader μάλιστα (τον πιο ελαφρύ οκ ας μην είμαστε πλεονεκτες). Επειδή μου αρέσει να στυβω τέτοια παλιά μηχανάκια έβαλα και μια παλιά έκδοση winuae με whdload και launcher και παίζω και Amiga καναπεδατα lol. Που είναι από τα πιο απαιτητικά emulation. Με ενα computer της πλάκας όπως είπα. Εννοείται MD, SNES, mame κλπ παιζουν τρένο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα