ATARAδικο...στου Γκύζη!

lskostas

RetroN00b
Joined
3 Ιουν 2012
Μηνύματα
36
Αντιδράσεις
55
Ηθελα αρκετό καιρό να γράψω κι εγώ την εμπειρία με τους ST κάπου κοντά το 1991
Kαι τι εμπειρία...Σε Atarάδικο στην πιο hardcore περιοχή της Αθήνας...στου ΓΚΥΖΗ!

Καταρχήν ειμαι και εγώ της άποψης οτι ο ST ενσωμάτωσε την πιο "Value for Money" επιλογή στα 16bit Home Computers κάνοντας
τα πάντα εξίσου καλά αλλά χωρίς να χρειάζεται να πουλήσεις το ένα σου νεφρό να τον αποκτήσεις!
Value for money κύριοι μαζί με Lotus 2, μαζί με KickOff2, με το εκπληκτικό Turrican2 και φυσικά το Vroom (η έκδοση του ST το πιο γρήγορο σε 16bit)

To σουλούπι και γενικά το design των ST γενικά το θάυμαζα πολύ από τα περιοδικά USER και Pixel.
Δεν είχα δει από κοντά κανέναν όμως να τον θαυμάσω. Να πω την αμαρτία μου τους θεωρώ πιο όμορφους από τις Amiga λόγω της εκπληκτικής διάταξης των F buttons! Ο καθένας με τις παραξενιές του και τις ιδιοτροπίες του.:vampy:

Που λέτε λοιπόν φίλτατοι, μια ηλιόλουστη μέρα το 1992 1 Γυμνασίου ο κολλητός μου ο Γιάννης (κάτοχος Amiga500) μου πρότεινε να περάσουμε από την πλατεία στο Γκύζη :clap: που ο πατέρας του διατηρούσε ψιλικατζίδικο. "Δίπλα ακριβώς" μου λεεί "έχει ένα Ataράδικο να παίξουμε κανά Lotus2!" Eγω μέχρι εκείνη την περίοδο πήγαινα σε ένα Amigάδικο στην Κυψελη και μόλις προτοέμπαινα στον μαγικό κόσμο των 16bit.
Χρωματά, ταχύτητα, κίνηση και scrolling! Κυψέλη-Γκύζη 5 λεπτά δρόμος και σε λίγo είχαμε φθάσει στο ψιλικατζίδικο του πατέρα του φίλου μου και δίπλα ακριβώς σε ένα ημιυπόγειο μια αίθουσα με καμιά δεκαριά μονιτορ SM124 (ή ήταν τηλεοράσεις???) με αποκλειστικά και μόνο ATARI ST παντού! Πανδαισία...
Τα pacman και τα tomahawk εννοoύνται καθώς δεν πετυχαίνει μαγαζί χωρίς αυτά.

Στην θέα και μόνο ενός τέτοιου ειδυλιακού τοπίου είσαι έτοιμος να δώσεις τις δραχμές σου και να χαρείς 30λεπτά ή 1 ώρα την αγαπημένη σου παιχνιδάρα. Λοιπόν στύβω την μνήμη μου και τα θυμάμαι όλα αρκετά καθαρά. Μερικοί Atari είχαν εξωτερικό drive άρα πρέπει να ήταν
οι Atari 520STM (1985). Επειδή θυμάμαι και ύπαρξη τηλεοράσεων πρέπει να συνδεόταν με RF καλώδιο. Mπορεί και να είχε και μόνιτορ αλλά
δεν είμαι σίγουρος 100%. Iσως μερικά μοντέλα να είχαν και ενσωματωμένο drive οπότε μιλάμε για τους Atari 1040STF
Tώρα που το σκέφτομαι καλύτερα λόγω χρονολογίας 1991 μπορεί και να είχαμε μπροστά μας 520STE ή 1040STE (1989) με τον ενσωμάτωμένο blitter αλλά συγχωρέστε με τότε δεν τα καταλάβαινα όλα αυτά. Θυμάμαι όμως ξεκάθαρα το εκπληκτικό mouse της Αtari που ορισμένα παιχνίδια χρειάζόταν για να προσπεράσουμε τις εισαγωγικές οθόνες των αντιγραφέων hackers.

Κατεβαίνοντας τα σκαλάκια στο Ataraδικο αντίκρυσα την γνωστή σπαστική εικόνα -σχεδόν ΟΛΟΙ- να παίζουν KickOff2...
Γνωστή εικόνα κι από το Amigαδικο της Κυψέλης...
(Ευτυχώς αμέσως μετά ήρθε το Sensible :happyjump:και παίξαμε ένα σωστό ποδοσφαιράκι χαχα)

Πολυ κλασικό επίσης το έγχρωμο τεράστιο ΝΤΟΣΙΕ με τις φωτοτυπίες από review ή εξώφυλλα παιχνιδιών για να διαλέξεις από τις πειρατικές μπλε δισκέτες γραμμένες με μαύρο μαρκαδώρο. Μου άρεσε πολύ να ξεφυλλίζω αυτά τα τετράδια καθώς τα εξωφυλλά των παιχνιδιών ήταν κάτι παραπάνω από εκπληκτικά σχεδόν έργα τέχνης!
Σε προιδέαζαν για να δώσεις τις δραχμές σου και να ζήσεις την σχεδόν arcade εμπειρία σου.

Με τον φίλο τον Γιάννη διαλέξαμε LOTUS2 για διπλό στο θρυλικό Forest Course! Split screen και φυσικά 2 joystick από Ανερρούση και δεν ήθελες τίποτα άλλο. Νομίζω οτι τον κέρδισα τον φίλτατο κολλητό. Μετά χωρίς να αλλάξω θέση διάλεξα ένα single player το Vroom.
Kαταιγιστικό πραγματικά το Vroom είτε σε Amiga είτε σε ST. Tότε δεν είχα καταλάβει βέβαια οτι είναι ένα κλικ πιο γρήγορο στον ST.
Η ώρα έφθασε στο τέλος της και η δεσποινίδα που είχε το Ataraδικο ήρθε δίπλα μου και μου λέει "Χαίρεται" χαμογελώντας υποδυκνύοντας
το τέλος του χρόνου παιχνιδιού...
Ομολογώ οτί ήταν το πιο γλυκό σταμάτημα παιχνιδιού που είχα ποτέ στα AmigoΑtaράδικα :p!

Δεν ξαναπήγα -και κακώς- στο Ataράδικο στου Γκύζη...Λίγο η απόσταση ..λίγο η διαφορετική παρεά...
Πάντα όμως θα το λέω οτι ο ST είχε πιάσει το vibe της 16bit κοινότητας στην πιο εκπληκτική τιμή της εποχής.
Και μακάρι κάποτε να αποκτήσω και έναν να κάνει παρέα με την 500άρα μου και να "τσακώνονται" δίπλα δίπλα.

Εάν είχατε επισκεφθεί το συγκεκριμένο μαγαζί με τα ST κάποιοι από εσάς γράψτε παρακάτω please
ή από οπουδήποτε αλλού είχε ST εκείνη την χρυσή περίοδο!!!

54g19s.jpg440px-Atari520ST_Interface.jpgAtari_ST.jpgripp_off.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μετά από αυτό η 500 σου θα έχει μουτρώσει και δεν θα λειτουργεί για μια εβδομάδα. :fafoutis:

Όπως έχω γράψει το ίδιο σε άλλο thread παλαιότερα, κανένας γνωστός μου ή φίλος μου δεν είχε Atari (Αmiga ή pc). Έτσι μέχρι σήμερα δεν έχω δει κανέναν υπολογιστή Atari εκτός από περιοδικά ή στο tube. Άξιος ανταγωνιστής της 500 πάντως.
 
Ακρως νοσταλγικό post, συνονόματε! :clap:

Μου θύμισες και τις μάχες Atari ST vs AMIGA, που κάναμε τότε, τη χρυσή εποχή των 16-bit υπολογιστών, αλλά και προ 10 ετών περίπου, που κάναμε εδώ μέσα, στο retromaniax, τις δικές μας μάχες... :D

Διπλή νοσταλγία! :xm:
 
Είχε ένα ξαδελφός μου κι όποτε πήγαινα σπίτι του, του έδινα και καταλάβαινε.. Σαν χρήστης amstrad cpc, τα παιχνίδια του ST μου φαινόντουσαν εξωπραγματικά κι όντως δεν είχαν να ζηλέψουν τίποτα από τα παιχνίδια της Amiga παρά μόνο την ποικιλία τους. Δυστυχώς για τους περισσότερους ο ST ήταν ένας υπολογιστής περισσότερο για επαγγελματική χρήση και πότε δεν γνώρισε την επιτυχία της Amiga παρ'όλο που το άξιζε..
 
To σουλούπι και γενικά το design των ST γενικά το θάυμαζα πολύ από τα περιοδικά USER και Pixel.
Δεν είχα δει από κοντά κανέναν όμως να τον θαυμάσω. Να πω την αμαρτία μου τους θεωρώ πιο όμορφους από τις Amiga λόγω της εκπληκτικής διάταξης των F buttons!
Ακριβώς ! Και εγώ δεν είχα δει ποτέ-μου από κοντά έναν ST , όμως είχα ερωτευθεί το πληκτρολόγιό-του ! Ακόμα και σήμερα καμιά φορά το βλέπω σε καμιά παλιά ταινία και παθαίνω την πλάκα-μου !

τα εξωφυλλά των παιχνιδιών ήταν κάτι παραπάνω από εκπληκτικά σχεδόν έργα τέχνης!
Πράγματι ! Ιδίως εκείνη την εποχή που δεν υπήρχαν τρισδιάστατα γραφικά και τρισδιάστατος σχεδιασμός , όλα έπρεπε να γίνουν με το χέρι . Και το σημαντικότερο : όσα δεν κάλυπτε η φωτογραφία , τα γέμιζε η φαντασία ! (και παρακαλώ μην παρεξηγηθώ ! δεν το είπα με πονηριά ! Πράγματι , ήταν ένα ωραίο συναίσθημα να φαντάζεσαι όταν ήσουν παιδί , γι'αυτό και σήμερα με όλα τα έτοιμα πράγματα που υπάρχουν απορώ πόση φαντασία και κατεπέκταση πόση έμπνευση , δημιουργικότητα και υπομονή έχουν τα σημερινά παιδιά ...) .

Να ρωτήσω κάτι που με έβαλε σε σκέψη ; Είπες πως έκατσες μία ώρα . Πλέον δεν τη θυμάμαι καλά εκείνη την όμορφη εποχή , αλλά μιας και εγώ είχα πάει σε αμιγκάδικο , θυμάμαι πως τα παιχνίδια έπαιρναν πολλή ώρα για να φορτωθούν . Πώς ήταν στον ST ; Και δεν το ρωτάω για να κάνω σύγκριση (εξάλλου όπως είπα δεν θυμάμαι πολλά πράγματα) , αλλά διότι σκεύτομαι πως ενδεχομένως ένα σημαντικό μέρος εκείνης της μίας ώρας να πήγαινε χαμένο με φόρτωμα και βάλε βγάλε δισκέτες ...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χρονοβόρα ήταν τα φορτώματα από κασσέτες στους οχτάμπιτους...
Με τις δισκετούλες δεν υπήρχε καμμία καθυστέρηση... :)
 
Αυτό ξα;ναπέστο. Θυμάμαι τότε που ένας φίλος είχε έναν spectrum με κασέτα. Φόρτωνε το παιχνίδι και μέχρι να τελειώσει η διαδικασία loading, παίζαμε 45 λεπτά περίπου μπάλα στον δρόμο.
 
Υπερβολεεεεεεεες
Ο Spectrum ειχε απο τα πιο σβελτα tape interface στην εποχη του.
Σε ενα 5 λεπτο ειχε φορτωσει (μιλαμε για τον 48αρη και ενα μεγαλο παιχνιδι)
 
και ο 64 από το 1541 ήθελε 2-3 λεπτά να φορτώσει, το θυμάμαι καλά. και έκανε χράπα χρούπα σαν μπλέντερ. όσο για την κασέτα του 64...άστα.
 
Όντως για τα λεφτά που έκανε στην Ελλάδα τουλάχιστον, δηλαδή 99. 000 δρχ αν έπαιρνες τον 520STFM εκεί γύρω στο 1989 και 1990, ήταν καλή επιλογή . Πιο καλή από το να αγόραζες ένα 6128 που έκανε περίπου τα ίδια με έγχρωμο μόνιτορ. Στα παιχνίδια μετά το 1991 που άρχισαν να προγραμματίζουν για Amiga η διάφορα φαινόταν καθαρά, ο ST ειχε σπαστή κίνηση, λιγότερα χρώματα, αρκετά κατώτερο ήχο. Αλλά μέχρι τότε αν ήθελες ένα φτηνό 16μπιτο ήταν η καλύτερη επιλογή: Αγόραζες και έπαιζες με ένα απλό καλώδιο στην τηλεόραση. Στην Amiga ήθελες εξτρά 512k για να παίζεις τα πάντα που έκαναν άλλα 20-30 χιλιάρικα, άλλο ένα καλώδιο για RGB Scart αν είχες τηλεόραση με scart δηλαδή πήγαινε η δουλειά 150 χιλιάρικα.

Με 99 χιλιάρικα να παίζεις 16μπιτα Populous, Lotus, Speedball 2, Rodland, Batman, Rainbow islands και τα λοιπά δεν το λες κακό deal.
 
Να ρωτήσω κάτι που με έβαλε σε σκέψη ; Είπες πως έκατσες μία ώρα . Πλέον δεν τη θυμάμαι καλά εκείνη την όμορφη εποχή , αλλά μιας και εγώ είχα πάει σε αμιγκάδικο , θυμάμαι πως τα παιχνίδια έπαιρναν πολλή ώρα για να φορτωθούν . Πώς ήταν στον ST ; Και δεν το ρωτάω για να κάνω σύγκριση (εξάλλου όπως είπα δεν θυμάμαι πολλά πράγματα) , αλλά διότι σκεύτομαι πως ενδεχομένως ένα σημαντικό μέρος εκείνης της μίας ώρας να πήγαινε χαμένο με φόρτωμα και βάλε βγάλε δισκέτες ...

Να σου πω την μαύρη αλήθεια το φόρτωμα των παιχνιδιών ήταν ένα μικρό θεματάκι και σε Amiga και σε Atari ST
μιας που ο χρόνος μέτραγε από την ώρα που καθόσουν μπροστά στο monitor. Οι πιο μερακλήδες ιδιοκτήτες τετοιων ναών κοιτούσαν την οθόνη και σημείωναν την ώρα που άρχιζες να παίζεις που αυτό ήταν το σωστό.

Λεπτομέριες όμως φίλε μου...Το φόρτωμα, η εισαγωγική οθόνη, οι εκπληκτικές μουσικές της πλειοψηφίας των 16bit παιχνιδιών
σε έφτιαχναν μέχρις εσχάτων καθώς το παιχνίδι εάν δεν εξάπτει την φαντασία δεν είναι παιχνίδι αλλά...εξομοιωτής.

Φαντάσου ότι στο Amigαδικο στην Κυψέλη τα monitor δεν είχαν συνδεδεμένα τα καλώδια RCA για να μην γίνεται ο κακός χαμός από
10 διαφορετικά παιχνίδια.


Μιλάμε έχω βλαστημήσει άπειρες φορές τις μουσικάρες που είχα χάσει...Turrican2 , Agony , Μoonstone χωρίς εισαγωγές με ήχο... Το λες και ιεροσυλία.. Πρόσφατα έναν καλός φίλος με μύησε στο SWIV...MA ΤΙ ΕΠΟΣ...


Το ένα και μoναδικό monitor που είχε ήχο στο Amigaδικο ήταν ένα Plilips που συνήθως παίζαμε διπλό Final Fight ακούγοντας
τις ξερές μπουνιές κλοτσιές του Gary και του Haggar. Πανδαισία... Φαντάσου να έβλεπα και την εισαγωγή του Moonstone με ήχο...θα με μάζευαν από τα πατώματα οι σύντροφοι.

Στο Ataraδικο στου Γκύζη ένα πολύ καλό -που με έκανες να θυμηθώ- είναι οτι όλα τα monitor είχαν ΉΧΟ!!!
Vroom και Lotus 2 σε άλλο επίπεδο με τις γνωστές μουσικές αλλά και την εκπληκτική "λύσσα" της μηχανής της φόρμουλας
λίγο πριν στουκάρει με 314 Km στην πινακίδα στην πίστα της Fuji Yama!

171731-vroom-amiga-screenshot-accidents-happen-quite-often-due-to.png


maxresdefault.jpg
 
Με 99 χιλιάρικα να παίζεις 16μπιτα Populous, Lotus, Speedball 2, Rodland, Batman, Rainbow islands και τα λοιπά δεν το λες κακό deal.

Όντως, αλλά και με το EURO PC και το κιτρινόμαυρο Digger καλά περάσαμε. Έκαστος εφ’ ω ετάχθη...
 
Και με Atari 65 XE ειχα ενα φιλο και περναγε μια χαρα, φορτωνε εκει τις κασετες παιζαμε μπαλα και μετα μπαιναμε να παιξουμε. Δεν τον εφερα ποτε να δει την Amiga για να μην τον πεταξει απο το παραθυρο
 
Εύκολα θα μπορούσα να σε αφορίσω για την αναφορά σου σε αταράδικα και ότι...πλήρωνες για να παίξεις μαζί τους, ενώ υπήρχε η αμίγκα και τα αμιγκάδικα που μπορούσες να χαλάσεις τα ίδια χρήματα για κάτι πολύ καλύτερο. Οι αναμνήσεις όμως και η νοσταλγία δεν μετριούνται με χαρακτηριστικά...ευτυχώς!!!
Η αλήθεια για τα st δεν είναι η μαυρίλα που παρουσιάζαμε για να πικάρουμε τους αταράδες όσο και να απολάμβανα να πείραζα τον Dino παλαιότερα στα vs θέματα. Το 520stfm το 1989 είχε φτάσει -ειδικά σε ένα game pack που θυμάμαι να διαφημίζεται στο πίξελ- να πωλείται σε τιμές αμστραντ 6128 με εγχρωμη οθόνη. Όπως και να το κάνουμε ακόμα και ένα μέτριο 16μπιτ μηχανημα (δωδεκάμπιτο ήθελα να γράψω φίλε Dino :) ) είναι πρόοδος σε σχέση με τα γνωστά 8μπιτα παρόλο που τα λατρεύω και τα χόρτασα στα ντουζένια τους! Ξέρω ότι δεν ήταν εύκολο τότε να έχεις τηλεόραση αποκλειστικά για τον υπολογιστή όπως είχαμε εμεις στα 6128 όμως αν το είχες, έβλεπες κάτι καλύτερο τότε στα στ τόσο σε γραφικά όσο και σε ήχο παρά την συγγενεια των τσιπ ήχου με τα σπεκτρουμ αμστραντ. Το θεμα με τις τηλεοράσεις το είχαμε και οι αμιγκάδες αν το καλοσκεφτείς και κάποιοι καημένοι τις δούλεψαν αρχικά μεχρι και σε παλιες ασπρόμαυρες τηλεοράσεις απο την δεκαετία του 70 μεχρι να παρουν 1084 ή καμια 14αρα με σκαρτ! Το 1991 πάντως, η αμίγκα έριξε τιμή και έγινε προσιτότερη ενώ παράλληλα τα παιχνίδια της έγιναν καλύτερα οπότε και επικράτησε στα home computers. Εκεί ο στ τελείωσε ουσιαστικά... χαρηκαμε και εμεις λιγα χρονια ακόμα μέχρι να μας καπακώσουν οι παιχνιδομηχανες και τα πισι... Τώρα θα επανέλθω στο θέμα της ανάμνησης σου! Σίγουρα ο μαγαζάτορας του αταραδικου σκέφτηκε το κόστος όταν επελεξε τα στ αντι για αμίγκα και καλά έκανε με γνωμονα το κέρδος. Άλλωστε όσοι διψούσαν για gaming δεν είχαν την πολυτέλεια να επιλέγουν μηχάνημα παρά μόνο ήθελαν να παίξουν. Τα χρήματα που χαλούσε κάποιος πιτσιρικάς της εποχής για μια δυο ωρες gaming εκεί, ήταν σιγουρα λιγότερα από τα χρήματα που θα χαλούσε σε αντιστοιχο χωρο arcade οπότε ηταν win win φάση. Άσε που παιζαν και φίλοι μεταξύ τους οπότε είχε και την πλακα του...
 
Αμα τον ειχα εγω το 1989 αντι για 6128 θα πεταγα απο την χαρα μου. Γραφικα πολυ ανωτερα των 8μπιτων. Ειχα και τηλεοραση με Scart μια τεραστια LUXOR που ειχε παρει ο πατερας μου τοτε καπου 300 χιλιαρικα.

Αυτην εδω, την βρηκα με ενα γρηγορο ψαξιμο
IMGH_06265.jpg
εδω
 
Εύκολα θα μπορούσα να σε αφορίσω για την αναφορά σου σε αταράδικα και ότι...πλήρωνες για να παίξεις μαζί τους, ενώ υπήρχε η αμίγκα και τα αμιγκάδικα που μπορούσες να χαλάσεις τα ίδια χρήματα για κάτι πολύ καλύτερο. Οι αναμνήσεις όμως και η νοσταλγία δεν μετριούνται με χαρακτηριστικά...ευτυχώς!!!
Η αλήθεια για τα st δεν είναι η μαυρίλα που παρουσιάζαμε για να πικάρουμε τους αταράδες όσο και να απολάμβανα να πείραζα τον Dino παλαιότερα στα vs θέματα. Το 520stfm το 1989 είχε φτάσει -ειδικά σε ένα game pack που θυμάμαι να διαφημίζεται στο πίξελ- να πωλείται σε τιμές αμστραντ 6128 με εγχρωμη οθόνη. Όπως και να το κάνουμε ακόμα και ένα μέτριο 16μπιτ μηχανημα (δωδεκάμπιτο ήθελα να γράψω φίλε Dino :) ) είναι πρόοδος σε σχέση με τα γνωστά 8μπιτα παρόλο που τα λατρεύω και τα χόρτασα στα ντουζένια τους! Ξέρω ότι δεν ήταν εύκολο τότε να έχεις τηλεόραση αποκλειστικά για τον υπολογιστή όπως είχαμε εμεις στα 6128 όμως αν το είχες, έβλεπες κάτι καλύτερο τότε στα στ τόσο σε γραφικά όσο και σε ήχο παρά την συγγενεια των τσιπ ήχου με τα σπεκτρουμ αμστραντ. Το θεμα με τις τηλεοράσεις το είχαμε και οι αμιγκάδες αν το καλοσκεφτείς και κάποιοι καημένοι τις δούλεψαν αρχικά μεχρι και σε παλιες ασπρόμαυρες τηλεοράσεις απο την δεκαετία του 70 μεχρι να παρουν 1084 ή καμια 14αρα με σκαρτ! Το 1991 πάντως, η αμίγκα έριξε τιμή και έγινε προσιτότερη ενώ παράλληλα τα παιχνίδια της έγιναν καλύτερα οπότε και επικράτησε στα home computers. Εκεί ο στ τελείωσε ουσιαστικά... χαρηκαμε και εμεις λιγα χρονια ακόμα μέχρι να μας καπακώσουν οι παιχνιδομηχανες και τα πισι... Τώρα θα επανέλθω στο θέμα της ανάμνησης σου! Σίγουρα ο μαγαζάτορας του αταραδικου σκέφτηκε το κόστος όταν επελεξε τα στ αντι για αμίγκα και καλά έκανε με γνωμονα το κέρδος. Άλλωστε όσοι διψούσαν για gaming δεν είχαν την πολυτέλεια να επιλέγουν μηχάνημα παρά μόνο ήθελαν να παίξουν. Τα χρήματα που χαλούσε κάποιος πιτσιρικάς της εποχής για μια δυο ωρες gaming εκεί, ήταν σιγουρα λιγότερα από τα χρήματα που θα χαλούσε σε αντιστοιχο χωρο arcade οπότε ηταν win win φάση. Άσε που παιζαν και φίλοι μεταξύ τους οπότε είχε και την πλακα του...

Αυτό που πότε δεν κατάλαβα ΠΟΤΕ είναι γιατί υπήρξε αυτό το "hate" προς τον Atari ST...Ανυπέρβλητα πολύ hate και για μένα εντελώς
αδικαιολόγητο...Η αλήθεια είναι οτι όσοι είμασταν στα Amigaδικα και στα Ataraδικα διαφορά "δεν βλέπαμε".

Το feeling ήταν το ίδιο και η καρδιά χτυπούσε στα 16bit παίζοντας είτε σε Amiga ειτε σε Atari τα North and South , SilkWorm , Lotus 2, Vroom, Gods KickOff2 και τόσα άλλα μας έκαναν να χάσουμε το μυαλό μας και να "ξεχάσουμε" που μένουμε.

