Analogue Super NT

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
400
snes.jpg

Απο την εταιρεια που ειδαμε το Mini NT, τωρα κυκλοφορει και η εκδοση για το SNES.

Τι ομως την καθιστα ως την απολυτη, ανεπισημη εκδοση του μηχανηματος.

Προσομοιωση, και οχι εξομοιωση του SNES, σε ειδικα σχεδιασμενο FPGA με τους κανονικους χρονισμους και λειτουργιες.

Απολυτα πληρως συμβατο με ολα τα παιχνιδια, απο ολες τις περιοχες και τα περισσοτερα περιφερειακα.

Κρυσταλινα καθαρος ηχος και εικονα, αμεση αποκριση στο χειρισμο διχως καθυστερηση.

Περιλαμβανει δυο παιχνιδια δωρεαν, μια ειδικη εκδοση του Super Turrican καθως και το Super Turrican 2.

Εχει επισης υποδοχη SD για να αναβαθμιζεται το λειτουργικο του συστηματος.

Στα μειον τωρα.

Υποστηριζει αποκλειστικα HDMI και καμια αλλη μορφη απεκονισης.

Δεν εχει την θυρα επεκτασης (EXT) αρα τα ελαχιστα και σπανια περιφερειακα, δεν μπορουνε να χρησιμοποιηθουν.

Ενω στην μνημη του περιλαμβανονται 2 παιχνιδια, δεν μπορει να παιξει παιχνιδια σε μορφη ROM καθεαυτου, πχ απο την SD.

Κοστιζει 180$ στις ΗΠΑ, χωρις να περιλαμβανονται τα μεταφορικα, η και καποιο χειριστηριο! Υπαρχει ειδικο bluetooth τυπου SNES σε συνεργασια με την 8bitdo, οπου κοστιζει 40$.

Βαση τιμης σιγουρα ειναι μια δυσκολη για τους περισσοτερους αγορα. Ωστοσο, δεδομενου της ποιοτητας, της συμβατοτητας/αξιοπιστιας και των δυνατοτητων του, προς το παρων ειναι η απολυτη λυση σε οσους θελουνε να παιξουνε τα αυθεντικα παιχνιδια σε συχρονες τηλεορασεις.
Δεδομενου του οτι οι CPU/GPU των επισημων SNES, εχουν ηδη αρχιζει να καιγονται, η επιλογη του προς το παρων φαινεται μονοδρομος.

 
Διαβαζα πριν απο μερες την αποψη του developer του Higan (πρωην BSNES). Kαι συνεχεια εδω. Tα εχει παρει κρανιο ελαφρως διοτι το marketing της Analogue δηλωσε οτι το προιον τους ειναι πιο κοντα στο κανονικο SNES απο οτι ο Higan...
 
Διαβαζα πριν απο μερες την αποψη του developer του Higan (πρωην BSNES). Kαι συνεχεια εδω. Tα εχει παρει κρανιο ελαφρως διοτι το marketing της Analogue δηλωσε οτι το προιον τους ειναι πιο κοντα στο κανονικο SNES απο οτι ο Higan...
Υπαρχει περισσοτερο δραμα πισω απο την ιστορια απο οτι φαινεται. Με κλασικα, κλεμμενο κωδικα, αθετηση χρηματων κτλ. Μενει να δουμε και την λυση των retrousb για το ποιος θα λαβει την κορωνιδα.
 
Δηλαδη για να καταλαβω και γω αυτο εδω το πραμα ειναι στην ουσια ενα snes για να παιζουμε τα παιχνιδια που ηδη εχουμε με HDMI στης συγχρονες τηλεορασεις και ειναι και Region free;
 
Δηλαδη για να καταλαβω και γω αυτο εδω το πραμα ειναι στην ουσια ενα snes για να παιζουμε τα παιχνιδια που ηδη εχουμε με HDMI στης συγχρονες τηλεορασεις και ειναι και Region free;
Ακριβως, βασισμενο σε νεα τεχνολογια και υλικα.
 
Ακριβως, βασισμενο σε νεα τεχνολογια και υλικα.
Thanks φιλος.

