Atari Flashback 2 - Cartridge Modded

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Μετα απο 800 κολησεις και ατελειωτες ωρες ενασχολησης, το Cartridge modded Atari Flashback 2 ειναι ετοιμο! Ενταξει, δεν ηταν τοσο δραματικη η δημιουργια του, αλλα προϋποθετει υπομονη, μερακι, χρονο και λιγη τυχη στο να πετυχει κανεις τις rev Β και C στις παρτιδες των πλακετων μιας και κανουν την ζωη του καθε Modder απειρως ευκολοτερη.

Test Drive, να δουμε τι φτιαξαμε..

picture.php


Εχει αραγε θεση διπλα στα "βαρεα" μεγαθηρια και τον αειθαλη βενιαμιν των 2600?

picture.php


Εδω στην δικια του μορφη οπως το ξερουν ολοι, με τα ενσωματωμενα παιχνιδια του και το μενου του.

picture.php


picture.php


Με τα BMX Airmaster και NEXAR τα παει μια χαρα, στην alter ego μορφη του ως cartridge-powered-tiny-2600 wannabe!

picture.php


Και με τα hack παιχνιδια τα πηγαινει μια χαρα, οπως εδω με το Yankeemania (Hack του Megamania)..

picture.php


.. οπως και με τις παιχνιδαρες! (Kung Fu Master)

Αποστολη εξετελεσθη. Πλεον το μικρακι, παιρνει μονιμη θεση διπλα στο βαθρο των τριων προκατοχων του με αξιωσεις! :)

Οποιος κατοχος ενος Flashback 2 εχει τις αναλογες φιλοδοξιες, εδω θα βρει ότι πληροφοριες και βοηθηματα θελει για αυτο το project : http://www.atariage.com/forums/index.php?showtopic=79421
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο Phil. Εξαιρετική δουλεια.
 
Μπράβο μάγε των Atari !!!

> Ρίξε ένα εκτενές review - hack - how - to στο περιοδικό ;-) <
 
Για να καταλάβω και εγώ που μπαίνω αργά-αργά στο κλίμα (ΟΚ τελευταίος) :) το Flashback 2 έχει την δυνατότητα για cartidges αλλά δεν έχει cartidge slot?

Δηλαδή υπάρχει η υποδομή αλλά πρέπει να τρυπήσεις το κουτί και να φέρεις με καλωδιάκια από την πλακέτα τα σήματα ως το slot που προσθέτεις?
 
Και,αν κανω λαθος να με διορθωσει ο Φιλιππος, μς αυτο το τροπο εχεις

1)καλυτερο video output μιας και το κυκλωμα απεικονισης ειναι πιο συγχρονο και φρεσκο

2)καλυτερα pads (εκανα τη δοκιμη που μου ειχε επισημανει ο phil με τα παλια και τα flashback pads και υπαρχει μεγαλη) διαφορα στην αισθηση

3)πιο μικρο/βολικο μεγεθος

4)και αν θυμαμαι καλα,γλυτωνεις και το εξωτερικο τροφοδοτικο

Ετσι!Τετοιες μοντες μου αρεσουν!
 
Wally είπε:
Και,αν κανω λαθος να με διορθωσει ο Φιλιππος, μς αυτο το τροπο εχεις1)καλυτερο video output μιας και το κυκλωμα απεικονισης ειναι πιο συγχρονο και φρεσκο

2)καλυτερα pads (εκανα τη δοκιμη που μου ειχε επισημανει ο phil με τα παλια και τα flashback pads και υπαρχει μεγαλη) διαφορα στην αισθηση

3)πιο μικρο/βολικο μεγεθος

4)και αν θυμαμαι καλα,γλυτωνεις και το εξωτερικο τροφοδοτικο

Ετσι!Τετοιες μοντες μου αρεσουν!
Ναι, αλλά δεν έχεις crocodile...

ή μήπως κάνω λάθος??? Phil...παίζει κανονικά ο κροκόδειλος? με μενού και όλα κομπλέ?
 
Την πάτησες, έχει crocodile :D
 
gtsamour είπε:
Την πάτησες, έχει crocodile :D
Μπρε...απάντησα στα πλεονεκτήμα της μόντας που ανέφερε ο Wally...

Είπε έχεις καλύτερη εικόνα, καλύτερο το ένα το άλλο...

και λέω εγώ....ναι, αλλά δεν έχεις Crocodile ....με τη μόντα αυτή...

Νομίζω ο κροκόδειλος δεν είναι συμβατός με το FB2....δεν λειτουργεί το μενού βασικά...αλλά ίσως λειτουργεί όταν του φορτώνεις μόνο ένα παιχνίδι...
 
Shock είπε:
Για να καταλάβω και εγώ που μπαίνω αργά-αργά στο κλίμα (ΟΚ τελευταίος) :) το Flashback 2 έχει την δυνατότητα για cartidges αλλά δεν έχει cartidge slot?Δηλαδή υπάρχει η υποδομή αλλά πρέπει να τρυπήσεις το κουτί και να φέρεις με καλωδιάκια από την πλακέτα τα σήματα ως το slot που προσθέτεις?
Ακριβως Shock. To Flashback 2 ειναι πραγματικο Atari 2600 σε σχεδιαση παρολο που ειναι η μιση πλακετα απο το JR. Φτιαχτηκε με υποχθονιο τροπο (και μακρια απο τα ματια της Info-Atari) ωστε να αποτελεσει ενα μικρο comeback στους εκαστοτε 2600 fans, μιας και απο επισημη εταιρεια δεν θα βλεπαμε υποστηριξη cartridge εν ετη 2000 στον αιωνα τον απαντα. Υπαρχει ολη η μελετη και η υποδομη εσωτερικα με αριθμημενα pinouts και το μονο που εχει να κανει ο κατοχος του ειναι αρκετες (μα αρκετες!) κολησεις, και να προσαρμοσει στο απειροελαχιστο χωρο που απομενει μεσα (καθως απο καλωδια στο τελος γινεται του.. spiderman!) το τελικο κοματι με την υποδοχη cartridge.

Υπαρχει 95% συμβατοτητα στα κανονικα carts (εχει να κανει με το firmware αυτο - αλλα αρκετα που δεν παιζουν ηδη περικλυονται στα ενσωματωμενα του παιχνιδια οποτε μικρο το κακο), και με το krokodile δεν το εχω δοκιμασει απλα εχω ακουσει οτι παιζει μονο απο ενα παιχνιδι μονο (και οχι με μενου). Αυτο χριζει τεσταρισματος παντως, καθως ποτε δεν ξερεις αν δεν το δοκιμασεις και φανταζομαι οτι ολα ειναι ισορροπιες στον παραπανω περιορισμο της συμβατοτητας. Παντως απο περιπου 100 carts που δοκιμασα χθες, δεν βρηκα προβλημα σε κανενα απο αυτα..

Καποιος καταφερε να κανει και κατι σαν eprom για αυτο, ωστε να ενσωματωσει την δυνατοτητα να εχει ολα τα παιχνιδια μεσα του (οπως στην κανονικη μορφη του Flashback 2 δηλαδη) αλλα δεν το εχω δει, και δεν εχω ιδεα του ποσο αληθευει και ποσο δουλευει..

Wally, σε ολα σωστος, εκτος απο το τροφοδοτικο που δεν το γλυτωνεις μεν, απλα δεν ειναι και τουβλο σαν τα παλια! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geoanas είπε:
Μπράβο μάγε των Atari !!!
Ο Geoanas τα είπε όλα νομίζω !!

Ο Phil μας έχει βάλει τα γυαλιά με τις φοβερές και επαγγελματικότατες δουλειές του. :thumbup:
 
Εγώ θα είμαι καυστικός. Θα το σκεφτώ να το κάνω μονο εάν παίζει το Crocodile στ ασίγουρα και χωρίς ματσακονιές. Κατά τα άλλα όπως είπε και ο geoanas, ο Phil ΕΙΝΑΙ ο γκουρού των Atari 2600.
 
Βρε σεις, δεν εφευρα και τον τροχο! :) Μακαρι οι γνωσεις μου σε ηλεκτρονικα να ηταν αρκετα καλυτερες παιδια, καθως απο ιδεες.. αλλο τιποτα! Το παλευω παντως..

Rygar είπε:
Εγώ θα είμαι καυστικός. Θα το σκεφτώ να το κάνω μονο εάν παίζει το Crocodile στ ασίγουρα και χωρίς ματσακονιές. Κατά τα άλλα όπως είπε και ο geoanas, ο Phil ΕΙΝΑΙ ο γκουρού των Atari 2600.
Rygar.. ριξε μια ματια στο πρωτο πρασινο τετραγωνακι απο την λιστα που ακολουθει ;)

http://kennedy.greg.googlepages.com/fb2compat.html

Απο την λιστα αυτη λειπει και το Defender II που το εχω και δουλευει και αυτο μια χαρα..

Θα το επιβεβαιωσω και εγω με το krok ενος φιλου και με τυχαια παιχνιδια σε μενου μορφη..

Αν δουλευει ενταξει.. σε βλεπω για ΠΟΛΥ κολημα!!!!!! :) :)
 
phil_vr είπε:
Θα το επιβεβαιωσω και εγω με το krok ενος φιλου και με τυχαια παιχνιδια σε μενου μορφη..

Αν δουλευει ενταξει.. σε βλεπω για ΠΟΛΥ κολημα!!!!!! :) :)
Αν δουλεύει μας βλέπω όλους για πολύ κόλλημα...άσε και δεν μου πέτυχε ούτε στο ntsc η βασική μόντα....αλλά που θα μου πάει....

Για ενημέρωσε βρε Phil τι γίνεται, αν και είμαι 99% σίγουρος ότι δεν μπορεί να δει το μενού...και παίζει μόνο φλασαρισμένο με 1 παιχνίδι
 
Πολύ ωραία δουλειά phil! Ειμαι εντυπωσιασμένος!
 
Phil, μια απορία. Παίζει ntsc cartridges μόνο ή δουλεύουν και τα pal?

Επίσης, το cartridge slot που μπορείς να το βρεις?
 
Αγοραζεις ενα junior με 20 ευρω και το ξεκολλας :)
 
'Η πριονίζεις παλιές ISA Slots και τις φέρεις στα ίδια pin του cartridge. Αν και νομίζω για το 2600, φτάνει και το connectorάκι απο καλώδιο για 5 1/4 FDD...
 
Plink είπε:
Για ενημέρωσε βρε Phil τι γίνεται, αν και είμαι 99% σίγουρος ότι δεν μπορεί να δει το μενού...και παίζει μόνο φλασαρισμένο με 1 παιχνίδι
Επεσε ψακτικη, και η ετυμηγορια ειναι η εξης. Ναι, παιζει και με μονο παιχνιδι, και με μενου, ΟΜΩΣ πρεπει τα παιχνιδια αυτα να ειναι αποκλειστικα ολα ιδια, ειτε 2κ ειτε 4κ και το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ, κανενα απο αυτα να μην κανει κληση στην RAM αλλα και να ανηκουν φυσικα στην συμβατη λιστα που υπαρχει. Κοινως, ειναι Try and error κατασταση, παντως υπο αυστηροτατες προυποθεσεις παιζει.

theoritikos είπε:
Phil, μια απορία. Παίζει ntsc cartridges μόνο ή δουλεύουν και τα pal?Επίσης, το cartridge slot που μπορείς να το βρεις?

Eιναι καθαροαιμο NTSC theoritike. Δοκιμασα εντελως τυχαια τα παιχνιδια της Quelle που μου ειχε δωσει ο Wally το καλοκαιρι και ειναι ολα PAL, και οπως περιμενα (οπως και στα υπολοιπα Atariα μου) επαιζαν με ασπρομαυρα χρωματα. Αυτο πιστευω ειναι το καλυτερο benchmark οταν λεμε οτι μεσα του ειναι πραγματικο 2600. Τωρα για το cartridge port, ειτε ξηλωνεις απο κανενα jr οπως σωστα ανεφερε ο wally, ειτε ξηλωνεις κανενα απο τα πειραματοζωα 2600 που εχω (!), ειτε ακολουθεις την συμβουλη του ΑSiC με παλιες καρτες η ακομα και με 3.5" καλωδιο μιας και τα cartridge του 2600 εχουν πολυ κοντη "φατσα" και δεν εχουν πολλα pin. Απο εκει και περα θελει μοντα να το σταθεροποιησεις για να μην το ξηλωνεις καθε φορα που θα βαζεις ενα cartridge.

***** Σημειωση: Αν ακολουθησεις τον δρομο καρτας/καλωδιου, θα μπορεις να παιζεις μονο οτι carts ειναι εκτεθειμενα (οπως της Activision, Coleco, Imagic, Mattel, Apollo κλπ) καθως οσα εχουν καλυμα οπως της Atari/Sears δεν θα κουμπωνουν, καθως θα σου λειπουν τα δοντακια διπλα απο τον connector που σπρωχνουν το καλυμα των carts προς τα πανω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα με κάνετε να παω να αγορασω κολλητήρι :D
 
Παιδια για να λεει ο Phil οτι εχει πολλες κολλησεις....θα εχει ΠΟΛΛΕΣ κολλησεις... :)
 
Πίσω
Μπλουζα