Asus EEE keyboard PC

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
H Asus έχει προαναγγείλει ήδη από το Consumer Electronics Show στο Las Vegas, τον Ιανουάριο που μας πέρασε, το λανσάρισμα ενός υπολογιστή-πληκτρολογίου. Το EΕE Keyboard είναι ένα gadget για τους φίλους του Home theater και όχι μόνο. Πρόκειται για ένα πληκτρολόγιο με οθόνη 5 ιντσών που μέσα του όμως κρύβει έναν επεξεργαστή 1.6GHz Atom, μνήμη 1GB RAM και χωρητικότητα 16 ή 32GB Solid State Drive. Σύμφωνα με τον Jerry Shen, τον διευθύνοντα σύμβουλο της Asus θα κυκλοφορήσει σε δύο εκδοχές:μία ασύρματη HDMI (Ultra Wideband) ώστε να είναι δυνατή η αποστολή HD εικόνας σε διάφορες άλλες συσκευές στο σπίτι (π.χ. τηλεόραση) και μία ενσύρματη HDMI.

Άλλα χαρακτηριστικά είναι το λειτουργικό Windows XP, 802.11b/g/n, Bluetooth 2.0, θύρες VGA, USB και ΗDMI καθώς και υποδοχές για ακουστικά και μικρόφωνο.

H τιμή της ενσύρματης έκδοσης θα είναι περίπου 400 δολάρια και της ασύρματης 600 δολάρια και η κυκλοφορία του EEE Keyboard αναμένεται σύμφωνα με πληροφορίες γύρω στον Μάιο ή Ιούνιο του 2009

picture.php


picture.php


picture.php


Πηγή (κείμενο-photos): adslgr.com

Tι γνώμη έχετε για το μαραφέτι αυτό ;

Καλό φαίνεται εκ πρώτης όψης,αλλά χάθηκε να βάζανε μεγαλύτερο δίσκο ;

Eπίσης -ακόμη σημαντικότερο-,με Atom 1.6 Ghz πώς θα παίζει 1080p HD video άραγε ;

(εκτός αν έχει τσιπάκι γραφικών προσανατολισμένο ειδικά γι' αυτή τη δουλειά...)

Πάντως είναι κι αλμυρή η τιμή του,έτσι ;

(σ.σ Η Abit έκλεισε κι η Asus......πειραματίζεται !!!

Πώς γίνεται αυτό,δε μπορώ να καταλάβω !!! )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν καταφερουν και στριμωξουν μια ATI HD3200 GPU που και φθηνη ειναι και λειτουργει και με παθητικη ψυξη, θα μπορει να απεικονισει αξιοπρεπως HD.

Αν οχι, παπαλα...

Στεναχωρηθηκα για την ABit, δεν υπηρχε πιο λατρεμενο BX mobo...
 
Mικρός σκληρός δίσκος και η οθόνη μου φένεται πως είναι για εντυπωσιασμό και μόνο και μάλλον δεν πρέπει να έχει καμία πρακτικότητα. Πολλά λεφτά για κάτι τέτοιο.
 
Πάρτε ένα κανονικό netbook.

Αυτό το πράγμα αν και είναι καλό για show off και wow !!!! δεν έχει καμία χρηστικότητα.

Δεν μετακινείται, δεν έχει μπαταρία, δεν έχει οθόνη.

nuff said.
 
συμφωνώ με τον pooky
 
Μου φερνει προς το Home Computer, μου αρεσει,αντε να ξεφυγουμε λιγο απο τις κουταρες, η τεχνολογια υπαρχει,μενει να αξιοποιηθει σωστα.
 
Εγώ πάλι το βρίσκω πάρα πολύ καλό! Δεν νομίζω να απευθύνεται σε αυτούς που θέλουν ένα netbook για να το μεταφέρουν παντού. Εδώ και χρόνια (πάντα εδώ που τα λέμε) τα κουτιά των σταθερών PC μου φαινόταν απαίσια και άχαρα. Είχα πει ότι δεν πρόκειται να ξαναγοράσω σταθερό PC ποτέ, πιάνουν πολύ χώρο, καίνε πολύ ρεύμα, ζεσταίνονται πολύ, κάνουν πολύ θόρυβο και είναι όλα κακάσχημα και ατσούμπαλα. Αυτό εδώ όμως μπορεί να σταθεί άνετα σε οποιοδήποτε σαλόνι. Τα χαρακτηριστικά τα βρίσκω πολύ καλά, η χωρητικότητα του ssd δεν είναι πρόβλημα, ένα τέτοιο μηχάνημα δεν το θέλεις για να βάλεις όλα τα ..... του σύμπαντος μέσα. Το μόνο κακό είναι το απαρχαιωμένο λειτουργικό. Αν βγει με linuxάκι το βλέπω να υποκύπτω όπως έπαθα με το aspire one που δεν το χρειαζόμουνα σε καμία περίπτωση (το είδα και ζήλεψα :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε σεις.. μονο εγω βλεπω ξηλωμα της οθονης και προσθεση/μοντα 3.5" drive στο δεξι μερος αλά 6128/+3 σε αυτο το μηχανημα?! Και με wireless broadcast σε τηλεοραση θα αποτελεσει μια χαρα emulatoroμηχανημα. Α ρε Sugar.. σε εφαγαν οι κεραιες και τα δορυφορια.. χαθηκε να κανεις ενα τετοιο εγχειρημα με ενα DVD/RW εκει στα δεξια να ξεφυγουμε και απο τα κοινοτυπα λαπτοπια/κουτια?
 
Eγώ διάβασα πως έχει μπαταρία.

The keyboard is still a prototype and so its battery only lasts for around 90 minutes, but Asus expects the keyboard to run for about three hours when it hits the shops.
Άν αντέχει τελικά 3 ώρες, έχει ασύρματο HDMI και κάνει κοντά στα 500 ευρώ, τότε το μηχάνημα λέει. Σίγουρα επιδέχεται μόντες, ειδικά στο σκληρό, που όμως θα κοστίσει πολλά ειδικά άν χώσεις τον καινούργιο SSD της Intel. Mε την προσθήκη (αλλαγή μάλλον λόγω μεγέθους) και της Ram στα 2GB, με τα XP έχεις μιά φούλ μουράτη λύση για Home theater PC και φυσικά για emulation. H μικρή oθόνη του είναι χρήσιμη, γιατί δέν θα χρειάζεται να βγαίνεις στο Desktop για να αλλάξεις ταινία στον player, ή ίσως και rom στον Emulator. Ήδη το σκέφτομαι να τρέχει Winuae απο το boot, με το gui του emulator στην μικρή και full screen στην 40άρα το workbench για whdload...Kαι πάει λέγωντας...Ειδικότερα, πιστέυω πως αυτό το μηχάνημα είναι φτιαγμένο για το GameEx και ο νοών νοείτο :)
 
16/32GB=dead in the water. Να το κάνεις τί; Τί HD περιεχόμενο να του φορτώσεις; Τσκ...
 
gapan είπε:
Εγώ πάλι το βρίσκω πάρα πολύ καλό! Δεν νομίζω να απευθύνεται σε αυτούς που θέλουν ένα netbook για να το μεταφέρουν παντού. Εδώ και χρόνια (πάντα εδώ που τα λέμε) τα κουτιά των σταθερών PC μου φαινόταν απαίσια και άχαρα. Είχα πει ότι δεν πρόκειται να ξαναγοράσω σταθερό PC ποτέ, πιάνουν πολύ χώρο, καίνε πολύ ρεύμα, ζεσταίνονται πολύ, κάνουν πολύ θόρυβο και είναι όλα κακάσχημα και ατσούμπαλα.
Καλά υπάρχουν και ωραία κουτιά (όπως κάτι HTPC κουτιά) αλλά σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο.

Καλύτερα θα ήταν να υπάρχει ένα σύστημα όπως αυτό το Keyboard PC που να μην καταναλώνει πολύ ισχύ και να τρέχει το λειτουργικό και κάποιες βασικές λειτουργίες και όταν χρειάζεται να τρέξουν βαριές εφαρμογές τότε μόνο να παίρνουν μπρος οι δυνατές και ενεργοβόρες CPU(s) και GPU(s) που θα βρίσκονται στο γνωστό τεράστιο κουτί (κατά προτίμηση κάπου κρυμμένο).

Πάντως κομμάτι ακριβό για αυτά που προσφέρει και δεν είναι και πολύ στυλάτο. Άσε που το πληκτρολόγιο δεν δείχνει και πολύ εργονομικό: που είναι τα βαθουλώματα των πλήκτρων;
 
Leon είπε:
Άσε που το πληκτρολόγιο δεν δείχνει και πολύ εργονομικό: που είναι τα βαθουλώματα των πλήκτρων;
Σσσσς!!! Μη σ'ακούσει κανένας mac fan, θα έχεις τρεχάματα. :tongue:
 
gapan είπε:
Είχα πει ότι δεν πρόκειται να ξαναγοράσω σταθερό PC ποτέ, πιάνουν πολύ χώρο, καίνε πολύ ρεύμα, ζεσταίνονται πολύ, κάνουν πολύ θόρυβο και είναι όλα κακάσχημα και ατσούμπαλα.
Εϊναι φθηνότερα όμως από τα laptop και αναβαθμίζονται εύκολα και φθηνά.Για να έχεις τις επιδόσεις ενός desktop των 1000? πρέπει να δώσεις 2500? για λαπτοπ και σε 2 χρόνια το πετάς ολόκληρο , ενώ το dekstop αναβαθμίζεται με άνα 500αρικάκι! Άσε που από κάποια επίπεδα επιδόσεων και άνω , παίζουν μόνο desktop.Δεν υπάρχει laptop να παίζει crysis ζόρικα!!
 
θα εχει επιτυχία, γιατι εκει που εμεις βλεπουμε αναγεννηση της 1200ρας και τιυ 6128, άλλοι βλεπουν... το ιντερνετ στην 42ρα φουλ χαιντεφ του σαλονιου χωρις να θελουν 1 τ.μ για γραφειο υπολογιστή.

ιδωμεν...
 
Το παν (όχι δεν είπα gapan) θα παιχτεί στην τιμή. Αν αυτό το πράμα κάνει 300 ευρώ, θα σκεφτώ να το πάρω για πλάκα. Αν κάνει 600, θα κεράσω γλάρο. Σούπα γλάρο καλά αυγοκομένο.

Όσον αφορά laptops - desktops εγώ είμαι οπαδός και των δύο στρατοπέδων. Η χρησή τομή πάντως είναι netbook για φορητό που πάει παντού και κάνει τα πάντα εκτός από παιχνίδια και desktop τέρας για παιχνίδια και ότι άλλο "βαρβάτο" χρειάζεται.

Το netbook μπορεί να γίνει και οικονομικότατο κατεβαστήρι περιωπής.
 
Karnov είπε:
Εϊναι φθηνότερα όμως από τα laptop και αναβαθμίζονται εύκολα και φθηνά.Για να έχεις τις επιδόσεις ενός desktop των 1000? πρέπει να δώσεις 2500? για λαπτοπ και σε 2 χρόνια το πετάς ολόκληρο , ενώ το dekstop αναβαθμίζεται με άνα 500αρικάκι! Άσε που από κάποια επίπεδα επιδόσεων και άνω , παίζουν μόνο desktop.Δεν υπάρχει laptop να παίζει crysis ζόρικα!!
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! :biglaugh:

Βρήκες άνθρωπο να μιλήσεις για αναβαθμίσεις και παιχνίδια....... :D :D:D

O gAPAN ζει μόνο για το ZENWALK.................. :D :p

..... αντε και για κανα Παϊδίσιο Αρνίδι με συνοδεία Αρετάκι τυρνάβου


Για hardware ούτε που ιδρώνει........... :D :D
 
Πραγματικά ευτυχισμένος άνθρωπος........
 
Πίσω
Μπλουζα