Arcade bartop διαδικασία πρόσθεσης νέων παιχνιδιών

26ska

RetroN00b
Joined
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
12
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα! Πήρα και γω μια καμπίνα arcade και είμαι πολύ χαρούμενος.
Με προβληματίζει ότι δεν παίζει κάποια games,βγάζει error, not found κτλ.
Επισης δεν έχει βάλει ο άνθρωπος που την έφτιαξε καθου παιχνίδια dreamcast. Θα ήθελα βασικά να παίξω κάνα virtua striker, crazy taxi, house of the deads και άλλα.
Το pc που έχει η καμπίνα έχει pentium r g2020 dual core, 4 gb ram, 120 gb ssd και δυστυχώς δεν ξέρω τι κάρτα φοράει.
Θα σηκώνει το pc παιχνίδια dreamcast και αν ναι πως μπορώ να κατεβάσω και να βάλω παιχνίδια;;; Είμαι άσχετος από emulators και roms. Τον maximus arcade έχει για fronted...
Σε αυτά τα παιχνίδια που δεν παίζουν όπως run n gun Και killer instinct, τι μπορεί να φταίει και τι μπορεί να κάνω;;;
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_15745132614449428.jpg
    FB_IMG_15745132614449428.jpg
    258,6 KB · Προβολές: 11
  • FB_IMG_15745132659793069.jpg
    FB_IMG_15745132659793069.jpg
    265,8 KB · Προβολές: 11
  • FB_IMG_15745132572128155.jpg
    FB_IMG_15745132572128155.jpg
    260,9 KB · Προβολές: 10
Μου φαινεται δεν εχει την δυναμη για να τρεχει τα περισσοτερα παιχνιδια του dreamcast σε full speed ο υπολογιστης.Αλλα θα πρεπει να τσεκαρεις τον dreamcast emulator με τα roms για να δεις αν παιζουν καλα η δεν παιζουν καθολου..Ωραιο παιχνιδι το killer instinct στο mame...Κριμα που δεν παιζει...με ρυθμισεις για emulators κλπ δεν ασχολουμαι.
 
To Killer Instinct λογικά δεν παίζει γιατί μπορεί ο τύπος που έφτιαξε το setup να έβαλε μέσα μόνο το rom και όχι το CHD αρχείο. Συχνό φαινόμενο. Η μπορεί να είναι άλλη έκδοση το rom και άλλη το Mame, πχ το Run & Gun μπορεί να μην παίζει για αυτόν τον λόγο. Η για 1000 άλλους.

Τώρα οσον αφορά το θέμα του να ασχοληθείς με το emulation και να αρχίσεις να βάζεις παιχνίδια κλπ, ενώ όπως λες δεν έχεις κάποια σχέση με όλα αυτά, είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο. Δεν ξέρω αν μπορεί να σε εξυπηρετήσει κάποιος με ένα ή δύο post εδώ εφόσον ξεκινάς από το μηδέν, θα πρέπει αφού σε ενδιαφέρει πραγματικά να αρχίσεις να ασχολείσαι και να googlάρεις και όπου κολλάς ρωτάς.

Για Dreamcast emulation υπάρχουν τα Demul, Flycast και Redream. Για σένα θα πρότεινα τον Redream σαν emulator γιατί νομίζω είναι πιο ελαφρύς από τον Demul και πιο εύκολος στην χρήση από τον Flycast στο RetroArch. Θεωρώ πως θα σηκώνει το σύστημα αυτό Dreamcast αρκει να έχει έστω μία μέτρια κάρτα γραφικών μέσα. Για roms, ISOS κλπ, εκεί είσαι μόνος σου.

Tέλος θα πρέπει να μάθεις και το setup που πήρες, πως λειτουργεί, που μπαίνουν τα media files και οι εικόνες, που μπαίνουν τα roms και πως τα βλέπει το σύστημα κλπ. Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με maximus arcade και δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο Maximus arcade, ctrl+P = Preferences, ctrl+Q = Quit frontend.
 
Δύσκολη η κατάσταση δηλαδή... Το θέμα είναι τι κ πως κατεβάζω, μην μπλέξω με τίποτα κατεστραμενα αρχεία κ τρεχω...
 
Σίγουρα δεν είναι κάτι απλό δηλαδή να κάνεις copy paste αρχεία. Θέλει σεταρισμα μετά έχει δουλίτσα
 
Πίσω
Μπλουζα