Arcade cabinet με οθονη 40" lcd τηλεοραση!τι χειροτερο?

milntov

Retro Member
Joined
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.540
Αντιδράσεις
1.438
Για καινουργια παιχνιδια ps4 xbox one ok!αλλα οταν βλεπω παλια arcades οπως εδω που παιζει στο βιντεο donkey kong-super mario bros-street fighter 2 σε lcd 40"σε stretch μεσω emulator για full screen αηδιασα και μονο που ειδα το βιντεο!δεν μπορω να βλεπω τα αγαπημενα μου arcades σ αυτο το χαλι!αν ηταν ετσι οι καμπινες πριν 20-25 χρονια με τετοια αθλια εικονα και επαιζα κανα παιχνιδι εκει δεν νομιζω να ξαναεπαιζα παλια arcades!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σίγουρα τα παλιά παιχνίδα δεν δείχνουν το ίδιο σε τέτοια οθόνη από ότι σε crt, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι η εύκολη λύση. Γενικώς έξω παίζει πολύ το concept του X Arcade και οι τεράστιες lcd τηλεοράσεις. Στην Αμερική υπάρχει κανονικό εμπόριο με τα παλιά γνήσια arcades, που έχουν τα εξίσου γνήσια crt monitior. Αυτή η καμπίνα είναι custom δουλειά εξ'αρχής, και σπάνια έχω δει στο tube κάποιον που να φτιάχνει καμπίνα από την αρχή να βάζει crt τηλεόραση και κάτι λιγότερο από spinner και trackball. Eπειδή τα σύγχρονα arcades βασίζονται σε lcd οθόνες ακολουθούν αυτό το πρώτυπο και ας τρέχουν το hyperspin με όλα τα ρετρό παιχνίδια.
 
Σε λιγο καιρο θα βαζουν σε arcade cabinet 40-55" κυρτες τηλεορασεις με υπεραναλυσεις κτλ!μια χαρα ειναι για καινουργια arcades που βγαινουν για lcd με υψηλες αναλυσεις αλλα τωρα να παιζεις donkey kong και ολα τα παλια arcades σε τετοιες οθονες τι να πω?προσωπικα δεν αντεχω ουτε λεπτο!η διαφορα απ το arcade crt monitor ειναι η μερα με την νυχτα!

[video=youtube;g-CyX90fJc8]

Εδω περα μαλιστα η lcd ειναι οτι πρεπει!!arcade cabinet με μεγαλη hd οθονη βλεπω να παιζει παιχνιδια φτιαγμενα για hd που ειναι οτι καλυτερο για τετοιες τηλεορασεις!δεν ειδα να εχει καν mame μεσα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομιζω οτι σιγουρα ξενιζει ενα γαιδουρι LCD σε μια καμπινα.

Παντως δεν αναθεματιζω πληρως τις LCD για τετοια projects διοτι μια 55αρα να τρεχει Future Pinball σε custom flipper ειναι χαρμα οφθαλμων.

Αυτο που με φρικιαζει ειναι ενα νεο trend οπου ξεκοιλιαζουν παλια μηχανηματα για να βαλουν μεσα RasperryPi με emulator!! Ελεος
 
Wally είπε:
Αυτο που με φρικιαζει ειναι ενα νεο trend οπου ξεκοιλιαζουν παλια μηχανηματα για να βαλουν μεσα RasperryPi με emulator!! Ελεος
Να σου πω, στη μόνη περίπτωση που δικαιολογώ αυτό που αναφέρεις είναι μόνο αν στο μηχάνημα τα ηλεκτρονικά μέρη τα έχουν τινάξει και ουσιαστικά έχει μείνει το κάσωμα. Γιατί όχι; PC ή raspberry θα βάλεις, άντε καμιά κονσόλα τι άλλο; Φαντάσου έχω ένα sega Naomi και η οθόνη είναι για πέταμα και το παιχνίδι χαλασμένο. Τι να το κάνω; Λέω να του βάλω emulator με neo geo ή κάποιο dedicated παιχνίδι.
 
Nτάξει, την φάση με τα raspberry τι σκέφτηκα και εγώ, αλλα τελικά πήρα μια παντοραζ μπόξ 4. Αν έχεις τελείως κούφιο cab ενα raspberry αξίζει, αν και ακόμα δεν έχω καταλάβει πόσο θα βγεί συνολικά το μαλλί αν θες να το βάλεις σε jamma. Συν τον κόπο να στήσεις, εγκαταστήσεις, καλωδιώσεις κλπ.

Εγώ έχω μόνο μία καμπίνα (λολ που φτάσαμε να λέμε έχω μόνο μία) και προσπαθώ να έχω απ'όλα μέσα, δηλαδή και αυθεντικό hardware, και multiboard. Έτσι κρατάς την jamma ανέπαφη, συμβατή με το κλασικό σου hardware, και μπορείς να βάλεις και είτε ένα raspberry με jamma, είτε κάποια multiboard με αντίστοιχο (συνήθως ποιοτικά χαμηλότερο) emulation. Mετά όλα είναι θέμα κόστους σε χρήμα, αλλα και χρόνο.

Mε μια 4:3 LCD και κανα scanline, δεν με ξενίζει και τόσο. Αλλα σίγουρα η παλιά CRT είναι πολύ καλύτερη στο feeling. Δεν μου κολλάει να έχω LCD σε καμπίνα πάντως, είναι σαν να παίζω στο PC μου με MAME. Το ίδιο ΜΑΜΕ όμως σε CRT και σε καμπίνα, φτάνει πολύ πιο κοντά στο αυθεντικό feeling.

Δηλαδή στην Naomi σου Μάριε, εγώ θα την έψαχνα είτε με CRT τηλεόραση και raspberry (μακρύς δρόμος), είτε με κάποιο κινέζικο multiboard. Το τελευταίο δεν κάνεις και τίποτα, απλά το κουμπώνεις είτε VGA, είτε με Jamma, και απλά ανάβεις την καμπίνα και παίζεις. Για κανα γρήγορα παιχνιδάκι είναι μια χαρά, αν αρχίσεις αν ψάχνεις το tearing, frame skip, τέλειες αναλύσεις κλπ, αναγκαστικά θα πας σε groovymame και όρεξη να υπάρχει !
 
Ρε παιδιά, τι δύναμη να έχει το raspberry? Δηλαδή ok, θα εξομοιώσει κανά παλιό 2D arcade ή καμιά κονσόλα παλιότερη από N64 αλλά πέρα από αυτό?

Το δικαιολογώ μόνο για "λιλιπούτεια" συστήματα που δεν θέλουν οι κάτοχοι να φαίνονται. Αλλά πέρα από αυτό, το emulation θέλει δύναμη, ειδικά αν δεν έχεις CRT, οπότε εκεί θες και RetroArch με shaders και GPU sync για το ελάχιστο δυνατό input lag για να είναι καλό σε LCD.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το Pi3 παει ανετα εως και SNES. Kαι PSX επισης μια χαρα. Στο Ν64 ξεκινα να ζοριζεται.Μια χαρα και απο FBA και MAME τηρουμενων των αναλογιων. Με τα scanlines και τα ωραια τους.

Aν τωρα στησεις καμπινα, πας για PC καρφωτα. Το πλεονεκτημα του Pi που ειναι το μεγεθος, δεν εχει νοημα σε μια καμπιναρα.
 
Ισως να το χρησιμοποιούν και για οικονομία (χρηματική). Δεν ξέρω πόσο φτηνό είναι ένα Pi3 πάντως είναι καλύτερο αν έχεις κάποιο παλιό PC να χρησιμοποιήσεις αυτό για μία καμπίνα. Ακόμα και ένας Athlon 64 πιο ισχυρός θα είναι μου φαίνεται, εγώ και με Pentium 4 3.0 εξομοίωνα N64 σχετικά άνετα, μέχρι και Dreamcast έφτανα με NullDC όμως (το Demul ήταν βαρύ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα παραπάνω με το Ν64 είναι άλλη κουβέντα, για μένα προσωπικά δεν έχει κανένα νόημα να εξομειώσω Ν64 σε μια καμπίνα. Η οτιδήποτε εκτός απο arcade για να είμαι ειλικρινής. Οι κονσόλες υπάρχουν και τις έχω στην γωνία τους, με TV's/joypads/joysticks ότι έχει η καθε μία. Η στήνεις ένα μικρό PC, παλιό Xbox, Wii οτιδήποτε, και τα έχεις όλα σχεδόν εκει μέσα με emus. Βέβαια δεν καταδικάζω τη σκέψη Sonic, η Mario World, η Mario 64 σε καμπίνα, απλώς σε εμένα φαίνεται ανούσια.

Μερικές καμπίνες με αυτά που πρέπει μέσα (κατα τη γνώμη μου έστω), δηλ. ΜΑΜΕ (CPS1/2, Neo Geo, Konami και παλιά Sega), έχω δεί να "φοράνε" raspberry και είναι αξιοπρεπέστατες. Το μικρό μέγεθος δεν είναι μόνο ωφέλιμο στο κρύψιμο, είναι και η τροφοδοσία, τα καλώδια που απαιτούνται, η ευκολία προσθαφαίρεσης software κλπ. Οπότε για να τρέξεις Pang, Toki, Tetris, Bubble και λοιπά κλασικά arcades, είναι υπεραρκετό ενα rasp. Επιπλέον πλεονέκτημα ειναι η δυνατότητα για jamma adapters, συνεπώς μπορείς να στηνεις-ξεστήνεις πανευκολα ενα rasp με μια κανονική jamma πλακέτα, ενώ ένα setup με Pc, είναι σχεδόν μόνιμη λύση και την "παντρευσαι".

Προς το παρόν παίζω τα απλά arcades με την pandora στην καμπίνα μου, αλλα έχω ψηθεί για έναν έλεγχο της όλης φάσης με rasp., για χρήση αποκλειστικά ΜΑΜΕ, και φυσικά να κουμπώνει/ξεκουμπώνει στη jamma χωρίς επιπλέον τροφοδοσίες η αντάπτορες για arcade CRT η LCD και χειρηστήρια. Ιδανικά όλα χωράνε σε ένα μικρό κουτάκι, χωρίς να θες ούτε πληκτρολόγια, ούτε ποντίκια, ούτε τροφοδοτικά (απο της καμπίνας μέσω jamma), ούτε ξεχωριστές εξόδους για τον ήχο (πάλι απο jamma) κλπ. Ακριβώς όπως είναι δηλαδή οι κινέζικες multiboards (σαν την pandora), με την διαφορά οτι το rasp. ειναι και πιο ισχυρό (οι κινέζοι έχουν θέματα με τον ARM και το Final Burn implementation), και φυσικά εντελώς custom.

Αν βγεί κάποιο build με κόστος κάτω των 100 ευρώ (Δηλ. έτοιμη πλακέτα jamma με κουμπωμένο rasp με retropie) νομίζω οτι θα λυθούν τα προβλήματα των περισσότερων με καμπίνες. Απλώς ακόμη τα projects πάνε αρκετά λεφτά, ενώ οι multiboards κινούνται ήδη κάτω των 100 ευρώ.
 
To Ν64 το αναφέρω σαν ένα συγκεκριμένο όριο όσον αφορά τις επιδόσεις ενός emulation συστήματος. Για παράδειγμα, αν το σύστημα μπορεί να εξομοιώσει άνετα το N64 τότε λογικά θα μπορεί να εξομοιώσει και το Model 2 arcade board μέσω m2 emulator.

Για μένα όμως θα πρέπει να ξεπερνάει αυτό το όριο για να μπορεί να σταθεί σαν emulation σύστημα. Για 2D συστήματα δεν το συζητάμε αλλά υπάρχουν και πιο σύγχρονα arcades με 3D γραφικά. Πχ το MAME εξομοιώνει πολύ καλά παιχνίδια όπως Ridge Racer, TEKKEN 3 και διάφορα άλλα που χρειάζονται λίγη περισσότερη ισχύ.

Μετά υπάρχει και το Demul, που εξομοιώνει Naomi και Atomisware boards. Για αυτό όμως θες ένα σύστημα ανώτερο και από Core 2 Duo για να πεις ότι είσαι άνετος.