Προσωπικα μου φαινεται εντελως αδιαφορο παντως.Εκτος του οτι κοστιζει μαζι με gamepad 220$ χωρις να βαζουμε και τα μεταφορικα την ιδια δουλεια μπορουμε να κανουμε με το snes mini και να βαλουμε και αλλα παιχνιδια μεσα ασχετα που στην ουσια ειναι emulation και οχι original hardware αλλα και μια χαρα μπορουμε να παιξουμε με το snes σε συγχρονη τηλεοραση ασχετα που δεν εχει HDMI.Eνταξει μπορει να ακουγομαι κυνικος αλλα δεν βλεπω λογο αγορας του και ειδικα σε αυτη την τιμη κιολας.
 
Δεν διαφωνω περι της τιμης, αλλα.

Το Snes mini στη πραγματικοτητα δεν εχει καθολου, μα καθολου καλη εξομοιωση. Υπαρχουν πολλα βιντεακια που εξηγουν τα προβληματα που εχει. Και μιλαμε φυσικα για τα επισημα παιχνιδια οπου κυκλοφορησαν μαζι, σε παιχνιδια οπου προσθετονται με αλλο τροπο τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα.

Η πιο προσιτη λυση για καποιον που ενδιαφερεται για το καλυτερο αποτελεσμα με τα λιγοτερα χρηματα, ειναι καποιο μηχανημα τυπου ας πουμε raspberry pi με buffalo usb χειριστηρια. Σαφως καλυτερο αποτελεσμα απο το Snes mini, με το 1/8 των χρηματων του Super NT.

Καποιος ομως που ενδιαφερεται να επενδυσει πανω σε μηχανημα για να παιζει τα αυθεντικα του παιχνιδια, τα πραγματα περιπλέκονται. Υπαρχουν ηδη αρκετα καμμενα Snes, καθαρα απο τον χρονο, και οι τιμες τους εχουν ηδη ξεφυγει. Σκεψου τωρα να παρεις ενα μεταχειρισμενο Snes για περιπου 80ε και να σου μεινει στα χερια κατευθειαν.. Επιπονο.
Οποτε σε επιλογη οπως το Retron 5 και τα λοιπα μηχανηματα, οπου αντικειμενικα δεν ειναι καθολου καλα, υπαρχει προς το παρων ως προταση το Super NT και κανει οτι υποσχεται σχεδον τελεια.
 
Δεν διαφωνω περι της τιμης, αλλα.

Το Snes mini στη πραγματικοτητα δεν εχει καθολου, μα καθολου καλη εξομοιωση. Υπαρχουν πολλα βιντεακια που εξηγουν τα προβληματα που εχει. Και μιλαμε φυσικα για τα επισημα παιχνιδια οπου κυκλοφορησαν μαζι, σε παιχνιδια οπου προσθετονται με αλλο τροπο τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα.

Η πιο προσιτη λυση για καποιον που ενδιαφερεται για το καλυτερο αποτελεσμα με τα λιγοτερα χρηματα, ειναι καποιο μηχανημα τυπου ας πουμε raspberry pi με buffalo usb χειριστηρια. Σαφως καλυτερο αποτελεσμα απο το Snes mini, με το 1/8 των χρηματων του Super NT.

