Arcade αίθουσες σήμερα;

To να έχεις ένα pc την δεκαετία του 1980 για gaming τότε που μεσουρανούσαν τα arcades στην χώρα μας, είναι καθαρά αστείο και μην το πεις πουθενά αλλού αυτό.
Αισχος! Ρατσισμος κατα των PC users. Θα σε κανω cancel, αν δεν βγεις στην πλατεία του χωριου να κανεις δημοσια απολογια. :diablotin: :bash:

Εγω τουλαχιστον δεν ειχα παραπονο με τα παιχνιδακια που επαιζα στο PC, αλλα δεν εχανα και ευκαιριες να παιξω σε οποιαδηποτε αλλη πλατφορμα (ειτε αλλοι υπολογιστες, κονσολες ή arcade).

Gaming να 'ναι και οπου να 'ναι. :cool:
 
Το σπαστικό για μένα είναι η απόσταση. Δεν είναι σε μέρος που να μην έχω την επιλογή να πάω (πχ Θεσσαλονίκη) και να ησυχάσει το μυαλό μου αλλά ταυτόχρονα είναι ακριβώς στο όριο απόστασης που μπορώ να πάω (από την αρχή της γραμμής μέχρι την τελευταία στάση του τρένου, συν το περπάτημα στους/από τους σταθμούς) και να φάω τον μέγιστο δυνατό χρόνο (3 ώρες πήγαινε-έλα περίπου) και ταλαιπωρία. Οπότε ο δείκτης είναι ακριβώς ανάμεσα στο "να πάω - να μην πάω"....
 
Το σπαστικό για μένα είναι η απόσταση. Δεν είναι σε μέρος που να μην έχω την επιλογή να πάω (πχ Θεσσαλονίκη) και να ησυχάσει το μυαλό μου αλλά ταυτόχρονα είναι ακριβώς στο όριο απόστασης που μπορώ να πάω (από την αρχή της γραμμής μέχρι την τελευταία στάση του τρένου, συν το περπάτημα στους/από τους σταθμούς) και να φάω τον μέγιστο δυνατό χρόνο (3 ώρες πήγαινε-έλα περίπου) και ταλαιπωρία. Οπότε ο δείκτης είναι ακριβώς ανάμεσα στο "να πάω - να μην πάω"....
First World problems χαχαχαχαχα
 
Τι να πουν και οι επαρχιωτες που θα κατεβουν Αθηνα και θα ειναι σαν τον Θυμιο στην ομονοια ρωτωντας που ειναι το Μουσειο.
 
Στo sega rally 1 και στο cruisin world εχουν LCD η LED οθονες ???

Αν ναι μικρο το κακο μιας και τα υπολοιπα ειναι με CRT αλλα καταστρεφεται ομως η πραγματικη 90ς εμπειρια λογο οθονης στα συγκεκριμενα arcades.

 
Τα sega rally και τα daytona usa είχαν Nanao 25Khz οθόνες. Δεν υπάρχουν πλέον και μάλλον για αυτό. Τα σύνηθες arcade monitor είχαν οθόνες 15Khz, οπότε είναι ασύμβατες να μπούν στα συγκεκριμένα arcades.
 
Στo sega rally 1 και στο cruisin world εχουν LCD η LED οθονες ???

Αν ναι μικρο το κακο μιας και τα υπολοιπα ειναι με CRT αλλα καταστρεφεται ομως η πραγματικη 90ς εμπειρια λογο οθονης στα συγκεκριμενα arcades.

To Sega Rally 2 μάλλον κράσαρε...
 
To Sega Rally 2 μάλλον κράσαρε...

Τα sega rally και τα daytona usa είχαν Nanao 25Khz οθόνες. Δεν υπάρχουν πλέον και μάλλον για αυτό. Τα σύνηθες arcade monitor είχαν οθόνες 15Khz, οπότε είναι ασύμβατες να μπούν στα συγκεκριμένα arcades.

Σε περιπτωσεις σαν και αυτες βλεπουμε ποσο πολυτιμοι ειναι οι emulatrors για τα arcades σε σχεση με τις pcb πλακετες οσον αφορα τις βλαβες και μεγαλο + οτι μπορεις να συνδεσεις και σε οποια CRT οθονη θελεις. Ετσι σωζεται η arcade καμπινα μιας και το αποτελεσμα της οθονης θα ειναι παρα πολυ κοντα στο CRT arcade monitor και η εμπειρια αυθεντικη 90ς. 1000 φορες emulator σε CRT οθονη παρα αυθεντικη arcade pcb πλακετα σε LCD.
 
Για αυτό το λόγο έβαλα και εγώ crt monitor vga στο Daytona που έχω. Δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να βάλω flat οθόνη.
 
Πίσω
Μπλουζα