Atari 2600 - ανευ ηχου

Wally είπε:
Τα tips μου οσο αφορα το 2600.Eπειδη βασανιστηκα αρκετα με το συγκεκριμενο,σκεφτηκα να ποσταρω τι βρηκα για να γλυτωσω απο τον κοπο αλλους που θα ασχοληθουν στο μελλον με αυτη τη γοητευτικη κονσολιτσα

1)Οπως γραφω παραπανω,σχεδον ολα τα joystick ειναι συμβατα (εκτος απο αυτα για Spectrum).Παρολα αυτα συνεχιζω να ψαχνω original joystick.Please help :D

2)Τα πιο πολλα PAL 2600 στο ebay ειναι PAL I (βρετανικο συστημα).Ειναι ασυμβατα με το δικο μας PAL (το PAL B) οσο αφορα τον ηχο(ειναι μουγγα στρουγγα).Το δικο μου ηταν PAL I (ετσι εξηγειται και η γελοια τιμη με την οποια το αγορασα).Μετα τη πρωτη ψυχρολουσια (μα ειναι δυνατον να παιζεις Berseker χωρις ηχο? :) ) εκατσα και το εψαξα.

Λοιπον να το motherboard του 2600 jr μου

2600jrmbyn0.jpg


Ανοιγουμε το μεταλικο περιβλημα

2600jrmb2tj9.jpg


και με ενα εξαγωνο κλειδι και με ανοιχτο το 2600 με cartridge μεσα γυριζουμε το μεταλικο εξαρτημα μεχρι να ακουσουμε ηχο απο τα ηχεια της TV

2600jrmb3jl7.jpg
(καλα,τρελη φωτο εβγαλα ;) )

Βουαλα! εχουμε ενα 2600 PAL B!

3)Αν κοιταξετε τη πρωτη φωτο θα δειτε πανω στο modulator μια τρυπα.Απο εκει γυριζοντας την,αλλαζουμε τη συχνοτητα εκπομπης του 2600 και βελτιωνουμε με μικρορυθμισεις την εικονα.Επισης αριστερα του μεγαλου μεταλικου περιβληματος βλεπουμε μια βιδα την οποια επισης γυριζουμε μεχρι να παρουμε βελτιστη εικονα

4)Στις σημερινες TV ,οταν βαζουμε 2600 (ή οποιο αλλο αντιστοιχο vintage συστημα) να κατεβαζουμε εντελως το sharpness

5)Προτιματε NTSC carts διοτι παρολο που εχουν αλλα χρωματα,παιζουν καλυτερα.Τα πιο πολλα PAL releases ειναι απλα NTSC που λογω χρονισμου παιζουν πιο αργα...

6)Το composite hack δινει πολυ καλα αποτελεσματα αλλα ειναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ (τουλαχιστον για μενα)
Tην τρυπα για τον ηχο την βρηκα ,ειναη η πλαγιαστη..


Wally αν σου ειναι ευκολο κυκλωνεις με χρωμα εκει που εχω bold to quote σου


και τις αλλες δυο για ρυθμιση της εικονας;;
 
Μεσα στο κοκκινο βαρελακι
 
Κοκινο βαρελακι ,αυτο αριστερα που εχω στον κυκλο ειναι;;;..


Aυτο δεξια που εχω κυκλωσει παλι ειναι του ηχου σωστα;;



Kαι η τριτη τρυπα αυτη που λες πανω στο modulaor που ειναι,πες οπως το κανουν οι πιλοτοι 2 oclock, 6 oclcok...


 


capturezdx.jpg
 
Οχι. Δεξια ειναι το κοκκινο βαρελακι. Αυτο που εχεις κυκλωσει με κοκκινο. Αριστερα δεν ειναι βαρελακι.
 
Κραταω την ψυχραιμια μου και συνεχιζω,σου χαμογελαω κιολας. :)


Δεξια οπως βλεπεις την φωτο εχω κυκλωσει με
μπλε ενα βαρελακι,αυτο ειναι του ηχου η της εικονας;;;


Boυ στο quote Παρακατω γραφεις και για αλλες δυο ρυθμισεις (αυτες με bold) εκτος του ηχου αυτες που ειναι;;





Αν κοιταξετε τη πρωτη φωτο θα δειτε πανω στο modulator μια τρυπα.Απο εκει γυριζοντας την,αλλαζουμε τη συχνοτητα εκπομπης του 2600 και βελτιωνουμε με μικρορυθμισεις την εικονα.Επισης αριστερα του μεγαλου μεταλικου περιβληματος βλεπουμε μια βιδα την οποια επισης γυριζουμε μεχρι να παρουμε βελτιστη εικονα
 
με ενα εξαγωνο κλειδι και με ανοιχτο το 2600 με cartridge μεσα γυριζουμε το μεταλικο εξαρτημα μεχρι να ακουσουμε ηχο απο τα ηχεια της TV
Το κοκκινο βαρελακι ειναι εξαγωνο εσωτερικα. Φαινεται κατακαθαρα στις φωτοζ
 
Ok thanks,αυτο ειναι του ηχου.


Προσπαθησα σε 4 ποστ να μου γραψεις ποια ειναι η βιδα αριστερα του μεταλικου περιβληματος και που ειναι το Modulator το οποιο εχει μια τρυπα πανω και δεν τα καταφερα.



Θα περιμενω να εκδοθει το βιβλιο σου.
:)
 
Πίσω
Μπλουζα