Atari 2600 - A8 paddles πρόβλημα (jitter)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Καλημερααααααα

εχουμε μια οικογενειακη αδυναμια στο Kaboom λογω paddles. Πιστευω οτι τα παιδια μου περισσοτερο εντυπωσιαστηκαν απο τα paddles παρα απο το Kinect :)

Εχω τα κλασσικα Atari paddles που απο ενα βυσμα βγαινουν 2 paddles.

Τεσπα...εβαλα τα paddles στον 800XL και εγινε πιο εμφανες το jitter και μια "ασαφεια" στον χειρισμο

BTW στο 2600 παιζει το ενα paddle ενω στον 800XL το αλλο paddle. Πως αποφασιζεται ποιο paddle ειναι πρωτο σε καθενα απο τα δυο μηχανηματα?

Ακολουθησα τους οδηγους για την επισκευη του paddle jitter.

Ελυσα εντελως τα ποντεσιομετρα και τα καθαρισα και με ασετον οπως ελεγε το video και τα ξανανοιξα και τα καθαρισα και με contact cleaner.

Το αποτελεσμα ειναι οτι στον 800XL το jitter χειροτερεψε.

Δυστυχως δεν εχω τροπο να δοκιμασω το ιδιο paddle και στο 2600 και στον 800XL για να συγκρινω. Μονο να παρω αποφαση και να ανταλλαξω προσωρινα τα ποντεσιομετρα...

Παντως στο 2600 ειμαι ευχαριστημενος κατα 95%. Στον 800XL εχω τα μεγαλα θεματα.

Αν μπορουσα να παιζω με το ιδιο Paddle και στα 2 μηχανηματα, θα χρησιμοποιουσα το paddle που βλεπει το 2600. Πως μπορουσε να γινει αυτο?

Τι παραπανω μπορω να κανω ωστε να εκμηδενισω το ρημαδι το jitter?
 
Δεν ξέρω αν σε βοηθάει κάπως αλλά εχω είχα το ίδιο πρόβλημα με τα paddles απο το atari 2600 και μετά απο αρκετες φορές ανοιξε κλείσε για καθαρισμό,αλλαγες ποτενσιομετρων και πολλες τσαντίλες ανακάλυψα οτι έφταιγε που έβαζα ntsc παιχνιδι σε pal κονσολα...Τελικά βρηκα την pal εκδοση του παιχνιδιου και ολα καλά :D :D:D
 
Η Best Electronics που εχουν πολυ πραμα για Atari εφεραν νεα βελτιωμενα ποντεσιομετρα.

Το κακο με αυτους ειναι οτι βρισκονται στην Αμερικη και οτι η eshop πλατφορμα τους εχει μενει στα 90s.

Οποιος βρει ακρη πως παραγγελνεις, δωρο κουλουρι Θεσσαλονικης
 
Σε ευχαριστω Γιωργο. Το τσεκαρω και ενημερωνω
 
Θα προσπαθησω να βρω τετοιο ποντεσιομετρο (1M OHm linear) που λεει ο τυπας στο tutorial αλλα πρεπει να σκεφτω πως θα κανω το "μπαστουνι" ιδιο με αυτο του 2600 paddle (που δεν ειναι σαν μισοφεγγαρο)
 
" Ελυσα εντελως τα ποντεσιομετρα και τα καθαρισα και με ασετον οπως ελεγε το video και τα ξανανοιξα και τα καθαρισα και με contact cleaner. "

Το ασετόν πάντως δεν μου φαίνεται και το πλέον ενδεδειγμένο υλικό καθαρισμού για ποτενσιόμετρα. Εγώ είχα κάνει το ίδιο σε κάτι trimmer pots που είχα βγάλει από τον Vectrex (Ναι, τα μηχανάκια μου τα έχω κάνει φύλλο και φτερό) και μόλις τα καθάρισα με ισοπροπανόλη, τα trimmers πήγαν στα σκουπίδια. Αυτά τα υλικά, έχουν το κακό (ίσως) να "καθαρίζουν" και την εσωτερική επίστρωση (άνθρακα?) με αποτέλεσμα να αχρηστεύουν τελείως τα ήδη προβληματικά pots. Πιστεύω ότι αν ένα ποτενσιόμετρο κάνει νερά, είναι γιατί έχει χαλάσει η εσωτερική επίστρωση (λόγω χρήσης) και πρέπει να αντικατασταθεί.

Το συγκεκριμένο project, (κατασκευή C64 paddles) το έχει κάνει ο Dat-Alex στον σύλλογο και πάει jet ! ;-)

DSC_0373-1024x576.jpg
 
Επεσα πανω σε αυτο το ποστ

Εχει ενα BASIC προγραμματακι για να τσεκαρεις τα paddles στους Α8

Κώδικας:
10 GRAPHICS 0:POKE 53277,0
20 POKE 704,134:POKE 710,0
30 POKE 53261,255:POKE 53256,0
40 POKE 53248,PADDLE(0):GOTO 40
Πειραματιστηκα ελαφρως και βαζοντας PADDLE(1) τσεκαρει το αλλο paddle.

Βγαζει την παρακατω οθονια και η γαλαζια στηλη κινειται με το paddle.

IMG_20170211_195016.jpg

Eιδα οτι κινειτο μια χαρα αλλα και χωρις να το ακουμπαω καθε καποια δευτερολεπτα (οχι περιοδικα νομιζω) τρεμοσβηνε. Ισως τελικα να ειναι το PAL. Στο 2600 μου που ειναι NTSC νομιζω οτι ειναι πιο σταθερο.

Δεν εγκαταλειπω τη προσπαθεια :)
 
Επειδη δεν εβγαλα ακρη με τη σελιδα της Best Electronics, εστειλα email στον Bradley ο οποιος ειναι πολυ ευγενικος.

Στελνει Ελλαδα αλλα ουσιαστικα βαζεις την παραγγελια και την διευθυνση σου μεσα στο PayPal transaction (!).

Χωρις tracking και Insurance παει 38 δολλαρια το ενα ποντεσιομετρο.

Θα το επιχειρησω την αλλη εβδομαδα και ελπιζω να μην με διαλυσει το τελωνειο (ερχονται απο USA)
 
Πίσω
Μπλουζα