ArcadeJoy Simple Review

adamioan

RetroWannaBe
Joined
31 Ιαν 2011
Μηνύματα
43
Αντιδράσεις
2
Γεια σε όλους,

αυτό το Σαββατοκύριακο απέκτησα το ArcadeJoy του Ιορδάνη για χρήση σε emulators και flash games, και αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας τις πρώτες εντυπώσεις μου.

Όπως γνωρίζουν πολλοί οι οποίοι προμηθεύτηκαν το ίδιο χειριστήριο, πρόκειται για ότι το τελειότερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στο arcade gaming. Το χειριστήριο είναι φτιαγμένο από μασίφ ξύλο, φινιρισμένο με ένα διακριτικό γκριζοβέγκε χρώμα το οποίο κρύβει τις τυχόν δακτυλιές ή τα σημάδια από χτυπήματα. Έχει διαστάσεις 30x13x9 cm και βάρος περίπου 1 Kg. Το καλώδιο USB έχει μήκος 1,5 μέτρο και στο κάτω μέρος του ενσωματώνει 4 βεντούζες για κράτημα στο γραφείο ή στο τραπέζι. Έχει 6 κουμπιά στο πάνω μέρος του κουτιού που αναγνωρίζονται ως Joy Button 1-6 και 2 στο πλάι ως Joy 7 και 8. Τα πλήκτρα του είναι ποιοτικά επιλεγμένα για να μην κουράζουν τον χρήστη κατά το επαναληπτικό πάτημα. Ο μοχλός είναι μαλακός και οι αποστάσεις του είναι μεν μικρές, τόσο ώστε να μην κουράζει η πολύωρη χρήση του, αλλά είναι δε και εξίσου ακριβείς για κινήσεις που προϋποθέτουν γρήγορη εναλλαγή και συνδυασμούς (όπως κινήσεις για το Street Fighter). Η αίσθηση που σου δίνει είναι πως βρίσκεσαι πραγματικά μπροστά στο coin-op και ψάχνεις να βρεις της σχισμή για το εικοσάρικο. Το μόνο joystick που μπορεί να συγκριθεί είναι το παλιό και αγαπημένο Tomahawk, το οποίο όμως είναι σκληρό μοχλό, ένα μόνο μικρό πλήκτρο.

Όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά υλοποιούνται από έναν εξαίρετο άνθρωπο, ο οποίος δείχνει ότι έχει κάνει πραγματικά ακαδημαϊκή μελέτη στο πώς να απολαμβάνει κάποιος το retrogaming. Αυτό φαίνεται και από τα λεγόμενα του ίδιου:

Σίγουρα ο μοχλός είναι μια εμμονή δική μου για να καταλήξω στον "απόλυτο" μοχλό ο οποίος χωρίς να χρειάζεται να τον μετατρέπεις από 4-way σε 8-way και ανάποδα να μπορεί τέλεια να ανταποκριθεί σε όλα τα είδη των παιχνιδιών. Για αυτό και "πειράζω" δύο πράγματα : βάζω ένα άλλο restrictor από κάτω προκειμένου να εκτελούνται 8 διακριτές κινήσεις και κατά κάποιο τρόπο να "μαγκώνεται" ο μοχλός ανάμεσά τους (ακριβώς όπως στο Tomahawk δηλαδή) και επιπλέον προσθέτω ένα ακόμα ελατήριο για να βελτιώσει την αίσθηση και να μην είναι πολύ μαλακός. Επίσης τα switch κάτω από τα κουμπιά είναι επίσης "ψαγμένα". Παλαιότερα πολλά παιδιά που είχαν πάρει μοχλό μου έκαναν παράπονα ότι κουράζεται το δάκτυλό τους όταν για πολύ ώρα πατούν τα κουμπιά π.χ. σε ένα ανελέητο shoot em up. Έτσι λοιπόν ψάχνοντας κατέληξα ότι τα ιδανικά switch είναι 75gr (είναι η πίεση που απαιτείται για να πατηθεί το switch) και αυτά χρησιμοποιούνται στα arcades και όχι τα συνήθη 110gr που μπορείς να βρεις οπουδήποτε στο εμπόριο. Έτσι λοιπόν τα switch είναι επίσης μια βελτίωση και φυσικά έρχονται από εξωτερικό.
Η ανταπόκριση και η εξυπηρέτηση είναι τα πρώτα που σας κερδίζουν, πριν ακόμα πιάσετε το χειριστήριο στα χέρια σας.
Ακόμα δεν έχω βρει μειονεκτήματα για το ArcadeJoy του Ιορδάνη. Άλλωστε για το πόσο καλό και επιτυχημένο είναι κάποιο προϊόν, είναι υπεύθυνος μόνο ο χρόνος. Όμως νιώθω ότι έκανε μια επένδυση που θα κρατήσει για χρόνια.

Έχω να κάνω απλώς μια-δυο προτάσεις για να γίνει το ArcadeJoy καλύτερο.

Θα προτιμούσα οι βεντούζες να ήταν μεγαλύτερες για να είχαν καλύτερο κράτημα, ακόμα και σε έπιπλα γραφείου με ραβδώσεις. Επίσης θα ήθελα να υπήρχαν συνολικά 10 πλήκτρα για να μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε παιχνίδια όπως Fifa, PES ή ακόμα και σε εξομοιωτές.

[video=youtube;3J3Lv-Mm8bY]

Ευχαριστώ και πάλι, Ιορδάνη
 
Πολύ καλό το review σου φίλε.

Αν συμφωνεί και θέλει κάποιος mod, πιστεύω ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο να μπουν όλα τα σχετικά σχόλια και φωτογραφίες για το περίφημο joystick του Ιορδάνη σε ένα sticky topic (αυτό) με κατάλληλο τίτλο, πχ. ArcadeJoy: Ιδανικό joystick για retrogaming. Βλέπουμε ότι κατά καιρούς πολλά παιδιά αναρωτιούνται τι χειριστήριο να πάρουν αλλά οι πληροφορίες είναι σκόρπιες. Με μια πολύ γρήγορη αναζήτηση βρήκα posts εδώ, εδώ και εδώ.
 
"πρόκειται για ότι το τελειότερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στο arcade gaming"

ελεος παιδια...
 
Κατι καλυτερο που να μπορεις να αγορασεις αυτη την στιγμη;
 
Παρε ανταλλακτικα και φτιαχτω μονος σου,εδω καμπινες υποτιθετε φτιαχνετε στο joystick κολλατε?

Sanwa,seimitsu,happ κτλ μια θηκη οτι ναναι και ενα ipac δεν ειναι τιποτα μαγικα.

Απλα μη θεοποιητε καποια πραματα
 
Δεν διαφωνώ ότι εκείνος που τα χέρια του "πιάνουν" μπορεί να υλοποιήσει μια ανάλογη ή και καλύτερη κατασκευή!

Όμως είναι άδικο να ισοπεδώνουμε τον κόπο και το μεράκι ατόμων σαν τον Ιορδάνη που έχουν δώσει χαρά σε τόσους retrogamers! Εγώ το θεωρώ πολύ καλή αγορά για όποιον το κάνει!
 
Chahn είπε:
Απλα μη θεοποιητε καποια πραματα
Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο υπερβολικα τα review. Και επειδη δεν φτιαχνουν ολοι εδω καμπινες νομιζω οτι ειναι μια αριστη προταση για οσους απο εμας δεν πιανουν και τοσο τα χερια μας.

Πχ εγω δεν μπορω να καρφωσω ενα καρφι ισιο. Και δεν γουσταρω κιολας. Αν ηταν να ασχολουμαι με ξυλο, θα γινομουν ξυλουργος και οχι τεχνικος Η/Υ!

Εχεις να προτεινεις ενα καλυτερο arcade stick που να πωλειται αυτη την στιγμη; Τα περισσοτερα ειναι πλαστικουρες και τα πιο προχωρημενα συνηθως κοστιζουν πολλαπλασια της τιμης του Arcadejoy.
 
Οι απόψεις που αναφέρονται είναι καθαρά προσωπικές. Συμφωνώ ότι σίγουρα υπάρχουν και άλλες αξιόλογες λύσεις, αλλά αυτή τη στιγμή το ArcadeJoy είναι η πιο κοντινή, άμεση και ολοκληρωμένη αγορά που μπορεί να κάνει κάποιος στην Ελλάδα. Επίσης κρίνοντας από το αποτέλεσμα, το συγκεκριμένο joystick πήρε αυτή τη μορφή (οπτικά και τεχνολογικά) ύστερα από πειραματισμούς και δοκιμές ετών. Και εγώ που ξέρω λίγο από ηλεκτρονικά θα μπορούσα να πάρω κομματι-κομμάτι και να το συνθέσω ώστε να προκύψει ένα λειτουργικό χειριστήριο. Αλλά θα είχα χάσει 30-40 ευρώ (το λιγότερο) για τα υλικά, 2-3 εβδομάδες από το χρόνο μου και στην τελική θα είχα ένα απλό λειτουργικό χειριστήριο που ανά πάσα στιγμή μπορεί να τα παίξει. Αυτό που εννοώ είναι ότι κάνοντας μια επιλογή ενός οποιουδήποτε προϊόντος από μια οποιοαδήποτε αγορά, πάντα έχεις πίσω και την εγγύηση-τεχνογνωσία-εμπειρία του κατασκευαστή, ο οποίος δεν έφτιαξε 1 προϊόν μόνο για σένα, αλλά σταδιακά το βελτίωσε και το τελειοποίησε.

Δεν κάνω διαφήμιση τον Ιορδάνη (ή τον κάθε Ιορδάνη), απλώς γράφω την εμπειρία μου ύστερα από την χρήση ενός joystick.
 
το joy του ιορδάνη είναι όντως πολύ καλό. και το σημαντικότερο δεν είναι η ιδέα υλοποίησής του αλλά ο σωστά "υπολογισμένος" τρόπος κατασκευής.

τόσο αναφορικά στο υλικό-δέσιμο του κορμού του χειριστηρίου, όσο και στη πίεση των κουμπιών και το πλάτος κίνησης του μοχλού.

το έχω πάνω από ένα χρόνο, έχω βγάλει όλη τη ρετρο-παιχνιδομανία μου πάνω του -twin cobra, raiden και τα συναφή- και αυτό δεν χαμπαριάζει μία...

ΜΑΚΡΑΝ ό,τι καλύτερο για mame και τα του είδους!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=24234&d=1285777010
 
Κγω μαζι σας ειμαι παιδια το τζοιστικ ειναι τελειο το εχω κγω με μακροστενο μοχλο γυρο στο 8μηνο το προτεινω ανετα σε ολους!!!

ntsmrtz είπε:
το joy του ιορδάνη είναι όντως πολύ καλό. και το σημαντικότερο δεν είναι η ιδέα υλοποίησής του αλλά ο σωστά "υπολογισμένος" τρόπος κατασκευής.τόσο αναφορικά στο υλικό-δέσιμο του κορμού του χειριστηρίου, όσο και στη πίεση των κουμπιών και το πλάτος κίνησης του μοχλού.

το έχω πάνω από ένα χρόνο, έχω βγάλει όλη τη ρετρο-παιχνιδομανία μου πάνω του -twin cobra, raiden και τα συναφή- και αυτό δεν χαμπαριάζει μία...

ΜΑΚΡΑΝ ό,τι καλύτερο για mame και τα του είδους!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=24234&d=1285777010
 
Chahn είπε:
"πρόκειται για ότι το τελειότερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στο arcade gaming"ελεος παιδια...

Chahn είπε:
Παρε ανταλλακτικα και φτιαχτω μονος σου,εδω καμπινες υποτιθετε φτιαχνετε στο joystick κολλατε?
Αυτό που μπορώ να φτιάξω μόνος μου -λέμε τώρα, γιατί όπως και ο freaktmp έτσι κι εγώ το πιο πιθανό αποτέλεσμα θα ήταν να αυτοτραυματιστώ- πως ακριβώς "κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή"; :)

Ο ισχυρισμός με τον οποίον διαφωνείς σαφώς και ισχύει: δεν υπάρχει στην αγορά κάτι καλύτερο. Το αν μπορεί να φτιαχτεί είναι άλλο ζήτημα. Κρίνουμε με βάση τα ισχύοντα, όχι τα πιθανά. Αν εσύ μπορείς όντως να κάνεις αρτιότερη δουλειά με ανάλογο κόστος, θα με ενδιέφερε να το δω και -γιατί όχι- να το αγοράσω.
 
Συγνώμη ρε παιδιά, γιατί εμένα μου κάνει για αριστερόχειρες; Μου φαίνεται αδιανόητο να παίξω με το μοχλό στα δεξιά, μου θυμίζει παίξιμο σε πληκτρολόγιο, πράγμα που ποτέ δεν κατάφερα σε arcade games...
 
Μπορει να το προσαρμοσει οπως εσυ θες.
 
dr_slump είπε:
Συγνώμη ρε παιδιά, γιατί εμένα μου κάνει για αριστερόχειρες; Μου φαίνεται αδιανόητο να παίξω με το μοχλό στα δεξιά, μου θυμίζει παίξιμο σε πληκτρολόγιο, πράγμα που ποτέ δεν κατάφερα σε arcade games...
Εμενα παλι μου ειναι αδιανοητο να παιξω με το μοχλο στα αριστερα.Απο τα πρωτα arcades μεχρι και στα τελευταια θυμαμαι το μοχλο τον ειχαν στα δεξια συνηθως και ετσι συνηθισα.
 