Καποιος ομως που ενδιαφερεται να επενδυσει πανω σε μηχανημα για να παιζει τα αυθεντικα του παιχνιδια, τα πραγματα περιπλέκονται. Υπαρχουν ηδη αρκετα καμμενα Snes, καθαρα απο τον χρονο, και οι τιμες τους εχουν ηδη ξεφυγει. Σκεψου τωρα να παρεις ενα μεταχειρισμενο Snes για περιπου 80ε και να σου μεινει στα χερια κατευθειαν.. Επιπονο.
Οποτε σε επιλογη οπως το Retron 5 και τα λοιπα μηχανηματα, οπου αντικειμενικα δεν ειναι καθολου καλα, υπαρχει προς το παρων ως προταση το Super NT και κανει οτι υποσχεται σχεδον τελεια.
Δεν διαφωνω φιλος και εχεις απολυτο δικειο σε αυτα που λες αλλα ολα αυτα ειναι για καποιον που ψαχνει και την παραμικρη λεπτομερεια και εχει φυσικα την δυνατοτητα να δωσει αυτα τα λεφτα για να αποκτησει αυτο το μηχανημα.Για ολους τους υπολοιπους οπως εγω πχ που δεν με νοιαζουν αυτα μια χαρα κανω την δουλεια μου με το snes ακομα και σε συγχρονη τηλεοραση η ακομα και με το snes mini χωρις να καταλαβαινω και καμια τεραστια διαφορα γιατι αν δεν υπηρχε το Youtube και οι εκατονταδες αναλυσεις χαμπαρι δεν θα επερναν οι περισσοτεροι αυτες της διαφορες.Απο την αλλη βεβαια οπως ειπες αυτο που υποσχεται το κανει σχεδον τελεια οποτε οποιος ψαχνει το τελειο η αγορα του ειναι μονοδρομος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Super NT είναι πολύ καλό μηχάνημα και κάνει σχεδόν τέλεια εξομοίωση. Αλλά το BSNES/HIGAN το έκανε αυτο εδώ και καιρό. Παρόλα αυτά υπάρχουν κάποια άρθρα ή videos από άσχετους ή από κάποιους που το κάνουν για marketing όπου συγκρίνουν το Super NT με παλιούς emulators (οπως πχ το zsnes που κανένας δεν το χρησιμοποιεί πια) οι οποίοι είναι μέσα στα bugs και βγάζουν με αυτόν τον τρόπο ότι γενικά το software emulation ότι δεν είναι τόσο καλό. Πχ, ο τελείως άσχετος φίλος του AVGN (Mike) έβγαλε ένα τέτοιο βίντεο καθώς και με ένα άρθρο του το Polygon έκανε παρόμοια παραπληροφόρηση. Γι αυτό είχε θυμώσει ο byuu και με το δίκιο του.

Το Super NT μπορεί στην τελική να είναι και ότι καλύτερο αν λάβουμε υπόψιν και το χαμηλότερο input lag σε σχέση με τους software emulator που τρέχουν πάνω από ένα OS (αν και αυτό ψιλοδιορθώνεται με τις δυνατότητες του RetroArch, αλλά ας πούμε ότι δεν το κάνουν όλοι). Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι για να υποστηρίξουν το μηχάνημα θα πρέπει να τα ισοπεδώσουν όλα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως εχω καταληξει οτι οι Nintendo φανς* ειναι οι πιο "ψειρες" και σχολαστικοι οσο αφορα το emulation (κατι που δεν ειναι κακο!).

Πχ οι Sega MegaDrive fans ζουσαμε και πριν τον BlastEm :)

*Οι οποιοι βρηκαν ηδη θεμα στο AnalogueNT οτι δεν παραγει πραγματικο RGB σημα 

Καλη φαση παντως θα ηταν το AnalogueNT να φορτωνε και απο SD κανα dump...

Βλεπω οτι βγηκε και νεο firmware update
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως εχω καταληξει οτι οι Nintendo φανς* ειναι οι πιο "ψειρες" και σχολαστικοι οσο αφορα το emulation (κατι που δεν ειναι κακο!).

Πχ οι Sega MegaDrive fans ζουσαμε και πριν τον BlastEm :)

*Οι οποιοι βρηκαν ηδη θεμα στο AnalogueNT οτι δεν παραγει πραγματικο RGB σημα 

Καλη φαση παντως θα ηταν το AnalogueNT να φορτωνε και απο SD κανα dump...

Βλεπω οτι βγηκε και νεο firmware update
Οι Sega fans είχαν καλύτερους emulators θεωρώ για το Mega Drive από ότι οι Nintendo fans για το SNES. Το Kega Fusion ήταν ότι καλύτερο και αρκετά accurate. Ασε που ακόμα για το 32X δεν υπάρχει καλύτερος ακόμα. Πολύ καλύτερό από το zSNES ή τις παλιότερες εκδόσεις του SNES9x. Το BSNES δεν μέτραγε και τόσο σαν επιλογή, τουλάχιστον όχι μέχρι να αποκτήσουν όλοι γρήγορους Core 2 Duo ή καλύτερες CPU. Παραήταν βαρύ και ακόμα είναι αν θες να παίξεις σε κάποια συσκευή android.

Υπήρχε βέβαια ένας καλός emulator και για SNES ο οποίος δεν ήταν πιο βαρύς από τον SNES9x ενώ ήταν ΠΟΛΥ καλύτερος. Ο SNESGT. Αλλά κανείς δεν τον γνώριζε ενώ οι νεότερες εκδόσεις του είχαν πολλά regressions οπότε έπρεπε να έχεις την last stable. Εγώ αυτόν είχα σαν main για SNES. Ολα τα bugs που εβρισκα σε zSNES και SNES9x τα έλυνε ο SNESGT και έτρεχε νερό στον Pentium 4.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eγω παντως δεν ανηκω στην κατηγορια ''ψειρας'' το μονο που θελω ειναι να τρεχει το παιχνιδι σωστα και οι ποιοτητα της εικονας δεν με πολυενδιαφερει οπως και διαφορες αλλες τεχνικες λεπτομερειες που με αφηνουν πραγματικα αδιαφορο.SNES9X και SNESGT ηταν για μενα οι πρωτες επιλογες και ειναι ακομα καθως οπως ειπα μια χαρα βολευομαι οταν χρειαστει.Φυσικα με το SNES mini κατω απο την τηλεοραση μου η δουλεια μου γινετε τζαμι οποτε δεν με απασχολουν οι snes emulators προς το παρον.
 
Βασίλη το SNESGT σου δουλεύει ακόμα και στα Windows 7/10?
 
Tα 10 δεν ξερω καν πως ειναι τασο :D στα 7 που εχω στα 2 pc και στο laptop δουλευει μια χαρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι όταν πρωτο άλλαξα το PC και έβαλα για πρώτη φορά τα 7 μου έκανε κάτι τσαχπινιές το SNESGT. Αν και πλέον χρησιμοποιώ RetroArch-BSNES λέω να το ξαναβάλω να τεστάρω κάποια παιχνίδια, όπως αυτά στο video του Digital Foundry αλλά και γενικά για την φάση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Off topic
Για τον SNESGT ειχα ανοιξει ενα θεμα  γιατι δεν εβαζε bilinear filtering στα Win7... https://www.retromaniax.gr/vb/index.php?/topic/23379-snesgt-bilinear-filtering-και-windows-7/&.
Στο οποια καταλαληξαμε οτι δεν γινοταν γιατι τα win7 δεν υποστηριζαν σωστα το directdraw...

Εχετε βρει καποια λυση πανω σε αυτο για να μην φαινεται πιξελιασμενο το παιχνιδι; 

ps. Στο οποιο θεμα βλεπω οτι λειπουν οι φωτο :p    [edit] αποκαταστάθηκαν [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α το θυμάμαι αυτό το topic. Aλλά δεν θυμάμαι να βρήκα κάτι άλλο και δεν το πολύ έψαξα μιας και με το νέο PC άλλαξα σε BSNES με RetroArch και δεν ξανακοίταξα πίσω.
 

Τελικά οι fpga είναι ή δεν είναι hardware emulators? Ο Kevtris, engineer του superNT που εμφανίζεται στο βίντεο του my life in gaming, λέει πως δεν είναι, ο byuu πάλι λέει το αντίθετο. Το ίδιο γίνεται και στα ξένα forum, όπου οι μεν τσακώνονται με τους δε.

1@Ajax87[/USER] εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ scanlines, θέλω να έχω το αυθεντικό look της crt. Μόνο έτσι δεν πιξελιάζουν τα γραφικά

 

.1@Ajax87[/USER] εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ scanlines, θέλω να έχω το αυθεντικό look της crt. Μόνο έτσι δεν πιξελιάζουν τα γραφικά
Ειναι μια επιλογη και αυτο , ομως μερικες φορες με τετοια φιλτρα σκοτεινιαζει πολυ το παιχνιδι... 

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα