Andromeda Stories / Στον Αστερισμό της Ανδρομέδας (1982)

Βασικα τι εννοεις λεγοντας 'anim'? ηταν ταινια anime; δηλαδη γιαπωνεζικης παραγωγης/τεχνοτροπίας;

Επισης ηταν σειρα, η αυτοτελης ταινια;

Ακομα, αν θυμασαι καποιο ονομα πες το μας, βοηθαει στο Google
 
ηταν anime κινουμενο σχεδιο κατα πασα πιθανοτητα γιαπωνεζικο οπως τα παιδικα που προανεφερα.δε θυμαμαι αν ηταν αυτοτελες ή με επεισοδια

ηταν <<σκοτεινο>> παιδικο οχι χαρουμενο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://www.youtube.com/watch?v=RqaZ9R8cwcI

Λες μήπως για αυτό? Αν ναι πρόκειται για το ΣΤΟΝ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑΣ του 1982

(μεταξύ άλλων στην μεταγλώτιση, ακούγονται οι Μάκης Ρευματάς, Αργύρης Παυλίδης, Γιώργος Βασιλείου)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστω πολυ.αυτο ηταν.εψαχνα καιρο να το βρω.ναστε ολοι καλα
 
Χαρά μας να "διαφωτίζουμε" τα νέα μέλη (όσο το Αλτσχάιμερ μας το επιτρέπει :p )

Ωχ παιδιά άλλη μια διόρθωση παρακαλώ ΣΤΟΝ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑΣ (έγραψα σαν ζωάδι ένα παραπάνω Σ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναζήτηση τίτλου παιδικού (ξένο cartoon - anime)

Τελευταία φορά που το είδα ήταν πριν από 15 χρόνια περίπου τίτλο δεν θυμάμαι.

Υπόθεση: Μία πόλη έχει κυριευθεί από ρομπότ (λογικά όλος ο κόσμος), τα οποία έχουν γίνει σαν ανδροειδή πλέον. Μία πριγκίπισσα, μπορεί και πρίγκιπας, αν και νομίζω γυναίκα ήταν η πρωταγωνίστρια, φυλακισμένη προσπαθεί να δραπετεύσει από την πόλη των ρομπότ.

Στο δωμάτιο της εμφανίζεται ένα ενεργειακό κλουβί που μικραίνει. Δραπετεύει, αλλά κάτι καναρίνια πεθαίνουν καθώς το κλουβί κλείνει μέχρι τέλους.

Μετά πέφτει σε ένα ποτάμι, αλλά φοράει μία μπέρτα και κάτι ρομπότ ψάρια την αφήνουν και τρώνε ένα υπηρέτη που την ακολουθούσε. Δεν θυμάμαι τη συνέχεια, αλλά μου είχε κάνει εντύπωση από τότε και ψάχνω εδώ και κανά χρόνο να βρω κάτι

Ρομποτικά πουλιά, ψάρια και άνθρωποι, αλλά από μέσα ρομπότ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε μου, νομίζω ότι η ταινία που ψάχνεις λέγεται στον ''Αστερισμό της Ανδρομέδας'', [edit] copyrights [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και εγω το ανρομεδα νομιζω οτι ειναι υπαρχει θεμα για αυτο εδω [edit] Έγινε μεταφορά στο θέμα [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό πρέπει να είναι το θέμα τώρα είναι να βρεθεί το Link ήταν πολύ άρρωστο παιδικό για τα δεδομένα της εποχής.
 
Το ψάχνω και εγώ (δεν ήξερα τον τίτλο μέχρι ..σήμερα :-D), το είχα δει πριν πολλά χρόνια, εξαιρετική ατμόσφαιρα.. επίσης αρκετά τολμηρό..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αναζητηση cartoon

καλησπερα σας!κ συγχαρητηρια για το thread!βρηκα αρκετα παιδικα που εψαχνα!! μια ερωτηση~θυμαται κανεις ενα παιδικο(μαλλον ιαπωνικο)για 2 αδερφια που χωριστικανε στη γεννα διδυμα,οπου το ενα μεγαλωσε με μια γυναικα που ηταν cyborg?~plus τα αδερφια ειχαν κατι σαν τηλεπαθητικες ικανονοτητες τυπου χτυπαγε ο ενας κ πονουσε κ ο αλλος...αυτα !αν εχετε υποψιν σας τιποτα ευχαριστω!!
 
annaretro είπε:
καλησπερα σας!κ συγχαρητηρια για το thread!βρηκα αρκετα παιδικα που εψαχνα!! μια ερωτηση~θυμαται κανεις ενα παιδικο(μαλλον ιαπωνικο)για 2 αδερφια που χωριστικανε στη γεννα διδυμα,οπου το ενα μεγαλωσε με μια γυναικα που ηταν cyborg?~plus τα αδερφια ειχαν κατι σαν τηλεπαθητικες ικανονοτητες τυπου χτυπαγε ο ενας κ πονουσε κ ο αλλος...αυτα !αν εχετε υποψιν σας τιποτα ευχαριστω!!
Η ταινια που ψαχνεις ειναι το Andromeda stories - Στον αστερισμο της Ανδρομεδας, ταινια κινουμενων σχεδιων για ενηλικες. Μπορεις να διαβασεις περισσοτερες πληροφοριες στο υπαρχων θεμα εδω:

[edit] έγινε μεταφορά στο θέμα [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτο ειναι!!!ευχαριστω πολυ!!!! :D :D :D (ειχα αρχισει να πιστευω οτι το ειχα δει στον υπνο μου xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" /> ) το εψαχνα καμια 10αρια χρονια ! :eek:
 
Καλησπέρα σε όλους.

Ψαχνω μια ταινία κινουμένων σχεδίων, θρίλερ επιστημονικής φαντασίας, Ιαπωνικής ή και Κορεάτικης προέλευσης, που έπαιζε στη τηλεόραση τις δεκαετίες του 90 και του 80, αλλά ίσως να γυρίστηκε και παλιότερα, είχε έντονο 70s ''κλίμα''. Όσοι παρακολουθούσαν παλιά το πρόγραμμα του junior's tv, αλλά και του New Channel,  ίσως να το θυμούνται και πολυ πιθανών να είναι και πασίγνωστο, μπορεί πάλι να μην το θυμάται ούτε αυτός που το φτιαξε, δεν είμαι σίγουρος για τίποτα.Το μόνο που θυμάμαι είναι πως είχε σχέση με κάποια μάχη μεταξύ ανθρώπων και μηχανών που γινόταν σε κάποιον άλλο πλανήτη και είχε σφαγές με σπαθιά, σαμουράι και τέτοια πράγματα. Επίσης κάτι είχαν αυτές οι μηχανές και μπορούσαν να σε κάνουν κι εσένα ρομπότ, θυμάμαι χαρακτηριστικά μια απο τις τελευταίες σκηνές όπου ένας γέρος για να τους καταστρέψει, έπεσε με το διαστημόπλοιο του πάνω στον πλανήτη (ή κάτι τέτοιο) των μηχανών και καθώς πλησίαζε μεταμορφώθηκε κι αυτός σε μηχανή. Επίσης θυμάμαι πως ήταν πολύ τρομακτικό, ειδικά για μικρά παιδιά, με σκοτεινό και καταθλιπτικό κλίμα.Τώρα βέβαια, μπορεί και να λέω ό,τι να 'ναι και να μην είναι έτσι, αλλά έχω πάνω απο 20 χρόνια να το δω και δεν θυμάμαι και πολλά. Αν κατάλαβε κανένας ποιό λέω ας βοηθήσει. 

[SIZE=11.7px]Ευχαριστώ και μόνο που μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε το θέμα.[/SIZE]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εχω ιδεα για αυτη την ταινια καθοτι δεν ημουν φαν του Τζουνιορ και του Νιου Τσανελ. Καλη επιτυχια στην ερευνα σου.

Ηθελα ομως να πω οτι αυτες οι σκοτεινες/καταθλιπτικες/τρομακτικες ταινιες ηταν απαλευτες γι'α μενα σε εκεινη την ηλικια. Απο τη περιγραφη σου και μονο μπορω να νιωσω περιπου την ατοσφαιρα εκεινης της ταινιας. Ηταν μεγαλη παγιδα που θεωρουταν "παιδικο" οτιδηποτε ηταν κινουμενο σχεδιο με φανταστικα στοιχεια. Τετοιες ταινιες ηταν ενας απο τους λογους που κατεληξα να αντιπαθω τα γιαπωνεζικα ανιμε (τη μελαγχολια και την τραγικοτητα την εχουν στο αιμα τους οι Γιαπωνεζοι).

Καλη επιτυχια και παλι!
 
Δεν εχω ιδεα για αυτη την ταινια καθοτι δεν ημουν φαν του Τζουνιορ και του Νιου Τσανελ. Καλη επιτυχια στην ερευνα σου.

Ηθελα ομως να πω οτι αυτες οι σκοτεινες/καταθλιπτικες/τρομακτικες ταινιες ηταν απαλευτες γι'α μενα σε εκεινη την ηλικια. Απο τη περιγραφη σου και μονο μπορω να νιωσω περιπου την ατοσφαιρα εκεινης της ταινιας. Ηταν μεγαλη παγιδα που θεωρουταν "παιδικο" οτιδηποτε ηταν κινουμενο σχεδιο με φανταστικα στοιχεια. Τετοιες ταινιες ηταν ενας απο τους λογους που κατεληξα να αντιπαθω τα γιαπωνεζικα ανιμε (τη μελαγχολια και την τραγικοτητα την εχουν στο αιμα τους οι Γιαπωνεζοι).
Kαλά, εδώ που τα λέμε, ήμουν και μικρό παιδάκι όταν το έβλεπα, οπότε μπορεί και να τα παραλέω. Σε εκείνη την ηλικία τρόμαζα και με τις ταινίες του Ντίσνευ.

Πάντως δεν έχεις άδικο. Το να θεωρείται παιδικό οτιδήποτε έχει σχέση με animation είναι ένα λάθος που κάνουν πολλοί μέχρι και σήμερα. Τις προάλλες ας πούμε πέτυχα σε βιντεοκλάμπ αυτή τη ταινία στα παιδικά....

Από την άλλη, αν κι εγώ μικρός αντιπαθούσα τα anime (ακόμα και τα κωμικά), τα εκτίμησα σε μεγαλύτερη ηλικία, σαν μια μορφή τέχνης.

Καλη επιτυχια και παλι!
Ευχαριστώ, να 'σαι καλά.

Αν και δεν βλέπω κίνηση.  :D
 
Λεγεται  Andromeda Stories (Στον Αστερισμό της Ανδρομέδας). Εxει συζητηθει αρκετα στο παραλθον (δεs τo παρακατω thread ) αν και δεν εxει αναφερθει εδω και κατι xρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως αυτό είναι!!!

Πάνω που πίστευα πως δεν θα το βρισκα ποτέ. :D

Πρέπει να είναι τρομερά σπάνιο, βλέπω στο imdb ούτε βαθμολογία δεν έχει καλά καλά... o_O

Πάντως χαίρομαι που δεν ήμουν ο μοναδικός που το θυμόταν και το έψαχνε.

Σε ευχαριστώ πολύ.

ps: Τώρα πρέπει να κάνω έντιτ τον τίτλο και να αναφέρω ότι βρέθηκε ή θα συμπτυχθεί το θέμα με τα υπόλοιπα ; Tι λένε οι κανονισμοί ; Οι διαχειριστές ας με διαφωτίσουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως αυτό είναι!!!

Πάνω που πίστευα πως δεν θα το βρισκα ποτέ. :D
NorthStar εγγύηση :D Απλά δεν το είχε δει ακόμα. 

ps: Τώρα πρέπει να κάνω έντιτ τον τίτλο και να αναφέρω ότι βρέθηκε ή θα συμπτυχθεί το θέμα με τα υπόλοιπα ; Tι λένε οι κανονισμοί ; Οι διαχειριστές ας με διαφωτίσουν.
Τακτοποιήθηκε. 
 
Πίσω
Μπλουζα