Αλλά και το SuperModel (model 3 board) θέλει τουλάχιστον έναν Core 2 Duo (το δεύτερο PC μου είναι core 2 duo και τεστάρω και εκεί emulators)

Αν δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου τα 3D games και πας μόνο για κλασσικά Pacman, Bubble Bobble, Street Fighter κλπ, ότι και να πάρεις δεν θα έχεις θέμα βέβαια. Αν όμως θέλεις LCD οθόνη, για μένα το RetroArch είναι μονόδρομος. Εχει τα καλύτερα shaders καθώς και την επιλογή GPU Sync που μειώνει το input lag. Ακόμα και αν παίζεις μόνο τα 2D, δεν θες input lag φαντάζομαι. Οπότε το GPU Sync είναι απαραίτητο σε LCD, ειδικά αν έχεις κάποιο λίγο παλιότερο ή φτηνιάρικο LCD monitor. Ομως το GPU sync είναι απαιτητικό σε recourses και δεν ξέρω κατά πόσο ένα Pi3 θα μπορεί να ανταπεξέλθει ακόμα και σε 2D παιχνίδια, ειδικά κάτι Mortal Kombat 3 ή NBA JAM στο MAME που είναι λίγο πιο βαριά από άλλα 2D.

Με λίγα λόγια,θεωρώ ένα σύστημα της τάξεως Core 2 Duo το ελάχιστο για ένα σύγχρονο emulation σύστημα. Λογικά θα μπορεί κάποιος να βρει τέτοιο μεταχειρισμένο πύργο για λιγότερα από 100 ευρώ.

.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Αυτο που με φρικιαζει ειναι ενα νεο trend οπου ξεκοιλιαζουν παλια μηχανηματα για να βαλουν μεσα RasperryPi με emulator!! Ελεος
Συμφωνώ απόλυτα. Είναι τελείως κακόγουστο, εγκληματικό μπορώ να πω, να ξεκοιλιάσεις ένα παλιό,κλασσικό και λειτουργικό μηχάνημα για του φορτώσεις μέσα εμιουλάτορα. Ήμαρτον!... πρέπει κάποιος να είναι τελείως ανίδεος με το άθλημα ή πιτσιρικάς...

telonio είπε:
Να σου πω, στη μόνη περίπτωση που δικαιολογώ αυτό που αναφέρεις είναι μόνο αν στο μηχάνημα τα ηλεκτρονικά μέρη τα έχουν τινάξει και ουσιαστικά έχει μείνει το κάσωμα. Γιατί όχι;
Ακριβώς! Μόνο τότε πιστεύω ότι επιβάλεται κιόλας γιατί ο σκοπός είναι η διατήρηση της ψυχής του μηχανήματος, έστω και μόνο ως εξωτερικό κάσσωμα / παρουσία.

Wally είπε:
Aν τωρα στησεις καμπινα, πας για PC καρφωτα.
Συμφωνώ 100% εκτός και αν κάποιος αρκείται σε πολύ παλιά arcades, οπότε κι ένα Rasberry Pi 1 είναι υπέρ αρκετό. Αρκεί βέβαια να έχει την γνώση να το στήσει, γιατί όπως και να το κάνουμε το PC το κατέχουν πολλοί, το Rasberry Pi όμως ; ;)

Other_Reality είπε:
...αλλα τελικά πήρα μια παντοραζ μπόξ 4. Αν έχεις τελείως κούφιο cab ενα raspberry αξίζει, αν και ακόμα δεν έχω καταλάβει πόσο θα βγεί συνολικά το μαλλί αν θες να το βάλεις σε jamma. Συν τον κόπο να στήσεις, εγκαταστήσεις, καλωδιώσεις κλπ.
Όπως τα λέει ο Αλέξανδρος. Αν είχα επιλογή κι εγώ για μια Pandora 4 θα πήγαινα. Όλα σε ένα και νοικοκυρεμένα, αξιοπρεπέστατη και ταχύτατη. Need to say more ? ;)

Imgema είπε:
Ρε παιδιά, τι δύναμη να έχει το raspberry? Δηλαδή ok, θα εξομοιώσει κανά παλιό 2D arcade ή καμιά κονσόλα παλιότερη από N64 αλλά πέρα από αυτό?
Το Rasberry Pi ΔΕΝ χρησιμοποιείται μόνο για το χάρισμα της πολύτιμης εξομοίωσης ;)

Είναι πραγματικός Ελβετικός σουγιάς, κυρίως για τα σύγχρονα arcade συστήματα...

http://underground.iamretro.gr/viewtopic.php?f=36&t=1744

:)
 
Για arcade gaming σε καινουργιες μεγαλες τηλεορασεις πιο ωραιος μου φαινεται ο χωρος αν ειναι τοποθετημενες στον τοιχο παρα μεσα σε καμπινα.Ενα καλο arcade stick και ολα κομπλε!!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα