Arcade cabinet - κατασκευή

vask

RetroN00b
Joined
5 Απρ 2015
Μηνύματα
17
Αντιδράσεις
0
* Για κάποιο λόγο το νήμα έχει μείνει στον 8ο/2014. [edit] εγινε μεταφορά σε νέο - αυτόνομο θέμα [edit]

Αν πρέπει να μεταφερθεί αλλού ή να ανοίξω νέο θέμα ζητώ προκαταβολικά συγνώμη..

Μετά από κάποιο (σύντομο) χρονικό διάστημα χαλβαδιάσματος καμπίνων και ώριμης σκέψης (πλάκα κάνω), ξεκίνησα project καμπίνας mame βασισμένη στο Taitorama του Δανού (?).

Αφού πρώτα έφτιαξα πάγκο εργασίας (!), ξεκίνησα τη καμπίνα η οποία βρίσκεται ήδη σε όρθια θέση, και περιμένει ανυπόμονα τη συνέχεια!

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, ορίστε μερικές φωτογραφίες (για τους ηδονοβλεψίες). :eek: :p :D

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Είχα καιρό να πιάσω εργαλεία και μόλις αρχίζω να ξεσκουριάζω. Σίγουρα θα χρειαστώ τη βοήθεια σας σε διάφορες φάσεις του project, ελπίζω να την έχω, όπως και εγώ θα βοηθήσω όσο μπορώ όποιον ενδιαφέρεται να το επιχειρήσει και το σκέφτεται ακόμα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλη συνεχεια φιλε μου θα γινει πολυ ωραια η καμπινα σου κ οταν τη τελειωσεις ευχομαι να τη λιωσεις.
 
Πολύ καλή μοιάζει μέχρι στιγμής. Αλήθεια crt οθόνης θα βάλεις μέσα; Τ molding προφανώς δεν θα βάλεις έτσι;
 
Ωραία σκέψη τα ροδάκια για να μεταφέρεται. Εν αναμονή και για την πρόοδο της καμπίνας.
 
Πολυ καλο,περιμενουμε κι αλλες φωτογραφιες.
 
Προβλεπω πως θα γινει εξαιρετικη η καμπινα.Περιμενουμε και αλλες φωτογραφιες κατα την διαρκεια του project.
 
DREDD είπε:
Καλη συνεχεια φιλε μου θα γινει πολυ ωραια η καμπινα σου κ οταν τη τελειωσεις ευχομαι να τη λιωσεις.
;)

telonio είπε:
Πολύ καλή μοιάζει μέχρι στιγμής. Αλήθεια crt οθόνης θα βάλεις μέσα; Τ molding προφανώς δεν θα βάλεις έτσι;
Σκοπεύω να βάλω μια 4:3 19' TFT που μου περισσεύει. Όχι δεν θα βάλω t-molding, γι'αυτό και έχει γίνει στις άκρες στρογγύλεμα με router.

johnny19818 είπε:
Ωραία σκέψη τα ροδάκια για να μεταφέρεται. Εν αναμονή και για την πρόοδο της καμπίνας.
Είναι ιδέα από το original project και την εφάρμοσα κι εγώ. Το MDF είναι πάρα πολύ βαρύ, και όταν μπουν και τα ηλεκτρονικά, φώτα κλπ πιστεύω θα αποδειχθούν πολύ χρήσιμα!

apotheker είπε:
Πολυ καλο,περιμενουμε κι αλλες φωτογραφιες.
Θα προσπαθήσω να φωτογραφίσω κάθε βήμα της κατασκευής.
 
Θερμά Συγχαρητήρια...Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται και η καμπίνα σου μέχρι τώρα "προχωράει" τέλεια ! Μπράβο !
 
Με καλυψαν οι προλαλησαντες! :)

Αναμενουμε την συνεχεια.... ;)
 
Παρα πολύ ωραία η καμπίνα σου φίλε μου!!!

Αν ήσουν ακόμη στην φάση της σχεδίασης θα σου πρότεινα να μην είχε τόσο μεγάλο βάθος και να ήταν πιο slim, δεδομένου ότι δεν θα βάλεις CRT αλλά LCD.

Επιπλέον έχω να πώ ότι και ο πάγκος σου είναι όλα τα λεφτά. Φαίνεται πολύ σταθερός.

Καλή συνέχεια.
 
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση, το εκτιμώ ιδιαίτερα! :)

Σήμερα είχαμε "ατύχημα" καθώς δεν έχω ειδικό τρυπάνι για το τρύπημα φωλιάς για μεντεσέδες πόρτας (θα μπει μπροστά), και προσπάθησα να τη φτιάξω με μικρή φρέζα (dremel workstation).... Το αποτέλεσμα ήταν να "γλιστρήσει" η ρύθμιση βάθους της φρέζας, και η "φωλιά" να γίνει διαμπερής!.... Θα παραγγείλω νέο κομμάτι mdf για την πόρτα και θα αγοράσω και το απαραίτητο τρυπάνι.

dkssprs είπε:
Παρα πολύ ωραία η καμπίνα σου φίλε μου!!!
Αν ήσουν ακόμη στην φάση της σχεδίασης θα σου πρότεινα να μην είχε τόσο μεγάλο βάθος και να ήταν πιο slim, δεδομένου ότι δεν θα βάλεις CRT αλλά LCD.

Επιπλέον έχω να πώ ότι και ο πάγκος σου είναι όλα τα λεφτά. Φαίνεται πολύ σταθερός.

Καλή συνέχεια.
Σωστή η παρατήρηση, αλλά είχα 2 ενδοιασμούς, και τελικά κατέληξα στα 60cm βάθος. Αφενός ο όγκος είναι απαραίτητος ώστε να δηλώνει την παρουσία της (!) και αφετέρου, χωροταξικά μη νομίζεις ότι είναι και πολύ άνετα τα πράγματα, ώστε να τοποθετήσεις ένα midi tower μέσα, ένα subwoofer ίσως και η οθόνη να έχει την απαραίτητη κλίση.

Πράγματι ο πάγκος βγήκε καλός. Τα ξύλα του κόστισαν 110?.

Είναι το σχέδιο που μπορείτε να δείτε στο:

Επέλεξα μονό φύλλο κόντρα πλακέ 16mm από πάνω, ώστε να κρατηθεί το κόστος λογικό. Αργότερα ίσως βάλω ένα ακόμα φύλλο mdf κάτω από το υπάρχον κόντρα πλακέ, και ένα ακόμα στο υποπλαίσιο για ράφι.
 
Πρόοδος

Γεια και χαρά,

η κόρη μου είχε άγχος βλέποντας το "ηλεκτρονικό" να περιμένει! Είχαμε πρόοδο λοιπόν:

Ήρθε η λαμαρίνα για το control panel. 2mm inox κομμένο σε laser. Το layout είναι ένα πειραγμένο sega layout. Είχαμε και ατύχημα, όπου 4 τρύπες για κουμπιά, αυτά που προορίζονταν για juke box (play, stop, previous, next), μπήκαν σε λάθος σημείο και δεν υπάρχει πρόσβαση... Είτε θα ανοίξω νέες στα σωστά σημεία ή απλά θα τα ξεχάσουμε.

attachment.php


Μπήκε η μπροστινή πόρτα και το συρτάρι για πληκτρολόγιο & ποντίκι.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Ήρθαν τα ηλεκτρονικά! Sanwa joysticks, ipac2 και generic κουμπιά

attachment.php


attachment.php


Plexiglass 5mm χυτό, κομμένο σε laser, για control panel, marquee και κάλυμμα οθόνης. Τα καψίματα και το θαλασσί χρώμα είναι στην προστατευτική μεμβράνη που θα αφαιρεθεί στο τέλος.

attachment.php


attachment.php


Πάνω 120mm ανεμιστήρας 12v και κάτω τρύπες για φρέσκο αέρα και καλώδιο ρεύματος. Η μαρκίζα θα φωτίζεται με ταινία led. Από το ίδιο τροφοδοτικό 12V θα δίνω ρεύμα και στο(ους) ανεμιστήρα και ό,τι άλλο θέλει 12V. Ίσως βάλω και κάτω ανεμιστήρα για εισαγωγή, και θα ψάξω να βρω γρίλιες ή κάλυμα-πλέγμα για τους ανεμιστήρες και τις τρύπες.

attachment.php


attachment.php


Έπεται η τοποθέτηση του control panel, και της οθόνης.

attachment.php


Έχετε κάποια ιδέα για το πως να στερεώσω τα Plexi για τη μαρκίζα, και το plexi για το κάλυμμα της οθόνης;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για το plexiglass για την οθόνη, προτείνω να βάλεις στα πλαινά της καμπίνας δύο μαρκόστενα λεπτά ξύλα (σαν αυτά που έχεις βάλει για να στηρίζετε το control panel. Έτσι θα στηρίζετε και το plexiglass.

Για τη μαρκίζα τέσσερις τρύπες (δύο στα ξύλα αριστερά και δύο δεξιά) θα είναι κάπως άσχημο, αλλά εντελώς σωστό για τα ελληνικά δεδομένα. Σοβαρά τώρα, κόλλα στο επάνω μέρος του plexiglass ένα άλλο λεπτό και στενό κομμάτι έτσι ώστε να κάνει γωνία. Βίδωσε με δύο βίδες το επάνω κομμάτι στο ξύλο της οροφής της καμπίνας. Έτσι δεν θα φένετε τίποτα από μπροστά.
 
telonio είπε:
..κόλλα στο επάνω μέρος του plexiglass ένα άλλο λεπτό και στενό κομμάτι έτσι ώστε να κάνει γωνία. Βίδωσε με δύο βίδες το επάνω κομμάτι στο ξύλο της οροφής της καμπίνας. Έτσι δεν θα φένετε τίποτα από μπροστά.
Χμμ.. Λάβε υπόψη ότι η μαρκίζα είναι "σαντουιτς". Plexi 5mm με αυτοκόλητο, και από πάνω άλλο ένα κομμάτι 5mm.
 
Αν έχεις ρούτερ κάνε 2 αυλάκια στα πλαϊνά του ξύλου και πέρασε συρταρωτά τα plexi. Αλήθεια γιατί την μαρκίζα θα την κάνεις σάντουιτς;
 
Kambia είπε:
Αλήθεια γιατί την μαρκίζα θα την κάνεις σάντουιτς;
Έτσι είναι στα σχέδια του KΓΈnig και πιστεύω θα έχει ωραίο φινίρισμα. Δεν έχω router, αλλά και πάλι τα plexi είναι 60cm μήκος, όσο ακριβώς το εσωτερικό πλάτος της καμπίνας, και δεν θα ήθελα να φαίνονται τα mouldings (πηχάκια για στήριξη). Αλήθεια, πως τα λένε αυτά οι μαραγκοί; Έχουν κάποιο όνομα;
 
vask είπε:
Αλήθεια, πως τα λένε αυτά οι μαραγκοί; Έχουν κάποιο όνομα;
Στην μαραγκοδιαλεκτο λεγονται "πετσωμα Η' σκελετος". ;)
 
φίλε να σε ρωτήσω κάτι ,γιατί και εγώ σκέφτομαι να κάνω καμπίνα με τα σχέδια του Δανου.

με προβληματίζει το ύψος που έχουν 157cm δεν είναι λίγο κοντή ;
 
Γενικά ναι είναι κοντή. Δεν ξέρω τι ύψος έιχαν οι taito καμπίνες. Πάντως από όσο θυμάμαι, οι περισσότερες όρθιες είχαν ύψος 1.80 με 1.90.

Σκέψου αν ο τύπος είναι κοντός, προφανώς δε θα έφτιαχνε την καμπίνα κανα δυό κεφάλια ψηλότερή του. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα