Anidol Greece

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.381
Κατά τα μέσα της δεκαετίας του 80 μου είχαν φέρει δώρο μια κούκλα.

anidol1.JPG

Μέχρι σήμερα πίστευα οτι την είχαν φέρει μαζί τους από το εξωτερικό. Αμ δε.... Είπα να κοιτάξω πίσω στο σβέρκο της να δω τι γράφει και προς έκπληξή μου είδα "ANIDOL GREECE"

anidol2.JPG

Παρατηρώντας την στο πρόσωπο είδα πολλές ομοιότητες με την Παταπούφα. Μέχρι και η αδερφή μου όταν της την έδειξα και την ρώτησα αν θυμάται αυτή την κούκλα μου είπε "Αχ! η Παταπούφα"

Το πρόσωπο της Anidol

anidol3.JPG

Μόνο στα μάτια διαφέρει από την Παταπούφα

patapoufa2.JPG

Ακόμα και τα αυτιά είναι ίδια, όπως και τα χέρια

anidol xeri.JPGpatapoufa3.JPG

Γνωρίζει κανείς άλλος για την κούκλα αυτή ή την εταιρία που την κυκλοφόρησε?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απιστευτη ιστορια!... Ποιος ξερει τωρα απο που κραταει η σκουφια αυτης της χαριτωμενης κουκλιτσας!
 
Oυάου...!!! Ενυουσιάστηκα τώρα..!! Εγω με το που την πρωτοείδα νόμιζα ότι είναι κάποια σπάνια Παταπούφα με μακρυά μαλλιά..!!! Και με ζωγραφιστά μάτια..!! Φαίνεται ότι είναι μια πολύ καλή αντιγραφή της Παταπούφας, με μικρές αλλαγές αλλά το αποτέλεσμα είναι εξίσου ομορφο..!!

Τώρα, εντύπωση μεγάλη μου κάνει η εταιρεία ANIDOL που λογικά την έφτιαξε..! Προσπαθώ να θυμηθώ αν την έχω ξαναδεί, και ενώ δεν μου έρψεται τιποτα στρο μυαλό από κάτι που να έχω, είμαι απόλυτα σίγουρος ότι έχω ξαναακούσει αυτό το όνομα....αλλά πού?

ΚΑΜΒΙΑ πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό που έφερες στην επιφάνεια..! Προφανώς είμαστε μπροστά σε έναν κλώνο της Παταπούφας και μάλιστα από μικρή ελληνική εταιρεία παιχνιδιών..!!

Θέλει εξερευνηση αυτό τώρα..!!
 
Οι, μέχρι στιγμής, έρευνές μου στο διαδίκτυο ήταν άκαρπες. Και δυστυχώς δε θυμάμαι τίποτα από συσκευασία ή αν είχε κάποιο πιστοποιητικό μαζί της η κούκλα
 
Αντίγραφο ήταν , σιγά μην είχε. Το 80 υπήρχαν πολλά μικρά εργοστάσια πλαστικού που έκαναν κόπιες παιχνιδιών.
 
Kambia, θα μπορούσες να ανεβάσεις πάλι την φωτογραφία της κούκλας γιατί έχει χαθεί? Εγώ έχω ένα καρτελάκι Anidoll (με 2 L) χωρίς την κούκλα!



Anidoll-1.JPG

Anidoll-2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία η κούκλα σου Kambia! Ευχαριστώ που ξανανέβασες τις φωτογραφίες. :)

Ένα καρτελάκι από την εταιρεία Anidoll από τα 80ς, που δείχνει κι άλλα παιχνίδια που μοιάζουν με της El Greco, όπως το ζαβολάκι.



Η έδρα της ήταν στο Μοσχάτο.



Anidoll-a.JPG

Anidoll-b.JPG
 
Αυτό το χαμογελαστό φατσάκι έχω την εντύπωση πως το έχω δει και αλλού...

Πάντως όχι απλά μοιάζουν, είναι σκέτη αντιγραφή της El Greco!
 
Πίσω
Μπλουζα