[Arco Falc] 70's world cup

aims

RetroActive
Joined
5 Ιουν 2010
Μηνύματα
306
Αντιδράσεις
45




Καταπληκτικο ποδοσφαιρακι,ανταγωνιστης του subbuteo..

Το βρίσκαμε παντου..

Κυκλοφορησε τελη 70s αλλα εμεις το βρισκαμε στα καταστηματα μεχρι τα τελη των 80s αν θυμαμαι καλα..

Εγω το ειχα παρει με ομαδες με πρασινη φανελα μαυρο σορτσακι(η μια) και η αλλη δεν θυμαμαι..

Στις φωτο(τις βρηκα στο ιντερνετ) το βλεπετε με Ισπανια εναντιον Γερμανιας..

Ειχαν γινει επικες μαχες σε αυτη την καταπληκτικη τσοχα!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να το κάτω από το δέντρο τα Χριστούγεννα του 85 20160102_132839.jpg

Νομίζω η μια ομάδα που είχα είχε κίτρινες φανέλες. Πάντως δε μου πολύ είχε αρέσει! Ήταν πολύ σπαστικό το γήπεδο που δεν έστρωνε καλά και η μπάλα εκεί που προχωρούσε έβρισκε ανωμαλίες και γύριζε πίσω ή άλλαζε πορεία :(

Καρά ρετρό φωτογραφία! Ρετρό χριστουγεννιάτικο δέντρο, το βιβλίο της γλώσσας της Δ δημοτικού, η official μπάλα του μουντιάλ '85 και σακουλάκι δώρου Μπέζας!
 
To ειχα δει στο σπιτι ενος φιλου καποτε του το ειχε φερει ενας θειος του που το ειχε στο παταρι απο τα μεγαλητερα παιδια του.Δεν την παλεψαμε πολυ ομως μαζι τους μας εκνευριζε αφανταστα αυτο που ειπε και η kambia με το γηπεδο που δεν εστρωνε.Ισως το εχει ακομα αν τον δω θα τον ρωτησω.
 
Δεν το είχα δει ποτε μου αυτό το ποδοσφαιράκι. Ίσως γιατί με απασχολούσε το αξεπέραστο subuteo οποτε δεν έψαχνα για κάτι άλλο. Είχε κι αυτό αναβαθμίσεις όπως κερκίδες, φώτα κτλ;
 
Στην Ελληνική αγορά δε θυμάμαι να είχα δει αναβαθμίσεις. Όχι πως με είχε ενθουσιάσει όπως προείπα για να το ψάξω.

Επίσης κάτι άλλο που θυμήθηκα είναι πως σε κανα 2 παίκτες κολλούσε το πόδι τους (η σούστα δλδ) την ώρα που πήγαινες να σουτάρεις.
 
Πολυ σωστα οσα γραφει η Kambia!Οντως κολλουσε το ποδαρακι σε λιγους παικτες!χαχα

και ναι,η τσοχα συνεχως τσαλακωνε και δεν βολευε.Ετσι προτιμουσαμε να παιζουμε σε τσοχα απο subbuteo..

Ιplas,οχι δεν υπηρχαν!
 
Eίναι παραλλαγή από παραπλήσιο παλιό ποδοσφαιράκι, που σούταρες πατώντας το κεφάλι του παίκτη, που κατέβαινε και κινούσε το μηχανισμό.
 
Kambia είπε:
Να το κάτω από το δέντρο τα Χριστούγεννα του 85 Προβολή συνημμένου 149591Νομίζω η μια ομάδα που είχα είχε κίτρινες φανέλες. Πάντως δε μου πολύ είχε αρέσει! Ήταν πολύ σπαστικό το γήπεδο που δεν έστρωνε καλά και η μπάλα εκεί που προχωρούσε έβρισκε ανωμαλίες και γύριζε πίσω ή άλλαζε πορεία :(

Καρά ρετρό φωτογραφία! Ρετρό χριστουγεννιάτικο δέντρο, το βιβλίο της γλώσσας της Δ δημοτικού, η official μπάλα του μουντιάλ '85 και σακουλάκι δώρου Μπέζας!
όμορφο το ευρημα του μελους μας!

επίσης πιο όμορφη η φωτογραφία της kambia!

Μήπως το βιβλίο της Γλώσσας είναι το β' τευχος της ΣΤ' τάξης και οχι της Δ';
 
Ομολογω οτι το συγκεκριμενο ποδοσφαιρακι δεν το ειχα ξαναδει... :sleep:

Ομως η περιεργεια ηταν αυτη που με οδηγησε και με εκανε να το ψαξω λιγο. :D

Το ποδοσφαιρακι ειναι της Ιταλικης εταιρειας Arco Falc με εδρα το Μιλανο.

Η εταιρεια το "ειχε" με τα ποδοσφαιρακια,καθως δεν εβγαλε μονο αυτο αλλα και αλλες εκδοσεις,

με την πιο διασημη απο αυτες να ειναι -βαση αυτων που ειδα στο net ψαχνοντας - το επιτραπεζιο ξυλινο ποδοσφαιρακι.

Ομως δεν περιοριστηκε μονο στα ποδοσφαιρακια,εφτιαχνε επισης επιτραπεζια φλιπερακια,αυτοκινητοδρομους κλπ...

Ολα αυτα μπορειτε να τα δειτε σε αυτο το ιταλικο site: curiosando708090.altervista.org/arco-falc

Επισης ενα ακομα ακομα ιταλικο site για το εν λογο ποδοσφαιρακι: astrogiochi.com/it/arcofalc world cup

Μερικα σχετικα βιντεακια για τα ποδοσφαιρακια με την σουστα (παρατηρηστε οτι η μπαλα ειναι μεταλλικη)...

Football Acrofalc



Φωτογραφικο υλικο....

Το logo της εταιρειας

fetch


Το εργοστασιο στο Μιλανο

fetch


Ποδοσφαιρακια με σουστα

fetch


fetch


Ποδοσφαιρακι με κουμπια (Dribbling)

fetch


Ποδοσφαιρακι με μοχλους (Super Boys)

fetch


πηγη φωτο: ebay
 
ΠΟΛΥ ωραιος φιλε Σταυρο!ωραια βιντεο και φωτο!
 
Να 'σαι καλα φιλτατε 1@aims[/USER] .... :thumbup: ....αλλα τα "ευχαριστηρια" πρεπει να αποδωθουν στον thread starter! ;)

 
Που να το εντάξω ; Είναι ρετρό και το βρήκα σε έναν καφέ. Το έβγαλα φωτό για πείτε πως λεγότανε; Το θυμοσαστε; Είναι ποδοσφαιρακι του 90'
IMG_20220715_183432.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα