Atari like USB Paddle με Arduino

Εχω πολυ jitter. Κακες κολλησεις?

IMG_20190509_213012.jpg
 
Είναι θολή η εικόνα και δεν διακρίνονται οι κολλήσεις.
 
Οταν συμβαινει το jitter, σταματαω να γυριζω το ποντεσιομετρο αλλα το πρασινο λαμπακι συνεχιζει αναβει ατακτα. Νομιζω οτι θα επρεπε να αναβει μονο ταν κανω χρηση του ποντεσιομετρου. Δεν ξερω τι σημαινει αυτο το πρασινο led αλλα ισως ειναι ενδειξη βραχυκυκλωματος η ολη ιστορια.
 
To διάφανο που αναφέρεις είναι σιλικόνη. Δεν μπορώ να καταλάβω το κύκλωμα από τις φωτογραφίες για να σε βοηθήσω. ο λόρδος Βεκ που το έχει φτιάξει μπορεί να σου πει το σωστό pinout.  Πάντως αν έχεις αμφιβολία για τις κολλήσεις σου, τότε πέρνα τις ξανά με το κολλητήρι. Δηλαδή λίωσε με το κολλητήρι την ήδη υπάρχουσα κόλληση στα σημεία.
 
Wally:

-Το διαφανές που φαίνεται είναι όντως θερμοκόλλα, που έβαλα  από την πάνω πλευρά του Arduino για λόγους μηχανικής αντοχής, για να μην ξηλώνονται με το παραμικρό τα καλωδιάκια που είναι πολύ λεπτά.

- Δεν έχω παρόμοιο ποτενσιόμετρο για να το επαληθεύσω, αλλά νομίζω πως η πάνω με την κάτω τριάδα είναι ισοδύναμες. Υπάρχει επίσης περίπτωση το ποτενσιόμετρό σου να είναι και διακόπτης (κάνει κλίκ στην μια του άκρη;) που σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι παίζεται.

- Η στήριξη στο κουτί. Πολύ απλά στην βάση του άξονα του ποτενσιόμετρου (φαίνεται και στη φωτογραφία σου) υπάρχουν βόλτες μιας βίδας και το ποτενσιόμετρό σου πρέπει να ήλθε με ένα μικρό παξιμαδάκι. Ανοίγεις λοιπόν μια τρύπα στο κουτί σου ώστε να χωράει να περάσει αυτό το μέρος με τις βόλτες και από την έξω πλευρά του κουτιού βιδώνεις το παξιμαδάκι με το χέρι αρχικά και μετά το σφίγγεις (όχι υπερβολικά) με κανένα μυτοτσίμπιδο. Εννοείται πως αφαιρείς το knob (το στρογγυλό πλαστικό) τραβώντας το. Σε αυτή την εικόνα δείχνει το ανάποδο, έχει περαστεί και στηριχτεί το ποτενσιόμετρο και μένει μόνο να μπεί το knob. 

knob.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally; Kambia; Καταφέρατε τελικά να το φτιάξετε;
 
Εχω ακομα jitter. Μαλλον το ποντεσιομετρο ειναι της πλακας. Σαββατο θα κατεβω να παρω ενα αλλο.
 
Wally; Kambia; Καταφέρατε τελικά να το φτιάξετε;
Τα έχω πάρει όλα (ποτενσιόμετρο, arduino κλπ) αλλά δεν αξιώθηκα να κάτσω να το φτιάξω  :frypan:

Ίσως κάνω μια προσπάθεια την Κυριακή αν έχω ελεύθερο χρόνο. 
 
1@Lord Vek[/USER] δοκίμασα και νέο ποντεσιομετρο αλλά πάλι ακανόνιστο jitter. Νομίζω ότι το πράσινο λεντάκι σημαίνει δραστηριότητα...αυτό ανάβει όταν γίνεται το jitter ενώ δεν γυρίζω το ποντεσιομετρο

IMG_20190518_113520.jpg

IMG_20190518_113446.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally, δοκίμασε να αλλάξεις την τιμή του cspd στο πρόγραμμα σε αυτή τη γραμμή:

int cspd = 5;//cursor speed

Κάνε μερικές δοκιμές δίνοντας τιμές πχ 6, 7...

