Arcade games στα πλοία (αργοσαρωνικού, αιγαίου και ορωπού - ερέτρειας!)

Amigovios

RetroActive
Joined
26 Αύγ 2008
Μηνύματα
324
Αντιδράσεις
133
Πόσοι από εσάς θυμούνται τα παιχνίδια που παίζαμε στα πλοία (τα οποία είναι "παντόφλες" άρα retro παρακαλώ) πιτσιρίκια πηγαίνοντας σε κάποιο νησί το καλοκαίρι ? θα προσπαθήσω να βάλω όσα θυμάμαι εδώ ...αν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με.

1. Πλοία Αργοσαρωνικού

  • Ιωάννης ΙΙ

Στο πάνω deck είχε το Bionic Commando αλλά ή έκδοση του λεγόταν "Top Secret" δεν είμαι σίγουρος αν ήταν bootleg ή απλά έτσι ήταν το όνομα σε άλλη χώρα. Και στο main deck είχε το θρυλικό (μην πει κανείς κάτι άλλο) "Golden Axe" ! λίγο πριν αποσυρθεί είχαν φέρει και το Asterix.

Για το "Top Secret" δείτε εδώ

golden-axe-1.jpg


256px-Asterix_Konami.png


  • Αίγινα

Ίσως από τα πιο αργά πλοία αλλά σίγουρα με ένα από τα καλύτερα εσωτερικά για τότε. Έιχε απέναντι από το μπαρ στην σειρά "Rastan Saga" (η μουσική του ήταν κάτι παραπάνω απο εκπληκτική) & "Carrier Airwing" και αν δεν κάνω λάθος πρέπει και λίγο πιο δίπλα να έιχε και το "Hammrin' Harry" ...λίγο πριν αποσυρθεί είχαν φέρει και το "Mortal Kombat" !! :eek:

1181242156.png


carrierairwing.gif


hammharrypng.png


mortal-kombat-2.jpg


  • Απόστολος

Ο μέγιστος σκυλοπνίχτης του αργοσαρωνικού... ξεκίνησε να έχει μέσα το Xain D'Sleena (στην Amiga είχε κυκλοφορήσει ως "Soldier of Light") το οποιο βρισκόταν όπως έβλεπες το bar του πλοίου ακριβώς αριστερά του δίπλα από το παράθυρο. Το παιχνίδι ήταν άσχημο σκάλωμα και στην Amiga έλειπε ένας πλανήτης (πίστα). Αργότερα έφερε και το εξίσου θρυλικό "Knights of The Round" (θυμίζει excalibur ? ;) ), Ο Αρθούρος ήταν ο αγαπημένος μου χαρακτήρας! To cabinet βρισκόταν δίπλα από την δεξιά είσοδο το εσωτερικό του πλοίου όπως κοίταζες την πλώρη. είχε και άλλα 2 κολλητά αλλά δεν τα θυμάμαι αυτή τη στιγμή.

118124218898.png


Knights_of_the_Round.png


  • Σαρωνικός

Από τα πλέον γρήγορα (ίσως το πιο γρήγορο πλόιο του Αργοσαρωνικού) είχε μέσα το φανταστικό (σε όσους αρέσουν τα wrestling games) WWF Wrestlefest & λίγο πιο δίπλα το Wonder Boy in Monsterland (γνωστό και ως Super Wonderboy)! Τα cabinets βρίσκονταν απέναντι από το μπαρ και ανάμεσα τους υπήρχαν καναπεδάκια χρώματος μπεζ! To WWF Wrestlefest μεταφέρθηκε στο πλόιο ΑΦΑΙΑ αργότερα !

Arcade_0201_09.png


wonder-boy-in-monster-land-1.jpg


Τελικά η μνήμη μου επανέρχεται σε άσχετες ώρες...ο Σαρωνικός είχε επίσης στο μπροστινό μέρος του main deck και το Cabal !!!

cabal-1.jpg


Και για να δώσουμε και ένα μίνι spoiler η έκδοση του cabal όπου ο χαρακτήρας έκανε τούμπα για να αποφύγει τις σφαίρες του αντιπάλου ήταν bootleg !!!!! το κανονικό δεν είχε αυτή την κίνηση ! επικό cheat (in game) της εποχής !!!

  • Αφαία

Ένα αρκετά συμπαθητικό πλοίο με ιδιέτερο εσωτερικό που χωριζόταν σε σαλόνι Α' και Β' με διαφορά ύψους 3 σκαλιών και άλλο ένα που βρισκόταν στον πάνω όροφο με εσωτερική σκάλα ! στο σαλόνι Β' δεν είχε παιχνίδια στο Α' όμως είχε τα εξής τοποθετημένα κάθετα σε σχέση με το μπαρ. Σε σειρά αριστερά προς τα δεξιά: το "Pacman", "Bubble Bobble" (η μουσική του, κάθε φορά που την ακούω μου φέρνει δάκρυα συγκήνισης) & "Moon Patrol" !!! To WWF Wrestlefest το είχαν τοποθετήσει στο πάνω σαλόνι !

050614_pacman_vmed_1p.widec.jpg


bubl.png


371409803_5212577ff5.jpg


  • Ελλάς

Το πιο μικρό πλοίο σε μέγεθος του Αργοσαρωνικού.. Έιχε μέσα το "Pacman" "Wonder Boy in Monsterland" το D.D. Crew !..τρελό ξυλίκι δίπλα απο το μπαρ κολλημένα στον τοίχο. Ενώ πανω είχε σε "τραπεζακι" το κλασσικό πλέον ποδοσφαιράκι World Cup '90 (για το οποίο δυστυχώς δεν βρήκα ακόμα σωστή εικόνα :( ) και το Tiger Road καθώς επίσης και το bank panic!

603_1.png


Tiger-Road.png


bank-panic.png


  • Αίας

Από τα μεγαλύτερα πλοία τα οποία είχαν μέσα διάφορα παιχνίδια κατά καιρούς. Θυμάμαι δίπλα από το bar (Αριστερά όπως το κοίταζες) είχε ένα παιχνίδι με μοτοσυκλέτα το έβλεπες από πάνω και έπερεπε να μαζέψεις βενζινη γιατι την έκαιγε απελπιστικά γρήγορα (όπως καταλάβατε αυτό ήταν ο χρόνος σου) και αν τράκαρες έχανες επιπλέον βενζίνη ! δεν θυμάμαι τον τίτλο του όμως ! πάνω είχε το Black Tiger δίπλα από το παράθυρο ! ποιος δεν θυμάται τα "Zenny coins" !? σε αυτό το παιχνίδι και στο θεϊκό "Forgotten Worlds" ?

black_tiger.png


2. Πλοία Αγαίου

 




  • Milos Express

Αυτό το πλοίο παραδώξως είχε σταθερές αξίες δεν άλλαζε ποτέ ηλεκτρονικά ! θυμάμαι με τις ώρες το WWF Superstars & το Exerion (αθάνατη Jaleco)!!!! τα παιχνίδια ήταν στην 3η θέση δίπλα από τις εισόδους του σαλονιού

1181242185157.gif


Exerion.png







  • Τήνος Express

Εδώ τα πράματα ήταν καλύτερα μιας και μια φορά βρήκα το Double Dragon με 92 credits μέσα !!!!!!! (μα γιατί σε όλο το ταξίδι δεν έπαιξε κανείς άλλος ?!?!? :p ) και το φοβερό και τρομερό Operation Wolf με Uzi Light gun !

doubledragon02.png


operationwolf.jpeg


3. Πλοία Ωροπού - Ερέτρειας

 




  • Cleveland

Ένα πλοίο παντόφλα σαν του Αργοσαρωνικού το οποίο θυμάμαι έιχε το double dragon και το Ghosts & Goblins !

free_game_big_2.jpg


Αυτά προς το παρόν..είναι όσα μου έρχονται στο μυαλό στις 5 το πρωί από όσα πλοία έχω ταξιδέψει!..χαχ..ελπίζω να σας έφερα ωράιες αναμνήσεις στο μυαλό σας ! περιμένω τα σχολιά σας...να 'σται όλοι καλά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΜΠΡΑΒΟ! Που τα θυμάσαι ακριβώς ποιά είχαν μετά από τόσα χρόνια. Εγώ θυμάμαι απλώς ότι είχαν αλλά τώρα αν με ρωτούσες ποιά... :eek:
 
πολλά λεφτά είχαν φαγωθεί στα 9ώρα-10ώρα που έκαναν για κυκλάδες, παρεπιπτώντος εκτός απο μπιμπλίκια είχαν και φρουτάκια :D
 
με τα λεφτά που έχω ρίξει σπίτι αγόραζα !!!...αλλά είναι πραγματικά ωράιες αναμνήσεις
 
Χαχα....απίστευτο πόστ φίλε ! Πραγματικά η μνήμη σου είναι αξιοζήλευτη ! Επιβεβαιώνω τα arcades του Σαρωνικού είχα σκίσει το WWF !!! Το μεγαλύτερο τάισμα είχε γίνει σε πλοίο που πήγαινε Σαντορίνη όπου υπήρξε ένα Street Fighter II....Mε δυσκολία σηκωνώμουν και θυμάμαι ότι είχε γίνει και τσαμπουκάς απο πίσω μου για το ποιός έχει σειρά ! Απο την άλλη, μου θύμισες και το Xain D'Sleena, το οποίο είχε ένας θείος μου στο καφενείο του στην Αγία Άννα στον Τάυρο, παρέα με το Tetris. Μου ακούμπαγε μιά στίβα κέρματα και φυσικά έκανα κατάληψη του χώρου !!! (δέν το τερμάτισα ποτέ πάντως)
 
Επικο ποστ!
 
epic! και εγω ζουσα μονιμα στην Παρο 91-99 οποτε εκανα συχνα ταξιδια πισω στον πειραια πολυ συχνα. ετρωγα ολες τις ωρες στα ηλεκτρονικα οπως ολοι μας :)

εκει ειχα τερματισει το πρωτο μου παιχνιδι EVER! το Punisher μετα απο πολλα κερματα. μετα επαιζα Operation Wolf με την καραμπινα, blood brothers, mortal kombat, outrun και ΜΙΑ φορα ειχα παιξει μεχρι και Τετρις επειδη ολα τα αλλα ηταν πιασμενα :(

υπαρχουν φημες οτι το Ποσειδων που βουλιαξε στο λιμανι της Παρου, ηταν απο τα πολλα κερματα στα ηλεκτρονικα :p
 
Ρε μπράβο μνήμη!!!! Και τί ωραίες εικόνες!!! Το Γεναρη του 1996 ημουν μες στο καράβι για Ρόδο για να υπηρετησω τη μαμα πατρίδα. Ηταν Παρασκευή 14 ή 15 Ιανουαρίου αν θυμαμαι καλα. Επαιζα σε μια από τις καμπίνες του καραβιού του οποίου το όνομα δε θυμαμαι, εκτός από το ότι ηταν τεράστιο και πολύ λουξ. Και σε καποια στιγμή βγήκε ανακοίνωση ότι με ζητούσαν στη ρεσεψιόν! :D :D Ηταν ενας φίλος που είχε έρθει με τον πατέρα του να με δούν, και δε μ'εβρισκαν πουθενά! :D Ωραίες εποχές. Ωραίος αμιγκόβιε!!! Ενα από τα ουσιαστικά θρεντς που πραγματικά έχουν λόγο να σου σκαλίσουν τη μνήμη!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ πολύ παιδιά ! ..λέω να κάνω ένα ποστάκι ακόμα για τα μαγαζία που είχαν "μπλιμπλικια" στην Αίγινα μιας και εκεί πηγάινω από 3 ετών και το νησάκι το έχω μάθει απέξω και ανακατωτά !
 
