Another World

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.729
Παραγωγης 1991, απο τη γαλλικη εταιρεια Delphine, γνωστο και ως Out of this World στην Αμερικη, καθοτι Another World ειναι ο τιτλος μιας σαπουνοπερας!!! Διανεμηθη απο την Interplay και την US Gold.

picture.php


Προκειται για ενα απο τα πιο παραξενα και καλοφτιαγμενα παιχνιδια που φτιαχτηκαν ποτε! Καποια screenshots που ειχα δει στο Πιξελ ηταν απογοητευτικα και απορουσα γιατι η τοσο υψηλη βαθμολογια. Αλλαξα ομως γνωμη μετα απο 2 χρονια οταν επαιξα λιγο. Το παιζω ποτε ποτε ακομα και προσφατα και πιστεψτε με, προκειται για κατι αγεραστο και διαχρονικο! Απορησα πως μπορει να ειναι τοσο εθιστικο και... immersive ενα τοσο 'φτωχο' παιχνιδι

Το απιστευτο ειναι οτι προκειται ολοκληρο για ενα δημιουργημα ενος ανθρωπου, του Eric Chahi, ο οποιος το δουλευε μονος του για 2 χρονια

Υποθεση

Ενας νεαρος επιστημονας, ο Lester Knight Chaykin (ε, αφου εμαθα το ονομα του, λεω να το παιξω εξυπνος) βρισκεται στο υπογειο εργαστηριο του, και πραγματοποιει ενα πειραμα επιταχυνσης σωματιδιων (η κατι τετοιο.. ποτε δεν ημουν καλος με το trekkiebabble) οταν ενας κεραυνος χτυπαει. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να τηλεμεταφερθει ο Λεστερ σε ενα αλλο πλανητη (η μια αλλη διασταση, δε θα μαθουμε ποτε) και μαλιστα, μεσα σε μια λιμνη!!

Αφου καταλαβετε που βρισκεστε και τι πρεπει να κανετε (δηλαδη να κολυμπησετε πανω για να βγειτε στην επιφανεια :p ) θα κανετε μια βολτιτσα στο εξωτικο περιβαλλον. Θα πρεπει να ξεφυγετε απο ενα θηριο, ενω θα συναντησετε τους ιθαγενεις. Για καποιο λογο ομως δεν εντυπωσιαζονται καθολου απο την εμφανιση του Λεστερ, και αποφασιζουν απλα να τον κανουν σκλαβο στα ορυχεια. Και εδω αρχιζει το κυριως παιχνιδι: να δραπετευσει

Ο Λεστερ θα καταφερει σχεδον ευκολα να δραπετευσει, και απο την αρχη κιολας, θα αποκτησει οπλο αλλα και ενα φιλο, εναν εξωγηινο που ηταν μαζι του στο κλουβι. Ο σκοπος του παιχνιδιου δε γινεται ποτε σαφης: στην αρχη πρεπει να βγειτε απο τη φυλακη, κατοπιν θα περασετε απο σπηλιες, γεφυρες, δωματια, αλλα οι εξωγηινοι ειναι παντα εκει. Ο εξωγηινος φιλος σας θα ακολουθει παραλληλα και θα σας βοηθησει καποιες φορες. Πρεπει να φυγετε αλλα δεν ξερετε πως. Και φυσικα ειναι αδυνατο να γυρισετε στη γη.

Παρολαυτα το παιχνιδι τελειωνει. Δε φτανετε καπου. Απλα ο Λεστερ αφηνεται σε μια κατασταση που δεν ξερουμε αν πεθαινει η ζει. Αυτο το πολυ παραξενο φιναλε ειναι που προσθετει στην αποκοσμη χροια του παιχνιδιου. ΠΑντως αν θελετε τη γνωμη μου, αν υποθεσουμε οτι το ποστερ του παιχνιδιου δειχνει τι εγινε 'μετα'. ΠΡοφανως ο ΛΕστερ επεζησε :)

Γραφικα κλπ

Τα γραφικα του παιχνιδιου κανουν αμεσως εντυπωση. Αν δειτε screenshots μπορει να πειτε τι μουφα ειναι αυτη, αλλα αν παιξετε θα δειτε οτι η πραγματικοτητα ειναι πολυ διαφορετικη. Τα γραφικα ειναι 100% vector, τους λειπει η λεπτομερεια, τα χαρακτηριστικα, τα χρωματα κλπ, αλλα στα σκηνικα εχει γινει πολυ καλη δουλεια. Μπορει να ειναι στυλιζαρισμενα, αλλα ειναι πολυ καλοφτιαγμενα, και μη ξεχναμε οτι τα εφτιαξε ολα ενα ατομο. Σε συνεπεια, το animation ειναι πολυ ομαλο και καποιες κινησεις ειναι πολυ ρεαλιστικες, αλλα οχι τοσο οσο του Prince of Persia (που εχει παρομοια γραφικα). Ετσι το παιχνιδι ειναι σχεδον ιδιο σε ολες τις πλατφορμες.