Επίσης βλέπω εκτεθειμένα γυμνά καλώδια στις κολλήσεις σου που θα μπορούσαν να βραχυκυκλώνουν με γειτονικά pins. Κανονικά πρέπει να είναι "πρόσωπο" με την πλακέτα του Arduino όσο το δυνατόν. Μήπως το καλώδιο που πάει στο A0 ακουμπάει και κάποια από τα γειτονικά του pins;
 
Λοιπον, το δοκιμασα ξανα μετα απο καιρο και παιζει πλεον πολυ καλα!
Στο εν τω μεταξυ εχω αλλαξει motherboard,cpu και μνημες (εχω κρατησει τα ιδια Windows 10). Ισως κατι δεν πηγαινε καλα εκει.
Και παλι σε ευχαριστω για το φοβερο tutorial και την προσφορα σου στη ρετροκοινοτητα!
 
Και ιδου το πρωτο πειραμα. Δοκιμαζοντας το με Arkanoid φυσικα. Παιζει σουπερ. Και στο χερι αλλα και σε τραπεζι (εβαλα αντιολισθητικα αυτοκολλητα)
Ολα χυμα και ταλαιπωρησα και το κουτι οποτε πρεπει να τσιμπησω ενα αλλο.
Βασικα θα χρειαστει κι αλλο ενα κουμπι (ή και δυο). Χρησιμοποιησα 2.2 εκατοστα κουμπι για να γλυτωσω εμβαδο.

Μολις εχω κατι σουλουπωμενο θα ξαναποσταρω.

Να ξαναπω οτι το αποτελεσμα ειναι εξαιρετικο με γελοια χρηματα (τα πιο πολλα λεφτα τα εδωσα για να παρω σετ ποτηρακια τρυπανιου χαχαχα)
 

Συνημμένα

  • pic2.jpg
    pic2.jpg
    297 KB · Προβολές: 13
  • pic1.jpg
    pic1.jpg
    306,3 KB · Προβολές: 13
Well done, Wally, χαίρομαι που τα κατάφερες. Στην δεύτερη φωτογραφία στο βάθος βλέπω όρθια (κάθετη) οθόνη;
 
Με λιγοτερο απο 10 ευρω, επιτοιχια περιστρεφομενη βαση για TATE και VisualPinballX ;)
 
Από ότι φαίνεται, το ταπεινό μου instructable ενέπνευσε και κάποιους άλλους. Σε αυτήν εδώ τη διεύθυνση:
https://github.com/Mouseboy007/ArduinoStuff/tree/master/Atari2600PaddleMouse
θα βρείτε οδηγίες για το πώς θα μετατρέψετε τα original paddles (ή spinners) του 2600 σε USB που επιμελήθηκε ο Andy Pyne βασισμένος στην αρχική κατασκευή μου. Δυστυχώς δεν μπορώ να το δοκιμάσω ο ίδιος διότι δεν έχω paddles.

Για να δουλέψει με την δική μου κατασκευή. αλλάξτε τις μεταβλητές
ArduinoPinForPaddle1Horizontal σε A0
ArduinoPinForPaddle2Vertical σε οτιδήποτε άλλο, πχ A2
ArduinoPinForPaddle1Fire σε 9.
Και πειραματιστείτε με την τιμή CursorSpeedHorizontal για να βρείτε την ταχύτητα που σας βολεύει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ ενδιαφέρον Lord Vek (το post του Wally με έστειλε εδώ).

Στο πρώτο post τα κείμενα μου εμφανίζονται έτσι. Εσείς τα βλέπετε νορμαλ ?

28167.png
 
Χμμμμ... Και σε μένα εμφανίζονται έτσι.
 
Πίσω
Μπλουζα