Δείτε επίσης και το add-in που έκανα στο post μου για ένα ακόμα παιχνίδι στο πλοίο "Σαρωνικός"
 
Στον Πειραιά στα κεντρικά του Αγούδημου, που τελεί υπό εκκαθάριση από όσο γνωρίζω βρίσκονται ατάκτως στιβαγμένα πάνω από 20 arcades, προφανώς από τα πλοία του!!! Φαίνονται καθαρά στο ισόγειο.
 
Προφανώς για πέταμα θα τα έχουν. Οι πιστσιρικάδες πλέον παίζουν με τα DS και τα PSP πάνω στα πλοία. Μόνο σε κάτι virtual cafe (μπιλιαρδάδικα) βλέπω ορισμένα arcades πλέον.
 
ξέρει κανείς πως μπορούμε να πάμε να πάρουμε κανένα cabinet ? περιένω να έρθει από αμερική το Midnight Resistance !!! πλακέτα arcade γνήσια και δουλεύει !
 
Δυναμική παράθεση ΙΙ - η εκδίκηση...εεε....συγνώμη παρασύρθηκα...

Στο πλοίο αργοσαρωνικού Ιωάννης ΙΙ είχε 3 arcades ακόμα δίπλα από το μπαρ τοποθετημένα κάθετα

Το Robocop (μεγάλο ΚΚάψιμο - με 2 Κ κεφαλαία !!!)

robocop-20090102045840181_640w.jpg


το Sonic Boom !

Sonic-Boom.png


και το SuperSpike V'Ball

130.jpg


Δυστυχώς για το τελευταίο δεν βρήκα arcade screenshot ! :(
 
Ντάξει η μνήμη σου απλά δεν παίζεται!
 
BLUESTAR 1 Πάτρα-Μπάρι Ιταλια με Power Spikes, Pacman, Thunder Dragon και Tetris στη σειρά δίπλα στη ρεσεψιον!!! Δεδομένου ότι το ταξίδι κρατάει πάνω από 8 ώρες καταλαβαίνετε τι λιώσιμο πέφτει σε κάθε ταξίδι.

Επίσης σε κάποιο άλλο της ίδιας σειράς βρήκα το Cruisin USA αλλά ήταν σβηστό και μετά που άνοιξε το καζίνο (εκεί το είχαν) δυστυχώς καθόντουσαν επάνω οι φορτηγατζήδες που περιμέναν να παίξουν και έτσι προτίμησα να μην συμμετάσχω...
 
ελπίζω να σας άρεσε γιατι ετοιμάζομαι να ποστάρω για τα arcades στα μαγαζιά της Αίγινας και στην συγκεκριμένη περίπτωση για τα μαγαζιά της Σουβάλας και της Αγίας Μαρίνας (3 στη σουβάλα και 2 στην Αγία Μαρίνα) ....και με τις αλλαγές τους στο πέρασμα των ετών !!! :D
 
Άψογος. Eλάχιστες φορές με θυμάμαι να έχω παίξει arcades σε πλοία και αν με ρωτήσεις σε ποια... έχασες. Αχνά, μου έρχονται εικόνες από Galaga ή καποιον κλώνο του... "λίγο ακόμα, το πλοίο δένει όπου να 'ναι, λίγο ακόμα να γράψω στα high scores" :D
 
Οφείλω να παραδεχτώ πως την πρώτη μου -από όσο θυμάμαι, τουλάχιστον- επαφή με το gaming την είχα κι εγώ πάνω σε πλοίο. Βέβαια, μιλάμε για λίγο νωρίτερα από την εποχή που αναφέρεις (εμένα ήταν κάπου μέσα 80s), οπότε δεδομένης της ηλικίας μου τότε (3-4 ετών), σε αντίθεση με εσένα δεν θυμάμαι καν ποιο πλοίο ήταν ή ποιος ήταν ο προορισμός του... Θυμάμαι όμως με αρκετή ακρίβεια σχεδόν κάθε άλλη λεπτομέρεια...
 
Πίσω
Μπλουζα