Atari Lynx version II

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
To πρωτο μου συγχρονο-ρετρο Handheld ηρθε,συγχρονο γιατι δεν ειναι game and watch lcd,ρετρο γιατι δεν ειναι psp-ds και ειναι Huge i mean really huge για καποιον που δεν εχει ξαναπιασει στα χερια του handheld των 90ς!!


Παραδοξως ειναι πολυ ελαφρυ,δεν ξερω αν μπουν οι μπαταριες...



Δεν μπορω να φανταστω το μεγεθος της πρωτης εκδοσης του ,αλλα το version 2 ειναι απειρως ομορφοτερο και με την καμμια δεν μπορεις να το χαρακτηρισεις "παντοφλα"!



Με την ευκαιρια να καταγγειλω την ελειψη subforum στο retromaniax ,θεση που κατεχει μαλλον αδικως το Game Gear...
:p

 


attachment.php


 


attachment.php



 
καλόπαιχτο!! δεν μπορείς να φανταστείς το μέγεθος του 1ου ; καλύτερα,εγώ έπαθα σοκ όταν το είδα :D

+1 για την καταγγελία σου για την εγκληματική έλλειψη αντίστοιχου subforum :p admins,τα παίρνετε από τη sega :D !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O aardvark πήρε Amiga!
 
Το πρώτο Lynx το είχε ένας πολύ καλός μου φιλός, όταν ήμασταν πιτσιρικάδες. Το είχε φέρει η γιαγιά του απο Αμερική, φρέσκο φρέσκο. Ήταν απλά τεράστιο. Σκέτη κουμούτσα. Αλλά, οι τεχνικές του προδιαγραφές ήταν έτη φωτός μπροστά απο το Gameboy (δεν ξέρω πως στεκόταν σε σχέση με το GameGear, ούτε αν βγήκαν την ίδια εποχή).

Παίζαμε World Games και δεν το χορταίναμε.

Καλόπαιχτο το Lynxaki σου οπότε. Τι παιχνίδι όμως θα παίξεις;;;
 
Πρωτα θελει φτιαξιμο,το πηρα 7 ευρω απο τελ αβιβ και χρειαζεται δουλιτσα,lol!
 
atari lynx

καλησπερα φιλοι μου

atari lynx δεν ειχε κανενας?

το ειχα παλια αλλα ειχα το προβλημα ασπρης οθονης

τωρα περιμενω να ερθει ενα απο τα εξωτερικα ¨)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Review του RoadBlasters για το Atari LYNX. :)

965.jpg

Πηγη ΑΛΜΑΝΑΚΟ Νο16 6/1992

atari-lynx-roadblasters.jpg


πηγη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
divined είπε:
Το πρώτο Lynx το είχε ένας πολύ καλός μου φιλός, όταν ήμασταν πιτσιρικάδες. Ήταν απλά τεράστιο. Σκέτη κουμούτσα.
Μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο. :)

Θυμάμαι στο στρατό (στο κέντρο εκπαίδευσης), είχα πετύχει τυχαία έναν συμμαθητή μου (ανήκε σε άλλο όπλο - πήγαινε στο διπλανό στρατόπεδο για εκπαίδευση σε ειδικότητα).

Μου έλεγε λοιπόν ότι σκεφτόταν να πάρει ένα handheld κονσολάκι για τις "νεκρές" ώρες σε σκοπιά, κλπ, και προσανατολιζόταν σε gameboy μεριά. Οταν τον ρώτησα γιατί δεν σκέφτεται και την περίπτωση του Lynx με τα εντυπωσιακά χαρακτηριστικά (παρουσίαση του οποίου είχαμε διαβάσει λίγα χρόνια πριν στο Pixel), μου απάντησε αυτό ακριβώς το πράγμα: Οτι δηλαδή το συγκεκριμένο "εργαλείο" ήταν "γκουμούτσα", και δύσκολο να το "καμουφλάρει" κανείς, λόγω μεγέθους !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και λίγο γουρουνάκι το συγκεκριμένο φαίνεται ωραίο. Σίγουρα πιο όμορφο και πιο συμμαζεμένο από το 1ο.
 
Αν και δεν το παρατηρησα αυτο αλλα το 2009 ειχε κυκλοφορησει ενα παιχνιδι για το Lynx απο τους SUPER FIGHTER TEAM. Για οποιον τον ενδιαφερει μπορει να κοιταξει εδω.

http://www.zaku-lynx.com/

zaku09.gif

zaku04.gif

zaku08.gif
 
Μια μικρη ιστορια που ειπε καποτε ο RJ Mical για το Lynx, οταν το πουλησε η Epyx στην Atari μετα απο λιγο καιρο η Atari οπως συνηθιζε εβγαζε με επιχειρηματικες κινησεις εξω απο την αγορα την εταιρεια απο την οποια αγορασε. Ετσι μετα απο λιγο η epyx χρεοκοπησε προφανως λογω καποιου κακου deal με την Atari. Eιχαν βγαλει λοιπον σε ενα κτιριο σε δημοπρασια ολο τον εξοπλισμο της εταιρειας. Ελα που η ομαδα που το εφτιαξε το Lynx ηταν οι ιδιοι που ειχαν κανει την Amiga και ολο το Development enviroment ηταν στημενο σε Amiga 2000 δηλαδη για να γραψεις κωδικα για το μηχανημα επρεπε να τρεχεις το DE σε Amiga και ειχαν παει λοιπον στην δημοπρασια οι υπαλληλοι της Atari και χτυπαγαν τις Amiga με το DE και ηταν εκει ο RJ Mical και ο Dave Needle και τις χτυπαγαν ολες επιτηδες για να τους βαλουν να πληρωσουν περισσοτερα. :D
 
LOL , payback's a bitch.

Φωτογραφιες του πρωτου ποστ.

DSC01638.JPG

DSC01639.JPG

Και μια ερωτηση μιας και δεν αξιωθηκα να το βαλω μπρος απο τοτε ,δηλαδη μπαταριες του εβαλα και δεν κανει κιχ και αναρωτιομουν μιας και δεν εχω κασσετα να το δοκιμασω μηπως θελει κασσετα για να δειξει εικονα.
Η ειναι νεκρο λολ!
 
Αν το αναψεις χωρις cartridge (ή για τον οποιοδηποτε λογο δεν αναγνωριζει το cartridge), τοτε θα πρεπει να δειξει αυτη την οθονη:

lynx2_ph.jpg
 
Ναι οκ ,ειναι dead καπου ειχα διαβασει οτι δεν εδειχνε τιποτα χωρις παιχνιδι και ειχα ελπιδα.
Τι να κανουμε θα τα παιζουμε στο 3DS η στο PSP.
 
Θα προτεινα να δοκιμασεις και με ενα τροφοδοτικο.

Αν κανει το ιδιο, ριξε μια ματια εδω:

 
Νice θα το δοκιμάσω.
 
Oι δυνατότητες του στα γραφικά είναι πάντως εντυπωσιακές. Σίγουρα πάνω από το Game Gear.
 
Οταν το εφτιαχναν το ειχαν παει στην Sega τοτε και τους ειπε οτι τους ενδιεφερε αλλα μετα απο λιγο καιρο αρχισαν να φτιαχνουν το δικο τους το Game Gear με παρομοια χαρακτηριστικα αλλα το Lynx τελικα μαλλον ειναι πολυ πιο ισχυρο στα 16mhz, με sprite scaling-rotation-8 way scrolling κλπ ενω και η οθονη πρεπει να ηταν καλυτερη στο Lynx. Λογω Atari τελικα το Lynx πηγε απατο, το gameboy κοστιζε 79 δολλαρια και το Lynx 189 και χωρις παιχνιδια.
 
Πίσω
Μπλουζα