Android και emulators

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Ωραιο αρθρο απο το Eurogamer για τους emulators στο Android.

Τωρα κατα ποσο μπορεις να παιξεις παιχνιδια που χρειαζονται κουμπια σε συσκευες ανευ κουμπιων ειναι μια αλλη ιστορια

Το ScummVM παντως ειναι ΟΚ
 
Όλα θέμα συνήθειας! :)

Εγώ είχα φοβερό πρόβλημα να παίξω στις αρχές παιχνίδια στο iPad, αλλά με την εξάσκηση, πλέον παίζω με κλειστά μάτια! ;)
 
Δεν ξερω για Android γιατι δεν το γουσταρω καθολου αλλα στο Iphone παιζω Mame με την ιδια ευκολια που παιζω στο pc μου.
 
Καλα τώρα, δεν παίζεις και με την ιδια εφκολία και ούτε και το φχαριστιέσαι σε 3.5"......
 
Rygar είπε:
Καλα τώρα, δεν παίζεις και με την ιδια εφκολία και ούτε και το φχαριστιέσαι σε 3.5"......
Εννοιται οτι δεν ειναι το ιδιο απλα για τον χειρισμο μιλαω που παιζω το ιδιο καλα και στο iphone.Π.χ τερματισα το wonder boy και δεν ειχα κανενα προβλημα.(για το wonder boy 1 μιλαω)
 
Έχω στήσει τον emulator για Snes σε Android. Έχω παίξει λίγα παιχνίδια βέβαια αλλά με το θέμα του χειρισμού είχα θέμα.

Ειδικά beat em up παιχνίδια δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρεις να παίξεις.
 
επιτελους... εφτασε στα χερια μου μετα απο αναζητηση το xperia play.... και το θεμα του χειρισμου ειναι παρελθον πλεον!!!! το συνιστω σε ολους τους φιλους gamer... Διαθέσιμο εδώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εmulators σε κινητά για μένα είναι ιδανικά μονάχα για παιχνίδια όπως turn-based rpg με random encounters όπου προχωράς με το πάσο σου δίχως άγχος. Για rpg όπου βλέπεις τους εχθρούς στον χάρτη (όπως το Earthbound) και προσπαθείς να τους ξεφύγεις δεν είναι και το καλύτερο, γι' αυτό τέτοιου είδος rpg τα προτιμώ στο κομπιούτερ ή σε κονσόλα.

Επίσης την βρίσκω ηλίθια λύση το να συνδέεις ασύρματα χειριστήρια στο κινητό για να παίξεις σωστά έναν emulators. Ειδικά το να κυκλοφορείς μ' αυτά έξω όχι μόνο δεν είναι βολικό καθώς πιάνουν περισσότερο όγκο αλλά σε κάνουν να δείχνεις γελείος. Χίλιες φορές πιο βολικό και διακριτικό να παίζεις σ' ένα PSP ή σε οποιαδήποτε άλλη φορητή συσκευή στυλ παιχνιδομηχανής ειδικά για emulators.
 
Οπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, το απόλυτο κινητό για emulators είναι το Sony Ericsson Xperia Play.

Το έχω τον τελευταίο χρόνο το έκανα root, του έχω βάλει 32gb κάρτα και τους εξής emulators με ΟΛΕΣ τις roms τους:

Mame 4all (wiz roms)

Mame 4droid (θεωρητικά παίζουν 8000 roms, έχω κάνει επιλογή)

GB, GBC, GBA

NES, SNES, N64

SEGA MEGADRIVE, MASTER SYSTEM, GAME GEAR

AMIGA

ATARI 2600, LYNX

Με τους άλλους emulators (PSX κλπ) δεν έχω ασχοληθεί γιατί η κάθε rom είναι 700mb.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται οι hardcore gamers όπως πχ ο Βασίλης (MCM) να μην έχουν αυτό το κινητό. Δεν είναι λίγο να έχεις στην τσέπη σου όλη την gaming ιστορία. Και από οτι γνωρίζω, για να παίξεις mame στο iphone πρέπει να έχεις κάνει jail brake (που σημαίνει οτι έχεις μείνει 10 αναβαθμίσεις πίσω) και να βάλεις μια αρχαία έκδοση του mame, για wiz που υποστηρίζει μόνο 2000 roms. Χωρίς να έχω αναφέρει το πρόβλημα με το χειρισμό. Παίξε Tehkan στην οθόνη αφής :p

Gaming tablets υπάρχουν πολλά, κατά τη γνώμη μου καλύτερο είναι το Archos GamePad, και έχει βγάλει και το πλαίσιο κάποιο φθηνότερο, το Turbo X Smarty.
 
Πρόσφατα αγόρασα κι εγώ το πρώτο μου Android τηλέφωνο. Κατέβασα το Mortal Kombat για SNES αλλά δυσκολεύτηκα με το χειρισμό. Δεν κατάφερα με τίποτα να κάνω τον πάγο του Subzero ας πούμε. Σαν τα κουμπιά και το τακ τακ τακ δεν έχει.
 
attachment.php


Αγόρασα αυτό από ebay και περιμένω να φτάσει Ελλάδα. Μου είναι αδύνατο να χειριστώ τα virtual touch χειρηστήρια των emulators. Μόλις το παραλάβω θα γράψω εντυπώσεις...
 
@Stormwatch Μολις σου ερθει μην μας ξεχασεις... Περιμενω τις εντυπωσεις!

Θελω και εγω να παρω κατι παρομοιο (ελεγα για το moga pro αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικα παραγγειλα το MOGA Hero Power το οποιο εχει και ενσωματωμενη μπαταρια 1800mAh για να φορτιζεις το κινητο οταν παιζεις. To Μοga pro power που ηθελα πηγαινε πολυ ακριβα...

$_57.jpg

@Stormwatch Ακομα δεν σου ηρθε το ipega;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έλα, ξεχάστηκα εντελώς. Ήρθε και το τίμησα την περίοδο των διακοπών. Για τα 10-12 ευρώ που πήγε σύνολο είναι σούπερ. Δούλεψε απροβλημάτιστα με ΜΑΜΕ και άλλους emulators που δοκίμασα (εκτός από το reicast που δεν μου δίνει επιλογή για τους αναλογικούς μοχλους - αν ειναι αναλογικοί). Μικρό για να το έχεις μαζί σου, φορτίζει γρήγορα όλα ΟΚ. Δεν παίρνει βραβείο εργονομίας, ούτε ποιότητας υλικών αλλά σε αυτό που έψαχνα με κάλυψε απόλυτα (ειδικά σε αυτή την τιμή...)

Εσύ βλέπω πήγες σε υπερπαραγωγή, σίγουρα καλύτερο από το ταπεινό ipega μου :D
 
Σκεφτηκα οτι μια φορα το παιρνεις αφου λογικα θα ειναι συμβατο με μεγαλη γκαμα smartphones!

Αντε να ερθει και θα σας πω και εγω εντυπωσεις.
 
Yπερπαραγωγη ειναι το παρακατω,βασικα ενα εξαρτηματακι παιρνεις απο την Σονυ και συνδεεις το pad του PS4 με το κινητο και παιζεις παιχνιδια του PS4,ναι μεσω remote play που δεν ειναι αποκλειστικο του Vita πλεον.


Το κακο ειναι οτι ειναι συμβατο μονο με το καινουργιο Ζ3.





Capture.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα