Atari PC1 [ Παρουσίαση ]

billy είπε:
@Dino & angel_grig:
Eυχαριστώ πολύ για τα σχόλια παίδες (έκανα μία άλλη "ψακτική" σε τεύχη Pixel πρόσφατα, γι' αυτό έτυχε να θυμάμαι το τεύχος) - αν και αυτοί που δίνουν "πνοή" στα projects, είστε εσείς: Ο Dino με την παρουσίαση του σπάνιου αυτού μηχανήματος, και φυσικά ο angel_grig, o (επίσημος πλέον) "αναστηλωτής" παλαιού hardware !! :)

Θα συνεχίσω να παρακολουθώ το όλο εγχείρημα, και εύχομαι να στεφθούν με επιτυχία οι οποιεσδήποτε περαιτέρω... αναβαθμίσεις !! (σκληρός, κλπ.)
Nα'σαι καλα Billy!! :thanx2:
 
domniki είπε:
Καλά βρε Dino πήγες και έδωσες χρήματα γι'αυτή την παλιατζούρα????? :rofl: Όπως πολύ καλά θυμάται ο Ηρακλής, το είχα στη ντουλάπα μου, αλλά λόγω έλλειψης χώρου το πέταξα :gdance: Εμένα η οθόνη μου ήταν πιο πορτοκαλί, η δικιά σου μου φαίνεται πιο στο κίτρινο. Καλορίζικο πάντως, αφού σ'αρέσει.... :animlaugh:
domniki, γι'αυτή την "παλιατζούρα" σφάζονται παληκάρια όπως θα θυμάσαι από τότε... :D

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε μια διαδικασία αναδιάταξης χώρου στο δωμάτιο, και το μηχάνημα θα μείνει στη ντουλάπα καμιά εβδομάδα.

Το μόνιτορ είναι το δικό του και είναι πορτοκαλί. Απλά η ρύθμιση που έκανα στη φωτογραφική το δείχνει έτσι.

Τα χαιρετίσματά μου σε μια Ataroψυχή! ;)

@geoanas: Σε ευχαριστώ πολύ bro! :)
 
Να λοιπόν που εμφανίστηκε στο e-bay, πριν από λίγες μέρες, ένα ψιλοταλαίπωρο PC1, χωρίς το αυθεντικό του πληκτρολόγιο και monitor στα 149$ (μόνο η κεντρική μονάδα δηλαδή, μαζί με ένα disk drive και δισκέτες).

Vintage Atari PC1 PC 1 with diskdrive 2 joysticks and 50+ softwaredisks WORKS!

"Το χτύπησε" ένας Φινλανδός.
 
Ντίνε σου πέρασε από το μυαλό να το χτυπήσεις για ανταλλακτικά;
 
Καμμια σχεση με αυτο του DINO!Θελει επειγοντως retrobright!!
 
spyros_s είπε:
Ντίνε σου πέρασε από το μυαλό να το χτυπήσεις για ανταλλακτικά;
Μπαααα.... 110φεύγα Ευρώ + 35φεύγα τα μεταφορικά, για ανταλλακτικά, είναι πολλά τη σήμερον ημέρα.

Άλλωστε με αυτά τα λεφτά μπορούσα να πάρω κανα 3άρι STs και να σου χάριζα τον έναν!!! :D

angel_grig είπε:
Καμμια σχεση με αυτο του DINO!Θελει επειγοντως retrobright!!
Όχι να το παινευτώ, αλλά το δικό μου είναι mint, boxed και με ΟΛΑ τα manuals... :D
 
τα χρήματα είναι πρόβλημα όλων πλέον φίλε μου...

δεν βαριέσαι...υγεία!
 
Dino, δεν είχα αναφέρει πώς επέλεξα το Atari PC1. Όταν είχα πάει στο κατάστημα να αγοράσω υπολογιστή, είχα δύο επιλογές: έναν Atari και έναν Amstrad. Μου άρεσε όμως το όνομα "Atari" και έτσι επέξελα αυτόν ;)
 
Να φανταστώ οτι ο Amstrad που είχες να επιλέξεις ήταν ο 1512, αφού είχες στραφεί σε αγορα PC...

Κι εγώ το ίδιο θα έκανα! (ναι τωρα κάτι σας είπα) :D

Κατά τα άλλα, εμφανίστηκε πολύ πρόσφατα ένα κουτάτο brand new με όλα τα παρελκόμενα, εδώ στο Ελλάντα (!) με τιμή μόλις 300 Ευρώ και δεν πρόλαβε να ανέβει, "χτυπήθηκε" αμέσως!!!

Και λέω "μόλις" γιατί στο e-bay πωλήθηκε επίσης πρόσφατα μόνο η κεντρική μονάδα και το πληκτρολόγιο για πάνω από 600 Ευρώ!

"Χτυπήθηκε" από έναν Αμερικανό απ'το AtariAge, ο οποίος έψαχνε πολλά χρόνια ένα...
 
DINO είπε:
Να φανταστώ οτι ο Amstrad που είχες να επιλέξεις ήταν ο 1512, αφού είχες στραφεί σε αγορα PC...Κι εγώ το ίδιο θα έκανα! (ναι τωρα κάτι σας είπα) :D

Κατά τα άλλα, εμφανίστηκε πολύ πρόσφατα ένα κουτάτο brand new με όλα τα παρελκόμενα, εδώ στο Ελλάντα (!) με τιμή μόλις 300 Ευρώ και δεν πρόλαβε να ανέβει, "χτυπήθηκε" αμέσως!!!

Και λέω "μόλις" γιατί στο e-bay πωλήθηκε επίσης πρόσφατα μόνο η κεντρική μονάδα και το πληκτρολόγιο για πάνω από 600 Ευρώ!

"Χτυπήθηκε" από έναν Αμερικανό απ'το AtariAge, ο οποίος έψαχνε πολλά χρόνια ένα...
Ούτε που θυμάμαι τι ήταν ο Amstrad. Απλά είχε τις ίδιες δυνατοτητες με το Atari, ίδιο χρώμα οθόνη, κτλ. Αχ, βρε Dino, δεν ήξερα ότι είχε τόσο μεγάλη αξία αυτό το παλιό Atari. Αν το ήξερα θα το είχα μοσχοπουλήσει τώρα, γιατί το είχα ολοκαίνουριο, με όλες τις αυθεντικές δισκέτες του και τα manuals!!! Πρέπει να το είχα αγοράσει 100.000 δρχ, τώρα πόσο θα αξιζε δλδ?

YΓ. Έχεις πολλά χαιρετίσματα από μια γνωστή σου Ataroψυχή, που με έβαλε να του πω σε ποιον κάδο το είχα πετάξει, μήπως και υπαρχει ελπίδα ακόμα.
 
Κλασική περίπτωση... Τα σκουπίδια του ενός, ο θησαυρός του άλλου!

Όσον αφορά το πόσο αξίζει τώρα, δεν είναι εύκολο να απαντηθεί.

Η τιμή για τέτοια πράγματα (παλιούς υπολογιστές, κόμικς κ.α.) διαμορφώνεται από πολλούς παράγοντες:

* Κατάσταση

Όσο πιο τσίλικο είναι το μασίνι, τόσο πιο πολλά κοστίζει. Αν πούμε και για boxed, πολλές φορές ξεφεύγουν τα πράματα...

* Σπανιότητα

Υπάρχουν ελάχιστα κομμάτια αυτού που θέλω να πουλήσω στην αγορά; Περίφημα!

* Ζήτηση

Το ζητάνε πολλοί; Μια χαρά! Θα φύγει αμέσως!

Το ζητάνε λίγοι; Ας ελπίσουμε οτι θα δει την αγγελία εκείνος ο μεγαλοσυλλέκτης από την Ιαπωνία.

*Η ανάγκη του πωλητή

Αν βρίσκομαι σε "στενότητα" θα το "σκοτώσω" όσο όσο για να πάρω τα μετρητά στα χέρια μου γρήγορα.

Δυστυχώς όλο και πιο έντονα, βλέπω τελευταία να πωλούνται ολόκληρες συλλογές και στεναχωριέμαι.

Δε μιλάω για τις περιπτώσεις εμπόρων που κάνουν "ξεστοκ"...

Γενικά στα ξένα fora βλέπω οτι υπάρχει ζήτηση για το PC1 και κάθε δημοπρασία που εμφανίζεται (αραιά και που), δεν περνά απαρατήρητη...

Πολλούς χαιρετισμούς και από μένα στον συνάδελφο Atarian και του εύχομαι να αποκτήσει και αυτός ένα τέτοιο και γρήγορα!!!

Μόνο αυτό πρέπει να του λείπει...

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Κλασική περίπτωση... Τα σκουπίδια του ενός, ο θησαυρός του άλλου!
Όσον αφορά το πόσο αξίζει τώρα, δεν είναι εύκολο να απαντηθεί.

Η τιμή για τέτοια πράγματα (παλιούς υπολογιστές, κόμικς κ.α.) διαμορφώνεται από πολλούς παράγοντες:

* Κατάσταση

Όσο πιο τσίλικο είναι το μασίνι, τόσο πιο πολλά κοστίζει. Αν πούμε και για boxed, πολλές φορές ξεφεύγουν τα πράματα...

* Σπανιότητα

Υπάρχουν ελάχιστα κομμάτια αυτού που θέλω να πουλήσω στην αγορά; Περίφημα!

* Ζήτηση

Το ζητάνε πολλοί; Μια χαρά! Θα φύγει αμέσως!

Το ζητάνε λίγοι; Ας ελπίσουμε οτι θα δει την αγγελία εκείνος ο μεγαλοσυλλέκτης από την Ιαπωνία.

*Η ανάγκη του πωλητή

Αν βρίσκομαι σε "στενότητα" θα το "σκοτώσω" όσο όσο για να πάρω τα μετρητά στα χέρια μου γρήγορα.

Δυστυχώς όλο και πιο έντονα, βλέπω τελευταία να πωλούνται ολόκληρες συλλογές και στεναχωριέμαι.

Δε μιλάω για τις περιπτώσεις εμπόρων που κάνουν "ξεστοκ"...

Γενικά στα ξένα fora βλέπω οτι υπάρχει ζήτηση για το PC1 και κάθε δημοπρασία που εμφανίζεται (αραιά και που), δεν περνά απαρατήρητη...

Πολλούς χαιρετισμούς και από μένα στον συνάδελφο Atarian και του εύχομαι να αποκτήσει και αυτός ένα τέτοιο και γρήγορα!!!

Μόνο αυτό πρέπει να του λείπει...

:)
Το δικό μου PC1 ήταν σε άριστη κατάσταση, αλλά δεν είχα το κουτί του.
 
Να λοιπόν που τα πισιά της Atari, απέκτησαν και δικό τους site --> http://www.ataripc.net/

(Έχει και disk images του GEM, αλλά και driver για το ποντίκι) :d@redevil
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα