Analogue Super NT

EINAI emulators. Οι τύποι πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Να πληρώσεις μια 200άρα για να πάρεις κάτι που μπορείς να το κάνεις τσάμπα με ένα software emulator. Και το χειρότερο είναι ότι ούτε τις ευκολίες/βελτιώσεις έχεις ενός software emulator αλλά ούτε καν την πιστότητα. Μόνο το γεγονός ότι έχει μόνο HDMI έξοδο απλά ακυρώνει οποιοδήποτε ισχυρισμό περί πιστότητας. Είναι γνωστό πόσο χάλια δείχνουν τα low res παιχνίδια που ήταν σχεδιασμένα για crt monitors σε hd tvs. Με ένα software emulator μπορείς να συνδέσεις το pc σου σε μια CRT και να δείχνει ακριβώς ίδιο με το αυθεντικό (βασικά καλύτερα από το αυθεντικό γιατί ntsc snes που να μπορείς να το συνδέσεις με rgb scart δεν υπήρχε τότε). 
 
EINAI emulators. Οι τύποι πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Να πληρώσεις μια 200άρα για να πάρεις κάτι που μπορείς να το κάνεις τσάμπα με ένα software emulator.
             Δεν είναι emulator, γιατί το gamecard όντως βλέπει τα κυκλώματα που χρειάζεται να δεί για να δουλέψει, και δεν υπάρχει ένα ενδιάμεσο επίπεδο να κάνει την "μετάφραση". Ποιά είναι η διαφορά: Αν ήταν της Nintendo, τότε θα μιλούσαμε για ένα ακριβές αντίγραφο του SNES, αφού το μόνο που θα είχε να κάνει θα ήταν να μεταφράσει τα σχέδια της κονσόλας σε Verilog/VHDL, οι οποίες είναι γλώσσες περιγραφής hardware. 

            Τι σημαίνει γλώσσες περιγραφής hardware: Φανταστείται κάτι σαν Lego, αλλά σε επίπεδο Low Level hardware, δηλαδή λογικές πύλες, μνήμη κ.ο.κ. Οι γλώσσες αυτές περιγράφουν που θα συνδιάσεις τα "τουβλάκια" αυτά, για να κατασκευάσεις ένα κύκλωμα ή κάτι πιο σύνθετο στην συγκεκριμένη περίπτωση το SNES. Οπότε το αποτέλεσμα, εάν είχε κάνει την δουλειά αυτή η Nintendo, θα ήταν μια καινούργια version του SNES με έξοδο HDMI.

            Επειδή δεν είναι όμως της Nintendo ούτε έχει γίνει με την άδεια της, πρόκειται μάλλον για αντίστροφη μηχανική (reverse engineering),  που για να γίνει χρησιμοποίησε την δουλειά που έχει γίνει για τα software emulators. 

            Επιγραμματικά: είναι νέο hardware αλλά δεν στηρίζεται στα αρχικά σχέδια, αλλά στην ομαδική δουλειά όλων αυτώ που έκαναν reverse engineer το SNES.

            Τα mini NES/SNES είναι emulators, γιατί έχουν ακριβώς το ίδιο Arm based hardware,  και τρέχουν τους αντίστοιχους arm emulators. Είναι πολύ πιο φτηνό να το κατασκευάσεις έτσι, παρά να το μετατρέψεις σε Verilog/VHDL. (Και αναρωτιέται κανείς βέβαια ποιούς emulators χρησιμοποποίησε η Nintendo, και εάν είπε πουθενά κανα ευχαριστώ!!! :please: )

            Οι guru του hardware παρακαλούνται να με διορθώσουν :points: , εάν υπάρχει λάθος στα παραπάνω, γιατί πάει καμιά δεκαετία που είχα ασχοληθεί λίγο με FPGA!!!!  :)
 
  Τα mini NES/SNES είναι emulators, γιατί έχουν ακριβώς το ίδιο Arm based hardware,  και τρέχουν τους αντίστοιχους arm emulators. Είναι πολύ πιο φτηνό να το κατασκευάσεις έτσι, παρά να το μετατρέψεις σε Verilog/VHDL. (Και αναρωτιέται κανείς βέβαια ποιούς emulators χρησιμοποποίησε η Nintendo, και εάν είπε πουθενά κανα ευχαριστώ!!! :please: )
Κυκλοφορεί μια φήμη πως η nintendo πήρε τον κώδικα από κάποιον outdated emulator της δεκαετίας του '90, ίσως κάποιον από τους πρώτους. Βάσει αυτού του κώδικα,  έφτιαξε τον δικό της in-house...
 
Κυκλοφορεί μια φήμη πως η nintendo πήρε τον κώδικα από κάποιον outdated emulator της δεκαετίας του '90, ίσως κάποιον από τους πρώτους. Βάσει αυτού του κώδικα,  έφτιαξε τον δικό της in-house...
Εδω να προσθεσω πως αποδεδειγμενα, η Nintendo πουλαει roms κατεβασμενα απο το διαδυκτιο, οπου προηγουμενως κυνηγουσε τις σελιδες και αυτους που τα διέρρεαν..

http://www.eurogamer.net/articles/2017-01-18-did-nintendo-download-a-mario-rom-and-sell-it-back-to-us
 
Δεν μου αρεσει που βγαζουν ολα τα μηχανηματα για retro μονο με hdmi!!σε καινουργια παιχνιδια ναι αλλα τωρα απ την 10ετια 80-90 με hdmi για μενα ειναι τελειως ακυρο!!μου αρκουν οι emulators με hdmi!!οσο καλο και αν ειναι το μηχανημα με ποιοτικα υλικα και μπλα μπλα μπλα!!!αλλα με hdmi..δεν..Αμα το snes ειχε βγει το 1990 με 1080P για lcd-oled τηλεορασεις τοτε ναι!!Σαν retro gamer προτιμω να βλεπω τα παλια παιχνιδια οπως ακριβως τα εβλεπα και την δεκαετια 80-90 σε!!σε crt..δεν μπορω να παιξω τα παλια παιχνιδια σε lcd-oled τηλεορασεις.
 
Ομως δυστυχως οι νεες τηλεορασεις εχουν ολο και λιγοτερες "αναλογικες" υποδοχες.

Η τηλεοραση μου εχω τωρα δεν εχει ουτε VGA (αρα χανω την καλυτερη απεικονιση του Dreamcast), ουτε S-Video (ομοιως για το 3DO) και σε λιγο δεν θα εκπλαγω αν δεν θα υπαρχουν Scart, Composite και Compenent.

Σιγουρα η καλυτερη λυση ειναι κανονικη κονσολα με ενα multicart και εναν OSSC. Kαι δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο
 
Ομως δυστυχως οι νεες τηλεορασεις εχουν ολο και λιγοτερες "αναλογικες" υποδοχες.

Η τηλεοραση μου εχω τωρα δεν εχει ουτε VGA (αρα χανω την καλυτερη απεικονιση του Dreamcast), ουτε S-Video (ομοιως για το 3DO) και σε λιγο δεν θα εκπλαγω αν δεν θα υπαρχουν Scart, Composite και Compenent.

Σιγουρα η καλυτερη λυση ειναι κανονικη κονσολα με ενα multicart και εναν OSSC. Kαι δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο
Nα μην εκπλαγεις ,δεν υπαρχουν ..

Ενα καρφι εχει που μπαινουν κατι ανταπτορες που ερχονται μαζι με την τιβι για τα αναλογικοcomponent.
 
Δυστυχως ετσι ειναι!!στις καινουργιες τηλεορασεις δεν υπαρχουν!!δεν ξερω αν ειναι για ολα τα μοντελα.Και γω το καταλαβα οταν ειχα παει πριν λιγο καιρο ενα rgb scart για δοκιμη σ ενα dreamcast που πηρε φιλος αλλα χωρις το καλωδιο συνδεσης.Δεν ειχε scart να το συνδεσουμε η τηλεοραση γνωστης μαρκας που πηρε τωρα τελευταια. 
 
Να το ξαναπω αλλη μια φορα Lol,ολα τα μηχανακια μου ειτε vcr ειτε κονσολες παιρνανε πλεον απο αυτο οποτε ολα καλα.
 
Πίσω
Μπλουζα