Ίσως ήταν το περιοδικό USER που δημοσίευε γράμματα φανατικών Atarαδων ενάντια στους Amigάδες και τούμπαλιν.
Εντάξυ είχαν πλάκα αλλά έκαναν και μεγάλο κακό παράλληλα καθώς λειτούργησαν ακριβώς σαν τις οπαδικές εφημερίδες.

Mετά από πολλά χρόνια έχω καταλήξει και γνωρίζοντας ολόκληρή πλέον την εξέλιξη και την ιστορία των μηχανημάτων είναι οτι ο ST προκάλεσε στην Amiga κοινότητα τεράστια "ανασφάλεια". Και εξηγούμαι τι εννοώ...
Σχεδόν μέχρι την κυκλοφορία της 500 ήταν "κβαντικό" το άλμα που πρόσφερε ο ST σε συνάρτηση με την εκπληκτική τιμή του.

PC,Mac και Amiga είχαν να αντιμετωπίσουν ένα μοντέλο που είχε ενσωματώσει εξαρχής τη σύνδεση με σκληρούς δίσκους και με τις
εκπληκτικές δυνατότητες του GEM για την εποχή του και με floppies controller μόνο στα 800 δολάρια!
Παρανοικό τουλαχιστον!
Και αντίστοιχα τρομακτικό για τον ανταγωνισμό....Λίγες διαφημίσεις εταιριών έπεσαν τόσο μα τόσο μέσα!
(μιλώ φυσικά για την διαφήμιση με τον τίτλο rip off που βλεπετε παραπάνω στο thread)

Και συγνώμη ρε παιδιά εκείνη την εποχή θα έπαιρνα ST μετά βαίων και κλάδων και θα κορόιδευα τους υπόλοιπους που πούλησαν σπίτια και κότερα για να πάρουν Mac ή Amiga ή ένα PC που δεν είχε καν ήχο...
Αυτό γιατί η τιμή είναι για μένα το απολύτο κριτήριο στην αγορά όλων των αγαθών το λεγόμενο και VFM....Και πόσο μάλλον αν οι δυνατότητες είναι συγκρίσιμες και ορατές.

Σαφώς ανώτερη στα σημεία η Amiga λοιπόν αλλά το feeling του ST το ίδιο και απαράλλακτο.
Αδικαιολόγητο το μίσος και οι κακίες για όλα τα παραπάνω. Και αυτός είναι πιστεύω ένας από τους λόγους που τον ST τον συμπάθησα
πολύ....Και τον συμπαθώ ακόμα και θα ήθελα να τον αποκτήσω σαν τρελός

Faster-Than-Light-16-9.jpg

Κλείνοντας και για να γελάσουμε και να το ελαφρύνουμε λίγο βάζω ένα γράμμα από τα περιοδικά της εποχής! Το είχα ξεφυλλίσει και διαβάσει κατά την διάρκεια φροντιστηρίου ξένων γλωσσών και θα έδινα και το ένα μου νεφρό -σαν να αγόραζα Amiga - ώστε να βρω αυτό το USER σήμερα!

Untitled.jpg


ΥΓ .Οι Amigάδες στο επόμενο τεύχος απαντήσαν επί λέξει το θυμαμαι σαν χθες..... "οι Atarάδες πρέπει να είχαν ως πρότυπο τον εαυτό τους διότι πώς να το κάνουμε? Τα παιδιά διαθέτουν αυτιά!!!! (χαχαχαχαχαχαχαχα)
 
Ωχ , μη μου το κάνεις αυτό με το πληκτρολόγιο . Αφού σου είπα : το είχα ερωτευθεί ! ...
 
Ωχ , μη μου το κάνεις αυτό με το πληκτρολόγιο . Αφού σου είπα : το είχα ερωτευθεί ! ...
To design του Atari ήταν κλάσεις ανώτερο της Amiga. Λατρεύω κάθε γωνία… από το πίσω μέρος με τον διακόπτη του τροφοδοτικό μέχρι και το τούνελ με τα joystick ports (που πολλοί μίσησαν).
Κρίμα που τα περισσότερα έχουν πλέον κιτρινίσει και έχουν χάσει την αίγλη τους….
 
Κάπου είχα διαβάσει για κάποια απλή μέθοδο με την οποία ξεκιτρίνιαζαν τα πλαστικά . Κάνε μία αναζήτηση !
 
Πίσω
Μπλουζα