[ASS] Τρελλοπόντικα

nasospakos

RetroActive
Joined
7 Δεκ 2011
Μηνύματα
209
Αντιδράσεις
21
Μετά από πολλές ώρες ενασχόλησης στο forum είδα ότι δεν αναφέρονται πουθενά τα ιστορικά "Τρελοπόντικα"!!!

Ήταν ένα παιγνίδι επιδεξιότητας αλλά με πολύ γέλιο προφανώς, από την θρυλική και τιτανομέγιστη El Greco! Το τελευταίο με επιφύλαξη καθώς προσφάτως πέταξα το παλιό και χιλιοφθαρμένο του κουτί χωρίς να το καταλάβω. Αν δεν είναι El Greco ειναι σίγουρα Lyra. Γκρρ...

Τρελοποντικα nasospakos post 1.jpg

Τρελοποντικα nasospakos post 1b.jpg

Δύο οι παίκτες που μπορούσαν να συμμετάσχουν και οι υπόλοιποι απλά κοιτούσαν & ενίοτε επιφωνούσαν! Ο κάθε παίκτης έπαιρνε ένα μαγνητικό stick το όποιο και τοποθετούσε κάτω από το πεδίο μάχης με απώτερο σκοπό την μετακίνηση των ποντικιών και τοποθέτηση όσο δυνατόν περισσοτέρων ζαριών στην αντίστοιχη φωλιά. Μιλάμε για πολύ cult καταστάσεις. Επέζησε από τα μέσα της δεκαετίας του '80 όπως και σχεδόν όλα μου τα παιγνίδια με λιγότερη τύχη αλλά περισσότερη...αυταπάρνηση! :d@redevil
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nasospakos ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες!!

να ρωτησω κατι : ο καθε παικτης ποσα ζαρια ειχε συνολικα για να τα μεταφερει στη φωλια του;το ζαρι με τους κοκκινους αριθμους σε τι ακριβως χρησιμευει;
 
katerinak είπε:
nasospakos ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες!!να ρωτησω κατι : ο καθε παικτης ποσα ζαρια ειχε συνολικα για να τα μεταφερει στη φωλια του;το ζαρι με τους κοκκινους αριθμους σε τι ακριβως χρησιμευει;
παρακαλώ katerinak,

απ'όσο μπορώ να θυμηθώ το μεγάλο ζάρι πρέπει να πολλαπλασίαζε τους πόντους των ήδη υπάρχοντων μικρών ζαριών στην εκάστοτε φωλιά. Δεν θυμάμαι ακριβώς, οι οδηγίες έχουν χαθεί εδώ και πολλά χρόνια και εχώ πάνω από 20 χρόνια να το παίξω..."τρελοποντικός"! Συνολικά τα ζάρια δεν πρέπει να ήταν πάνω από οκτώ συνολικά. :wait2:
 
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες
 
να'σαι καλά, μακάρι να μπορέσω να ανταποδώσω και εγώ έστω ένα πολύ μικρό μέρος των πληροφοριών που έχω αποσπάσει μέχρι στιγμής από το υπέροχο αυτό forum.
 
nasospakos είπε:
να'σαι καλά, μακάρι να μπορέσω να ανταποδώσω και εγώ έστω ένα πολύ μικρό μέρος των πληροφοριών που έχω αποσπάσει μέχρι στιγμής από το υπέροχο αυτό forum.
ηδη μας προσφερες πληροφοριες και φωτογραφιες απο ενα παιχνιδι που δεν ειχαμε ξαναδει :)
 
Τι μας θύμισες!! Ελληνική εταιρεία που έκλεισε δυστυχώς, ανήκε σε κάποιον Θωμά Θεοφανίδη αν θυμάμαι καλά. Το ξέρω γιατί είμαι το "παιδάκι" που έπαιξε στη διαφήμιση...
 
vasp είπε:
Τι μας θύμισες!! Ελληνική εταιρεία που έκλεισε δυστυχώς, ανήκε σε κάποιον Θωμά Θεοφανίδη αν θυμάμαι καλά. Το ξέρω γιατί είμαι το "παιδάκι" που έπαιξε στη διαφήμιση...
vasp ευχαριστουμε για την πληροφορια!αφου συμμετειχες στη διαφημιση μηπως την εχεις κιολας σε καποιο αρχειο;
 
Δείτε εδώ που έχω δημοσιεύσει κάποιες φωτογραφίες από παλιά επιτραπέζια που έχω ακόμα, μπορείτε να δείτε καθαρά τα περιεχόμενα του παιχνιδιού και τις οδηγίες.
 
Ενα παιχνίδι δε χρειάζεται να είναι πάντα περίπλοκο για να είναι συναρπαστικό!! Και τα τρελοποντικάκια αποδεικνύουν αυτό τον κανόνα!!

Στην αρχή νόμιζα πως το ASS είναι απλά τυπογραφικό λάθος!! Δεν ήξερα πως υπήρξε και τέτοια εταιρία!! :xm:
 
manos311 είπε:
Δείτε εδώ που έχω δημοσιεύσει κάποιες φωτογραφίες από παλιά επιτραπέζια που έχω ακόμα, μπορείτε να δείτε καθαρά τα περιεχόμενα του παιχνιδιού και τις οδηγίες.


Ωραία! Μεταφέρω και δω στο θέμα τις εικόνες :)

Τρελλοποντικα manos 1b.jpg

Τρελλοποντικα manos 1.jpg

Και σε λίγο θα έχει και λήμμα στην ARK :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς όχι. Τότε δεν υπήρχαν ακόμα τα videos στα σπίτια μας. Νομίζω ήταν το 1982 ή 83. Η διαφήμιση γυρίστηκε στο σπίτι μου στα Κάτω Πατήσια και μαζί μου συμμετείχαν 3 κοριτσάκια, η μία ήταν γειτόνισσά μου από την ίδια πολυκατοικία και βρέθηκε λόγω ανάγκης την τελευταία στιγμή και τις άλλες 2 δεν τις γνώριζα, ήταν μάλλον συγγενείς κάποιου από το συνεργείο ή την παραγωγή. Αρκετά χρόνια μετά ζήτησα αντίγραφο αλλά δεν υπήρχε πουθενά. Ο Θεοφανίδης (φίλος θείου μου) είχε κλείσει την εταιρεία και δεν είχε κρατήσει αρχείο. Κρίμα γιατί θα ήθελα να το έχω.
 
Κρίμα να χάνεται το πολιτισμικό αρχείο έτσι άδικα. Μην υποτιμάτε τις διαφημίσεις παιχνιδιών, είναι ένα σημαντικό μέρος της ανθρώπινης κουλτούρας.

Τότε δεν υπήρχαν ακόμα τα videos στα σπίτια μας. Νομίζω ήταν το 1982 ή 83.
Όμως τότε δεν ήταν που άρχισε η βιομηχανία της βιντεοταινίας;
 
Ωραίο εύρημα! Δεν γνώριζα το παιχνίδι...ωραίες οι φιγούρες των μικρών ποντικών...θα ήθελα να είχαμε και την τηλεοπτική διαφήμιση του παιχνιδιού...
 
Πίσω
Μπλουζα