Arduino - open source hardware

Τεστ.....................................
 
Νομιζω οτι εκτος απο Java μπορεις να το προγραμματισεις και με C, ετσι δεν ειναι;
 
DoctorGalifrean είπε:
Νομιζω οτι εκτος απο Java μπορεις να το προγραμματισεις και με C, ετσι δεν ειναι;
Θεωρητικά, ναι! :)

Can I program the Arduino board in C?

In fact, you already are; the Arduino language is merely a set of C/C++ functions that can be called from your code. Your sketch undergoes minor changes (e.g. automatic generation of function prototypes) and then is passed directly to a C/C++ compiler (avr-g++). All standard C and C++ constructs supported by avr-g++ should work in Arduino. For more details, see the page on the Arduino build process.
Πηγή: http://arduino.cc/en/Main/FAQ

Πάντως, αν ασχοληθείς με arduino project (ίσως αυτό?) και δεν σε κάνει κόπο, για πόσταρε λεπτομέρειες pls! Έχω κι εγώ κάτι στο μυαλό μου, που "ψήνομαι" να φτιάξω (μόλις βρω χρόνο!)
 
Δεν φανταζεσαι ποσο ανυπομονω να ξεκινησω. Αλλα οπως διαβασες και στο διπλανο ποστ, εχω προβλημα.

Βεβαια ο μικροελεγκτης μου δεν ειναι Arduino, ειναι Basic Stamp 2, αλλα εχω ηδη σκοπο να παω και προς

τον Ιταλο φιλο μας μολις "παρω μπροστα" και περισσευει κανενα "ψιλο", επειδη ειναι πολλα υποσχομενος.
 
Μια ερώτηση προς τους γνώστες του arduino γιατί είμαι άσχετος. Το mega 2560 μπορεί να έχει τον έλεγχο σε 42 led με 42 διακόπτες και 4 μοτέρ 24v; Για ένα project που έχω στο μυαλό και ψάχνω για κοντρόλερ.
 
Το arduino είναι η χαρά του παιδιού. Όταν άρχισα να ασχολούμαι μαζί του θυμήθηκα τα μοτεράκια και τα φωτάκια που έβαζα στα lego για να έχουν κίνηση πρίν βγουν τα lego technics.

Είναι πολύ απλό και φιλικό πλέον με άπειρες βιβλιοθήκες και tutorials. Έχω ήδη φτιάξει αρκετά projects και ένα από αυτά είναι η δική μου version του space invaders σε 20x4 οθόνη. Δείτε συνημμένη εικόνα

Capture.JPG
 
Πολύ ωραίος!! Που χάθηκες ρε παληκάρι!
 
Πίσω
Μπλουζα