apple performa 630: βοηθεια

Η μπαταρία ειναι αυτή. Το 2ο ντιν με προβληματίζει κι εμενα, αλλά ίσως αυτό να έχει να κάνει με το ότι μαλλον δε μπορεί να μπουτάρει απο το σκληρό δίσκο. Ισως, δεν είμαι σίγουρος. Ισως και να εχει σχέση με το ότι το σύστημα εντόπισε τελειωμένη μπαταρία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Rygar η μπαταρία αυτή είναι για το δικό σου :)

Για το perfoma 630 είναι 4.5V alkaline. (το έκανα και παράθεση σε πιο πάνω post.)

rayovac840_nobackground.gif


New Macintosh Desktop PRAM Clock Battery!


4.5 Volt Alkaline
High Performance RAYOVAC Brand!


840 Model - Current Date Code!


This is the same as Apple Inc. Part#
922-0750

Αυτή στην φωτό δεν είναι mike?

Αν ναι,

η μπαταρία αυτή υπάρχει στην Ελλάδα. Είναι μια απλή μπαταρία άσχετα αν η apple της έχει δώσει δικό της part number.. Πήγαινε λοιπόν εδώ και παράγγειλέ την.

http://www.darlas.gr/comersus/store/comersus_viewItem.asp?idProduct=1169648

Είναι η Rayovac 840. Η τιμή της είναι 11Ευρώ. Πάρε 2,3 κομμάτια να έχεις. Έχει 100 απόθεμα.

Για τα beeps τώρα..

Όταν αλλάξεις την μπαταρία, (αφού την αγοράσεις και την τοποθετήσεις, μιας και υπάρχει στην Ελλάδα) αν συνεχίσει να σου χτυπάει το διπλό beep, τότε πας για ram.

http://www.pcmemorystore.com/Apple-Performa-630-ram.htm

Άλλαξε την μπαταρία και εδώ είμαστε πάλι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστά! Σιτ! Τι βλαξ!! Νόμιζα ότι όλα τα Mac με αφαιρούμενη μπαταρία, έπαιρναν την ίδια. Σορι. :(
 
Ναι αυτη ειναι η μπαταρια. Θα την αλλαξω αυριο.

Οσο για την ραμ, παρατηρησα οτι ενω κανονικα απο το εργοστασιο εχει 1 εξτρα αδειο slot, (αδειο), το δικο μου μηχανημα εχει 2 slots, αλλα μνημη εχει πανω μονο στο ενα. Αν δεν γινει κατι με την μπαταρια, θα βαλω αλλα σιμακια και θα δω.
 
Το σύστημα εχει ηδη 4ΜΒ Onboard. Για βγάλε το σιμάκι και δοκίμασε να ξεκινήσεις. Μέτρα και την μπαταρία όμως με ενα πολύμετρο αν και μαλλον θα εχει τελειώσει :D
 
Ευχαριστω για τις βοηθειες, αλλα

μαλλον πεθανε τελειως. :cry:

Εβγαλα την συρομενη mobo, εφαιρεσα το σιμακι, την ξαναεβαλα, αλλα δεν αναβει καθολου. Τιποτα. Δοκιμασα να ξαναβαλω το σιμακι, παλι τιποτα. Αυτο που φοβαμαι, ειναι οτι επαθε ζημια, οταν εκλεισα ενα διακοπτη πολυμπριζου. Τον εκλεισα, αλλα δεν πατηθηκε καλα το κουμπι και σε μισο δευτερολεπτο ξανανοιξε. Σαν να ανοιγοκλεισα το power του μηχανηματος σε 1 δευτερολεπτο.

Τωρα δεν κανει απολυτως τιποτα.
 
Αυτα τα apple θα με τρελανουν.

Εκει που το αφησα, και δεν εκανε τιποτα, μπαινω μετα απο μια ωρα και

ειχε μπουταρει μονο του. Δεν εκανα τιποτα, και τα λαμπακια αναβαν.

Αυριο αλλαζω μπαταρια και βλεπουμε.
 
Μην τρελαίνεσαι. Αύριο θα δουλέψει.
 
Μα το μηχανημα δουλευει. Αλλα δεν βλεπω εικονα. Και αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν φαινεται να δεχεται καθολου signal το vga. Ακομα και με μπαταρια, πιστευω οτι δεν θα δω εικονα.
 
Μικε, επιμένω. Ο αντάπτοράς σου είναι λάθος!!! Αμα δεν έχει διακόπτες ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ να κανεις δουλειά. Το μακάκι σου δεν μπορεί να αναγνωρίσει το μόνιτορ που του έχεις συνδέσει. Απορώ που το λέω τόσες φορές και εσύ εκεί επιμένεις με τον ίδιο. :D
 
ειπα εγω οτι ο δικος μου κανει? απλα δεν εχω αλλο, και δεν μπορω να βρω αλλον.

