Atari-Amiga

demis1159

RetroN00b
Joined
26 Ιουν 2012
Μηνύματα
27
Αντιδράσεις
4
Την καλημερα μου εχω ριξει μια ματια στο φορουμ μας και εχω δει αυτες τις δυο εκδοσεις του Atari και του Amiga ποτε ακριβως κυκλοφορισαν, απο ποια εταιρια, ηταν της IBM ή ειχαν καμια σχεση με αυτην ; Ξερω οτι εκαναν και αλλες εταιριες λειτουργικα συστηματα τοτε πριν το DOS και μετα ομως δεν φανταστηκα πως την τοτε εποχη θα καναν και οικιακους υπολογιστες. Δωστε μ πληροφοριες και ενημερωστε με σχετικα με αυτα τα δυο λειτουργικα συστηματα. Ως τωρα γνωριζα οτι μονο η Αpple εκανε λειτουργικα συστηματα το system 1x ηταν το πρωτο της λειτουργικο συστημα με ασπρομαυρη οθονη και η Microsoft ειχε το DOS μεχρι το 1987 αν θυμαμαι καλα η MS ειχεν το DOS ενω η Apple προχωρησε με τα γραφικα περιβαλλοντικα της λειτουργικα συστηματα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας και την ενημερωση. Οσο παμε μαθαινουμε τα παλιοτερα που μας ενδιαφερουν εμας τους νεους (εμενα προσωπικα).
 
Προφανώς είσαι νεώτερος από εμάς για να μην τα ξέρεις...στην γενιά μας αυτά ήταν το δεδομένο. Χαίρομαι που σου κέντρισαν το ενδιαφέρον οι δύο πλέον αγαπημένοι σε μας δεκαεξάμπιτοι υπολογιστές
 
spyros_s είπε:
Προφανώς είσαι νεώτερος από εμάς για να μην τα ξέρεις...στην γενιά μας αυτά ήταν το δεδομένο. Χαίρομαι που σου κέντρισαν το ενδιαφέρον οι δύο πλέον αγαπημένοι σε μας δεκαεξάμπιτοι υπολογιστές
Ναι φιλε μου ειμαι νεοτερος οπως το ειπες ομως θελω πραγματικα να μαθω αυτα τα δυο οικιακα pc και λειτουργικα συστηματα atari και amiga οπως ειπα και σε προηγουμενη δημοσιεψη μου εχω μανια με τους υπολογιστε τους αγαπω παρα πολλα και θελω να εμπουτισω τις γνωσεις μου οσο περισσοτερο μπορω γι αυτο βρισκομαι εδω για να μαθω γιατι κανεις δεν γεννιεται και να τα γνωριζει ολα. Ολοι απο καπου τα μαθατε εσυ το ειπες στον αλλον ο αλλος το ειπε παρακατω και ετσι μεταφερονται οι γνωσεις για τα παλια πραγματα.

Shock είπε:
Ενδιαφερον το βιντεο σου φιλε μου ομολογο οτι εχω μαθει πραγματα που δεν τα γνωριζα στην συνεχεια της ιστοριας τι εγινε ; Ξερω οτι στις 20 November 1985 κυκλοφορισαν τα Microsoft Windows 1.0 απο την Microsoft ενω η Apple ηταν παρα πολλα μπροστα εκεινη την εποχη μετα εμαθε ο αγαπημενος μου Steve Jobs οτι η MS εκανε κλοπη του λειτουργικου συστηματος του καθως ακολουθησε δικαστηριο και νικητρια βγηκε η MS αν δεν κανω λαθος μετα τι εγινε , υπηρχαν και αλλες εταιριες που κατασκευαζαν λειτουργικα συστημα αν ναι τοτε ποιες ηταν και πως ηταν ακριβως ; Υπηρχαν απο τοτε τα Mame32 αυτη ολη η λιστα με τα παιχνιδια που παιζαμε στα cafe και στα καφενεια που πηγαιναμε και αργοτερα βγηκε για υπολογιστες ή οχι ; Πειτε μου και μενα να ξερω ρε παιδια βλεπεταιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ποσο ενδιαφερον εχω ποσα ερωτηματα εχω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχεις πολύ διάβασμα.

Ένα μυστικό της ιστορίας των υπολογιστών είναι ότι χωρίς την Amiga ο κόσμος των υπολογιστών θα ήταν πολύ διαφορετικός.

Έχασες μια ρομαντική εποχή, την εποχή των ιπποτών όπως μου αρέσει να λέω (για τους υπολογιστές). Πλάκωμα των (λίγων στην Ελλάδα) STάδων και των Amigάδων (εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει σύγκριση αλλά τέσπα), αλλά και πιο πριν... Commodore 64 (πετυχημένος... παντού), Amstrad (πετυχημένος Ελλάδα/UK), Spectrum (πετυχημένος UK ειδικά)... και άλλων βέβαια (είχαμε και τους παλιότερους με τα Oric κλπ.).

Η Amiga είχε το πρώτο consumer pre-emptive multitasking OS από τη γέννηση του (1.0), πράγμα που στο PC έγινε μόνο με τα Windows NT 3.51 (που δεν είχε κανείς consumer) και στην Apple (το ξεχνάει η ίδια, όπως και ΟΤΙ δεν ήρθε πρώτη ή της βρήκαν ότι έκλεψε) ΑΚΟΜΑ πιο μετά, με το πρώτο OS X (10.0).

Ο ST ήταν η αντίδραση του Tramiel (o θρύλος στου οποίου το τιμόνι η Commodore έφτιαξε τους PET, VIC-20, CBM64) επειδή έφυγε από την Commodore, αλλά δεν είχε καταφέρει να πάρει τις μαγικές πατέντες του blitter (που αργότερα με κάποιο διακανονισμό μπόρεσαν να βάλουν μετέπειτα μοντέλα). Ήταν ένας υπολογιστής χωρίς τρομερές ιδιαιτερότητες. Τα γραφικά "καλά" αλλά όχι τίποτα απίστευτο (όπως όταν βγήκε η Amiga και είχαν μείνει όλοι οι ειδικοί με ανοιχτό το στόμα), ο ήχος ήταν επιπέδου amstrad (αν θυμάμαι ήταν το ίδιο chip) αλλά λόγω MIDI port πήγε καλά στη μουσική βιομηχανία (που στην Amiga που είχε ΠΟΛΥ καλύτερο ήχο, έβγαζες με απλό φτηνό αντάπτορα MIDI αλλά άντε πες το αυτό στους ημιμαθείς τότε μουσικούς), ο επεξεργαστής ήταν ο ίδιος (αν και νομίζω μετά η σειρά ST πρώτη έβγαζε μεγαλύτερο μοντέλο CPU πριν την Commodore - που έβγαζε και αυτή), ενώ το TOS ήταν ουσιαστικά ένα αντίγραφο του GEM για να τρέχει σε Motorola (το GEM ήταν ένα γραφικό περιβάλλον για PC... στις αρχικές του εκδόσεις ΠΟΛΥ καλύτερο από τα Windows 1.0, 2.0, αλλά... η Microsoft ήδη έβαζε τους σπόρους).

Τα μετέπειτα ST ήταν πολύ βελτιωμένα, αλλά ήταν ουσιαστικά πατσαρίσματα σε κάτι που δεν ήταν και κάτι τόσο τρομερό - αυτό φάνηκε αργότερα και από την πορεία των emulators που ήταν πολύ πιο εύκολο να φτιαχτούν του ST.

Παγκοσμίως είχε (και λογικά) μικρότερη επιτυχία και πωλήσεις από την Amiga που όμως η Commodore ΚΑΤΑΦΕΡΕ να ρίξει στα βράχια μόνη της.

Είδες ότι μιλάω λιγότερο για την Amiga. Ίσως γιατί αν αρχίσω, θα γράψω βιβλίο (είμαι από τους πρώτους που συνέταξα ιστορία της Amiga, σε συνεργασία με φίλους... ίσως την βρεις ακόμα on-line κάπου).

ΜΑΜΕ δεν υπήρχε φυσικά τότε (δεν ήταν καν δυνατόν). Το MAME εμφανίστηκε το 97 (τότε το πρωτοείδα κιόλας)... το MAME32 ΠΟΛΥ αργότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως τα'πε ο NLS... Δε θα μπορούσα να τα πω καλύτερα...
 
NLS είπε:
Έχεις πολύ διάβασμα.Ένα μυστικό της ιστορίας των υπολογιστών είναι ότι χωρίς την Amiga ο κόσμος των υπολογιστών θα ήταν πολύ διαφορετικός.

Έχασες μια ρομαντική εποχή, την εποχή των ιπποτών όπως μου αρέσει να λέω (για τους υπολογιστές). Πλάκωμα των (λίγων στην Ελλάδα) STάδων και των Amigάδων (εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει σύγκριση αλλά τέσπα), αλλά και πιο πριν... Commodore 64 (πετυχημένος... παντού), Amstrad (πετυχημένος Ελλάδα/UK), Spectrum (πετυχημένος UK ειδικά)... και άλλων βέβαια (είχαμε και τους παλιότερους με τα Oric κλπ.).

Η Amiga είχε το πρώτο consumer pre-emptive multitasking OS από τη γέννηση του (1.0), πράγμα που στο PC έγινε μόνο με τα Windows NT 3.51 (που δεν είχε κανείς consumer) και στην Apple (το ξεχνάει η ίδια, όπως και ΟΤΙ δεν ήρθε πρώτη ή της βρήκαν ότι έκλεψε) ΑΚΟΜΑ πιο μετά, με το πρώτο OS X (10.0).

Ο ST ήταν η αντίδραση του Tramiel (o θρύλος στου οποίου το τιμόνι η Commodore έφτιαξε τους PET, VIC-20, CBM64) επειδή έφυγε από την Commodore, αλλά δεν είχε καταφέρει να πάρει τις μαγικές πατέντες του blitter (που αργότερα με κάποιο διακανονισμό μπόρεσαν να βάλουν μετέπειτα μοντέλα). Ήταν ένας υπολογιστής χωρίς τρομερές ιδιαιτερότητες. Τα γραφικά "καλά" αλλά όχι τίποτα απίστευτο (όπως όταν βγήκε η Amiga και είχαν μείνει όλοι οι ειδικοί με ανοιχτό το στόμα), ο ήχος ήταν επιπέδου amstrad (αν θυμάμαι ήταν το ίδιο chip) αλλά λόγω MIDI port πήγε καλά στη μουσική βιομηχανία (που στην Amiga που είχε ΠΟΛΥ καλύτερο ήχο, έβγαζες με απλό φτηνό αντάπτορα MIDI αλλά άντε πες το αυτό στους ημιμαθείς τότε μουσικούς), ο επεξεργαστής ήταν ο ίδιος (αν και νομίζω μετά η σειρά ST πρώτη έβγαζε μεγαλύτερο μοντέλο CPU πριν την Commodore - που έβγαζε και αυτή), ενώ το TOS ήταν ουσιαστικά ένα αντίγραφο του GEM για να τρέχει σε Motorola (το GEM ήταν ένα γραφικό περιβάλλον για PC... στις αρχικές του εκδόσεις ΠΟΛΥ καλύτερο από τα Windows 1.0, 2.0, αλλά... η Microsoft ήδη έβαζε τους σπόρους).

Τα μετέπειτα ST ήταν πολύ βελτιωμένα, αλλά ήταν ουσιαστικά πατσαρίσματα σε κάτι που δεν ήταν και κάτι τόσο τρομερό - αυτό φάνηκε αργότερα και από την πορεία των emulators που ήταν πολύ πιο εύκολο να φτιαχτούν του ST.

Παγκοσμίως είχε (και λογικά) μικρότερη επιτυχία και πωλήσεις από την Amiga που όμως η Commodore ΚΑΤΑΦΕΡΕ να ρίξει στα βράχια μόνη της.

Είδες ότι μιλάω λιγότερο για την Amiga. Ίσως γιατί αν αρχίσω, θα γράψω βιβλίο (είμαι από τους πρώτους που συνέταξα ιστορία της Amiga, σε συνεργασία με φίλους... ίσως την βρεις ακόμα on-line κάπου).

ΜΑΜΕ δεν υπήρχε φυσικά τότε (δεν ήταν καν δυνατόν). Το MAME εμφανίστηκε το 97 (τότε το πρωτοείδα κιόλας)... το MAME32 ΠΟΛΥ αργότερα.
Σε ευχαριστω παρα πολλα φιλε μου να σαι καλα για την ενημερωση σου ετσι θελω να μαθαινω για να μορφωνομαι. Γιατι η μαθηση ειναι η μητερα της μορφωσης ετσι δεν λεμεν εε ;;;
 
Πίσω
Μπλουζα