Arcade Joystick case γνωμες!

Τον έναν χαλκό (εκεί που έχεις συνδέσει το μπλε καλώδιο επάνω δεξιά στην φωτογραφία) τον βλέπω πολύ λυγισμένο, είσαι σίγουρος πως δεν έχει σπάσει; Επίσης έχεις άλλον controller να δοκιμάσεις;

Φαντάζομαι το joystick που έχεις είναι κινέζικο. Πρακτικά δεν έχει διαφορά με τα επώνυμα (5 pin) πέρα από κάτι διαφορές ποιότικα, αλλά όχι λειτουργικά.
 
Τον έναν χαλκό (εκεί που έχεις συνδέσει το μπλε καλώδιο επάνω δεξιά στην φωτογραφία) τον βλέπω πολύ λυγισμένο, είσαι σίγουρος πως δεν έχει σπάσει; Επίσης έχεις άλλον controller να δοκιμάσεις;

Φαντάζομαι το joystick που έχεις είναι κινέζικο. Πρακτικά δεν έχει διαφορά με τα επώνυμα (5 pin) πέρα από κάτι διαφορές ποιότικα, αλλά όχι λειτουργικά.
Σ ευχαριστώ πολύ τελωνιε.Ειναι οντως κινέζικο αλλά απο όσα έχεις γραψει κατά καιρούς κατάλαβα οτι κάνουν την δουλειά τους.

Δοκίμασα ολα τα καλώδια σε διαφορετικές θέσεις. Μετά το σεταρισμα στο mame πάλι η πάνω - αριστερή διαγωνιος δεν λειτουργεί.

Αν ήταν κάποιο pin ή κάποιο καλώδιο χαλασμένο μετά το σετάρισμα δεν θα λειτουργούσε κάποια άλλη κατεύθυνση .Αλλά συνεχίζει να μην λειτουργεί το πάνω αριστερα διαγώνια.

Συμπεραίνω οτι έχει πρόβλημα ο μοχλός (και οχι η πλακέτα κάποιο καλώδιο). Και δεν έχω κάποιον άλλο μοχλο να το δοκιμάσω.

Υπάρχει μήπως κάποιο calibration πρόγραμμα ή κάτι αντίστοιχο να μπορώ να σιγουρευτώ τεστάρωντας τον μοχλό?
 
Τα λειτουργικά κομμάτια του joystick είναι μόνο οι διακόπτες που είναι υπεύθυνοι για το πάνω, κάτω, αριστερά και δεξιά. Η λειτουργία του είναι όταν κουνάς τον άξονα, αυτός πιέζει και κλείνει τους ανάλογους διακόπτες. Εφόσον λοιπόν αυτές οι κατευθύνσεις σου λειτουργούν κανονικά, τότε δεν φταίει το joystick. Το mame από την άλλη πλευρά δεν έχει ρύθμιση για διαγώνια κατεύθυνση, τουλάχιστο από όσο θυμάμαι. Φαντάζομαι πως το πρόβλημα πρέπει να είναι στον usb controller και μόνο. Αν και κάνουν την δουλειά τους αυτοί οι κινέζικοι controllers, σαν το ipac δεν είναι (για αυτό κοστίζουν το 1/5 του ipac). 

Δεν έχω τώρα joystick που να το έχω συνδέσει με pc για να σου απαντήσω, αλλά δοκίμασε στο notepad των windows να γράψεις μερικές λέξεις και πάτησε το enter μεταξύ των λέξεων. Μετά κίνησε το joystick και λογικά θα πρέπει να κινηθεί ανάλογα ο κέρσορας του notepad. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό, αλλά δοκίμασέ το. Επίσης δοκίμασε να πας στο devices and printers των windows, αν σου εμφανίζει τον controller σαν generic usb joystick, τότε κάνε επάνω στο εικονίδιο δεξί click και δοκίμασε να κουνήσεις το joystick βλέπωντας τα axis.
 
To notepad και το notepad ++ που δοκιμασα δεν λειτουργει ο μοχλος σε καμια κατευθυνση.

Στο mame παιζουν ολες οι κατευθυνσεις εκτος απο την πανω και αριστερα διαγωνια.Δοκιμασα και μεταγενεστερη εκδοση mame.To ιδιο ακριβως

α)Στην φωτο που επισυνπατω εκει που δειχνει το κοκκινο βελος δεν εμφανιζεται ο σταυρος (αλλο ενα σημαδι δλδ  που λεει οτι δεν λειτουργει κατι σε μια διαγωνιο )

β)Επισης στην δευτερη φωτο με το σχεδιαγραμμα γραφει UP DOWN RIGHT LEFT και απο πανω AU ,AC,AR, AL με αυτην την σειρα 

Aυτο σημαινει οτι οι κατευθυνσεις του μοχλου μπορουν να παιξουν σωστα μονο εαν γινει η σωστη αντιστοιχία σε αυτο το σημειο ? 

(εγω παντως τα εβαλα τυχαια τα καλωδια  πιστευοντας οτι οι κατευθυνσεις σεταρονται απο τους drivers ή στο Μame πχ. )

Ευχαριστω για την βοηθεια , πραγματικα μαθαινω πολλα ενδιαφεροντα πραγματα.

d.png

HTB1zjEbJpXXXXbzXpXXq6xXFXXXd.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τυχαια δεν θα παιξει.

Οταν το στησεις σωστα, για να παιζει μεσα στο ΜΑΜΕ (να διαλεγεις παιχνιδι κτλ) κοιτα εδω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περίμενε, τι εννοείς έχει συνδέσει τα καλώδια στην τύχη;
 
Τυχαια εννοω στο σημειο της φωτο που επισυναπτω.

Σε αυτο το σημείο στην πλακέτα που ενώνεται με τις 4 κατευθύνσεις του μοχλικό, τα καλώδια πήγαν με τυχαία σειρά.

Mονο η κατευθυνση πανω και αριστερα διαγώνια δεν βγαίνει με τίποτα. Απλα πανω και αριστερα διαγώνια δεν ανταποκρίνεται.

Oι 4 βασικες κατευθύνσεις πανω ,κατω ,αριστερα , δεξια παιζουν.

Προσπαθώντας να εντοπίσω το πρόβλημα καταληγω σε 2 συμπερασματα και αν μπορείτε πείτε μου την γνωμη σας

α) Λογικά το μοχλός θα γράφει κάπου τις ενδείξεις AU,AC,AR,AL. ωστε να κανω την αντιστοιχία ? Σωστά ? (Γιατι εγω δεν τις βλέπω πουθενα.)

β)  Wally, ο ZeroDelay Encoder θελει επιπλέον σεταρισμα  και στο interface.ini εκτός και της επιλογής "input this game" ? 

er.png
 
Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία να δούμε τον τρόπο που έχεις συνδέσει τα καλώδια από τους διακόπτες του joystick στον controller, αλλά και μια φωτογραφία πως έχει συνδέσει τις αντίστοιχες πλευρές στους διακόπτες;

Οι διακόπτες γράφουν τα χαρακτηριστικά κλειστό και ανοιχτό κύκλωμα, καμία σχέση με αυτά που δείχνει η εικόνα παραπάνω. 

Φυσικά και δεν χρειάζεται να σετάρεις τις κατευθύνσεις σε κάθε παιχνίδι του mame. Αυτό το κάνεις μόνο μια φορά στο input (general).
 
Οι διακόπτες γράφουν τα χαρακτηριστικά κλειστό και ανοιχτό κύκλωμα, καμία σχέση με αυτά που δείχνει η εικόνα παραπάνω. 
Tελεια. Αυτο κατάλαβα κι εγώ. Διακόπτης είναι δεν είναι κατεύθυνση.

Επισυναπτω σημερινές εικόνες. Τελικα ειναι δυο διαγωνιες κατευθυνσεις που δεν λειτουργουν

διαγώνια πανω και αριστερά.

διαγώνια κατω και αριστερά. 

