Arcade emulator on ps vita

sko

RetroN00b
Joined
8 Mαϊ 2008
Μηνύματα
19
Αντιδράσεις
1
Παιδιά υπάρχει κανένας καλός arcade emu στο vita, να μη ξανασηκώσουμε κεφάλι;
 
Από πότε το PS Vita τρέχει emulators?
 
Απο τοτε που το χακαρανε.Βεβαια παιζει emus μεσα απο το psp mode ουσιαστικα απο οσο θυμαμαι.
 
kajwbtfe είπε:
Απο τοτε που το χακαρανε.Βεβαια παιζει emus μεσα απο το psp mode ουσιαστικα απο οσο θυμαμαι.
Έχω χάσει επεισόδια τότε...
 
Παντως, επειδη ειδα το θεμα και μπηκα επι τουτου, μπας και καταφερνα καπως να βαλω arcades, ΑΝ υπαρχει κατι, πειτε... ;)
 
Εγώ δεν καταλαβαίνω τον λόγο να θέλει κάποιος να χακάρει το PSVITA για να παίξει retro games. Τόσες άλλες κονσόλες χειρός (DS, 3DS, PSP, κλπ) είναι ήδη χακαρισμένες να παίζουν παλιά παιχνίδια με emulator, γιατί τώρα κάποιος να θέλει να το κάνει και το PSVITA μου φαίνετε παράλογο. Εγώ το PSVITA το έχω μόνο για τα παιχνίδια του. Ίμαρτον δηλαδή πια.
 
Και απο τα 3 που αναφερεις πιο πανω εχει καλυτερη οθονη.Βεβαια εγω για χρηση emulator machine χειρος θα προτιμουσα κατι σε andtoid οπως JXD.
 
kajwbtfe είπε:
Και απο τα 3 που αναφερεις πιο πανω εχει καλυτερη οθονη
True that.

Όταν το είχα χακάρει για emu (το ξεχάκαρα έπειτα, έτσι για τη φάση το έκανα), είχα πάθει πλάκα με την απόδοση των retro games στην OLED. Βέβαια για να πάρεις τη δόση σου απο ρετρο, δεν χρειάζεται να χακάρεις το μηχανάκι για να παίξεις, μπορείς να αγοράσεις απο το PSN ουκ ολίγες συλλογές/games σε φυσιολογικές τιμές.

Ενδεικτικά:

Capcom Classics Collection

Capcom Classics Collection Reloaded

Sega Mega Drive Collection

Pinball Dreams

Pinball Fantasies

Μπόλικα Neo Geo (Metal Slug, Fatal Fury, King Of Fighters etc)

Και φυσικά αρκετά remakes που όμως έχουν και την ορίτζιναλ έκδοση (Alien Breed, Another World)

Ας πάρει κάποιος π.χ την Mega Drive, και να φορτώσει το Sonic στο Vita. Αν δεν πάθει πλάκα με την εικόνα τότε πάω πάσο σε ότι είπα !
 
Για όσους βρίσκονται στην έκδοση 3.60 υπάρχει ένα hack με το όνομα HENkaku το οποίο είναι εύκολο στην εγκατάσταση (τρέχει από τον browser της κονσόλας), δεν απαιτεί αγορασμένα παιχνίδια για να λειτουργήσει, και είναι ικανό να τρέξει emulators για κονσόλες όπως SNES, Game Boy και Mega Drive.
 
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Diogr ;)
 
Θα με ενδιαφερε να το εκανα αμα ειχα το συγκεκριμενο firmware αλλα επειδη παιζω PSO2 στο Vita το αφηνω παντα.
 
Πίσω
Μπλουζα