Atari 7800 βύσμα τροφοδοσίας

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.264
Ξερει κανεις αν (και που) μπορω να βρω εν Αθηναις το βυσμα του τροφοδοτικου του 7800?

Θελω να κανω μια μοντα και να φτιαξω ενα μικρο ανταπτορα ωστε να χρησιμοποιω το τροφοδοτικο του MegaDrive...

Θα πρεπει να κουμπωνει σε αυτη την χαζο-υποδοχη.



Διαβασα παντως οτι υπηρχε παλια ως βυσμα στις μπαταριες των ασσυρματων τηλεφωνων αλλα τα θυμαμαι πιο μικρα...
 
Μπορεις να το ανοιξεις και να αλλαξεις το βισμα με κατι ποιο σύγχρονο.

Ετσι μπορεις να χρησιμοποιεις ενα απλο μετασχηματιστη,
 
Ελεγα μηπως γλυτωσω το ανοιγμα της κονσολας και τις πλακετο-κολλησεις...
 
νομίζω εχω ένα τροφοδοτικό 7800 ορφανό. Όταν παω σπίτι θα κοιτάξω και θα σου πω
 
Nα σαι καλα βρε Ethaniel που θα μπεις στο κοπο!
 
Nα ευχαριστησω τον Ethaniel για το τροφοδοτικο που μου εδωσε!!

Το απογευμα πρωτα ο Θεος, θα δοκιμασω αν λειτουργει και η κονσολα
 
Εφαγα πακετακι.

Μαλλον τα 7800 βγηκαν με διαφορα βυσματα τροφοδοσιας.

Στη περιπτωση μου, και το 7800 και το τροφοδοτικο βρεθηκαν να εχουν αρσενικο βυσμα!!! :)

19392.jpg

Δωστε ιδεες ρετρο-αδερφια! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally, στριπαρε καλωδια απο 2600αρι τροφοδοτικο και ριξε καλωδια μεσα.. στα ξαναπα αλλα σε spectruma οταν μιλας.. :)
 
phil_vr είπε:
Wally, στριπαρε καλωδια απο 2600αρι τροφοδοτικο και ριξε καλωδια μεσα.. στα ξαναπα αλλα σε spectruma οταν μιλας.. :)

XAXAXAXA!!! Δε στρίβει ε? :D
 
ελεος... δεν το φερνεις κατα δω να σου βαλω κανα βυσμα; νιωθω ασχημα τωρα :(
 
ΗΡΑΚΛΗ ΣΥΝΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΑΑΑΑΑΑ

ΡΙΞΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΔΙΗΜΕΡΟ BAN!

Ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε βαλει ανταπτορα και γι αυτο δεν ταιριαζε το βυσμα!!!

Μου πηρε 1 ωρα για να το καταλαβω! Απαραδεκτον για πρακτοραααααα

Τεσπα, το τροφοδοτικο ταιριαζει αψογα αλλα εχω προβλημα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω και εγω ενα γαλλικο 7800 κατι χρονια ορφανουλη να καθεται χωρις καλωδια αλλα με 2 δικα του pads λειτουργικο.

Τροφοδοσια η Αταρι μας την εκανε με το δικο της βυσμα ,απο καλωδιο εικονας τι παιζει,απο οτι ειδα δεν εχει rf αλλα σαν του Mega Drive ,επισης γραφει Peritel απο κατω απο την κονσολα,scart δεν ειναι αυτο;
 
https://en.wikipedia.org/wiki/SCART'

όντως οι Γάλλοι Άααρντυ έχουν δικές τους λέξεις για το κάθε τι. Το ΝΑΤΟ το λένε ΟΤΑΝ, to AIDS SIDA, ton HIV IHV κλπ.και το SCART είναι γαλλική εφεύρεση.
 
Ok η μια πλευρα του καλωδιου σκαρτ η αλλη που μπαινει στην κονσολα ειναι proprietary;
 
Το pinout για το γαλλικο 7800.

Βεβαιως εδω λεει οτι το 7800 δεν εβγαζε RGB και ετσι εσωτερικα εκαναν μετατροπη το composite σε RGB με αποτελεσματα οχι παντα θετικα.

Απ'οσο βλεπω πιθανοτατα μπορεις να βγαλεις composite απο το γαλλικο 7800 οποτε δεν χρειαζεται να φτιαξεις ενα πληρες καλωδιο.
 
Πίσω
Μπλουζα