Atari PC1 [ Παρουσίαση ]

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.187
attachment.php
Μπορείς να αντέξεις τόση ομορφιά;




Μετά από το επιτυχημένο λανσάρισμα της σειράς ST, η Atari αποφάσισε να μπει και στο χώρο των IBM συμβατών, με τη σειρά Atari PC.

Το Atari PC1 ήταν φυσικά το πρώτο στη σειρά και το PC5 το τελευταίο. Η παρουσίαση του μηχανήματος έγινε στις 8 Ιανουαρίου 1987 στη CES στο Λας Βέγκας.

Η εταιρία χρησιμοποίησε το case και το ποντίκι του Mega ST, αφού τα είχε πρόχειρα και ω! τι καλά που έκανε, καθώς χάρισε στην αγορά ένα πανέμορφο εξωτερικά PC!

attachment.php
Απ'όπου και να το δεις, το αγαπάς ακόμα πιο πολύ!




Το Atari PC1, ήταν από τα πρώτα PCs που χρησιμοποιούσαν ποντίκι και εναλλακτικά GEM, αντί για DOS. Φυσικά ο πυρήνας του συστήματος ήταν το DOS.

Επίσης, ήταν το πρώτο PC με κάρτα γραφικών EGA με ανώτερη ανάλυση 640Χ400 pixels, η οποία ήταν μεγάλη εξέλιξη από τη CGA, για την εποχή! Φυσικά υποστήριζε Hercules αλλά και CGA.

attachment.php
Προσπαθώντας να τρέξω το Deluxe Paint




Ο επεξεργαστής του PC1 ήταν ο ηρωικός 8088-2 στα 4,77MHz και στα 8Μhz σε Turbo mode και η μνήμη του ήταν στα 512Κ, η οποία ήταν αρκετή για όλα σχεδόν τα παιχνίδια και τις εφαρμογές, αν όμως φόρτωνε ο χρήστης το GEM, τότε φυσικά δεσμευόταν μνήμη και πολλά προγράμματα δεν μπορούσαν να τρέξουν.

Η παλέτα του ήταν 512 χρωμάτων από τα οποία τα 16 φαίνονταν ταυτόχρονα στην οθόνη, αλλά τις περισσότερες φορές ο χρήστης δούλευε στο πολύ καλό πορτοκαλί monitor της Atari, που συνόδευε το μηχάνημα.

Το μειονέκτημα του κομψού αυτού μηχανήματος εστιάζεται στο οτι δεν ήταν επεκτάσιμο, καθώς ερχόταν μόνο με ένα drive 5,1/4 και έναν controller για σκληρό δίσκο.

Επίσης στην πίσω μεριά, ο χρήστης έβρισκε μόνο τις βασικές θύρες για μόνιτορ, ποντίκι, οθόνη, δεύτερο drive κ.α.

attachment.php
Η πίσω πλευρά του μηχανήματος




Η σειρά των PCs της Atari, δε γνώρισε ιδιαίτερη επιτυχία και έτσι τα μηχανήματα κατάφεραν να μείνουν στην αγορά μόνο για περίπου 2 χρόνια.

Αυτό τα κάνει εξαιρετικά δυσεύρετα σήμερα, καθώς σπανίως (ή και καθόλου) εντοπίζεται κάποια δημοπρασία στο e-bay και στα υπόλοιπα sites.

Γι'αυτό και στο παρών άρθρο, θεωρώ οτι μου επιτρέπετε τη χρήση υδατογραφήματος για τις φωτογραφίες καθώς το μηχάνημα αυτό είναι ελάχιστα φωτογραφημένο, όπως θα διαπιστώσετε και μόνοι σας, αν δείτε τα images του Google..

attachment.php
Retromaniax rules! Αυτά είναι!!!

attachment.php


Μέρος των βιβλίων και των manuals που έρχονταν μαζί με το μηχάνημα. Μιλάμε για τόμους!




Αφού λοιπόν μιλάμε για ένα σπάνιο μηχάνημα, πόσο μάλλον σπάνιο θα είναι και το κουτί στο οποίο ερχόταν: :D

attachment.php
Δεν ξέρω αν σώζωνται αυτά τα κουτιά κάπου αλλού στον κόσμο




Αν θυμάμαι κάτι από το PC1, είναι το ότι το είχε ένας καλός μου φίλος την ίδια στιγμή που εγώ είχα τον ST μου. Φυσικά η διαφορά στα παιχνίδια ήταν τεράστια, όμως με την EGA κάρτα που είχε, μπορώ να πω οτι τα παιχνίδια φαίνονταν τουλάχιστον αξιοπρεπή.

Να λοιπόν που μετά από πολλά χρόνια από τότε, ήρθε στην κατοχή μου αυτό το πανέμορφο μηχάνημα και είχα τη χαρά να σας το παρουσιάσω.

Σίγουρα αποτελεί το καμάρι της συλλογής μου και θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που το βρήκα.

attachment.php
Καταχώρηση από το περιοδικό PIXEL, τεύχος #44 - Μάιος 1988




Κλέινοντας είναι υποχρέωση αλλά και χαρά μου να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον angel_grig, ο οποίος με τις δισκέτες που μου έστειλε, έδωσε ζωή σε αυτόν τον υπολογιστή.

Δυστυχώς, δεν κατάφερα να τρέξω το Deluxe Paint, καθώς μου έβαζε μήνυμα σφάλματος οτι δεν έβρισκε ποντίκι ο driver.

Τώρα που μπήκε το νερό στ'αυλάκι, θα ακολουθήσουν και άλλα προγράμματα...

Και κάτι τελευταίο... Το hardware ποτέ δεν ήταν το δυνατό μου σημείο, οπότε όσοι περιμένατε εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς για το PC1, ατυχήσατε! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος Dino! Σε τσιλικη κατασταση και το μασινι!
 
Μετά από το αποτυχημένο λανσάρισμα της σειράς ST, η Atari αποφάσισε να μπει και στο χώρο των IBM συμβατών, με τη σειρά Atari PC.

σου έκανα μια διόρθωση στην εισαγωγή .... :p

-------------------

(καλή δουλειά φίλε ;) ) Καλοδούλευτο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το μηχανημα αυτο (το ομορφοτερο pc μαζι με το apricot) ηταν για χρονια απωθημενο του φορουμ - απο τοτε που καποιος/α ανεφερε οτι το ειχε και το πεταξε ...

DINO για ακομη μια φορα αναδεικνυεσαι παναξια, κοινωνος της μαγικης εταιρειας ! Ευχαριστουμε :)
 
Ομορφη η παρουσιαση αλλα πιο ομορφο το εργαλειο!!!! :bow:

Καλοριζικο και καλοδουλευτο το εργαλειο Ντινακο!!! :thumbup:
 
Mπράβο Dino, πολύ ωραία παρουσίαση !! :thumbup:

Το συγκεκριμένο μηχάνημα κυρίως μέσα απο περιοδικά όπως το Pixel το θυμάμαι, μιά και στην Ελλάδα έκαναν θραύση άλλες μάρκες PC (όπως ο 1512 της Amstrad, τον οποίο έβλεπα να... "κυκλοφορεί" πολύ περισσότερο).

Πάντως το μηχανάκι της Atari έχει σίγουρα την γοητεία του, όσο και αν σνομπάραμε τότε τα 16-bit PC για χάρη των Amiga & ST μας. :)

Oσο για το θεματάκι του Deluxe Paint όπου ζητάει driver για το mouse, νομίζω ότι πρόκειται για κάτι που μπορεί να λυθεί εύκολα (εκτός πιά αν έχει να κάνει με κάποιον driver πολύ "εξεζητημένο").

Να χαίρεσαι το μηχάνημά σου, και στο μέλλον περιμένω να δω και άλλες σου παρουσιάσεις ή εξελίξεις απο το "μέτωπο" των υπολογιστών. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eξαιρετικη παρουσιαση Dino και τελειες φωτογραφιες!!:worship:Oπως ειπε και ο Ηρακλης το μηχανημα ειναι ενα απο τα ομορφοτερα pc's.Επειδη το Mouse ειναι μαλλον σειριακο δοκιμασε να το τρεξεις με την παραμετρο /S (δες εδω για περισσοτερα http://help.fdos.org/en/hhstndrd/base/ctmouse.htm).Ο,τι αλλο θες πες μου να σου στειλω..
 
Θεϊκο μηχανημα ,η τεχνολογικη ομορφια προσωποποιημενη,Dino count me jealous.
 
Είναι πραγματικά πανέμορφο!

Ρε παιδί μου ενώ ξέρουμε ότι είναι ένα ποταπό 8088 είναι ταυτόχρονα και ένα μηχάνημα που θα ήθελα πάρα πολύ να είχα.

Dino ζηλεύουμε...

PS. Τι είναι το πλακέ καλώδιο πίσω? Εξωτερικός σκληρός?
 
Wally είπε:
Ωραιος Dino! Σε τσιλικη κατασταση και το μασινι!
Thanx! Σχεδόν αχρησιμοποίητο!

spyros_s είπε:
Μετά από το αποτυχημένο λανσάρισμα της σειράς ST, η Atari αποφάσισε να μπει και στο χώρο των IBM συμβατών, με τη σειρά Atari PC.
σου έκανα μια διόρθωση στην εισαγωγή .... :p

-------------------

(καλή δουλειά φίλε ;) ) Καλοδούλευτο!
ΧΑΧΑΧΑ! Εσύ δε διορθώνεσαι με τίποτα. (Ούτε κι εγώ)

Ευχαριστώ!

herco είπε:
Το μηχανημα αυτο (το ομορφοτερο pc μαζι με το apricot) ηταν για χρονια απωθημενο του φορουμ - απο τοτε που καποιος/α ανεφερε οτι το ειχε και το πεταξε ...
DINO για ακομη μια φορα αναδεικνυεσαι παναξια, κοινωνος της μαγικης εταιρειας ! Ευχαριστουμε :)
Δεν έχω λόγια για τη "μορφή" του retromaniax που ακούει στο όνομα Ηρακλής!

Σε ευχαριστώ πολύ... :)

stayros είπε:
Ομορφη η παρουσιαση αλλα πιο ομορφο το εργαλειο!!!! :bow: Καλοριζικο και καλοδουλευτο το εργαλειο Ντινακο!!! :thumbup:
Thanx Σταύρακα! :)

billy είπε:
Mπράβο Dino, πολύ ωραία παρουσίαση !! :thumbup: Το συγκεκριμένο μηχάνημα κυρίως μέσα απο περιοδικά όπως το Pixel το θυμάμαι, μιά και στην Ελλάδα έκαναν θραύση άλλες μάρκες PC (όπως ο 1512 της Amstrad, τον οποίο έβλεπα να... "κυκλοφορεί" πολύ περισσότερο).

Πάντως το μηχανάκι της Atari έχει σίγουρα την γοητεία του, όσο και αν σνομπάραμε τότε τα 16-bit PC για χάρη των Amiga & ST μας. :)

Oσο για το θεματάκι του Deluxe Paint όπου ζητάει driver για το mouse, νομίζω ότι πρόκειται για κάτι που μπορεί να λυθεί εύκολα (εκτός πιά αν έχει να κάνει με κάποιον driver πολύ "εξεζητημένο").

Να χαίρεσαι το μηχάνημά σου, και στο μέλλον περιμένω να δω και άλλες σου παρουσιάσεις ή εξελίξεις απο το "μέτωπο" των υπολογιστών. :)
Είναι αλήθεια οτι τα είχα φορτώσει στον κόκκορα, τώρα τελευταία...

Ελπίζω να το συνεχίσω...

Thanx billαρε! :)

angel_grig είπε:
Eξαιρετικη παρουσιαση Dino και τελειες φωτογραφιες!!:worship:Oπως ειπε και ο Ηρακλης το μηχανημα ειναι ενα απο τα ομορφοτερα pc's.Επειδη το Mouse ειναι μαλλον σειριακο δοκιμασε να το τρεξεις με την παραμετρο /S (δες εδω για περισσοτερα http://help.fdos.org/en/hhstndrd/base/ctmouse.htm).Ο,τι αλλο θες πες μου να σου στειλω..
Εσένα σε ευχαριστώ διπλά angel_grig!

Θα το τσεκάρω asap!

Aardvark είπε:
Θεϊκο μηχανημα ,η τεχνολογικη ομορφια προσωποποιημενη,Dino count me jealous.
ΧΕΧΕΧΕ... Δανεικά είναι αυτά... Πότε ζηλεύω εγώ, πότε εσύ! :D

Shock είπε:
Είναι πραγματικά πανέμορφο!Ρε παιδί μου ενώ ξέρουμε ότι είναι ένα ποταπό 8088 είναι ταυτόχρονα και ένα μηχάνημα που θα ήθελα πάρα πολύ να είχα.

Dino ζηλεύουμε...

PS. Τι είναι το πλακέ καλώδιο πίσω? Εξωτερικός σκληρός?
Να'σαι καλά Αντώνη... Ούτε εγώ έχω καμιά ιδιαίτερη αγάπη στα PCs, το αντίθετο μάλιστα...

Τουτο δω όμως είναι το κάτι άλλο... Ίσως επειδή έχει τη στάμπα Atari επάνω του...

PS. Yes!
 
Κομψότατο μηχάνημα. Βάλε και μένα στη λίστα με τους ζηλιάρηδες :D
 
ΧΑΧΑΧΑ... Να΄σαι καλά kambia...

Λέω να προσθέσω και άλλους στη λίστα ποστάροντας το link αυτού του thread, εδώ και εδώ... :D
 
DINO είπε:
Σίγουρα αποτελεί το καμάρι της συλλογής μου και θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που το βρήκα.
Κι εσύ στα σκουπίδια τον βρήκες να υποθέσω. Οπως εκείνο το αλλο σαλονικιώτικο παληκάρι βρήκε τον Φάλκον :D

Νταξει το παραδέχομαι είναι πανέμορφο μηχανάκι!
 
Εχμ... Δε το έθεσα σωστά. Το PC1 με... βρήκε! :D

Ελπίζω μια μέρα να μου χτυπήσει την πόρτα και ένα Falcon ή ένα Medusa Hades βρε παιδί μου...
 
Μπράβο Ντίνο!

Πολύ όμορφο το μηχανάκι!

Ευχαριστούμε για την ωραία παρουσίαση!
 
Λέω να προσθέσω και άλλους στη λίστα ποστάροντας το link αυτού του thread
Καλυτερο θα ηταν να γραψεις μια μικρη εστω - θα εσκαγαν απο τη ζηλια τους ετσι και αλλιως - παρουσιαση στα Αγγλικα και να την ποσταρεις εκει σε καινουργιο thread - μιας και ενα link εδω θα τους μπερδευε αφου δεν θα μπορουσαν να δουν τις φωτογραφιες. Παντως τους χρειαζεται ενα μικρο σοκ.
 
DINO είπε:
Εχμ... Δε το έθεσα σωστά. Το PC1 με... βρήκε! :D Ελπίζω μια μέρα να μου χτυπήσει την πόρτα και ένα Falcon ή ένα Medusa Hades βρε παιδί μου...
όσο και να θέλω να σε κοροϊδεύω για την εμμονή σου με την αιώνια δεύτερη παταροεταιρεία, ειλικρινά είσαι από τους πλέον κατάλληλους να έχουν στην συλλογή τους κάτι τόσο σπάνιο! Υπό αυτό το πρίσμα χαίρομαι που το έχεις εσύ!
 
Πολύ ωραία παρουσίαση, το μηχάνημα σε άριστη κατάσταση! μπράβο! κρίμα που δεν έχουμε και φωτογραφίες με τα εσωτερικά του σε κοινή θέα! :p
 
DINO είπε:
Εχμ... Δε το έθεσα σωστά. Το PC1 με... βρήκε! :D
Δηλαδη???Για λεγε περισσοτερα....

Για το καλωδιο που βγαινει απο το expansion port πως ξερουμε οτι ειναι για σκληρο?Γραφει τιποτε στο manual?Μπορεις μηπως να σκαναρεις την σελιδα απο το manual που αναφερεται στο expansion port και γενικα στην συνδεση σκληρου?
 
stratos84 είπε:
Μπράβο Ντίνο!
Πολύ όμορφο το μηχανάκι!

Ευχαριστούμε για την ωραία παρουσίαση!
Εγώ ευχαριστώ γιατί είστε κοινό που ξέρει να εκτιμά τo retro stuff! :)

herco είπε:
Καλυτερο θα ηταν να γραψεις μια μικρη εστω - θα εσκαγαν απο τη ζηλια τους ετσι και αλλιως - παρουσιαση στα Αγγλικα και να την ποσταρεις εκει σε καινουργιο thread - μιας και ενα link εδω θα τους μπερδευε αφου δεν θα μπορουσαν να δουν τις φωτογραφιες. Παντως τους χρειαζεται ενα μικρο σοκ.
ΧΑ! Νομίζω έχω λογαριασμό και στα δύο...

Ξέχασα οτι δε φαίνονται οι φωτος στους επισκέπτες...

Σίγουρα θα το κάνω και θα σας ενημερώσω για τις αντιδράσεις. ;)

spyros_s είπε:
όσο και να θέλω να σε κοροϊδεύω για την εμμονή σου με την αιώνια δεύτερη παταροεταιρεία, ειλικρινά είσαι από τους πλέον κατάλληλους να έχουν στην συλλογή τους κάτι τόσο σπάνιο! Υπό αυτό το πρίσμα χαίρομαι που το έχεις εσύ!
:) :) :)

NikiforosST είπε:
Πολύ ωραία παρουσίαση, το μηχάνημα σε άριστη κατάσταση! μπράβο! κρίμα που δεν έχουμε και φωτογραφίες με τα εσωτερικά του σε κοινή θέα! :p
Νικηφόρε, δες εδώ, έστω και σε σχεδιάγραμμα... :D

Δε θυμάμαι αν έχει γίνει παρουσίαση σε τεύχος του PIXEL...

Θα το ψάξω πάντως, αν δε με προλάβει ο billy! :D

angel_grig είπε:
Δηλαδη???Για λεγε περισσοτερα....
Για το καλωδιο που βγαινει απο το expansion port πως ξερουμε οτι ειναι για σκληρο?Γραφει τιποτε στο manual?Μπορεις μηπως να σκαναρεις την σελιδα απο το manual που αναφερεται στο expansion port και γενικα στην συνδεση σκληρου?
attachment.php


Από την επόμενη σελίδα:

EXTERNAL EXPANSION: Tha external expansion port can support an Atari external hard disk drive.
Ο σκληρός δίσκος ερχόταν στο ίδιο case με αυτό που ήδη έχει το PC1.

Οπότε η εικόνα του μηχανήματος με το σκληρό δίσκο ήταν τα δύο cases το ένα πάνω στο άλλο και επάνω το monitor.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα