Apple IPhone

Stanfromgreece είπε:
η Isquare (η Rainbow μας άφησε από καιρό), δεν είναι απλά reseller. Στην ουσία είναι η Infoquest, και είναι εξουσιοδοτημένος Dealer της Apple στην Ελλάδα, και αναλαμβάνει αποκλειστικά και το service για όλες τις συσκευές της Apple που πωλούνται στην Ελλάδα.
Το ίδιο πρακτικά λέμε. Για την iSquare μίλησα και εγώ και η ουσία είναι η ίδια. Η Apple δεν έχει παρουσία εδώ αλλά κάποια εταιρία διακινεί τα προιόντα της βγάζοντας και αυτή το κέρδος της, είναι ένας μεσάζοντας δηλαδή αφού θα βγάλει και αυτή κέρδος.

Αν μπει κάποιος στο applestore.com θα μπορεί να δει τις χώρες στις οποίες υπάρχει φυσική παρουσία και προφανώς αφού δεν υπάρχει μεσάζοντας καλύτερες τιμές.

Stanfromgreece είπε:
Φυσικά, όταν κάνει εισαγωγή στην Ελλάδα προιόντα της Apple, δεν τα αγοράζει από την Αμερική στην τιμή που τα αγοράζει ένας απλός πελάτης στην Αμερική. Η τιμή 499$ έχει ήδη και τον αντίστοιχο ΦΠΑ της Αμερικής. Μήν προσθέτεις πάνω σε αυτή την τιμή, τα υπόλοιπα ποσά που αναφέρεις φόρους κέρδη κτλ,γιατί απλά δεν ισχύουν!
Η τιμή 499$ είναι η καθαρή τιμή λιανικής προ φόρων. Η κάθε πολιτεία στο USA έχει την δική της φορολογία και γι' αυτό δεν την αναγράφουν. Υπάρχουν και πολιτείες χωρις VAT αλλά και αυτές που έχουν σίγουρα δεν φτάνουν το δικό μας 23%.

Συμφωνώ φυσικά μαζί σου στο γεγονός ότι η iSquare δεν αγοράζει 499 το ipad, υπάρχει τιμή χονδρικής την οποία εμείς δεν ξέρουμε.

Stanfromgreece είπε:
Το κέρδος της Isquare είναι κατά πολύ μεγαλύτερο. Είναι κάτι σαν τα καταστήματα Franchise, τα οποία αγοράζουν τα προιόντα κατά ένα ποσοστό φτηνότερα, και τα πουλούν όλα στην ίδια τιμή. Το λογικό θα ήταν η τιμή πρό φόρων στην Αμερική, να ήταν ίδια με την τιμή προ φόρων στην Ελλάδα... Με αυτό τον τρόπο η Isquare θα είχε ένα κέρδος περίπου 10% ανά κομμάτι. Τώρα το "κέρδος" της είναι τα 200$ της διαφοράς της τιμής + την διαφορά από το κόστος με το οποίο αγοράζει το κάθε κομμάτι! Άρα είναι πολύ μεγαλύτερο ακόμα και από το αρχικό κέρδος που είχατε υπολογίσει.
Μα δεν δικαιολογώ το καπέλο της iSquare. Αλλά μη συγκρίνουμε έτσι απλά την τιμή στην Αμερική με Ελλάδα.

@Herco. Δεν έβαλες καν τον ΦΠΑ στους δικούς σου υπλογισμούς και σου ήρθε ταμπλάς από τους δικούς μου?

Και όταν λες κάτι και περιμένεις ο άλλος να του δώσει κάποια Α βαρύτητα θα πρέπει να το αιτιολογείς όχι να λες "κάνε ένα γύρο στα μαγαζιά".

Αλλιώς ο καθένας μας να ρίχνει "πυροτεχνήματα" έτσι για να περνάει η ώρα.

Περιμένω να μας πεις τεχνικά την ανωτερότητα του ανταγωνισμού, εσύ το έγραψες εσύ θα επιχειρηματολογήσεις :)
 
Μα δεν δικαιολογώ το καπέλο της iSquare. Αλλά μη συγκρίνουμε έτσι απλά την τιμή στην Αμερική με Ελλάδα.
Αυτο το "ετσι απλα" εχει 200 ευρω διαφορα ! Θα απαντησεις καποια στιγμη για το αν το βρισκεις σωστο/λογικο/συμφερον/τιμιο ? Θα μας πεισεις οτι πρεπει να ειμαστε ευχαριστημενοι πελατες της Apple ? Μια ντουζινα ποστς εχω κανει και απαντηση δεν θες να δωσεις. Θα το ριξουμε παλι στο "αποδειξε μου εκεινο" και "φερε μου link για το αλλο"...
 
herco είπε:
γιατι μου ρθε ταμπλας με τον υπολογισμο των τιμων by Shock.
παντα ειχε ενα θεμα με τα νουμερα μιας και οι πηγες που χρησιμοποιει ειναι mainstream(gizmodo engadget wikipedia)

herco είπε:
κανε απλα ενα γυρο στα "μαγαζια" να δεις τι πουλαει και γιατι πουλαει και ελα μετα να μιλησουμε παλι. Στο ξαναλεω το iphone ειναι εξω απο το "παιχνιδι"
στο οτι η apple χανει εδαφος ειναι σιγουρο

τωρα αν καποιοι αρχισουν να παραθετουν τα νουμερα του πρωτου τριμηνου του 11 να περιμενουν λιγο

μιας και αυτα ειναι χαλκευμενα απο την αποφαση της microsoft να βαλει ταφοπλακα στο symbian αφηστε πρωτα να καταλαγιασει η σκονη

μην προτρεξουν μερικοι να πουν οτι εκανα λαθος και εγραψα microsoft αντι για nokia ξερω καλα τι λεω

Τι πουλαει?

λοιπον πουλαει η Samsung(η δευτερη μεγαλυτερη σε πωλησεις στα κινητα εταιρια στο πλανητη) τωρα αν καποιοι θελετε να την χαρακτηριζετε κινεζο Ok δικαιωμα σας

Επισης πουλαει η Zte και σιγα σιγα μπαινουν στο παιχνιδι και αλλοι βλεπε LG Ericsson

τι κοινο εχουν ολοι οι παραπανω?

το κοινο λειτουργικο και το χαμηλο κοστος!!!

Η αγορα ομως ειναι ρευστη

μιας και ακομη δεν εχουμε δει τι θα παρουσιασει η νοκια στη νεα της εποχη

ακομη δεν εχουμε δει πως θα κινηθει το πολυ ενδιαφερον WebOs στα HP(πολλοι χρηστες symbian θα το τιμησουν)

ακομη δεν εχουμε δει καρπους της συμφωνιας LG+ZTE+China Mobiles για χρηση Meego στις συσκευες τους

herco είπε:
και δεν με απασχολει αν η Apple θα ασχοληθει κερδοφορα με την αγορα imixer ή ifournos
δεν μπορεις να φανταστεις ποσο συμφωνω μαζι σου

απο την αλλη βγαζω το καπελο στο τμημα marketing της μηλιας

μηπως μετα απο την μηνυση στη samsung να εκαναν και μια μηνυση

στη

???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
herco είπε:
Αυτο το "ετσι απλα" εχει 200 ευρω διαφορα ! Θα απαντησεις καποια στιγμη για το αν το βρισκεις σωστο/λογικο/συμφερον/τιμιο ? Θα μας πεισεις οτι πρεπει να ειμαστε ευχαριστημενοι πελατες της Apple ? Μια ντουζινα ποστς εχω κανει και απαντηση δεν θες να δωσεις. Θα το ριξουμε παλι στο "αποδειξε μου εκεινο" και "φερε μου link για το αλλο"...
Πως έχει 200 ? διαφορά? Αιτιολόγησε και κάτι που γράφεις. Ποια είναι τα 200? και για ποια από αυτά έχει σχέση η Apple και όχι η iSquare. Κάνε καλύτερα την ερώτηση, να πάρεις απάντηση.

Και από κει και πέρα θα μας πεις τι σχέση έχει με την αρχή της κουβέντας?

Το θεμα - κατα την ταπεινη μου γνωμη - ειναι η συμπιεση του κοστους, καποια στιγμη οι τοσες πωλησεις πρεπει να αντικατοπριστουν και στην τελικη τιμη, που το iphone ποναει πολυ.
Τώρα για τα υπόλοιπα σχόλια.....
 
Καλως, παω για μεσημεριανο φαγητο - χωρις να εχω λαβει καμια απαντηση.
 
Λοιπόν θα πας στο μαγαζί και θα πεις.

"Προχτές στον υδραυλικό έκανα συμφωνία και δε μου έκοψε απόδειξη οπότε δε του πλήρωσα τον ΦΠΑ, γίνεται να κάνουμε και εδώ μια από τα ίδια;"

Μετά θα τους πεις ότι ξέρεις ότι δεν ήρθαν από την Κίνα αλλά από χώρα της ΕΕ, οπότε δεν δέχεσαι να πληρώσεις δασμούς.

Μετά θα τους πεις ότι δεν σκοπεύεις να ακούσεις μουσική να δεις video και τα σχετικά οπότε δεν θα πληρώσεις ούτε τα πνευματικά δικαιώματα.

Για το κέρδος του μεσάζοντα (iSquare) θα τους πεις ότι είναι δύσκολοι καιροί και όλοι πρέπει να κάνουμε τις παραχωρήσεις μας οπότε παζάρεψε το.

Βρίζε και το ΔΝΤ όσο παζαρεύεις, πιάνει το έχω δει :)

Θα τρελαθούμε τελείως εδώ μέσα....
 
(ωραια απαντηση φιλε)

Οχι, θα παω στο μαγαζι και θα τους πω οτι με εστειλε ο Αντωνης ο Shock, να αγορασω ενα ipad2 με 710 δολαρια αντι για τα 499 που κοστιζει γιατι με την τεραστια εμπειρια του στη τιμολογηση εκρινε οτι αυτη ειναι πρεπουσα τιμη. Και μετα θα ερθω στο φορουμ εδω να πανηγυρισω την συμφερουσα και απιστευτη αγορα μου !!

Βεβαια καααποια στιγμη θα μαθω και εγω (ισως και ο Αντωνης Shock) οτι η iSquare ΔΕΝ φερνει εμπορευμα απο τις Ηνωμενες Πολιτειες - οτι χρησιμοποιει μεσαζοντες απο Γαλλια και Αγγλια με πληρωμενο εκει εναν πολυ χαμηλοτερο ΦΠΑ απο οτι ισχυει εδω και οτι ΚΑΠΟΙΟΙ μας κοροιδευουν. Μεχρι τοτε ομως θα πανηγυριζουμε , και εγω και ο Αντωνης για τη επιλογη μας. Να σαι καλα Αντωνη που μου ανοιξες τα ματια !!

Φυσικα δεν υπαρχει πλεον επιπεδο για συζητηση με επιχειρηματα - αμα εχει πανω του το μηλαρακι ΠΡΕΠΕΙ να το παρω χωρις δευτερη σκεψη γιατι ειναι ανωτερο !! (Δογμα Shock)

Καλες αγορες !
 
Εμ ζήτα ξαναζήτα απάντηση όταν σου απαντάω με επιχειρήματα τι περίμενες να πάρεις? :)

Αλήθεια τώρα που αγοράζει από ΕΕ η iSquare δεν θα πληρώσεις εσύ ΦΠΑ? Μήπως δεν θα πληρώσεις και την iSquare?

Δηλαδή πραγματικά θες να μας πείσεις ότι η τιμή είναι ψηλή όχι γιατί εμείς έχουμε 23% ΦΠΑ και ότι άλλο καπέλο θες , ούτε γιατί υπάρχει μεσάζοντας (η iSquare) αλλά φταίει η ίδια η Apple που έρχεται ακριβά στην Ελλάδα.

Δηλαδή η δική σου λογική είναι πιο σωστή, για να την ξαναδούμε πάλι άλλη μια φορά

iPad 2 Wi-Fi 16GB 499 δολάρια στην Αμερικής (Techblog)iPad 2 Wi-Fi 16GB 509 ευρώ στην Ελλάδα (Techblog)

και με το συνάλλαγμα 1euro = 1.4 usd ?? (google)

509 Euros = 717.7918 U.S. dollars (Google)
Λες δηλαδή 717$-499$ μας κάνει 218 δολάρια πιο ακριβά στην Ελλάδα. Κάνεις τα δολάρια ευρώ απλά αλλάζοντας το νόμισμα χωρίς καμία μετατροπή, οπότε γίνονται 200? αντί 149? που είναι στην πραγματικότητα και κάνεις συνέχεια την ίδια ερώτηση.
"Γιατί είναι 200? πιο ακριβά?"

Δηλαδή πραγματικά τι άλλη απάντηση περιμένεις να σου δώσει κάποιος ο οποίος σου λέει

  1. ότι κάνεις λάθος τους υπολογισμούς
  2. δεν υπολογίζεις ΦΠΑ και τα διάφορα Ελληνικά extra
  3. δεν υπολογίζεις τα κέρδη του μεσάζοντα iSquare μιας και εδώ ΔΕΝ υπάρχει Apple Hellas.
  4. η Αμερική έχει τις χαμηλότερες τιμές παγκοσμίως

και του τη λες κι όλας από πάνω ότι δε σου δίνει απάντηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ενώ εσείς σκοτώνεστε για την τιμή και πόσο συμφέρουσα είναι, κανείς δεν σχολίασε επί της ουσίας το άλλο βασικό ερώτημα:

Γιατί να πάρω συσκευή που κάνει ΚΡΥΦΑ tracking τις κινήσεις μου όλο τον τελευταίο χρόνο ακόμα και αν μου την δίνουν εντελώς δωρεάν;

(η απάντηση ότι είναι για προστασία από την κλοπή απορρίπτεται ως επιεικώς γελοία-θα αρκούσε tracking μιας εβδομάδας)
 
ναι ενώ μέχρι σήμερα το πρωί που το έμαθες είχες πάρει 2-3.
 
Δηλαδή πραγματικά τι άλλη απάντηση περιμένεις να σου δώσει κάποιος ο οποίος σου λέει


  1. ότι κάνεις λάθος τους υπολογισμούς
  2. δεν υπολογίζεις ΦΠΑ και τα διάφορα Ελληνικά extra
  3. δεν υπολογίζεις τα κέρδη του μεσάζοντα iSquare μιας και εδώ ΔΕΝ υπάρχει Apple Hellas.
  4. η Αμερική έχει τις χαμηλότερες τιμές παγκοσμίως

και του τη λες κι όλας από πάνω ότι δε σου δίνει απάντηση.

Κοιτα - ακροβατεις στα ορια του θρασους - αλλα θα σου απαντησω, απλα για να μην εχεις την ψευδαισθηση οτι γνωριζεις κατι παραπανω απο ολους τους υπολοιπους.

1. Σωστα το υπολογισες - Τα 218 δολαρια (ή τα 150 ευρω) ειναι λογικα για σενα - απο που ψωνιζεις ? να ξερω να αποφυγω το συγκεκριμενο μερος.

2. Μιλας με καποιον που δουλεψε 15 χρονια Κοστολογηση/Τιμολογηση σε κατασκευαστικη και εισαγωγικη εταιρεια. Αν ΕΣΥ ξερεις ποιες ειναι αυτες οι επιβαρυνσεις και εκλεισες ποτε σου φακελους εισαγωγης του ipad2 να μας πεις αναλυτικα τις επιβαρυνσεις. Εγω λεω οτι δεν εχεις (ουτε εγω βεβαια) ιδεα για τα συγκεκριμενα ποσα της συγκεκριμενης εισαγωγης και αρα δεν εχεις κανενα στοιχειο στα χερια σου (1)

3. Απιστευτο. Δηλαδη αν υπηρχε Apple Hellas δεν θα υπηρχε κερδος για την εταιρεια ? Που τα εχεις δει αυτα ? Οτι ζηταει η iTrexagyreue θα το ζητουσε και η Apple Hellas (συν το κοστος λειτουργιας της). Και αν κρινουμε απο αυτα που ζητουσε η Rainbow τοσα χρονια.... το επιχειρημα σου ακουγεται καπως (2)

4. Σε τι ? στις πατατες εισαγωγης απο Γαλλια ? Για τα iphone και ipad μιλαμε - Αμερικανικο προιον - που προφανως εκει θα ηταν λογικο να πωλειται φτηνοτερα.

Προσθεσε τωρα στο (1) και στο (2) το γεγονος οτι επισης ΔΕΝ εχεις ιδεα ουτε απο που τα εφερε η iSquare ουτε τι και πως πληρωθηκε η "εισαγωγη" τους στην ΕΕ - Ουτε με τι τιμη αγοραστηκαν απο Αμερικη - Ουτε σε τι τιμη πουληθηκαν στην iSquare - ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙΣ οτι η διαφορα 150 ευρω στη τελικη τιμη διαθεσης ειναι λογικοτατη.

Αγορι μου, ουτε τη μανα μου δεν θα πιστευα αν μου το ελεγε αυτο...

btw η ερωτηση μου (προ 20 posts) ηταν αν εχεις κατι να πεις για την πολιτικη αυτη - και αν βρισκεις λογικο/τιμιο/εξυπνο και αν σε ευχαριστει ως πελατη αυτο που συμβαινει. Ας ειχες απαντησει με ενα ΝΑΙ να ξερουμε και εμεις τις αποψεις σου και μη μου βγαζεις τιμολογησεις χωρις στοιχεια και κανεις και πνευμα ταυτοχρονα.

Τελειωσα με αυτο το thread - ειναι πανω απο τις δυναμεις μου :)
 
herco είπε:
1. Σωστα το υπολογισες - Τα 218 δολαρια (ή τα 150 ευρω) ειναι λογικα για σενα - απο που ψωνιζεις ? να ξερω να αποφυγω το συγκεκριμενο μερος.
Ελπίζω να κατάλαβες γιατί στο έγραψα. Μιλάς για 200? ενώ είναι 150? και δε βάζεις τόσα άλλα μέσα. Αυτό δε σημαίνει ότι για μένα ή για τον οποιονδήποτε είναι λίγα μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Και 1 ευρώ αν μπορούμε να γλυτώσουμε θα το κάνουμε.

Αλλά ρε συ Ηρακλή το να φουσκώνεις τα νούμερα χωρίς να λαμβάνεις τόσους παραμέτρους υπόψην σου, να λες ότι φταίει η μαμά Apple για το πόσο ακριβό είναι το iPad στην Ελλάδα και όχι τόσοι άλλοι παράγοντες βγάζει μάτι

herco είπε:
2. Μιλας με καποιον που δουλεψε 15 χρονια Κοστολογηση/Τιμολογηση σε κατασκευαστικη και εισαγωγικη εταιρεια. Αν ΕΣΥ ξερεις ποιες ειναι αυτες οι επιβαρυνσεις και εκλεισες ποτε σου φακελους εισαγωγης του ipad2 να μας πεις αναλυτικα τις επιβαρυνσεις. Εγω λεω οτι δεν εχεις (ουτε εγω βεβαια) ιδεα για τα συγκεκριμενα ποσα της συγκεκριμενης εισαγωγης και αρα δεν εχεις κανενα στοιχειο στα χερια σου (1)
Χρειάζομαι 15 χρόνια σε Κοστολόγηση/Τιμολόγηση για να μάθω να προσθέτω 23% ΦΠΑ? Όταν πάει στο 25 ελπίζω να μην χρειαστώ άλλα τόσα :)

herco είπε:
3. Απιστευτο. Δηλαδη αν υπηρχε Apple Hellas δεν θα υπηρχε κερδος για την εταιρεια ? Που τα εχεις δει αυτα ? Οτι ζηταει η iTrexagyreue θα το ζητουσε και η Apple Hellas (συν το κοστος λειτουργιας της). Και αν κρινουμε απο αυτα που ζητουσε η Rainbow τοσα χρονια.... το επιχειρημα σου ακουγεται καπως (2)
Ποιος είπε ότι δεν θα έχει κέρδος η Apple ρε συ Ηρακλή; Που γράφτηκε κάτι τέτοιο? Λέω ότι ένα μέρος της αυξημένης τιμής στην Ελλάδα είναι χρήματα που παίρνει η iSquare. Μα το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω τόσο περίεργο είναι αυτό που γράφω? Τόσα χρόνια λέμε ότι είναι φωνάζουμε για τις Rainbow, iSquare και ότι θα θέλαμε να υπάρχει Apple παρουσία στην Ελλάδα, μέχρι και site έχει φτιαχτεί. We want apple greece

herco είπε:
Προσθεσε τωρα στο (1) και στο (2) το γεγονος οτι επισης ΔΕΝ εχεις ιδεα ουτε απο που τα εφερε η iSquare ουτε τι και πως πληρωθηκε η "εισαγωγη" τους στην ΕΕ - Ουτε με τι τιμη αγοραστηκαν απο Αμερικη - Ουτε σε τι τιμη πουληθηκαν στην iSquare - ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙΣ οτι η διαφορα 150 ευρω στη τελικη τιμη διαθεσης ειναι λογικοτατη.
Όχι ρε συ Ηρακλή δεν προσπαθώ να σε πίσω για τίποτα. Είναι αδύνατο να σε πείσει κάποιος για κάτι όταν εσύ δεν θέλεις να τον ακούσεις. Δηλαδή αν μετά από τόσο κοπάνημα στο πληκτρολόγιο αδυνατείς να καταλάβεις το προφανές....

herco είπε:
btw η ερωτηση μου (προ 20 posts) ηταν αν εχεις κατι να πεις για την πολιτικη αυτη - και αν βρισκεις λογικο/τιμιο/εξυπνο και αν σε ευχαριστει ως πελατη αυτο που συμβαινει. Ας ειχες απαντησει με ενα ΝΑΙ να ξερουμε και εμεις τις αποψεις σου και μη μου βγαζεις τιμολογησεις χωρις στοιχεια και κανεις και πνευμα ταυτοχρονα.

Τελειωσα με αυτο το thread - ειναι πανω απο τις δυναμεις μου :)
Πάνω από τις δυνάμεις σου έγινε τη στιγμή που έγραψες αυτό

Το iphone (και το ipad) δεν εχει πλεον να προσφερει κατι παραπανω απο τους ανταγωνιστες του και απορω ποιος και γιατι ασχολειται ακομα μαζι του.
Γιατί ως τώρα τα ίδια και τα ίδια έγραφες (όπως και εγώ).
 
Maddog είπε:
Και ενώ εσείς σκοτώνεστε για την τιμή και πόσο συμφέρουσα είναι, κανείς δεν σχολίασε επί της ουσίας το άλλο βασικό ερώτημα:
Γιατί να πάρω συσκευή που κάνει ΚΡΥΦΑ tracking τις κινήσεις μου όλο τον τελευταίο χρόνο ακόμα και αν μου την δίνουν εντελώς δωρεάν;

(η απάντηση ότι είναι για προστασία από την κλοπή απορρίπτεται ως επιεικώς γελοία-θα αρκούσε tracking μιας εβδομάδας)
καποιοι εχουν ξαναμιλησει για αυτα!!!αιωνες πριν!!!

αλλα ορισμενοι εδω μεσα ελεγαν παλι τι ωραιο που ειναι το Ios και τι ωραιο το android!!!

αντε περαστικα σας (στους ορισμενους αναφερομαι βεβαια και οχι σε εσενα Maddog)
 
Τελικά η ιστορία με το περιβόητο αρχείο είναι από πέρσι και μάλιστα έχει γραφτεί και κάποιο βιβλίο πάνω σε αυτό από κάποιον τρίτο, απλά οι δύο τύποι σήμερα κάνανε μια καλή διαφήμιση στην εταιρία τους.

Όσοι έχετε κάνει root το Android σας μπορείτε να κατεβάσετε από δω μια εφαρμογή και να δείτε το αντίστοιχο αρχείο τι πληροφορίες έχει κρατήσει.

Βασικά είναι δύο, ένα για GPS και ένα για Wifi μέσα στο /data/data/com.google.android.location/files

Edit μιας και το τελευταίο μου Android είναι μόλις 4 μηνών αν μπορεί κάποιος ας μας πει πόσο παλιά πάει το caching.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν ειναι να περιμενετε για το 5 καλυτερα να περιμενετε για το 6 που θα εχει και την παρακατω οθονη.

psilcd-110426.png


http://www.appleinsider.com/articles/11/04/26/apples_iphone_6_to_employ_sharps_next_gen_p_si_lcds_in_spring_2012.html
 
Οποιος εχει iphone 4 και φοβαται να παει σε ios 7.1.1 επειδη μπορει να νομιζει οτι το κινητο θα σερνεται μεςτα απο χρηση του συγκεκριμενου ios μπορω να πω οτι το κινητο ειναι τζαμι.Δεν κολαει παει εξαιρετικα και δεν εχει καμια σχεση με το πως ηταν σε Ios 7.0,4-7.0.6 που ητανξ για τα μπαζα.Επισης οποιος δεν πηγαινε σε ios 7.1.1 επειδηδεν ηθελε να χασει το jailbreak που μπορει να ειχε σε ios 5 η 6 και εδω υπαρχουν καλα νεα.Καταρχην υπηρχε jailbreak σε ios 7 Για Iphone 4 αλλα ηταν Tethered δηλαδη αν μας εκλεινε το κινητο απο μπαταρια πχ η καταλαθος θα επρεπε να το συνδεσουμε στο pc μας με τα την καταληλη διαδικασια να ανοιξη ξανα.Τωρα αυτο δεν υπαρχει η καλητερα υπαρχει αλλα πλεον ειναι semi tethered δηλαδη και να κλεισει το κινητο ανοιγη κανονικα και ολες οι λειτουργιες του ειναι ok εκτος απο τα cydia,safari και mail που δεν λειτουργουν και για να ειναι ολα ενταξει πρεπει να κανουμε την διαδικασια με την συνδεση του κινητου μας στο PC οποτε ολα τζαμι μετα.Ολα αυτα ειναι αποκλειστικα για το iphone 4 σε ios 7.1-7.1.1.Oποτε οσοι ειστε κατοχοι Iphone 4 μπορειτε να κανετε τα παραπανω με την ανεση σας και ολα λειτουργουν τελεια γιατι και γω ειμαι με iphone 4 semi tethered jailbreak σε Ios 7.1.1.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα