Atari 1040 STE 2bombs!

sklavos

RetroN00b
Joined
30 Μάρ 2010
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα σε όλους,

Ανακάλυψα το φόρουμ σχετικά πρόσφατα και βλέποντας φωτογραφίες από ατάρι είπα να ξαναστήσω και το δικό μου. Ενώ όλα δείχνουν οτί δουλεύουν με το που κάνει να τρέξει ένα παιχνίδι μου βγάζει 2 βόμβες. Είδα οτι έχει να κάνει με bus error. Υπάρχει κάτι που μπορώ να τσεκάρω ή να διορθώσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γιάννης Θεσσαλονίκη
 
Γεια σου Γιάννη και καλωσήρθες. Ψάξε στο ιντερνετ πώς φτιάχνεις βόμβες, είναι free. Φτιάξε αλλες 3 και ρίχτες από πάνω και το πρόβλημα θα διορθωθεί. Πριν το κανεις, ενημέρωσέ μας να φορέσουμε γυαλιά για την UV ακτινοβολία καθως το μανιτάρι θα σκεπάσει τον ελληνικό ουρανό. :D :D:D:D

Εννοείται δεν ξέρω τι φταίει. :D Ισως καποιο αλλο παληκαρι να εχει αντιμετωπίσει κατι τέτοιο. Dino; DINO;;; Πού ειναι αυτό το άτομο όταν τον χρειάζεσαι;;; :(
 
Συμβαίνει σε ένα παιχνίδι ή σε οποιοδήποτε?

Αν είναι μόνο σε ένα είναι η δισκέττα, αν είναι σε περισσότερα σήκωσε τον STE σε ύψος περίπου 6-7cm και αστον να πέσει. Αν διορθώθηκε το πρόβλημα τότε τα chip θέλουν πίεση για να μπούν στις θήκες τους.
 
Σορι. Πιο πανω εσένα ηθελα να φωναξω, οχι το Dino. :D (@Dino :p :p:p)
 
Όπως είπε και ο ChrisTOS, αν συμβαίνει σε ένα μόνο παιχνίδι, τότε φταίει η δισκέτα.

Αν συμβαίνει σε όλα, δοκίμασε να ανοίξεις τον υπολογιστή χωρίς δισκέτα στο drive και περίμενε αν θα σε βγάλει στο GEM...

Επίσης, δοκίμασε να τρέξεις μια non autoboot δισκέτα και δες αντίδραση...

Τέλος, δοκίμασε τη λύση του ChrisTOS, ή δώσε μια μπουνιά στο σασί με τις γρίλιες... :D

@Rygar: :p :p:p:p:p:p:p:p:p:p:p
 
Πίσω
Μπλουζα