"Apple IIgs Laptop"

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.887
Αντιδράσεις
3.887
Πανεμορφο ακομα και σημερα.

Στο λινκ εχει και αλλες φωτο. :thumbup:

http://benheck.com/04-14-2008/apple-iigs-original-hardware-laptop

IIgs_hero.jpg


Some quick specs:

  • Large 15″ color screen. Much bigger than the ones on my other 8-bit computer projects (thus far)
  • Uses an original Apple IIgs motherboard with RAM expansion.
  • Custom acrylic keyboard. It uses the original keyboard PCB, but the buttons were custom made for a cool modern look.
  • CompactFlash adapter inside unit functions as an original equipment hard drive.
  • Glowing backlit “][” logo. Blue for on, with a bit of yellow during disk access.
  • Built-in stereo speakers.
  • Side port access for floppy drive, joystick and mouse.
  • Can play Arkanoid II!
 
Η απορία μου είναι πώς στο καλό o τυπος κατάφερε και χώρεσε τη μνήμη εκεί μέσα, αφου η μνήμη δεν είναι μικρή όπως ένα σιμάκι αλλά μια καρτάκλα να! με το συμπάθειο.

Το Apple IIgs ηταν το καλύτερο Apple της προ-MAC εποχής. Εγχρωμο με τσιπάκι ήχου της Ensoniq που ενσωμάτωνε και wavetable παρακαλώ! Εν ετει 1986!

Ελπίζω κάποτε σύντομα να καταφέρω να αποκτήσω ενα τέτοιο (ασφαλώς οχι το λαπτοπ της φωτογραφίας)...
 
Kαλά ε !!! Τι έκανε ο τύπος ????:animeek: Απίστευτο.......

Ετσι μου 'ρχεται να κάνω, σε laptop έκδοση, την κρεπιέρα μου....... :D

Το πρόβλημα,όμως είναι, πως θα χωρέσω την 25λιτρη μπουκάλα με το προπάνιο μέσα......... :precry:

:D
 
Άρε ρε Rygar....απο το στόμα μου το πήρες...μετά τον IBM 5150 το επόμενο σύστημα που έχω βάλει στο μάτι είναι ένας Apple ][ ( που είναι και ο πρώτος ουσιαστικά εμπορικός apple ). Αν και πάλι οι τιμές είναι αρκετά τσουχτερές, 400-500 κάτι δολαριάκια μαζί ή πολλές φορές και χωρίς μεταφορικά !!!

Σχετικά με το συγκεκριμένο μηχάνημα της φωτογραφίας...δεν θέλω να γίνω ο σπαστικός του thread αλλά αυτα τα Frankenmachines δεν τα πολυγουστάρω. Για να μην πώ πως δεν τα πάω καθόλου !!! είναι κάτι σαν αυτο...

http://cgi.ebay.com/Modded-Commodore-64-for-Prophet64-MSSIAH-C64_W0QQitemZ260229752167QQihZ016QQcategoryZ4193QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ebayphotohosting

μόνο που το δικό μου είναι πιο κίτς.

Έλεος...σε λίγο θα βάλουνε και σεσουαρ για τα μαλιά πάνω.
 
Rygar είπε:
Το Apple IIgs ηταν το καλύτερο Apple της προ-MAC εποχής. Εγχρωμο με τσιπάκι ήχου της Ensoniq που ενσωμάτωνε και wavetable παρακαλώ! Εν ετει 1986!

Ελπίζω κάποτε σύντομα να καταφέρω να αποκτήσω ενα τέτοιο (ασφαλώς οχι το λαπτοπ της φωτογραφίας)...
Ο χρόνος γαρ εγγύς, μα πολύ εγγύς! :diablotin:
 
αμάν τι ειναι τούτο;;;τώρα το βλέπω!!!!
 
Ημαρτον!!! Τώρα μολις διαπίστωσα που (και πώς) έχει βάλει τη μνήμη!! :eek:

IIgs_11.jpg


Φαίνεται μια κάρτα πλαγιασμένη στη δεξιά μεριά του "λαπτοπ". Από πάνω της και από την άκρη της βγαίνει και ενα καλωδιο που συνδέεται πάνω σε μια ROM, αφου προφανώς η κάρτα δεν έχει μπει σε κάποιο expansion slot (μονο κάθετα γινόταν). Το κολπάκι με το CF ειναι κορυφαίο.
 
Πίσω
Μπλουζα