THIS viber image 2019-02-22 , 18.16.44.jpg

THIS viber image 2019-02-22 , 18.16.48.jpg

THIS viber image 2019-02-22 , 18.17.03.jpg

THIS viber image 2019-02-22 , 19.02.56.jpg

viber image 2019-02-22 , 18.17.06.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν να βλέπω τα καλώδια ανάποδα (μπλε και άσπρο) σε δυο διακόπτες, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος.

Για δες λίγο τα καλώδια στο Α και το Β στο joystick που έχεις. Είναι τα καλώδια με τα ίδια χρώματα στις ίδιες θέσεις των διακοπτών όπως και στις θέσεις Γ και Δ; Γενικά τα κάθε καλώδιο (με το ανάλογο χρώμα)  πρέπει να είναι στο σωστό και στο ίδιο σημείο σε κάθε διακόπτη.

520230146_THISviberimage2019-02-2218_16_44.jpg.jpg
 
Aλλαξα τα καλωδια του Α κ του Β οπως μου ειπες telonio.
τωρα πλεον ειναι οπως στην φωτο.Τα βυσματα θυλακωσαν πολυ καλα. 
Αλλα παλι η διαγωνιος δεν επαιξε στο mame.

Μετά προσπαθησα calibrate και ΔΕΝ καταφερε ο σταυρος να παει στις 2 διαγωνιες που σημειωσα με κοκκινο.

(Στην αλλη διαγωνιο πηγε κανονικα.)

Πιστευεις οτι ειναι θεμα πλακέτας ή μοχλού τελικά?
Αξιζει να σημειωσω ξανα οτι το προβλημα παντα μου βγαινει σε διαγωνιες κατευθυνσεις (συνηθως αριστερα πανω και αριστερα κατω)

abcd.jpg

cal.png
 
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο εκτός από τον controller να δυσλειτουργεί. Η λειτουργία των διακοπτών είναι απλή, ή κλείνουν το κύκλωμα ή όχι. Έχω χρησιμοποιήσει τους συγκεκριμένους controller 2 φορές και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τις κινήσεις. Μόνο το ότι έπρεπε να επιλέξω μια νεότερη έκδοση mame γιατί δεν μου λειτουργούσε το 2ο joystick. Αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα μια δοκιμή και με 2ο controller.
 
Χωρις να ξερω πολλα απο πλακετες παραθετω πως ακριβως μου ηρθε η συγκεκριμμενη. 

Ισως αυτη η μακα που καθε αλλο παρα νορμαλ φαινεται  και  σκεπαζει τις διαδρομες των κυκλωματων  να κανει το βραχυκυκλωμα.

Τεραστια η βοηθεια σου telonio! Aλλα και ολων των αλλων που απαντησαν . Θα το ψαξω περαιτερω και θα βρω τι φταιει.

THIS viber image 2019-02-22 , 18.10.16.jpg
 
Mιας που το αγαπημένο forum επαναλειτουργει με τα καινούρια συνθηματικά
ας βάλω και τις τελευταίες φωτογραφίες από το πρώτο μου arcade stick.

Με πλαστικοποιημένο αυτοκόλλητο βινυλιου με τον Ryu
και τον μοχλό δεξιά (εννοείται).

ο κινέζος zero delay αποδείχθηκε πιο σκλήρός κι από τον Bruce Willis και στα 3 πρώτα die hard
και τον συνιστω ανεπιφύλακτα.
Με βοήθησε ο πολύ καλός μου φίλος telonios εν μέσω greek φραπέ, θάλασσας και ήλιου.
viber_image_2020-01-02_02-44-40.jpg

Όντως το πλαστικοποιημένο αυτοκόλλητο μέτρησε πολύ δίνοντας μια πολύ ωραία υφή.

Θα ήθελα και plexiglass 3mm αλλά μου το ζήτησαν σε autocad το οποίο ναι μεν το γνωρίζω αλλά είναι χρονοβόρο.
Ισως το δοκιμάσω όμως καθώς θέλω να πετύχω το απόλυτο factory alike feeling.

Case closed λοιπόν και πάμε ... γυαλα! (ξέρει ο Telonios :thumbup:)
 
Πίσω
Μπλουζα