Απιστευτο φιασκο με την μπαταρια. Πηγα στο μαγαζι που υποτιθεται οτι μπορεις να αγορασεις μπαταρια με 11 ευρω. Μου ειπαν οτι ΔΕΝ εχουν (τα 100 stock, δεν υφιστανται) και οτι απλα μπορουν να κανουν παρεγγελια απο αμερικη. Αλλα πρεπει να παρω αρκετες, γιατι για να κανουν μια παραγγελια πρεπει να ειναι το ελαχιστο 70 ευρω. Επισης για τον εκτελωνισμο απο αμερικη, ζηταει το τελωνιο τουλαχιστον 40 ευρω. Δηλαδη να δωσω 100+ ευρω για μια μπαταρια, περισσοτερα απο οσα εδωσα για να παρω το μακακι. Ο vp74 δεν νομιζω να το γνωριζε, αλλιως δεν θα με εστελνε.

Αλλα ειδα και κατι αλλο. Η μπαταρια ειναι αλλαγμενη, δεν ειναι apple. Αλλωστε ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι σιγουρα δουλευει. Ετσι καταληγω, οτι δεν μπορω να κανω κατι, δεν εχω ανταπτορα για οθονη.
 
Αρα καταλήγουμε στον ανταπτοραααααα! Το λινκ το έχεις σε παλιότερο ποστ. 10 ευρουλάκια με τα μεταφορικά θα σου παει. Και επιμένω στον αντάπτορα, αφου συνεχεια παραπονιέσαι για το ότι δεν έχεις σήμα στην οθόνη... :D
 
Θα πρεπει επισης να αναφερω οτι δεν κανω αγορες απο ιντερνετ, γιατι δεν εχω καρτα. Θα σου στειλω πμ, για να μιλησουμε καλυτερα.
 
Σας ευχαριστω για τις βοηθειες, αλλα αυτη την φορα ειμαι σιγουρος οτι πεθανε 100%. Δεν εκανα κατι περιεργο, εβγαλα την mobo, και εβαλα πανω 2 σιμακι των 16ΜΒ το καθενα. Τα σιμακια ειναι σιγουρα καλα, τα εχω δοκιμασει πολλες φορες και επισης ηταν στις προδιαγραφες που ειχε το μηχανημα. Το εκλεισα σωστα, το εβαλα στην πριζα, και μετα απο 10 δευτερολεπτα ακουστηκε ενα "τσαφ" στον εσωτερικο μετασχηματιστη. Απο τοτε ο μετασχηματιστης σταματησε να "βουηζει" σε χαμηλη ενταση, οπως πριν και δεν φαινεται να δεχεται ρευμα.

Αρα παταρι, και αν φτιαξω ποτε τον μετασχηματιστη, βλεπουμε.
 
Να καθαρίσεις τα sim sockets και αφού το κάνεις να αλλάξεις την ασφάλεια στο τροφοδοτικό. Πρέπει να είναι 5Α. Λογικά είχε σκόνη στα sockets ή δεν πάτησε καλά η μνήμη που έβαλες και έκανες βραχυκύκλωμα... Υπάρχει και η περίπτωση να έχει ξεκολήσει από την sim μια από τις χρυσαφί επαφές και ν ακούμπησε σε άλλο pin του sim socket. Έλεγξέ τες πριν τις ξαναβάλεις ειδικά αν τις έβγαλες από μηχάνημα που το είχες καιρό εκτός. Χωρίς υπομονή δεν κάνεις τίποτα. Να το φτιάξεις και ξέχνα το πατάρι. ;)
 
Δεν μπορω με τιποτα να ανοιξω το υπολοιπο case. Ενω η συρομενη mobo (cpu, ram, battery) βγαινει ευκολα, το υπολοιπο (που ειναι και το τροφοδοτικο) δεν ανοιγει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ξερει κανεις κανα κολπο?
 
Το εκανα "βιδες":) :)

Δεν εμεινε τιποτα .

Τελικα η πλακετα του τροφοδοτικου, εχει καει, γιατι κατι εσκασε. Μαζι με το σκασιμο, καηκαν και μερικες αντιστασεις. Η πλακετα ραγισε. Δεν μπορω να την επισκευασω μονος μου, θα την δωσω σε ηλεκτρονικο.

Ξερω εναν που ειναι σουπερ, μου εχει φτιαξει τα παντα. Δεν ξερω αν θα εχει χρονο, ομως.
 
Μιχαηλ διαλυστρας και ΣΙΑ Ε.Ε :p ..... η δικη σας εταιρεια! :)
 
Καλησπερα δουλευε τελικα φιλε μικε ; Δεν μας ειπες μετα απο τοσα χρονακια. Ε ειναι Apple οσο και αν πεις.
 
Πίσω
Μπλουζα