Assault on precint 13 (1976)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.130
Αντιδράσεις
68.942
H κλασσική πλεόν περιπέτεια του Τζων Κάρπεντερ, με καταπληκτική ατμόσφαιρα και μπόλικη αγωνία. Η ταινία ξεκινάει με μια ενέδρα της αστυνομίας, στην οποία εξοντώνονται αρκετά μέλη μιας συμμορίας. Τα υπόλοιπα ορκίζονται εκδίκηση και σε μια αιματηρή εξόρμηση στους δρόμους, ανάμεσα σε άλλα θύματα, θα πυροβολήσουν και θα σκοτώσουν ένα μικρό κοριτσάκι. Ο πατέρας της μικρής θα απαντήσει, σκοτώνοντας έναν από τους κακοποιούς. Στην συνέχεια, θα ζητήσει καταφύγιο σε ένα απομονωμένο αστυνομικό τμήμα. Όμως, το τμήμα βρίσκεται υπο "μετακόμιση" και σε αυτό έχουν απομείνει, ελάχιστοι αστυνομικοί και μερικοί κρατούμενοι. Οι αστυφύλακες και οι τελευταίοι, θα πρέπει να ενώσουν τις δυνάμεις τους για να κρατήσουν στην πολιορκία της συμμορίας, που έχει αποφασίσει να μην αφήσει μάρτυρες... Με επιρροές από το κλασσικό γουέστερν " Ριο Μπράβο", ο Κάρπεντερ μεταφέρει την άγρια δύση στους δρόμους της σύγχρονης απειλητικής μεγαλούπολης...

Το τρέιλερ και η υπέροχη μουσική της ταινίας

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ πιστολίδι!! Φαίνεται ενδιαφέρον η ταίνία και θα ήθελα οπωσδήποτε να την δω. Οι διάλογοι και οι χαρακτήρες μου φαίνονται τόσο κλισέ. Ακόμα και ο τύπος που κάνει την αφήγηση εχει συγκεκριμένο ύφος, κλασσικό για την εποχή. Πάντως από ότι φαίνεται απο τα λίγα που είδα στο trailer, ο Carpender έχει πολλά στοιχεία ταινίας τρόμου στην συγκεκριμένη ταινία: αποκλεισμός, κλειστοφοβική ατμόσφαιρά, υπεράριθμοι "κακοί" εναντίων μιας χούφτας "καλών" (σε στυλ ταινιών με ζόμπι). Νομίζω υπάρχει και ένα remake προσφατό αυτής της ταινίας.

http://www.imdb.com/title/tt0398712/

Όσον αφορά την μουσική της ταινίας είναι πραγματικά υπέροχη. Μου θυμίζει μουσική απο παιχνίδι του Amstrad ...νομίζω το cop out!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειναι πολυ 16μπιτο το soundtrack?Εμενα παντως μου κανει λες και ειναι demo απο καμια Amiga ή ST.
 
thamonas είπε:
Όσον αφορά την μουσική της ταινίας είναι πραγματικά υπέροχη. Μου θυμίζει μουσική απο παιχνίδι του Amstrad ...νομίζω το cop out!

kajwbtfe είπε:
Δεν ειναι πολυ 16μπιτο το soundtrack?Εμενα παντως μου κανει λες και ειναι demo απο καμια Amiga ή ST.

Xεχε !!

Τα περίμενα κάτι τέτοια σχόλια !!

Διαβάστε εδώ, για να δείτε σε ποιό πολύ γνωστό παιχνίδι υπάρχει διασκευή της μουσικής αυτής. :D
 
[εξυπνάκιας Mode ON]

Χε χε χε... Μα δεν το ξέρατε;;;

Η μουσική αυτή ακούγεται στο Chaos Engine!....

εεε.... εννοώ στο Speedball 2.... εμ...

...μάλλον στο Magic Pockets.... εεεεε Ο.Κ. στο Gods ήταν....

[εξυπνάκιας mode OFF]
 
Πίσω
Μπλουζα