Arcade αίθουσες σήμερα;

Καλό αλλά gameplay μαζί και δυσκολία του dragon's lair.

Είδα το outrunners και θυμήθηκα όταν το πρωτοείδα πως έδειχναν τα γραφικά του στη οθόνη του arcade... Wow.

Τρέμω στην σκέψη να παλεύουμε μια ζωη να κάνουμε emulation το feeling των arcade και φεύγοντας από το arcade η οποιοδήποτε arcade να μουρμουριζουμε ,"πφφ στο retroarch μου δείχνει καλύτερο".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το Μουσειο Φλιπερ ηταν ναος ,παρομοιο να εχω δει θυμαμαι μονο τα Ηλυσια Palace Θεσσαλονικη ,φρεσκοανοιγμενο τοτε μεσα 90s φανταστειτε το σημερινο σουπερ μαρκετ πρωην σινεμα στις φωτο απο κατω γεματο με τα τελευταια τελευταια arcades του εξωτερικου ,εκει ειδα πρωτη φορα αν οχι το daytona σιγουρα το Cruis'n USA το ειχανε κεντρο σε περιοπτη θεση μονο του ,εκει που ειναι τωρα τα σαλαμια ,καθως και το Killer instinct.

εκεί πήγαινα κάμποσες φορές θυμάμαι. Πολλά πρωτοκλασάτα παιχνίδια , πχ Lost World Jurassic Park, Mortal Kombat 4, Μace the Dark Age, House of the Dead 1
Στον πάνω όροφο είχε τα πιο φθηνά.θυμάμαι Puzzle Bobble 4 & Rampage World Tour.
Γενικά τότε η πόλη είχε αρκετά, αν και ήδη από τα τέλη του 90 άρχισαν να φθίνουν. Κατά προτίμηση πήγαινα σε ένα άλλο μεγάλο στη Νέα Κρήνη στη γειτονιά μου που είχε μόνο ισόγειο αλλά πιο πολύ κόσμο. Εκεί είχε φέρει και το Primal Rage με τη γνήσια καμπίνα, αλλά δυστηχώς για αυτό ο κόσμος προτιμούσε το Killer Instinct.
 
Το Μουσειο Φλιπερ ηταν ναος ,παρομοιο να εχω δει θυμαμαι μονο τα Ηλυσια Palace Θεσσαλονικη ,φρεσκοανοιγμενο τοτε μεσα 90s φανταστειτε το σημερινο σουπερ μαρκετ πρωην σινεμα στις φωτο απο κατω γεματο με τα τελευταια τελευταια arcades του εξωτερικου ,εκει ειδα πρωτη φορα αν οχι το daytona σιγουρα το Cruis'n USA το ειχανε κεντρο σε περιοπτη θεση μονο του ,εκει που ειναι τωρα τα σαλαμια ,καθως και το Killer instinct.

Οι περισσοτερες μεγαλύτερες αίθουσες με arcades έγιναν όντως supermarket. Για να παίξεις το Daytona USA δεν έχεις παρά να έρθεις στο σπίτι μου. :D
 
Τρέμω στην σκέψη να παλεύουμε μια ζωη να κάνουμε emulation το feeling των arcade και φεύγοντας από το arcade η οποιοδήποτε arcade να μουρμουριζουμε ,"πφφ στο retroarch μου δείχνει καλύτερο".

Χαχαχαχα ε καλα οσοι παιζουν σε retroarch και το retrotink 4k μονο αυτο θα μουρμουρισουν η θα γραψουν :fafoutis::fafoutis::fafoutis::diablotin::diablotin::diablotin:

Παντως οσοι πατε μιας και ξερετε τι παιζει με την εικονα των retro αν θελετε γραψτε για την ποιοτητα της εικονας που εχουν εκει οι CRT. Αν ημουν Αθηνα - Αττικη εννοειται πως θα πηγαινα για να παιξω και να χαζεψω τις CRT οθονες που εχουν στις καμπινες.

Μακαρι να ειναι σε καλη λειτουργικη κατασταση οι οθονες CRT αλλα ομως εκτος τις αναλυσεις 240p κλπ των arcades και το θεμα της ευκρεινιας πολυ σημαντικο ρολο στο συνολο της αποδοσης παιζουν και οι ωρες λειτουργιας της καθε οθονης μιας και οι παρα πολλες χιλιαδες ωρες επηρεαζουν την αποδοση της λαμψης του φοσφωρου που κανει τα χρωματα λαμπερα και το εντονο contrast.
 
Όσες περισσότερες καμπίνες έχει κάποιος τόσο πιο δύσκολο είναι να της συντηρεί. Προσωπικά έχω βάλει crt τηλεοράσεις γιατί απεχθάνομαι τις flat οθόνες για αυτή τη δουλειά.
 
Μου κάνει τρομερή εντύπωση που έχει και το Holosseum και μάλιστα σε τόσο καλή και λειτουργική κατάσταση. Είχα την εντύπωση ότι είναι τρομερά σπάνιο παγκοσμίως και πως ακόμα και στο εξωτερικό δύσκολα το βρίσκεις σε παρόμοια projects. Το να μπορώ να το δώ στην Ελλαδίτσα δεν το περίμενα. Θέλω να πάω μόνο και μόνο γι αυτόν τον λόγο, πάντα ήμουν περίεργος από τότε που το πρωτοείδα σε κάποιο Pixel.

Θα ήθελες να είχες και εσύ ένα τέτοιο στο δωμάτιο σου;

 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα ήθελες να είχες και εσύ ένα τέτοιο στο δωμάτιο σου;

Τόση δουλειά έκανε, θα μπορούσε να κόψει το μαύρο bezel λίγο καλύτερα...
 
Χαχαχαχα ε καλα οσοι παιζουν σε retroarch και το retrotink 4k μονο αυτο θα μουρμουρισουν η θα γραψουν :fafoutis::fafoutis::fafoutis::diablotin::diablotin::diablotin:
Και ξέχασα να το γράψω.Στην περίπτωση με τις arcade πλακέτες σε arcade crt monitor η εικόνα στις χαμηλές αναλύσεις 240p ειναι με composite η rgb σημα όπως το rgb scart στις crt tv? Εμείς στα 90ς τι είχαμε εδώ στην Ελλάδα στα νανάκια?
 
Εδώ είχαμε RGB παραπλήσιο όπως στις crt. Τα βύσματα RGB ήταν επάνω στο σασί της οθόνης, φυσικά με τα ανάλογα ρυθμιστικά για την εικόνα.
 
Λενε πως έχουν 300 παιχνίδια στην αποθήκη τους, αλλά στη λίστα βάλανε μόνο 72.

Παντως αφου πλεον τα εχουμε στο σπιτι μας τα arcades εκει ειναι η ευχαριστηση. Απο μουσεια ας εχουν και 1000 arcades τι να προλαβεις να ευχαριστηθεις?

Αντε να πας μια φορα με ραντεβου να παρεις μια πρωτη ιδεα για τον χωρο και τις καμπινες και αυτο ηταν τελος. Ποιος μπορει να δινει παλι τοσα λεφτα που ζητανε για συνεχομενες επισκεψεις και δεσμευση του χρονου μεσω ραντεβου ? + την αποσταση για να φτασει καποιος.

Ετσι κι αλλιως στο σπιτι πλεον παιζουμε τα arcades σε CRT tv με rgb scart στις αυθεντικες αναλυσεις οπως ακριβως παιζουν και οι arcades 80s 90s πλακετες και με arcade stick εννοειται. Τα εχουμε οποια ωρα θελουμε οσο θελουμε και δωρεαν παρεα με την φραπεδια η κανα ροφημα σοκολατας το βραδυ :):) Αυτη ειναι πραγματικη διασκεδαση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όχι πως έχω κάποιο όφελος από το μουσείο με τα arcades, αλλά εκεί θα παίξεις το daytona usa και το sega rally, που δύσκολα θα το δεις σε σπίτι. Επιπλέον, έχει και το Time traveler της sega να δεις από κοντά. Κατά τα άλλα, δεν είναι για εμένα και εσένα, που εγώ έχω arcades στο σπίτι και εσύ παίζεις σε crt οθόνες.
 
Ετσι κι αλλιως στο σπιτι πλεον παιζουμε τα arcades σε CRT tv με rgb scart στις αυθεντικες αναλυσεις οπως ακριβως παιζουν και οι arcades 80s 90s πλακετες και με arcade stick εννοειται.
Ε ναι αλλά δεν συγκρίνεται το arcade stick με γκάζι-φρένο-τιμόνι-ταχύτητες-χειρόφρενο για παράδειγμα. Τα χειριστήρια παίζουν μεγάλο ρόλο σε κάποια παιχνίδια, τουλάχιστον για εμένα είναι σημαντικός λόγος να το επισκεφτώ.
 
Ε ναι αλλά δεν συγκρίνεται το arcade stick με γκάζι-φρένο-τιμόνι-ταχύτητες-χειρόφρενο για παράδειγμα. Τα χειριστήρια παίζουν μεγάλο ρόλο σε κάποια παιχνίδια, τουλάχιστον για εμένα είναι σημαντικός λόγος να το επισκεφτώ.
Ε ενταξει μια βολτα απο εκει και εγω θα περνουσα αν ημουν σε αυτα τα μερη για να παιξω συγκεκριμενα arcades που εγραψε και ο Μαριος πιο πανω.

Αναφερομαι γενικα για την διασκεδαση των arcades και στους σταθερα ενεργους arcade gamers που θελουν να ειναι οσο πιο κοντα γινεται στην πιστοτητα των arcade της τοτε εποχης. Σε αυτη την περιπτωση αν εχεις τα βασικα που θες στο σπιτι για ποιοτικη arcade 90s εμπειρια εννοειται πως την περισσοτερη διασκεδαση την εχεις στο σπιτι αφου δεν σε περιοριζει ουτε ο χρονος ουτε το κοστος.Γενικα εισαι καλυμμενος και με το παραπανω.

Σε διαφορετικη περιπτωση εννοειται πως το greek arcade museum ειναι μονοδρομος για συνεχομενες επισκεψεις.

Περα απο τα τιμονια στις καμπινες εγω παντως αισθανομαι αρκετα καλυμμενος απο το arcade gaming ασε που και η ποιοτητα εικονας μπορει και να ειναι και καλυτερη στην CRT tv μου σε σχεση με τα παλια arcade monitors και ρυθμισμενη ακριβως στα γουστα μου.

Πχ και εγω εχω κοντα μου arcade αιθουσα με καμπινα sega rally 2 με CRT οθονες και εχω βαλει και φωτο αλλα στην CRT tv μου η εικονα ειναι πολυ πολυ καλυτερη και σε CRT καθαροτητα και σε contrast. Η εικονα παιζει επισης μεγαλο ρολο.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Παντως αφου πλεον τα εχουμε στο σπιτι μας τα arcades εκει ειναι η ευχαριστηση. Απο μουσεια ας εχουν και 1000 arcades τι να προλαβεις να ευχαριστηθεις?

Αντε να πας μια φορα με ραντεβου να παρεις μια πρωτη ιδεα για τον χωρο και τις καμπινες και αυτο ηταν τελος. Ποιος μπορει να δινει παλι τοσα λεφτα που ζητανε για συνεχομενες επισκεψεις και δεσμευση του χρονου μεσω ραντεβου ? + την αποσταση για να φτασει καποιος.

Ετσι κι αλλιως στο σπιτι πλεον παιζουμε τα arcades σε CRT tv με rgb scart στις αυθεντικες αναλυσεις οπως ακριβως παιζουν και οι arcades 80s 90s πλακετες και με arcade stick εννοειται. Τα εχουμε οποια ωρα θελουμε οσο θελουμε και δωρεαν παρεα με την φραπεδια η κανα ροφημα σοκολατας το βραδυ :):) Αυτη ειναι πραγματικη διασκεδαση.
ο αδερφός μου που είναι στο Λονδίνο μου είπε πως υπάρχει αίθουσα με παλιά arcades που μπορείς να παίξεις με tokens ενώ υπάρχουν και άλλες που πληρώνεις ένα ποσό και παίζεις όσο θες. Έχουν και κονσόλες.

Ετσι θα πήγαινα ευχαρίστως.
 
Μακαρι το μουσειο να μακροημερευσει και να ειναι καλα ο ανθρωπος που σπαταλησε χρονο και χρημα για να το στησει ξεροντας οτι δεν θα βγουν λεφτα. Απλα κανει το μερακι του και το μοιραζεται. Μεγαλο πραμα στις μερες μας.

Προσωπικα σκοπευω να το επισκεπτομαι συχνα.

Δεν ξερω αν ειναι συμπτωση αλλα στο εξωτερικο εχω πετυχει Sega Rally καμπινες τυχαια και στη Βιεννη και στη Ρωμη και στο Λονδινο. Το τερματισα και στις τρεις πρωτευουσες χαχαχαχαχα
 
Οι ενστάσεις που εχουν καποιοι μπορει να εχουν να κανουν με τον χαρακτηρισμο του μουσειου.

Αλλιως αντιμετωπίζει κανεις το μουσειο και τα εκθεματα του και διαφορετικα ενα μαγαζι, μια αιθουσα.

Στο πρωτο πας το πρωι στην εκδρομη σου και βλεπεις τα αρχαια πραγματα πισω απο βιτρινες, διαβαζεις τις επιγραφες και μακαρίζεις τους αρχαίους ημών πρόγονους. :fafoutis: :diablotin:

Στο δευτερο πας με την παρεα σου μετα την δουλεια, εισαι με το φραπε ή την μπυριτσα στο χερι και περνας ευχαριστα μερικες ωρες.

Είδα και εγώ τις προάλλες το ντοκιμαντέρ Token Taverns που παρουσιάζει ακριβώς αυτή την ατμόσφαιρα.
 
Αλλιως αντιμετωπίζει κανεις το μουσειο και τα εκθεματα του και διαφορετικα ενα μαγαζι, μια αιθουσα.

Ε ναι σε αυτη την περιπτωση των arcades ειναι μουσειο αλλα εννοειται για εμας ειναι καθαρα θεμα διασκεδασης και εννοειται πληρωνεις και πηγαινεις να διασκεδασεις οπως πας σε μια arcade αιθουσα. Σιγα μην πας να το δεις ως μουσειο. Αν ηταν ετσι δεν θα παταγε κανενας το ποδι του εκει.
Οι ενστάσεις που εχουν καποιοι μπορει να εχουν να κανουν με τον χαρακτηρισμο του μουσειου.

Δεν υπαρχουν ενστασεις για τιποτα περα απο σχολιασμο του θεματος που αφορα απλα το κομματι της συνολικης arcade διασκεδασης σημερα με home arcades vs arcade αιθουσα αναλογως βεβαια και τι εχει καποιος σπιτι του και με τους οποιους περιορισμους της arcade αιθουσας.

Oπως εγραψα παραπανω αναλογα και τις περιπτωσεις για αρκετους εννοειται πως το greek arcade museum ειναι μονοδρομος για συνεχομενες επισκεψεις.

Μακαρι οποιος πηγαινει να σχολιαζει μετα εδω για το θεμα της διασκεδασης απο το greek arcade museum οπως πχ αν ειναι συγκεκριμενα arcades που τον κανουν να ξαναπαει η πως βλεπει το arcade gasming σπιτι του με οτι εχει και πως στην arcade αιθουσα και αλλα πολλα.

Μπλα μπλα να υπαρχει και κινηση στα θεματα με θετικα - αρνητικα σχολια κλπ αναλογως και το θεμα. Για αυτο τον λογο εχουμε γραφτει στο retromaniax.
 
Έχει γίνει πλέον ολόκληρη "Βιομηχανία" η κατοχή και ανακατασκευή των παλιών καμπινών. Ειδικά των 1980s, 1990s και early 2000s τίτλων. Κάποιοι το κάνουν για ρομαντικούς λόγους και κάποιοι για τα χρήματα. Έχουν δημιουργηθεί πολλές αίθουσες arcade που μπορείς να παίξεις, αλλά με την μορφή μουσείου. Κυρίως από ανθρώπους που έχουν κανάλι στο YouTube και βγάζουν τα απαραίτητα χρήματα που χρειάζονται από εκεί.

Εγώ προσωπικά δεν είχα μεγάλη συμπάθεια στα Arcades - Coin Ops. Ίσως γιατί είχα PC από μικρός και δεν με ενδιέφερε. Όταν έβγαινα με φίλους που πηγαίναμε νωρίς το απόγευμα πριν την βραδινή έξοδο, δεν καθόμουν να παίξω. Τα μοναδικά παιχνίδια που θυμάμαι να έπαιξα ποτέ μου, ήταν το Tehkan World Cup, Shinobi, Wonder Boy, 1942, 1943 Battle for Midway, Outrun, Virtua Striker 2, Sega Rally, Sega Rally 2, Super Sidekicks 2, World Rally, World Rally 2, Street Hoops, Nba Jam.
 
To να έχεις ένα pc την δεκαετία του 1980 για gaming τότε που μεσουρανούσαν τα arcades στην χώρα μας, είναι καθαρά αστείο και μην το πεις πουθενά αλλού αυτό. Μόνο αν είχες μια Amiga 500 έπαιζες αξιοπρεπώς (όχι πως συγκρινόταν με τα arcades βέβαια, αλλά με τα τότε pc, απείρως χαώδης διαφορές). Εκτός βέβαια και αν ήσουν μικρός τα μέσα του 1990 κάπου, που τα pc είχαν πάρει ήδη τα πάνω τους. Να παίζεις το Doom και να βλέπεις στα arcades το shinobi και wonderboy, σίγουρα δεν θα εντυπωσιάσουν κανέναν.
 
Πίσω
Μπλουζα