ATARI 65 XE

plintiriopiaton

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2007
Μηνύματα
249
Αντιδράσεις
7
Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχουν παιχνίδια για αυτό το μηχάνημα? Παίζει μήπως κασέτες από άλλες μηχανές η έχει τις δικές του? Ευχαριστώ.
 
Απο οτι θυμαμαι ειναι πληρως συμβατο με το 800XL
 
Όπως τα λέει ο Wally...

Ο Atari 65XE είναι πλήρως συμβατός με τον 800XL και οι δύο μαζί, με τα παλαιότερα μηχανήματα της Atari 400/800.

Παιχνίδια είχαν κυκλοφορήσει σε κασσέτες και σε δισκέτες 5,1/4...

Τώρα, παιχνίδια θα βρεις σε κανά e-bay ή μέσω emulator...
 
ΝΕΟ ΝΕΟ ΝΕΟ ΟΛΟΚΑΊΝΟΥΡΓΙΟ ΣΧΕΔΌΝ ΑΤΑΡΙ 65ΧΕ

όποιος ψάχνει και περιμένει (καραδοκεί καλύτερα) αμείβεται...Για δείτε εδώ!!! Μια χαρά που την εχω που μετά από τόσα χρόνια έπιασα στα χέρια μου αυτό και επίσης που επιτελούς μπορώ να το δω κατ ιδίαν.

http://img220.imageshack.us/my.php?image=dsc00852kx9.jpg

http://img220.imageshack.us/my.php?image=dsc00851xd9.jpg
 
Να το χαιρεσαι το baby-ST! Πανεμορφο μηχανημα.

..
 
phil_vr είπε:
Να το χαιρεσαι το baby-ST! Πανεμορφο μηχανημα.
..

Baby μα τι baby :))) Φχαριτσω φχαριστω...τώρα δεν εχω ούτε να πληρώσω το κινητό ούτε για βενζίνη αλλά ούτε και για ΔΕΗ αλλά χαλάλι...αφού δεν μπορούμε να τα βρούμε ανά πάσα στιγμή...είμαι για φυλακή σίγουρα...εδώ και 3 μήνες τουλάχιστον έπρεπε να είχα μπει μέσα...τι αρρώστια είναι αυτά τα μηχανήματα...μα τι αρρώστια. Δεν μπορώ να αντισταθώ. Και αυτό που είπα για τους λογαριασμούς είναι αλήθεια...αλλά εχω ΑΤΑΡΙ
 
Δεν πειραζει plintiriotaton. Αρκει που εχεις το Atarακι σου στο σπιτι σου!

Οσο για αρρωστιες..

To οτι εχω τα 2600 σε ολες τις εκδοσεις τους (και μερικα πειραματα με αλλα δυο τρια light sixer) καθως και τις αντιστοιχες Sears, πρεπει να σου λεει πολλα για την δικια μου αρρωστια! Να μην μιλησω και για τα Flashback ετσι?

Αλλα να μην αναφερω και για την νεαποκτειθεντα αρρωστια μου με τα Καστρα και Πολιορκητες και BATTLEGROUND!

Αν αυτα που θελεις να εχεις σου δινουν χαρα φιλε μου, λιγο να σε χαλανε ολα τα αλλα. Αυτα που βρισκονται δυσκολα ειναι το κλειδι της υποθεσης. Απο ΟΤΕ και ΔΕΗ, παντα θα σε κυνηγανε οτι και να κανεις, οποτε αυτα θα τα εχεις για παντα!!

..
 
phil_vr είπε:
Δεν πειραζει plintiriotaton. Αρκει που εχεις το Atarακι σου στο σπιτι σου!
Οσο για αρρωστιες..

To οτι εχω τα 2600 σε ολες τις εκδοσεις τους (και μερικα πειραματα με αλλα δυο τρια light sixer) καθως και τις αντιστοιχες Sears, πρεπει να σου λεει πολλα για την δικια μου αρρωστια! Να μην μιλησω και για τα Flashback ετσι?

Αλλα να μην αναφερω και για την νεαποκτειθεντα αρρωστια μου με τα Καστρα και Πολιορκητες και BATTLEGROUND!

Αν αυτα που θελεις να εχεις σου δινουν χαρα φιλε μου, λιγο να σε χαλανε ολα τα αλλα. Αυτα που βρισκονται δυσκολα ειναι το κλειδι της υποθεσης. Απο ΟΤΕ και ΔΕΗ, παντα θα σε κυνηγανε οτι και να κανεις, οποτε αυτα θα τα εχεις για παντα!!

..
έτσι σκέφτομαι και εγώ και χαίρομαι που είμαστε πολλοί έτσι...
 
Πολύ ωραίο μηχάνημα φίλε...και από ότι ξέρω είναι πολύ δύσκολο να τα βρεις!!!

Να το χαίρεσαι!!!!
 
Καλορίζικο και καλώσόρισες στην παρέα των Atari 8-bit users!!! :)
 
Και φυσικα δεν νοειται να εχεις ΕΝΑ μονο Atari!! Αμεσως να βαλεις πλωρη και για το επομενο fuji που θα μπει στο σπιτι σου!
 
Eπειδη καιγομαι για μονιτορ,το Atari SM124 παιζει να ειναι συμβατο με το 65XE και αν οχι με ποια μονιτορ ειναι συμβατα ο συγκεκριμενος.


Θα προτιμουσα τα μαμισια απο την Αtari βεβαια.
 
Συγκεκριμένο monitor δεν υπάρχει για τα XL/XE...

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε monitor με RCA ή Scart...

Φυσικά είναι θέμα καλωδίου που διαθέτεις...

Εγώ έχω ένα Philips έγχρωμο από το 1988, το οποίο με κάλυψε και για τον 800XL και για τον ST.

Είναι ετούτο δω...

Το SM124 είναι το ασπρόμαυρο για τον ST και μάλιστα για τη high resolution, οπότε δεν κάνει για τον οχτάμπιτο.

Ρίξε μια ματιά εδώ:http://atariage.com/forums/topic/197554-suitable-tvsmonitors-for-65xe/

Αν δε βρεις άκρη, πες μου να βγάλω το καλώδιο που έχω ( που το έχω; ) και να το φωτογραφίσω μπας και πας σε ηλεκτρονικό και σου φτιάξει κανένα...

A! Welcome to the /|\ side!!!
 
Mαλιστα thnx Dino,στο συγκεκριμενο θρεντ επεσα πανω του και εγω ψαχνοντας,εχω ενα 65XE τα τελευταια χρονια και ειπα να το βαλω μπρος.


Εν τελει πρεπει να βρω CRT μονιτορ ποιο ευκολο και οικονομικο ειναι να παρω κανα καλωδιακι scart απο το ebay για συνδεση σε TV παρα να πληρωνω μτφ για μονιτορ.



Να ταν το μαμισιο της Αtari θα αξιζε τον κοπο και τα εξοδα.
 
Να το βάλεις μπρος... αξίζει! :thumbup:

Να φανταστώ οτι έχεις και κασσετοφωνάκι;

Αν "καίγεσαι" για Atari monitor πάντως, δες και το έγχρωμο Atari SC1224 monitor...
 
Δεν κάνει το 1224 για τα 8μπιτα, είναι RGB... Οποιοδήποτε Video-Μonitor, όπως τα C=1084, 1702, 1901 ή μονόχρωμα Philips κλπ με είσοδο RCA composite, είναι μια χαρά...

Επίσης μια οποιαδήποτε τηλεορασούλα (CRT ή LCD) με την ίδια είσοδο ή και με scart (έχει pins και για composite), θα κάνει τη δουλειά τέλεια....
 
Έχεις δίκιο! :thumbup:

Όταν πόσταρα, θυμάμαι οτι είχα δει κάπου οτι δούλευε, αλλά μάλλον ήταν με αντάπτορα...
 
Πίσω
Μπλουζα