Astrophysicist Replaces Supercomputer with Eight PlayStation 3s

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.903
Αντιδράσεις
3.921
Και εσεις ασχολειστε ακομα με διπυρηνα ,CoreDuo,Vista 64 bit Ultimate.

Η sony ειναι μιλια μπροστα ρεεεεε. :D

ps3_supercomputer_250x.jpg


61153 είπε:
Astrophysicist Dr. Gaurav Khanna is using eight linked Playstation 3s to measure what sort of gravity waves would be produced if a super-massive black hole were to swallow a star.
The eight PS3s, donated to the doctor's research by Sony, replace Khanna having to tap into supercomputing sites at $5,000 a pop, Wired reports. He said the "gravity grid" of PS3s, which has been up for about a month now, are equal to about 200 of the supercomputing nodes.

"The interest in the PS3 really was for two main reasons," explains Khanna, an assistant professor at the University of Massachusetts, Dartmouth who specializes in computational astrophysics. "One of those is that Sony did this remarkable thing of making the PS3 an open platform, so you can in fact run Linux on it and it doesn't control what you do."
 
Δεν είπε κανείς ότι δεν έχει καλή CPU, απλώς για παιχνίδια δεν κάνει...
 
Ενδιαφέρον!

Έρχονται και τα παιχνίδια... λίγο υπομονή ακόμα... :D
 
Η λυτρωση θα ερθει απο τα αστερια... :tease:
 
Φιρί φιρί το πας για MULTITHREAD CONSOLE WAR!!! :D
 
Tραβα πρωτος :D

130-196~John-Wayne-Posters.jpg
 


BANG! ( Τι έγινε ρε παιδιά; Μπήκε γκόλ; ) Το ένα μάτι στην Εθνική και το άλλο, στο forum ε;

Είμαι στη δουλειά ακόμα, το ακούω από το ράδιο (σνιφ)...
 
Τρανή (και όχι tranny) απόδειξη ότι το PS3 ΔΕΝ είναι παιχνιδομηχανή. Σαν hardware, πρώτο, αλλά όχι για παιχνίδια.

Επίσης πρέπει να προσθέσουμε ότι το PS3 έχει αποδειχτεί μανούλι στο foldind, ρίχνοντας άγριες τάπες ακόμα και σε πανίσχυρους υπολογιστές. Φυσικά άλλη μία απόδειξη ότι δεν είναι για παιχνίδια.

BTW 360 RULEZZZZZZZZZ!!!!!!!!

PS3 is for n00bZZZZZZZZZZZZZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Φτου! Έναν σκοτώνω, δύο φυτρώνουνε!!! :D

@

pooky

Τον ξέρω το Ρούλη, μου τον σύστησε ο Rygar, σε άλλο thread, είναι το χαϊδευτικό του Χ PC IN A BOX Γύρω γύρω όλοι! :biglaugh:

Άντε φεύγω, πρέπει να σχολάσω κι εγώ καμμιά φορά!
 
Τρανή (και όχι tranny) απόδειξη ότι το PS3 ΔΕΝ είναι παιχνιδομηχανή. Σαν hardware, πρώτο, αλλά όχι για παιχνίδια.
Φυσικά άλλη μία απόδειξη ότι δεν είναι για παιχνίδια.
Και πως αποδεικνυεται δηλαδη οτι δεν κανει για παιχνιδια ? επειδη εχει πολυ καλη CPU ? Μα ειναι λογικη αυτη ? :confused:
 
Εννοει,υποθετω,οτι ο Cell δειχνει τα δοντια του στο Stream processing το οποιο δεν ειναι παιχνιδο-χρησιμο :biglaugh:
 
Ε και αυτο αποδεικνυει οτι δεν τα καταφερνει στα παιχνιδο-χρησιμα ?
 
Yeap,μολις πιασει "branches" οι κακες γλωσσες λενε οτι χανει κυκλους! (ασε που μου χαλας και το δολωμα για τον Αντωνη :D )

ΕDIT

Κατσε να ξαναστησω τη παγιδα...ουφ

mouse_trap.jpg
 
Ναι αυτό ακριβώς εννοώ, ότι ο Cell είναι επεξεργαστής διαμάντι για όλα εκτός από παιχνίδια.

Τρανή απόδειξη ότι έχουν γραφτεί ένα μάτσο εφαρμογές που είναι εξαιρετικά εξηζητημένες (όπως αυτή που ανέφερε ο OP στο παρών thread) και τα παιχνίδια που έχουν βγει ενώ από πλευράς hardware θα έπρεπε συγκριτικά με τον ανταγωνισμό (λέγε με 360) να είναι καλύτερα, στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι ισάξια και μάλιστα σε ελάχιστα παραδείγματα.

Δυστυχώς (τονίζω το δυστυχώς) το PS3 φαίνεται να χάνει το παιχνίδι. Να δούμε τι θα κάνει το νέο 40άρι μοντέλο των 400 $. Αλλά και να δούμε πόσο και τι θα κόψουν στο μέλλον από το μηχάνημα.

Υπενθυμίζω ότι είχα PS3 και είχα μαζί το Motorstorm αλλά και το resistance - Fall of men. Δυστυχώς και οι δύο τίτλοι μου άφηναν μια ξυνίλα, ένα αίσθημα μη πληρότητας όταν έπαιζα μαζί τους. Κάτι που φυσικά δεν ισχύει με τα παιχνίδια του 360 που έχω τώρα.

Φανταστείτε τι γίνεται με τίτλους β΄ διαλογής. Θα πρέπει να σε πληρώνουν να τους αγοράσεις.

Wally είπε:
Yeap,μολις πιασει "branches" οι κακες γλωσσες λενε οτι χανει κυκλους! (ασε που μου χαλας και το δολωμα για τον Αντωνη :D )
ΕDIT

Κατσε να ξαναστησω τη παγιδα...ουφ

mouse_trap.jpg
O Cell σε περιβάλλον Linux για Servers είναι πανίσχυρος. Επίσης φανατστείτε ένα μηχάνημα της Apple να βασίζεται στον παρών επεξεργαστή και να τρέχει το νέο Leopard. Τα αποτελέσματα θα ήταν πραγματικά εκπληκτικά.

Αλλά μάλλον το δεύτερο δυστυχώς θα παραμέινει για πάντα όνειρο και ουτοπία. Κρίμα. Ένα διαμάντι να πάει χαμένο γιατί λανσάρεται με λάθος τρόπο, από λάθος εταιρεία και για λάθος αντικείμενο........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sony sells PS3's Cell to Toshiba

Οριστε λυσαξες ,να δουμε τωρα με αλλη εταιρια τι θα γινει. :D

"So much for their earlier denial, eh? An anonymous Sony official has "confirmed" to Japan's Nikkei that they will sell their advanced computer chip operations to Toshiba in an effort to re-focus on core business. The official announcement is expected later today. The sale gives Toshiba the manufacturing responsibility for the much hyped Cell processor used in Sony's PS3. Sony, of course, will continue to invest in the Cell chip. Nikkei says the deal is worth some ¥100 billion (about $858 million) and should be completed by March."
 
Πίσω
Μπλουζα