Ο ηχος αποτελειται απο εφφε, υποθετω digitized, τα οποια ειναι ο,τι ακριβως χρειαζεται. Η ποιοτητα ειναι αρκετα καλη (εκτος απο το βηχα του Λεστερ στην αρχη :p ε αφου το προσεξα να μη το πω;; ) και αφου βρισκεστε σε αλλο πλανητη δεν υπαρχουν ομιλιες εκτος απο δυο-τρεις εξωγηινες λεξεις (ο ενας λεει 'Αβεστα! Μουτσέι'α! Ρα!' και ο αλλος λεει 'Ματσου'ααα'). Μουσικη υπαρχει μονο στον επιλογο.

Χειρισμος

Το παιχνιδι ειναι arcade adventure. Το πλανο ειναι πλαγιο και (οπως παρατηρησα οταν το καλοσκεφτηκα) προχωρατε σχεδον παντα προς τα δεξια. :)

picture.php


Ειστε σε ενα εντελως αγνωστο περιβαλλον και μπορειτε μονο να εξερευνησετε και να αυτοσχεδιασετε. Γενικως το ολο αισθημα του παιχνιδιου ειναι πολυ ρεαλιστικο, και εφοσον δεν μπορειτε να μιλησετε δεν υπαρχει καποιο ειδος επικοινωνιας. Παρομοιως δεν υπαρχει inventory και χρηση πραγματων: Το μεγαλυτερο ρολο στο παιχνιδι τον κανει το οπλο που θα βρειτε το οποιο εχει τρεις χρησεις: πυροβολαει, φτιαχνει ασπιδα (που σας προστατευει απο τις αλλες βολες) και ριχνει μια σουπερ δεσμη, που καταστρεφει τοσο τους τοιχους, οσο και τις ασπιδες των αντιπαλων εξωγηινων. Το οπλο αδειαζει (αν το καταναλωσετε αδεξια σε πολλες ασπιδες και σουπερ-βολες) αλλα υπαρχουν δωματια οπου ξαναγεμιζει. Βλεποντας και κανοντας λοιπον, δοκιμαζοντας που να ριξετε, τι μπορειτε να καταστρεψετε και τι να αλλαξετε για να προχωρησετε, ειναι το μοναδικο που μπορειτε να κανετε

Γενικα ο χειρισμος προσαρμοζεται με το που ειστε. Οταν σας πιασει ενας εξωγηινος, αν πατησετε το fire θα τον κλωτσησετε. Οταν βρεθειτε στο κλουβι, τα αριστερα και δεξια θα αρχισουν να το ταλαντευουν κλπ.

Φυσικα και εχετε μονο μια ζωη. Καθε πιστα εχει κωδικο, καθοτι το παιχνιδι ειναικαπως μεγαλο για να τελειωσει μονορουφι :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτικό παιχνίδι! Αμέσως μόλις έμαθα ότι είχε βγεί σε PC (το είχα δεί στην Amiga ενός φίλου) έτρεξα και το πήρα!Το τερμάτισα μέσα σε 2 μέρες και έγραψα το Review του στο User, με το οποίο είχα ανακυρυχθεί και Reviewer του μήνα! Μία μικρή παρατήρηση... είχε βγεί σε 2 εκδόσεις. Στην Amiga είχα δεί την Αμερικάνικη στην οποία ΔΕΝ υπήρχε μία πίστα γιατί εμφανιζόντουσαν κάτι γυμνές εξωγήινες σε κάτι σαν χαμάμ!(είναι το screenshot που έχει ανεβάσει ο φίλος Rakeesh) Στην έκδοση για PC που είχα ήταν η Ευρωπαική και έτσι ήταν ολόκληρο! Πρόσφατα ο δημιουργός του το έφτιαξε και πάλι για PC με πολύ καλύτερα γραφικά! (ΝΑΙ! το έχω!), αλλά έχεις μέσα από τα μενού του παιχνιδιού να το δείς και στην original έκδοσή του! Στο πακέτο περιλαμβάνεται και ένα σχεδόν ημίωρο video με συνέντευξη του Eric.

Αθάνατο παιχνίδι!

(η φωτό στο avatar μου είναι από το περιοδικό User τεύχος 33 όπου έκανα και την παρουσίαση του παιχνιδιού! Ευχαριστώ τον Omenforever που το βρήκε!)

Φίλε Omenforever, αν μπορείς σκάναρε και το review που είχα κάνει τότε να το ανεβάσουμε και αυτό εδώ!
 
Respest στον επαγγελματια :)

Η εκδοση που ειχα για Αμιγκα ειχε την πιστα με το χαμαμ. Η διαφορα με την εκδοση του πισι ειναι οτι το πισι εχει μια πιστα παραπανω, αλλα ΔΕΝ ειναι το χαμαμ, ειναι μια σε κατι ταρατσες
 
νομίζω πως οι ταράτσες είναι αμέσως μετα το χαμαμ...αλλα μπορει να κανω και λαθος... τόσα χρονια βλέπεις... γερασα και εγω!
 
Οι ταρατσες ειναι αμεσως πριν μπεις στο τανκ... απο το τανκ εκτοξευεσαι στο χαμαμ, το οποιο ειναι η τελευταια πιστα
 
σωστός! σωστός! χαχα.. πράγματι τώρα το θυμήθηκα...

Βλέπεις έχω την καινούρια έκδοση,αλλά ακόμα δεν έκατσα να ασχοληθώ μαζοί του για να θυμηθώ τα παλιά... Ασε που μάλλον και λόγω ηλικίας μου φάνηκε πολύ πιο δύσκολο απ'ότι μου είχε φανεί τότε!

Ααααχχ... έβραζε το αίμα τότε... τώρα βράζω έναν λαπά γιατί έχουμε στομαχικές διαταραχές... γαμώτο! :precry:
 
Φοβερο Game ,Ωραιο review, το ξαναεπαιξα στην 3do εκδοση σε ενα φιλο μου που αποχτησε προσφατα ενα 3do fz10 και αμεσως καταλαβα η PC εκδοση another world 15 anniversary απο που εγινε copy paste.
 
Καταπληκτικό παιχνίδι! Είχα καεί μαζί του στον Atari μου...

Το μόνο που μου την έσπαγε, ήταν κάποιες κινήσεις ακριβείας που έπρεπε να κάνεις, αλλιώς πάπαλα "Game Over"...

Επίσης είχε καταπληκτική και ατμοσφαιρική εισαγωγή...

Τι καλύτερο; Κυριακή πρωί με τον cappuccino στο χέρι, να διαβάζω ένα νοσταλγικό review...

Well done Rakeesh! :thumbup:
 
Τρομερό διαμάντι πραγματικά,έξοχη επιλογή φίλε Rakeesh,εύγε !!

Το παιχνίδι,που άνοιξε το δρόμο και για το Flashback αρκετά αργότερα,μην το ξεχνάμε αυτό,το είχα δει σε Amiga αρχικά,και όντως είχα πει κι εγώ αυτό που λες φίλε Rakeesh,ότι είχε χοντροκομμένα γραφικά και δε μου φαινόταν τίποτα ιδιαίτερο.Που να 'ξερα !

Ατελείωτο gaming επακολούθησε στην Amiga του φίλου μου,και ήταν και αρκετά δύσκολο το παιχνιδάκι !

Σκοπεύω να αγοράσω την 15th anniversary edition κάποια στιγμή,διότι ο τύπος το αξίζει πραγματικά !

Μια παρατήρηση εδώ:Φίλε vagosgta3,δεν έχω δει τη 3DO έκδοση,αλλά δε νομίζω να είναι ίδια με την 15th anniversary,και ειδικά copy-paste όπως λες,μιλάμε για πολλά χρόνια διαφορά....

Λίγο που είδα την 15th anniversary πάντως,πρέπει να λέει πολύ !!!

Γεια σου ρε Stan reviewer,αναμένω να δω το review σου από το User συμπληρωματικά εδώ...!
 
mano426f ειχα παιξει την εκδοση του pc (2 δεν βγηκαν τελευταια για PC?) στην αναλυση δεν ειναι ιδια με το 3do αλλα στο skin textures και στα εξτρα εφε ειναι ιδια και ειχε φοβερο μουσικο background,το ξερεται οτι ειχε βγει η συνεχεια του στο megacd Another World 2 : Heart of the Alien

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=VBMN1NB7aNs]YouTube - Sega cd Another World 2:Heart of the Alien part 1 of 2
 
Το εχω κατεβασει το HotA, και ψαχνω ενα καλο sega emulator για να το παιξω :)

παντως ο δημιουργος του δεν το 'δεχεται', γιατι ηθελε η ιστορια να μεινει εκει (οπως λεει η Wikipedia)
 
Δεν το έφτιαξε δηλαδή ο ίδιος;

Και πώς βγήκε το παιχνίδι τότε;Χωρίς την άδειά του ;
 
!!!

Καταπληκτικό παιχνίδι και εξαιρετικό review...και γω σε Amiga το είχα δει πρώτη φορά και μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση..θυμάμαι που είχα τρομάξει όταν κάνει πρώτη φορά την εμφανισή του το τέρας!!! Το παιχνίδι το τελείωσα σε PC και γω.

Πιστεύω οτι το συγκεκριμένο παιχνίδι, άσχετο με την genre προτιμάει ο καθένας (εγώ π.χ είμαι adventuras και rpgas), είναι η επιτομή του video game και θα έπρεπε να δίχνεται με μορφή σεμιναρίου σε game developers..

Πρόσφατα έπαιξα και την 15 year aniversary edition (το οποίο έμαθα οτί βγήκε από thread του retromaniax) και το τελείωσα για ακόμη μια φορά...Σας προτρέπω να το αγοράσετε και σεις...είναι old time classic και σε πολύ καλή τιμή..

Το heart of an alien δεν το έχω δει καν και έπαθα πλάκα με το videaki...Ανήκω και γω σε αυτούς που νόμιζαν οτί το sequel ήταν το Flashback (άλλη παιχνιδάρα και αυτό)...βέβαια τι είδος sequel ήταν αυτό που σεναριακά δεν είχε καμία σχέση με το Out of this world, δεν κατάλαβα ποτέ μου!!!
 
Συνήθως τα δικαιώματα των παιχνιδιών, τα κρατάει ο publisher, και όχι ο developer. Δύσκολο παιχνίδι πάντως. Έχω κολλήσει σε κάτι σπήλαια, στην καινούργια έκδοση για PC.
 
Rakeesh είπε:
Το εχω κατεβασει το HotA, και ψαχνω ενα καλο sega emulator για να το παιξω :)
παντως ο δημιουργος του δεν το 'δεχεται', γιατι ηθελε η ιστορια να μεινει εκει (οπως λεει η Wikipedia)
o καλυτερος εξομοιωτης ειναι για megadrive/genesis/32x/SegaCD

ειναι ο

Gens

και οι παραλλαγες του

Gens32

Gensplus

Ακομα μπορεις να παιξεις το Heart of the Alien μεσω του Interpreter(κανει την ιδια δουλεια με το S.c.u.m.m.V.m.) του Gregory Montoir-Cyx (Scummvm Developer btw)

http://hota.sourceforge.net/

Tην εντυπωση Flashback=Another World 2 προσωπικα μου ειχε εδραιωσει το (P)Review του Flashback στο Pixel (οπως υποθετω θα συνεβη και στους υπολοιπους).
 
Mπράβο Rakeesh, ωραίο review !! :)

To παιχνίδι έσπευσα να το παίξω στην Amiga μου αμέσως μετά την ανάγνωση του review του Αντώνη, στο Pixel. Mου πήρε περίπου μία εβδομάδα να το τελειώσω, αλλά άξιζε και με το παραπάνω. Η σκηνή του τέλους μου έχει μείνει αξέχαστη...

Το παιχνίδι αυτό ήταν ένα πραγματικό αριστούργημα !!

(Με το Heart of the Alien είχα ασχοληθεί ελάχιστα πρν κάποια χρόνια, όταν "ψαχνόμουν" περισσότερο με την εξομοίωση γενικότερα, αλλά ποτέ δεν το τελείωσα. Απλά το είχα "τσεκάρει" λίγο, να δω αν φορτώνει σωστά... :D )
 
Νιώστε: :D

picture.php


Stan, είσαι ένα κομμάτι της Ιστορίας...

:headbangdude: :headbang: :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος!!!

Stanfromgreece περιμένουμε και δικά σου reviews για το GRM!

Είσαι ο μόνος άλλωστε που έχει τέτοιες περγαμηνές! (νομίζω)...
 
Καλα, μπορω να πω οτι σε θυμαμαι... οκ οχι εσενα, θυμαμαι ομως πολυ καθαρα αυτη σου τη φραση 'ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ 3, δεν εχει σχεση, αλλα μου αρεσει' :D

Μαλιστα εκεινη την εποχη ειχα ακουσει οτι το βιβλιο ηταν σοβαρο και εσχατολογικου περιεχομενου, και οτι ειχε προκαλεσει σαλο και αυτοκτονιες... οποτε απορρησα τι στο καλο σου αρεσε σε αυτο, και γιατι το προτεινες ως Ε.Φ.

Αχ, μικρος ο κοσμος!! :D
 
Παιδιά δεν χρειάζεται να πώ τίποτα... έχω κατασυγκινηθεί... Omenforever είσαι καταπληκτικός! Εχω καταπληκτικές αναμνήσεις από εκείνη την εποχή! Πραγματικά θα προσπαθήσω μόλις βρώ λίγο χρόνο να γράψω και εγώ κανένα review σε πολλά από τα άπειρα παιχνίδια που έχω παίξει κατά καιρούς!!! Αντε να θυμηθώ τα παλιά! Α! τον 386 τελικά όχι μόνο τον πήρα, αλλά έπιασα και δουλειά στο μαγαζί απ'όπου τον αγόρασα!

Σήμερα μάλλον θα ξανατερματίσω το Another World!!! :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα