(Andy Milligan presents no.3:) Blood (1974)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.103
Άλλη μία ταινία του απίστευτου Milligan (μάλλον η προτελευταία που προτείνω, για να μην γεμίσω και το φόρουμ :) ). Ο γιατρός Orlovski είναι ένας άντρας που έχει κληρονομήσει μία κατάρα από τον πατέρα του, και γίνεται λυκάνθρωπος σε κάθε πανσέληνο. Ο πατέρας του είχε συμφωνήσει με έναν άλλο κύριο, τον γνωστό σε όλους Κόμη Δράκουλα, να παντρέψουν τα παιδιά τους, κι έτσι ο Orlovski παντρεύεται την κόρη του Δράκουλα, που έχει κληρονομήσει κι αυτή τις χάρες του πατέρα της. Ως γιατρός, φροντίζει να την προμηθεύει με τη βασική της τροφή, το αίμα, ενώ στο σπίτι τους διατηρούν κι έναν χαριτωμένο κήπο με σαρκοφάγα φυτά. Όλη αυτή η κατάσταση παραμένει επτασφράγιστο μυστικό και οι μόνοι που γνωρίζουν την αλήθεια είναι η βοηθός του γιατρού και οι υπηρέτες.

Η ταινία κανονικά είναι 74 λεπτά και περιλαμβάνει και κάποιες λυσσασμένες νυχτερίδες που τρομοκρατούν τους κατοίκους, αλλά εγώ, όπως και οι περισσότεροι, έχω καταφέρει να βρω μόνο την κομμένη εκδοχή, που είναι 60 λεπτά περίπου. Αυτή η ταινία είναι πραγματικά από τις καλύτερες για τα δεδομένα του Milligan, από άποψη ποιότητας. Αφού εκτός από τα καθιερωμένα του, που είναι οι διπλές σκιές στους ηθοποιούς, τα καρναβαλίστικα βαμπιρικά δόντια, καθώς και το ότι φαίνεται έντονα ότι έχει βάλει κάποιες σκηνές τη μία δίπλα στην άλλη και δεν καταφέρνει να κάνει να φανεί ότι πρόκειται για μία σκηνή, βρήκα μόνο δύο νέα μαργαριταράκια:

1) Σε κάποια στιγμή, κάποιος πάει να χτυπήσει κάποιον άλλον με ένα φτυάρι. Το φτυάρι βαράει φανερά πάνω σε μία κολόνα, και το θύμα πέφτει αναίσθητο από τους πόνους.

2) Όταν ο γιατρός μεταμορφώνεται σε λυκάνθρωπο, είναι φανερό ότι φοράει μάσκα, φαίνεται από κάτω ο γυμνός λαιμός του.

Πάντως το τέλος της ταινίας είναι το αποκορύφωμα, καθώς μετά από όλα αυτά που γίνονται, στο σπίτι του ζευγαριού έρχεται να εγκατασταθεί ένας άλλος γνωστός μας κύριος, ο Δόκτωρ Φρανκενστάιν! Το σπίτι του Milligan τις τραβούσε αυτές τις σπουδαίες προσωπικότητες φαίνεται, αφού το σπίτι που γυρίστηκε η ταινία αυτή, αλλά και άλλες, ήταν του ίδιου.

[video=youtube;2JN-Ko73Yu4]

 
Πιο μεγαλο μπατζετ απο το ''Blood'' θα ειχα εγω αν επερνα μια καμερα και καποιους φιλους και φιλες μου για να γυρισουμε μια ταινια τρομου :p Γιαυτο ομως και γουσταρω τρελα αυτες της ταινιες γιατι ειναι απο της λιγες που μπορεις να διασκεδασεις πραγματικα με πολλα πραγματα και οχι μονο με το αν ειναι καλη ταινια τρομου,περιπετεια,κωμωδια η αν εχεις ερμηνειες και κουλτουρα να φυγουμε για δεκα οσκαρ αν και παραδοξως η ερμηνειες του ''Blood'' δεν ειναι κακες.Η ταινια εχει τα παντα και αν οσοι εχετε σκοπο να την δειτε γουσταρετε της φτηνιαρικες παραγωγες και παντα θελατε να φτιαξετε και να δειτε μια ταινια τρομου βγαλμενη απο τα βαθη της παρανοικης ψυχης του αλλου σας εαυτου να ειστε σιγουροι οτι θα την λατρεψετε ;)
 
Πίσω
Μπλουζα