ATARI PC1 - Δουλεύει;

mimidon

Retro Member
Joined
9 Ιουν 2009
Μηνύματα
89
Αντιδράσεις
1
Καλησπέρα σε όλους όσους έχουν απομείνει ακόμη εντός των... τειχών! Λοιπόν, έχω ένα Atari PC1, με το πληκτρολόγιό του στην αποθήκη μου και δεν ξέρω εάν δουλεύει ακόμη..! Υπάρχει τρόπος να το ελέγξω σε κάποια VGA οθόνη (μετατροπέας 9 -> 15); Είναι που είναι σε καλή εμφάνιση εξωτερικά, μην πάει χαμένο... :cool: ;)
 
Πολύ σπάνιος υπολογιστής! Αν μπορείς βάλε καμιά φωτό! Από CGA/EGA(που νομίζω έχει το ATARI σου) για να πας σωστά σε VGA γίνεται μόνο με converter, δηλ χρειάζεται ηλεκτρονικό κύκλωμα που θα βρεις στο ebay και δεν είναι και φτηνό. Ο μετατροπέας 9 15 που αναφέρεις είναι για σήμα VGA και όχι για μετατροπή σήματος από EGA σε VGA. Πάντως για να τσεκαρεις πρόχειρα αν λειτουργεί και μόνο προτείνω(χωρίς να σημαίνει ότι είναι και σωστό!) να κάνεις μια πρόχειρη σύνδεση μόνο των πιν R,G,B,H, V και Ground του ATARI με τα αντίστοιχα pin ενός βύσματος VGA.

ATARI:

1 GND Ground

2 SR Secondary Red

3 PR Primary Red

4 PG Primary Green

5 PB Primary Blue

6 SG/I Secondary Green / Intensity

7 SB Secondary Blue

8 H Horizontal Sync

9 V Vertical Sync

VGA:

1 RED Red Video (75 ohm, 0.7 V p-p)

2 GREEN Green Video (75 ohm, 0.7 V p-p)

3 BLUE Blue Video (75 ohm, 0.7 V p-p)

4 ID2 Monitor ID Bit 2

5 GND Ground

6 RGND Red Ground

7 GGND Green Ground

8 BGND Blue Ground

9 KEY - Key (No pin)

10 SGND Sync Ground

11 ID0 Monitor ID Bit 0

12 ID1 or SDA Monitor ID Bit 1

13 HSYNC Horizontal Sync

14 VSYNC Vertical Sync

15 ID3 or SCL Monitor ID Bit 3

Αρα πρέπει να προμηθευτείς 2 βυσματάκια(ένα VGA και ένα 9πινο) και να κάνεις μια σύνδεση με καλώδια των ίδιων πιν αφήνοντας απέξω τα πιν 2,6 και 7 του ATARI.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα δοκιμάσω να κάνω τη συνδεσμολογία και θα αναφέρω αποτελέσματα! Λίαν συντόμως θα βάλω και φωτογραφία του μηχανήματος.. ;-)
 
τέλειο ειναι ρε παιδί μου με το πορτοκαλί το μονιτοράκι του. αν έπαιρνα ποτε pc όταν ημουν μικρός αυτό θα ήταν ή amstrad ή atari. της commodore για ενα περιεργο λογο ήταν άθλια...
 
cauldron είπε:
Αρα πρέπει να προμηθευτείς 2 βυσματάκια(ένα VGA και ένα 9πινο) και να κάνεις μια σύνδεση με καλώδια των ίδιων πιν αφήνοντας απέξω τα πιν 2,6 και 7 του ATARI.
Διόρθωση: To 6(Intensity) θα το συνδέσεις στο πιν 20 του SCART.
 
Πίσω
Μπλουζα