alkis21 είπε:
Αυτό που μπορώ να φτιάξω μόνος μου -λέμε τώρα, γιατί όπως και ο freaktmp έτσι κι εγώ το πιο πιθανό αποτέλεσμα θα ήταν να αυτοτραυματιστώ- πως ακριβώς "κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή"; :)
Ο ισχυρισμός με τον οποίον διαφωνείς σαφώς και ισχύει: δεν υπάρχει στην αγορά κάτι καλύτερο. Το αν μπορεί να φτιαχτεί είναι άλλο ζήτημα. Κρίνουμε με βάση τα ισχύοντα, όχι τα πιθανά. Αν εσύ μπορείς όντως να κάνεις αρτιότερη δουλειά με ανάλογο κόστος, θα με ενδιέφερε να το δω και -γιατί όχι- να το αγοράσω.
+1

το arcadejoy ειναι αν όχι το καλυτερο , ένα απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν στην ελληνική αγορα

τωρα chan.....παρα πολλα μπορουμε να φτιαξουμε τα οποια όμως δεν "κυκλοφορουν" απλα θα φτιαχτουν 1, 2 ή 3 το πολυ.....αυτο κυκλοφορει και μπορει ο καθένας να το έχει για να ευχαριστηθεί arcade gaming όπως παλια.

Φιλικα Σπύρος
 
Ωραίο review. Έχω μπει και εγώ στον πειρασμό να παραγγείλω ένα.
 
Oπως αγαπατε παιδια,αν δε θελετε να σας ανοιγουν τα ματια,κανενα προβλημα.

Δε θα πω κατι αλλο πανω σε αυτο για να μην αναψω φωτιες.
 
@Chahn: αν καταφέρεις να φτιάξεις και να διαθέσεις ένα καλύτερο joystick σε αντίστοιχη τιμή θα χαρούμε να μας "ανοίξεις τα μάτια" και (γιατί όχι...) να αποκτήσεις και μπόλικη πελατεία. Μέχρι τότε τα σχόλια σου είναι απλά flame bait.

Δεν έχω προσωπικά το joystick του Ιορδάνη αλλά για να λέει τόσος κόσμος καλά λόγια, κάτι σωστό θα κάνει ο άνθρωπος. Η΄κάνε το εσύ καλύτερα ή μην παρεμβαίνεις στο review με λόγια του αέρα...
 
Εγω δε πουλαω ουτε διαφημιζω απλα προτεινω,οπως μιλαμε για καμπινες και αλλα θεματα ετσι μιλαμε και για αυτο.

Οποιος θελει να φτιαξει ενα joystick στις μερες μας ειναι πολυ πιο ευκολο να το κανει αποτι νομιζει και μπορει να εχει το αποτελεσμα που ακριβως αυτος θελει.

Αν βαριεστε παλι να φτιαξετε η δε θελετε οκ,μια χαρα του Ιορδανη το joystick,απλα δεν ειναι κατι το τρομερο η το μαγικο η το επιστημονικο που το παρουσιαζουν καποιοι.

Εχεις δικιο ομως maddog,πολυ κακως παρεμβηκα στο review,τι θελω και ασχολουμαι στη τελικη?
 
Chahn είπε:
Οποιος θελει να φτιαξει ενα joystick στις μερες μας ειναι πολυ πιο ευκολο να το κανει αποτι νομιζει και μπορει να εχει το αποτελεσμα που ακριβως αυτος θελει.Αν βαριεστε παλι να φτιαξετε η δε θελετε οκ,μια χαρα του Ιορδανη το joystick,απλα δεν ειναι κατι το τρομερο η το μαγικο η το επιστημονικο που το παρουσιαζουν καποιοι.
η αλήθεια είναι ότι ναι, μπορούν να φτιάξουν ένα σωστό χειριστήριο αυτοί που ξέρουν.

εγώ όμως που δεν ξέρω και δεν έχω την διάθεση-χρόνο για να το μάθω-κάνω, προτιμώ να το πάρω έτοιμο από τον ιορδάνη ή εσένα παρά να συμβιβαστώ με τα εντελώς απαράδεκτα χειριστήρια που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

το να παραδέχεται κάποιος ότι κάτι είναι καλό δεν του αποδίδει τρομερές ή μαγικές ή επιστημονικές ιδιότητες.

παρ'όλα αυτά, επειδή από τα γραφόμενά σου γενικότερα στο site φαίνεται ότι είσαι γνώστης, φτιάξε κάτι αντίστοιχο -και γιατί όχι καλύτερο- και πολύ ευχαρίστως να το αγοράσω και να το λιώσω στα mame.

για μένα πάντως καλά κάνεις και παρεμβαίνεις. που ξέρεις? μπορεί να προκύψει κάτι καλό ως προιόν δικό σου και εγω -μαζί με όσους δεν ξέρουμε- να μάθουμε κάποια πράγματα παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα